DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Επίσημη απάντηση στο ερώτημα :

Creative Support (Creative Labs Pte Ltd.)

Jul 31, 19:43 SGT

Dear Customer,

Thank you for contacting Creative Labs.

With regard to your enquiry, we would like to inform you that the Creative BT-W2 only works when its connected onto a PC, Mac, PS4 as well as Nintendo Switch. Connecting the BT-W2 into a DAC is not supported.

Should you have any other questions, please feel free to reply to this email.

Alternatively, you can also send us an email via http://creative.com/contactus .

Regards,
Chris
Creative Labs Pte Ltd
Worldwide Customer Response
http://support.creative.com
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Ωραία λοιπόν, αυτό το τσιπάκι είναι ενσωματωμένο στον pro μου: https://advance-acoustic.com/en/archives/18-x-preamp

Αυτό που θέλω να πω, είναι αν αξίζει η αναβάθμιση με εξωτερικό, και αν ναι πιο προτείνετε?
Συνήθως οι λύσεις all in one υστερούν σε σχέση με μια συσκευή που είναι κατασκευασμένη για να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά και εν προκειμένω το DAC.
Όμως μόνο κατόπιν ακροάσεων θα αποφασίσεις αν αξίζει αναβάθμιση ή όχι.
Υπάρχει κάποιος γνωστός να σου δανείσει ένα εξωτερικό dac ?
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Eίχα το Yamaha YBA-11 αλλά έμεινα πολύ πιο ευχαριστημένος από το ChromeCast Audio σε σύνδεση με οπτική ινα.
τίποτα, τότε δεν αξίζει (εκτός αν έχεις ντακ της προκοπής και πας σε αυτήν την λύση)
αλλιώς παίρνεις το έτοιμο το Yamaha WX-C50
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Έχω το Cambridge DacMagic 100, αλλά συγκριτικά δεν βλέπω διαφορές άξιες λόγου, ίσως και να είναι υποδεέστερο στα αυτιά μου.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
παιδες να κανω μια ερωτηση... Πριν λιγες μερες αγορασα ενα dac, κινεζακος , φαινομενικα καλη κατασκευη, με es9018. Σημερα αξιωθηκα και to συνδεσα.
Εχω win10.. και μου κανει διαφορα παιχνιδακια με τους drivers.. Αν ξεκινησω κανονικα το pc με το dac αναμενο , ολα καλα..παιζει πολυ καλα, με ελααααααααχιστα τσικ τσακ οταν κανω διαφορες δουλειες.. κατανοητο, ισως θελει καποιο usb φιλτρακι, η καποιο καλυτερο καλωδιακι γιατι αυτο που βαλα ειναι της οκας... . Οταν κλεισω το dac με το Pc ανοιχτο και το ξανα αναψω, δεν το αναγνωριζει... πρεπει να ξανα κανω restart το pc.. Eχετε ιδεα τι drivers θελει? Νομιζω ειναι με cm6631a usb....
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
παιδες να κανω μια ερωτηση... Πριν λιγες μερες αγορασα ενα dac, κινεζακος , φαινομενικα καλη κατασκευη, με es9018. Σημερα αξιωθηκα και to συνδεσα.
Εχω win10.. και μου κανει διαφορα παιχνιδακια με τους drivers.. Αν ξεκινησω κανονικα το pc με το dac αναμενο , ολα καλα..παιζει πολυ καλα, με ελααααααααχιστα τσικ τσακ οταν κανω διαφορες δουλειες.. κατανοητο, ισως θελει καποιο usb φιλτρακι, η καποιο καλυτερο καλωδιακι γιατι αυτο που βαλα ειναι της οκας... . Οταν κλεισω το dac με το Pc ανοιχτο και το ξανα αναψω, δεν το αναγνωριζει... πρεπει να ξανα κανω restart το pc.. Eχετε ιδεα τι drivers θελει? Νομιζω ειναι με cm6631a usb....
Λοιπον..drivers βρηκα... δεν το ξανα εκανε αυτο που εκανε πριν... τα τσικ τσακ πως τα σταματαμε βρε παιδια?.. κανει που και που κανα τσικ, και καποια μικρο κοψιματα του ηχου... λετε να ειναι θεμα drivers , καλωδιου usb, προβλημα του dac?..any idea?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μάλλον θέλει να δώσει μία βινυλιακή νότα στο ψηφιακό άκουσμα :D.

Δεν νομίζω να είναι θέμα καλωδίου εκτός κι αν το καλώδιο που έχεις είναι πραγματικά για πέταμα. Ούτε και θέμα οδηγών αφού όπως λες τους βρήκες και τους πέρασες. Με ποιο player ακούς? Λειτουργικό έχεις Windows? Έχεις δοκιμάσει κάποιο direct? asio ή wasapi. Θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία δηλαδή για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μάλλον θέλει να δώσει μία βινυλιακή νότα στο ψηφιακό άκουσμα :D.

Δεν νομίζω να είναι θέμα καλωδίου εκτός κι αν το καλώδιο που έχεις είναι πραγματικά για πέταμα. Ούτε και θέμα οδηγών αφού όπως λες τους βρήκες και τους πέρασες. Με ποιο player ακούς? Λειτουργικό έχεις Windows? Έχεις δοκιμάσει κάποιο direct? asio ή wasapi. Θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία δηλαδή για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.
Ακουω με foobar... μεχρι τωρα απλα επαιρνα την coaxial out της καρτας ηχου μου, μιας prodigy cube, την εριχνα στο dac που ειχα, ενα diy mambo dac 1 και δεν ειχα ποτε κατι τετοιο...

To pc μου ειναι win10...
παρατηρησα το εξης... στα κοψιματακια που κανει, σβηνει εκεινη την στιγμη στιγμιαια το λεντακι Που δειχνει την συνδεση usb.. σα να χανεται η συνδεση... στα τσικ τσικ δεν σβηνει...

ααααα και ενω παιζει κανονικα, ξεκινησε να βγαζει αυτο το μυνημα...
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Λοιπον ειμαι 90% σιγουρος οτι ειναι θεμα συνδεσης... αλλαζω θυρα usb και καθε μια εχει διαφορετικη συμπεριφορα...θα παω αυριο να παρω ενα σωστο usb καλωδιακι και θα επανελθω..
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το Dac έχει δίκη του τροφοδοσία η παίρνει από τη USB;
Αυτό ακριβώς, θα έλεγα πως μάλλον παίρνει από το usb κι εκεί είναι το πρόβλημα. Ειδικά αν για κάποιο λόγο το καλώδιο είναι πολύ μακρύ.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αυτό ακριβώς, θα έλεγα πως μάλλον παίρνει από το usb κι εκεί είναι το πρόβλημα. Ειδικά αν για κάποιο λόγο το καλώδιο είναι πολύ μακρύ.
οχι δεν τροφοδοτειται απο την usb... στην πριζα μπανει....
θα δοκιμασω καλωδιο και θα σας πω..ευχαριστω!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
οχι δεν τροφοδοτειται απο την usb... στην πριζα μπανει....
θα δοκιμασω καλωδιο και θα σας πω..ευχαριστω!
Νομιζω οτι το προβλημσ σου ειναι θεμα drivers. Δοκιμασε να το βαλεις σε συστημα με win7 ή mac για να δεις αν παιζει χωρις προβληματα
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Προβλημα ελυθει!...

To προβλημα εξαφανηστικε οταν απομονωσα την γειωση του DAC απο το δυκτιο... προφανως καποιο ground loop μας τα κανε μουσκεμα..τι να πω...

στη συνεχεια ηρθε ενα 5μετρο Wireworld Chroma, και αμεσα μειωθηκε ενα τσικ ο θορυβος ... Μπηκε ενα JiteBug, κοπηκαν σχεδον εντελως τα "γρατζουνο-νιαουρισματα" που ειχα,... ολα καλα.. παμε να ακουσουμε μουσικουλα τωρα..
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Προβλημα ελυθει!...

To προβλημα εξαφανηστικε οταν απομονωσα την γειωση του DAC απο το δυκτιο... προφανως καποιο ground loop μας τα κανε μουσκεμα..τι να πω...

στη συνεχεια ηρθε ενα 5μετρο Wireworld Chroma, και αμεσα μειωθηκε ενα τσικ ο θορυβος ... Μπηκε ενα JiteBug, κοπηκαν σχεδον εντελως τα "γρατζουνο-νιαουρισματα" που ειχα,... ολα καλα.. παμε να ακουσουμε μουσικουλα τωρα..
Αν το προβλημα, οπως ειχες αναφερει αρχικα ηταν οτι το λαπτοπ σου δεν σναγνωριζε το ντακ, δεν νομιζω οτι ηταν θεμα γειωσης...μαλλον θεμα drivers ειναι..και αν ειναι ετσι θα ξαναεμφσνιστει πιθανα το προβλημα
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
σταθερο pc ειναι... οχι laptop... κιομως κοπηκανε ολα... εκανα δοκιμη, εβαλα την γειωση, αρχισε τα ιδια αμεσως, να κανει τρελα..να χανει την συνδεση, τσακ τσουκ κτλ... μολις απομονωσω την γειωση ολα σουπερ... δυο μερες τωτρα παιζει σουπερ.. κιχ δεν εχει κανει..
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
σταθερο pc ειναι... οχι laptop... κιομως κοπηκανε ολα... εκανα δοκιμη, εβαλα την γειωση, αρχισε τα ιδια αμεσως, να κανει τρελα..να χανει την συνδεση, τσακ τσουκ κτλ... μολις απομονωσω την γειωση ολα σουπερ... δυο μερες τωτρα παιζει σουπερ.. κιχ δεν εχει κανει..
Ενταξει....μακαρι να γλυτωσες
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
οχι δεν τροφοδοτειται απο την usb... στην πριζα μπανει....
θα δοκιμασω καλωδιο και θα σας πω..ευχαριστω!
δεν έχει καμία σχέση αν μπαίνει στην πρίζα, τα περισσότερα dacs (ακόμα και κορυφαία) επειδή το USB προστέθηκε 'άρπα κόλα' για να προλάβουν τη 'μόδα', η κάρτα USB του DAC τροφοδοτείται με 5V από το καλώδιο USB μέσω του PC ή του Laptop!! γι αυτό υπάρχουν προβλήματα με τις γειώσεις και το βρόμικο ψηφιακό ρεύμα του PC ή του Laptop.. το USB πρωτόκολλο δεν περιλαμβάνει native ground γείωση!!

ήταν μεγάλη η έκπληξη όλων μας σε ένα meeting που προσπαθήσαμε ν' ακούσουμε ένα EMM LABS των 9.000 με το δικής μου κατασκευής data only USB καλώδιο και δεν έπαιζε.. ήθελε κανονικό καλώδιο USB για να πάρει τάση από το laptop!!

αυτό είναι και το πρόβλημα με τα μακρυά USB καλώδια!! υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα και όχι με τα data.. προσωπικά παίζω με USB data only καλώδιο 8 μέτρων και το Audio-Gd κλειδώνει απόλυτα και τέλεια!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.373
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top