DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
675
Reaction score
670
4 + 1
[DOUBLEPOST=1564748259][/DOUBLEPOST]
Επειδη το κεντρικο ειναι διαφορετικό ....πιο μεγαλο βασικά
[DOUBLEPOST=1564748347][/DOUBLEPOST]Δεν προχωρησα ακομα σε ΑΤΜΟS κλπ κλπ με πολλαπλα ηχεια.....σιγα σιγα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.337
Reaction score
79.276
Αν ακούς καλύτερα σε στέρεο, κάτι έχεις κανει λάθος στην τοποθέτηση/ρύθμιση/ισοσταθμιση, ή στο preset που χρησιμοποιείς. Δεν γίνεται αλλιώς.
Όχι πως είναι και πολύ αξιόλογος ο avr...

Τα οκτακάναλα dac είναι αποκλειστικά για πολυκάναλη μουσική dsd/pcm και σύνδεση σε ενεργά/τελικούς
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Eνισχυτης : Yamaha Aventage RX A-3050
Ηχεια: Martin Logan Motion SLM
SUB : JBL ES 250
[DOUBLEPOST=1564747812][/DOUBLEPOST]Δηλαδη ενα οκτακαναλο Dac σαν το okto εξυπηρετεί τι ακριβως? Πολλα ενεργα ηχεια και τελικούς ενισχυτες για ποιο πράγμα? Εχω μπερδευτει λιγο
Απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες. Την μόνη χρήση που θα μπορούσε να έχει σε οικιακό χώρο, θα ήταν για ένα δικάναλο με την συνοδεία σαμπγούγερ, ενός ή περισσοτέρων.

Αν θέλεις καλύτερη ποιότητα σε πολυκάναλο να αντικαταστήσεις τον ολοκρηρωμένο σου με έναν καλό
προενισχυτή AV.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Δεν ημουν σαφής αρκετα. Ακουω καλύτερα σε στερεί γιατι το δικαναλο μου είναι εντελως ξεχωριστό απο τον πολυκαναλο. Πριν από κανα 2 χρονια ομως εμαθα για την πολυκαναλη μουσικη και όραν ακουσα καποια αρχεία εντυπωσιαστηκα απο την ηχητική σκηνη που δημιουργείται γυρω σου. Πραγματικά ηταν αποκάλυψη. Με εμφανεις όμως ατέλειες στην ευκρινεια κλπ κλπ. Οταν λοιπον ειδα το ΟΚΤΟ αμεσως μου δημιουργήθηκε η απορια μηπως ειναι για να προσφέρει καλυτερη αποδοση σε πολυκαναλα συστηματα. Αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι από οτι καταλαβα.
Μπορει αργοτερα να πάω σε ενα καλυτερο προενισχυτής AV. Μονο που θα θέλουμε και καλο τελικο μετα. Αστα να πάνε.....
Σας ευχαριστω παντως για τη βοηθεια με τις απαντησεις σας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.337
Reaction score
79.276
Μπορει αργοτερα
Προς το παρόν πάρε τον Καστρουνή να σου ρυθμίσει αυτό που έχεις. Σίγουρα δεν εκμεταλλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητες του, κι ας είναι προορισμένες.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Προς το παρόν πάρε τον Καστρουνή να σου ρυθμίσει αυτό που έχεις. Σίγουρα δεν εκμεταλλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητες του, κι ας είναι προορισμένες.
[DOUBLEPOST=1564755866][/DOUBLEPOST]Θα τον πάρω οταν γυρίσω γιατι λειπω.Θελω ρυθμιση και τηλεόρασης . Και απο οτι καταλαβα ο Καστρουνης είναι καλος σε αυτα. Πολλες συστάσεις οποτε σίγουρα ειναι καλός . Ευχαριστώ και παλι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.337
Reaction score
79.276
Δεν ξέρω αν κάνουν bass management
Επίσης δεν ξέρω πως αυτές οι συσκευές βλέπουν το LFE κανάλι

Δεν μου κίνησαν ποτέ το ενδιαφέρον.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.944
Δεν ξέρω, γι αυτό ρωτάω: Δεν μπορεί το ψηφιακό σήμα να είναι ήδη "μανατζαρισμένο" και το dac να κάνει μόνο το D/A? Πώς γίνεται δλδ αν έχεις ψηφιακά ηχεία και τροφοδοτείς την ψηφιακή είσοδο? Μόνο απ' την αναλογική μπορείς να έχεις πολυκάναλο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.337
Reaction score
79.276
Δεν ξέρω, γι αυτό ρωτάω: Δεν μπορεί το ψηφιακό σήμα να είναι ήδη "μανατζαρισμένο" και το dac να κάνει μόνο το D/A? Πώς γίνεται δλδ αν έχεις ψηφιακά ηχεία και τροφοδοτείς την ψηφιακή είσοδο? Μόνο απ' την αναλογική μπορείς να έχεις πολυκάναλο?
Τα ψηφιακά αρχεία πάνε στον prepro και τέλος, χωρίς περιπλοκές.
Και τα Oppo μια χαρα τα καταφέρνουν με ολα τα πολυκαναλα αρχεία.

Δεν εχω κατσει να το ψάξω, διάβασε το manual και ενημέρωσέ μας. Λογικά θα γίνεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Θες κάρτα ήχου στον υπολογιστή σου, με πολλαπλές ψηφιακές εξόδους, όπως η lynx aes 16 src, που διαθέτει 16 κανάλια σε ισάριθμες εξόδους με XLR (AES/EBU). (Βεβαίως η εν λόγω κάρτα έχει άλλες τόσες ψηφιακές εισόδους, και συνολικά αποτελεί έναν AES EBU server)..

Μετά, παίζεις το πολυκάναλο ψηφιακο αρχείο στο πισι, βγαίνουν οι ψηφιακές έξοδοι και πάνε στο πολυκάναλο ντακ για να γίνουν αναλογικό σήμα να οδηγήσει τελικούς ενισχυτές.

Η είσοδος της εν λόγω κάρτας, μπορεί προφανώς να δεχτεί ψηφιακές εξόδους σε xlr από οποιοδήποτε player, όπως και πολλαπλές (από 8 έως 16) από ένα arvus, το οποίο δέχεται hdmi.

Ένα σωρό ψηφιακές επαγγελματικές κάρτες ήχου υπάρχουν στον επαγγελματικό στίβο, με δυνατότητα διαχείρισης από 8 έως 1024 κανάλια και βάλε. Εγώ επέλεξα την λινξ, με 32 κανάλια συνολικά, που φυσικά είναι αρθρωτή και μπορεί να πολλαπλασιάσει τον διαθέσιμο αριθμό καναλιών με επιπρόσθετες κάρτες επέκτασης. Η δε μετρικ χαλο, μπορεί να διαχειριστεί πάνω από 1024 ψηφιακά κανάλια...

Σημειώστε, ότι όλα αυτά τα έχω κάνει. Χρόνια τώρα... ;)

Δεν είναι θέματα για ..απλούς χρήστες, θέλει εξοικειωμένους με τα ψηφιακά κανάλια ανθρώπους..

Αυτά αποτελούν εργαλεία δουλειάς για τα στούντιο, είναι όπλα. Δεν είναι ένας av για τον μέσο χρήστη, καμία σχέση. Βεβαίως, καμία σχέση και η ποιότητα που βγάζουν..
 
Last edited:

Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
Βεβαίως βεβαίως για να τα αγοράσεις αυτά με δυνατότητα για κανάλια οροφής θα φτάσεις κάπου στα 6.5 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά τις τιμές. Κάπου εκεί λες "μηπως να επερνα ένα nad με τα ίδια λεφτά να μη μπλέκω με πράγματα περίεργα";
 



A

amoustakas

Guest
Δεν εμπιστεύομαι αυτήν την εταιρία. Είχα το dac 7 και ενώ ηχητικά ήταν καλό, κατασκευαστικά ήταν σκουπίδι.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Πάντως έχω φάει σοβαρό σκάλωμα με τον Κινέζο. Για τα λεφτά που ζητάει τεχνικά τουλάχιστον δείχνει να κάνει καλή δουλειά. Τώρα, κατά πόσο η θεωρία συμβαδίζει με τη πράξη, είναι κάτι που μάλλον θα διαπιστώσω κατά το τέλος του έτους...
 

A

amoustakas

Guest
Πάντως έχω φάει σοβαρό σκάλωμα με τον Κινέζο. Για τα λεφτά που ζητάει τεχνικά τουλάχιστον δείχνει να κάνει καλή δουλειά. Τώρα, κατά πόσο η θεωρία συμβαδίζει με τη πράξη, είναι κάτι που μάλλον θα διαπιστώσω κατά το τέλος του έτους...
Αυτό δείχνει καλή value for money επιλογή.
https://www.skroutz.gr/s/12986973/Pro-Ject-Audio-DAC-Box-S2.html
 


Μηνύματα
4.876
Reaction score
25.850

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Απο το λίγο που έχω διαβάσει αυτές τις μέρες που γλυκοκοιτάζω το κινεζάκι, αυτό που λένε είναι ότι λίγο πολύ δεν υπάρχουν τρελές διαφορές ανάμεσα στα τσιπάκια, σε ψηφιακό στάδιο δηλαδή. Οι διαφορές τους σε παραμόρφωση και λόγο σήματος προς θόρυβο είναι περίπου οι ίδιες. Το Α και το Ω είναι το αναλογικό στάδιο, καθώς και η τροφοδοσία.
Ως προς το Project, φαίνεται ενδιαφέρον μεν, αλλά υποψιάζομαι ότι το τροφοδοτικό του είναι το κλασικό switching και αυτό ( αν ισχύει ) εξηγεί τον αναιμικό του χαρακτήρα. Και είναι αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον στις υλοποιήσεις της Audio GD όπου τα τροφοδιτικά είναι γραμμικά, δείχνουν να έχουν ικανότητες και αν μη τι άλλο, τα διακριτά αναλογικά στάδια εξόδου είναι κουκλάκια ( κάτι που κάνει και η Bryston για παράδειγμα ). Εμφανησιακά πάντως, δείχνει το project να έχει μια μελέτη πίσω απο τη σχεδίασή του.

Το δίνουν για δοκιμή άραγε;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.376
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top