DACs - τελειωμό δεν έχουν




Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μία ερώτηση για να μαθαίνω και εγώ σιγά σιγά:)
Αν υποθέσουμε ότι έχεις ένα dac που έχει όλες τις ψηφιακές εισόδους. Ποια είναι αυτή που πρέπει να επιλέξεις για τη μέγιστη " ροή δεδομένων" ; Το hdmi ή κάτι μου διαφεύγει ;
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
To hdmi εχει το μεγαλυτερο bandwith απο τα ψηφιακα αλλα απευθυνεται κυριως σε πολυκαναλες ηχογραφησεις,μετα ειναι το coaxial και η οπτικη.
Usb in συνηθως δεν εχουν εκτος και αν ειναι και player μαζι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
To hdmi εχει το μεγαλυτερο bandwith απο τα ψηφιακα αλλα απευθυνεται κυριως σε πολυκαναλες ηχογραφησεις,μετα ειναι το coaxial και η οπτικη.
Usb in συνηθως δεν εχουν εκτος και αν ειναι και player μαζι.
Αν έχουν από όλα τα καλά τι είναι προτιμότερο για δικάναλη ακρόαση;
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
1)hdmi
2)coaxial
Μπορει να μην εχω καταλαβει καλα την ερωτηση σου σχετικα με το usb,και σε ερωτω εχει usb in στο οποιο μπορεις να συνδεσεις τι; δισκο απευθειας και αν ναι πως θα παιξει εχει player;
Αυτο που ισχυει ειναι οτι οσο λιγοτερες συσκευες παρεμβαλεις στο σημα τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα παρεις.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
1)hdmi
2)coaxial
Μπορει να μην εχω καταλαβει καλα την ερωτηση σου σχετικα με το usb,και σε ερωτω εχει usb in στο οποιο μπορεις να συνδεσεις τι; δισκο απευθειας και αν ναι πως θα παιξει εχει player;
Αυτο που ισχυει ειναι οτι οσο λιγοτερες συσκευες παρεμβαλεις στο σημα τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα παρεις.
Για dac μιλάω για να ακούς μουσική από pc. Ποια είσοδος είναι η βέλτιστη;
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Αν είναι για υπολογιστή καλύτερα είναι να συνδέσεις το usb και να βαλεις το out του DAC προς τον ενισχυτή σου. Τι εξόδους βγάζει το DAC;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αν είναι για υπολογιστή καλύτερα είναι να συνδέσεις το usb και να βαλεις το out του DAC προς τον ενισχυτή σου. Τι εξόδους βγάζει το DAC;
το out είναι στον προ με xlr. Απλά ρωτάω για το αν έχει σημασία τι έξοδο θα πάρω από το pc γιατί εκτός από το streaming ( tidal κλπ ) υπάρχουν και αρχεία dsd κλπ.
 


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Προσωπικα με usb θα το εβαζα για να το δει σαν καρτα ηχου ο υπολογιστης σου.;)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Προσωπικα με usb θα το εβαζα για να το δει σαν καρτα ηχου ο υπολογιστης σου.;)
Δεν έχει να κάνει. Και τα δύο τα ίδιο τα βλέπει. Η απορία μου έχει να κάνει με το αν από κάποια από όλες τις ψηφιακές εξόδους περνάει καλύτερα η πληροφορία (ταχύτητα, όγκος, θόρυβος κλπ).
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Δοκιμασε τα,και τα δυο,στην μια περιπτωση περνας σημα απο τον controller του usb και στην αλλη απο την καρτα γραφικων και την pcie, εχει σαφως περισσοτερο bandwith η δευτερη περιπτωση στα χαρτια αλλα ακουσε τα πρωτα γιατι και τα δυο καταληγουν στο dac ,και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν θα ακουσεις καλυτερα στην μια η την αλλη περιπτωση.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δοκιμασε τα,και τα δυο,στην μια περιπτωση περνας σημα απο τον controller του usb και στην αλλη απο την καρτα γραφικων και την pcie, εχει σαφως περισσοτερο bandwith η δευτερη περιπτωση στα χαρτια αλλα ακουσε τα πρωτα γιατι και τα δυο καταληγουν στο dac ,και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν θα ακουσεις καλυτερα στην μια η την αλλη περιπτωση.
Και εγώ αυτό σκέφθηκα, να κάνω κάποιες δοκιμές ΑΒ και βλέπουμε.
Ευχαριστώ όπως και να΄χει:)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Στην δική μου περίπτωση, ακούγεται καλύτερα η σύνδεση μέσω usb σε σχέση με τις hdmi και λοιπές ψηφιακές. ¨Όμως μαζί με το μεταφερόμενο σήμα, μεταφέρεται και θόρυβος από τα τροφοδοτικά κάποιων πηγών.... σε αυτήν την περίπτωση.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Στην δική μου περίπτωση, ακούγεται καλύτερα η σύνδεση μέσω usb σε σχέση με τις hdmi και λοιπές ψηφιακές. ¨Όμως μαζί με το μεταφερόμενο σήμα, μεταφέρεται και θόρυβος από τα τροφοδοτικά κάποιων πηγών.... σε αυτήν την περίπτωση.
Αν μπορούσες να προσδιορίσεις κάπως τι σημαίνει το καλύτερα θα με βοηθούσες πάρα πολύ:)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.230
Reaction score
27.013
Πάντως, διαβάζοντας χαρακτηριστικά βλέπω ότι μέσω usb (& ethernet) έχουμε τη δυνατότητα διαβίβασης μέγιστης ανάλυσης. Οι χαγιεντάδες βέβαια θεωρούν την usb "βρώμικη", αλλά αυτό μάλλον συμβαίνει όταν χρησιμοποιείται για ταυτόχρονη τροφοδοσία της συνδεδεμένης συσκευής.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Αν μπορούσες να προσδιορίσεις κάπως τι σημαίνει το καλύτερα θα με βοηθούσες πάρα πολύ:)
Γενικά καλύτερο σήμα. Πιο σωστό χαμηλό, καθαρότερα πρίμα κλπ. Κάτι σαν από τα 128 να πάμε στα 320 σε mp3 σαν παράδειγμα....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top