DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
δεν είναι μόνο αυτές.. η Ιταλική Northstar, η κινέζικη Audio GD, η La Diva, (προσιτές) και η Rockna (ακριβή), λίγες που μου ήρθαν έτσι στο μυαλό χωρίς να γκουγκλάρω.. αλλά γιατί είναι κακό να έχει κάποιος κόμπο από την ίδια εταιρία??
Σίγουρα δεν είναι κακό. Συνήθως είναι και η καλύτερη επιλογή.
Να ρωτήσω τώρα κάτι και μη βαράτε:D
Μιας και το ανέφερες πρώτος τι είναι το is2;
[DOUBLEPOST=1559687291][/DOUBLEPOST]
Σίγουρα δεν είναι κακό. Συνήθως είναι και η καλύτερη επιλογή.
Να ρωτήσω τώρα κάτι και μη βαράτε:D
Μιας και το ανέφερες πρώτος τι είναι το is2;
ok το γκουκλάρισα
https://en.wikipedia.org/wiki/I²S
 

A

amoustakas

Guest
Πρακτικά όλα τα dac μετράνε flat. Γιατί ακούγονται αλλιώς; Επηρεάζεται το σήμα από το ματσάρισμα με τον προενισχυτή;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Η μέτρηση της απόκρισης συχνότητας από μόνη της δεν δείχνει σχεδόν τίποτα.
Επιπλέον μετρήσεις όπως impulse response , sine waves , thd+n , intermodulation distortion , απόκριση σε διαφορετικής συχνότητας σήματα , jitter κλπ μετρήσεις ίσως μπορούν να εξηγήσουν γιατί ακούγεται το ένα διαφορετικά από το άλλο.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Επανέρχομαι στο θέμα αφού κατέληξα σε dac. Τελικά πήγα στο τελευταίο μοντέλο της bryston.
όποιος ψάχνεται ας το δοκιμάσει και δεν θα χάσει.
Πρέπει να πω ότι με αυτό, εδώ περίπου και 1,5 μήνα δεν έχω ασχοληθεί να αλλάξω κάτι στο σύστημα
( μίνινγκ ψιλοαλλαγές όπως καλώδια ή θέσεις ηχείων γιατί κάτι σε κουράζει και ψάχνεις).
Ακούς και απλά δεν μπορείς να σταματήσεις να ακούς!!!:):)
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Επανέρχομαι στο θέμα αφού κατέληξα σε dac. Τελικά πήγα στο τελευταίο μοντέλο της bryston.
όποιος ψάχνεται ας το δοκιμάσει και δεν θα χάσει.
Πρέπει να πω ότι με αυτό, εδώ περίπου και 1,5 μήνα δεν έχω ασχοληθεί να αλλάξω κάτι στο σύστημα
( μίνινγκ ψιλοαλλαγές όπως καλώδια ή θέσεις ηχείων γιατί κάτι σε κουράζει και ψάχνεις).
Ακούς και απλά δεν μπορείς να σταματήσεις να ακούς!!!:):)
Ποιο μοντελο είναι?
 

P

PMC

Guest
Ποιο μοντελο είναι?

Αυτό!!!

https://www.stereophile.com/content/bryston-bda-3-da-processor
[DOUBLEPOST=1562081585][/DOUBLEPOST]Conclusions
While it was frustrating not to be able to play MQA files through the Bryston BDA-3, that didn't keep it from being the most versatile and best-sounding DAC I've heard in my listening room. It delivered superbly effortless, delicate, subtly revealing, tube-like analog output from a variety of digital file formats and sample rates, including DSD64 datastreams from SACDs. Although pricey at $3495, it's less expensive than some high-end, standalone DACs that can't process as many types of digital files.

The BDA-3 arrives from the factory ready to play more varied digital file formats than your digital source components are surely set up to deliver. For that reason, demand that any dealer or custom installer who sells you a BDA-3 be prepared to set up the rest of your system to be compatible with all of the formats and sample speeds your new Bryston can handle.

This versatility makes it an ideal reviewer's tool for evaluating other high-end gear. For that reason alone, I had no choice but to buy the review sample, and I recommend that the BDA-3 be listed in Class A+ of Stereophile's "Recommended Components."


Read more at https://www.stereophile.com/content/bryston-bda-3-da-processor-page-2#tID8b5HgGQkiigPx.99
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για τους ρομαντικούς :p που ακούνε ακόμη δικάναλο αξίζει πολλά και μία δοκιμή στο σύστημα σας σίγουρα.
Όλο αυτόν τον καιρό ακούω μόνο από usb streaming μέσω pc και είναι πραγματικά φοβερό!
Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με τις hdmi και ειδικά αυτό που έχω μεγάλη περιέργεια να τσεκάρω είναι σε ένα απλό bluray να ακούσω sacd.
Ή ΑΒ από το pc με usb και hdmi.
Από Σεπτεμβρη με το καλό θα γίνουν δοκιμές.
Καλό βράδυ σε όλη την παρέα και πάντα με μουσικάρες:):)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.036
Ζητώ συγνώμη για το οφ τόπικ, μα δεν μπόρεσα να βρω το νήμα με τις «μικρές ερωτήσεις» (κάπως έτσι τεσπα) και είπα να μην ανοίγω ολόκληρο νέο νήμα. Αν χρειάζεται μετακίνηση ευχαριστώ εκ των προτέρων τον διαχειριστή για τον κόπο του.

Παρακαλώ, τα φώτα σας: ποιες είναι οι διαφορές και ομοιότητες μεταξύ SACD και hybrid SACD? Ευχαριστώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ζητώ συγνώμη για το οφ τόπικ, μα δεν μπόρεσα να βρω το νήμα με τις «μικρές ερωτήσεις» (κάπως έτσι τεσπα) και είπα να μην ανοίγω ολόκληρο νέο νήμα. Αν χρειάζεται μετακίνηση ευχαριστώ εκ των προτέρων τον διαχειριστή για τον κόπο του.

Παρακαλώ, τα φώτα σας: ποιες είναι οι διαφορές και ομοιότητες μεταξύ SACD και hybrid SACD? Ευχαριστώ.
Wiki:

SACD is a disc of identical physical dimensions as a standard compact disc; the density of the disc is the same as a DVD. There are three types of disc:[18]

  • Hybrid: Hybrid SACDs are encoded with a 4.7 GB DSD layer (also known as the HD layer), as well as a PCM (Red Book) audio layer readable by most conventional Compact Disc players.[19]
  • Single-layer: A DVD-5 encoded with one 4.7 GB DSD layer.
  • Dual-layer: A DVD-9 encoded with two DSD layers, totaling 8.5 GB, and no PCM layer. Dual-layer SACDs can store nearly twice as much data as a single-layer SACD.
Unlike hybrid discs, both single- and dual-layer SACD's are incompatible with conventional CD players and cannot be played on them.

Το μόνο που εχει πραγματική σημασία, ειναι αν το SACD είναι πολυκάναλο (τουλάχιστον 5.0) ή απολίθωμα ολιγοκάναλο (mono-stereo) :p
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619
AudioQuest DragonFly Cobalt Portable USB DAC Sweepstakes



And now comes DragonFly Cobalt—AudioQuest's new flagship DAC. Cobalt takes what music lovers around the world have come to expect from the multi-award-winning DragonFly family—naturally beautiful, seductive sound—and strips away fuzz and fog that weren't even noticeable until Cobalt removed them.

How is this possible? Like the critically acclaimed DragonFly Red, Cobalt has the robust 2.1-volt output to drive almost any headphone, uses a bit-perfect digital volume control for outstanding signal-to-noise ratio, enables seamless compatibility with Apple and Android devices, and is an exceptionally competent and affordable MQA renderer.

Cobalt's precedent-setting performance is made possible by multiple significant upgrades:



  • New, more advanced ESS ES9038Q2M DAC chip with a minimum-phase slow roll-off filter for more natural sound.
  • Microchip's superb PIC32MX274 microprocessor draws less current and increases processing speed by 33%.
  • Improved power-supply filtering that specifically increases immunity to WiFi, Bluetooth, and cellular noise.
  • Includes AudioQuest's new DragonTail USB-A (female) to USB-C (male) adaptor to easily accommodate the increasing number of electronic devices that feature USB-C ports.
  • Contoured enclosure measures just 2.26” x 0.73” x 0.47” (57.5mm x 18.6mm x 11.9mm), making the latest DragonFly 10% smaller than its predecessors.





https://www.analogplanet.com/content/audioquest-dragonfly-cobalt-portable-usb-dac-sweepstakes

https://www.stereophile.com/images/719aq_sweeps_rules_ap.html
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Μάθαμε τίποτα για το Topping D70? Αν και η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάζω το Audio-GD - R1 ( κομματάκι ακριβό όμως και δεν βλέπω αντιπροσωπεία στην Ελλάδα μήπως έπαιζε καμία δόση με πιστωτική ). Αυτό που μου αρέσει στο R1 είναι το στάδιο εξόδου του με διακριτά υλικά που λειτουργεί σε τάξη Α.



Το άτιμο, δεν ξέρω τί λέει ακουστικά, αλλά είναι κουκλί.
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
Μάθαμε τίποτα για το Topping D70? Αν και η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάζω το Audio-GD - R1 ( κομματάκι ακριβό όμως και δεν βλέπω αντιπροσωπεία στην Ελλάδα μήπως έπαιζε καμία δόση με πιστωτική ). Αυτό που μου αρέσει στο R1 είναι το στάδιο εξόδου του με διακριτά υλικά που λειτουργεί σε τάξη Α.



Το άτιμο, δεν ξέρω τί λέει ακουστικά, αλλά είναι κουκλί.
Περίμενε να πέσει η τιμή του UD-505. Σίγουρα πράγματα.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Καλημερα παιδια. Μια ερωτηση για το οκτακαναλο της ΟΚΤΟ. Mππρέι να συνδεθεί με τον πολυκαναλο του Home Theater για καλυτερο ηχητικό αποτελςσμα υπουετω. Αν ναι, επειδη εχει μονο XLR συνδέσεις και οι περισσότεροι πολυκαναλοι οπως και ο δικος μου μονο RCA θα χρειαστούν καλωδια απο XLR σε RCA? Αυτο δεν ειναι καπως....ατοπο? Αν ειναι κατασκευασμένο για πολυκαναλλο γιατί δεν εβαλε και RCA η ΟΚΤΟ? Και απο οτι ειδα στο site διαθεσιμο ειναι μονο το ΟΚΡΟ 8 PRO (8 channel) . To στερεοφωνικό ακομα δεν ειναι διαθεσιμο. Ξερει καποιος καμμια ππληροφορία?
Ευχαριστω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Καλημερα παιδια. Μια ερωτηση για το οκτακαναλο της ΟΚΤΟ. Mππρέι να συνδεθεί με τον πολυκαναλο του Home Theater για καλυτερο ηχητικό αποτελςσμα υπουετω. Αν ναι, επειδη εχει μονο XLR συνδέσεις και οι περισσότεροι πολυκαναλοι οπως και ο δικος μου μονο RCA θα χρειαστούν καλωδια απο XLR σε RCA? Αυτο δεν ειναι καπως....ατοπο? Αν ειναι κατασκευασμένο για πολυκαναλλο γιατί δεν εβαλε και RCA η ΟΚΤΟ? Και απο οτι ειδα στο site διαθεσιμο ειναι μονο το ΟΚΡΟ 8 PRO (8 channel) . To στερεοφωνικό ακομα δεν ειναι διαθεσιμο. Ξερει καποιος καμμια ππληροφορία?
Ευχαριστω
Τι θελεις να πετύχεις με αυτήν την σύνδεση;
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Ρωταω τον σκοπο υπάρξης ενος οκτακαναλου DAC. Αν δεν ειναι για πολυκαναλα συστηματα τοτε για ποιο λογο κατασκευάστηκε? Αν ειναι για πολυκαναλο θα ηθελα να το ακούσω σε ενα συστημα για να δω τις διαφορες. Περισσότερο σε πολυκαναλα μουσικά αρχεια παρα σε ταινιες. Αν και δεν λεω όχι και σε αυτο. Και η ερωτηση μου βασικα, αν οντως ειναι για πολυκαναλα τι είχαν στο μυαλο τους οι κατασκευαστές ..μουσικη η κινηματογράφο ? Μπορω να οδήγησω το καθε καναλι ξεχωριστά στο DAC απο τον πολυκαναλο η ....ρωταω βλακείες. Δεν ειμαι ειδικος Δημητρη απλα επείδη συχνα ακουω πολυκαναλη μουσικη και η αποδοση της είναι αρκετα κατω του Stereo συστηματος που εχω κοιτω πως θα την βελτιωσω. Με τον νεο ενισχυτη που πηρα βελτιώθηκε σημαντικα αλλα ειναι αρκετα "μουντη" σε σχεση με το stereo συστημα μου. Ποτε δεν θα το φτασει σε αποδοση αλλα θα ηθελα να μπορουσα να το βελτίωσω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ρωταω τον σκοπο υπάρξης ενος οκτακαναλου DAC. Αν δεν ειναι για πολυκαναλα συστηματα τοτε για ποιο λογο κατασκευάστηκε? Αν ειναι για πολυκαναλο θα ηθελα να το ακούσω σε ενα συστημα για να δω τις διαφορες. Περισσότερο σε πολυκαναλα μουσικά αρχεια παρα σε ταινιες. Αν και δεν λεω όχι και σε αυτο. Και η ερωτηση μου βασικα, αν οντως ειναι για πολυκαναλα τι είχαν στο μυαλο τους οι κατασκευαστές ..μουσικη η κινηματογράφο ? Μπορω να οδήγησω το καθε καναλι ξεχωριστά στο DAC απο τον πολυκαναλο η ....ρωταω βλακείες. Δεν ειμαι ειδικος Δημητρη απλα επείδη συχνα ακουω πολυκαναλη μουσικη και η αποδοση της είναι αρκετα κατω του Stereo συστηματος που εχω κοιτω πως θα την βελτιωσω. Με τον νεο ενισχυτη που πηρα βελτιώθηκε σημαντικα αλλα ειναι αρκετα "μουντη" σε σχεση με το stereo συστημα μου. Ποτε δεν θα το φτασει σε αποδοση αλλα θα ηθελα να μπορουσα να το βελτίωσω
Από που ακούς πολυκάναλη μουσική; avr? Ποιον;
Ηχεία;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αν δεν ειναι για πολυκαναλα συστηματα τοτε για ποιο λογο κατασκευάστηκε?
Συνήθως τα πολυκάναλα συστήματα στηρίζονται σε κάποιον AV ενισχυτή, ολοκληρωμένο ή προενισχυτή.
Τα πολυκάναλα DACs είναι μια εναλλακτική, μπορείς να συνδέσεις πάνω τους τελικούς ενισχυτές ή ενεργά ηχεια, αλλά δεν μπορούν να παίξουν dts, Dolby atmos, Auro3d κτλ. Μόνο pcm ή και dsd
Προφανώς δεν έχει νόημα να το συνδέσεις πάνω σε ένα φτηνό avr
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Eνισχυτης : Yamaha Aventage RX A-3050
Ηχεια: Martin Logan Motion SLM
SUB : JBL ES 250
[DOUBLEPOST=1564747812][/DOUBLEPOST]Δηλαδη ενα οκτακαναλο Dac σαν το okto εξυπηρετεί τι ακριβως? Πολλα ενεργα ηχεια και τελικούς ενισχυτες για ποιο πράγμα? Εχω μπερδευτει λιγο
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top