DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για ανάλυσε το λίγο παραπάνω σε τι ακριβώς υπερισχύει η HDMI ακουστικά;
Ευκρίνεια, ανάλυση, λεπτομέρεια, για την αλλαγή στο μπάσο χαοτική δεν βρίσκω την ανάλογη λέξη, πολύ μεγαλύτερο εύρος σκηνής. Γενικότερα όλα ακούγονται πολύ πιο καθαρά με άλλο αέρα.
Δεν είμαι καλός στο να περιγράψω το πως ακούω.
Anyway όσοι έχετε δυνατότητα δοκιμάστε από αυτήν την θύρα. Δεν κοστίζει κάτι.
Καλές και φυσικά ευπρόσδεκτες οι ειρωνίες της γνωστής συνομοταξίας , συνεισφέρουν στην καλή διάθεση με τον γέλωτα που διεξοδικά προσφέρουν.
Άλλωστε έχουν αναλυθεί διεξοδικά εδώ ποστ 283 ;) :lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Μήπως λέω, μήπως... τσίμπησε 2-3-4dBιά η αλλαγή στη σύνδεση και νόμιζες οτι άκουσες μεγαλύτερη σκηνή; Χωρίς ίχνος πλάκας.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν ξέρω τι τσίμπησε και δεν με ενδιαφέρει αλήθεια. Αυτό όμως που μετράει είναι το update στον ήχο. Τα δεδομένα είναι πάντως ότι η HDMI είναι πιο γρήγορη και ότι μεταφέρει μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα dac που έχουν hdmi συνήθως είναι i2s είσοδος και δεν συνδέεται με το pc. Το hdmi του αναφερθέντος bryston δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο είναι καλύτερο από usb, δεν το αποκλείω όμως.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τα dac που έχουν hdmi συνήθως είναι i2s είσοδος και δεν συνδέεται με το pc. Το hdmi του αναφερθέντος bryston δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο είναι καλύτερο από usb, δεν το αποκλείω όμως.
Έχει 4 εισόδους HDMI και η μία από αυτές η νο4 είναι για να παίρνει και σήμα εικόνας το οποίο φεύγει passthrough από έξοδο και πάει στην τβ.
Παίζει πολύ καλύτερα. όχι απλά καλύτερα.
Κάποια στιγμή επειδή το pc δεν διαθέτει και όλες τις ανάλογες εξόδους με κάποιο usb audio interface θα γίνουν και άλλες δοκιμές ( caxial , optical ) και βλέπουμε. Πάντως usb vs HMDI = 0-3 τουλάχιστον :)
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Δεν ξέρω τι τσίμπησε και δεν με ενδιαφέρει αλήθεια. Αυτό όμως που μετράει είναι το update στον ήχο. Τα δεδομένα είναι πάντως ότι η HDMI είναι πιο γρήγορη και ότι μεταφέρει μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών.
Μήπως ή υλοποιήση της usb δεν είναι σωστή ?
γιατι όλα τα usb δεν είναι τα ίδια είτε της πηγής -είτε του dac ,αναφέρομαι στις υλοποιήσεις και όχι στα καλώδια.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τελικά εχθές άλλαξα συνδεσμολογία από το pc στο dac και από τη usb που χρησιμοποιούσα πήγα στην HDMI.
Χαοτική η διαφορά παίδες. Όποιος έχει dac με hdmi ας το δοκιμάσει. ;)
Είναι πιθανό η διαφορά αυτή να οφείλεται στους drivers του usb που δίνει η Bryston, ή κάποιο θέμα με τα windows.

Δοκίμασε με Linux ή Mac OS.

Στο manual η Bryston λέει ότι η Usb προσφέρει την καλύτερη ποιότητα.
1588176537526.png
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μήπως ή υλοποιήση της usb δεν είναι σωστή ?
γιατι όλα τα usb δεν είναι τα ίδια ,αναφέρομαι στις υλοποιήσεις και όχι στα καλώδια
Μια χαρά ήταν. Είχα κάνει εγκατάσταση τους drivers της εταιρίας και κλείδωνε κανονικά σε όλες τις δειγματοληψίες. Καλώδια usb είχα δοκιμάσει ένα ότι βρήκα και ένα belden των 20 ευρώ 0,5μ με τα οποία δεν άκουσα καμία διαφορά.
Ένας λόγος που πήρα αυτό το dac εκτός του ότι αγαπάω την εταιρία γιατί ότι έχει μπει στο σαλόνι δικό της είναι πολύ ανώτερο των προσδοκιών ήταν το φλεξαμπίλιτι που έχει σε επιλογές μιας και πάνω από 90% των ακροάσεων μου γίνονται από το πισι , παλιά από τιντάλ και τώρα από ρουν.
Ειδικά αυτό το passthrough από τα HDMI για να περάσεις και έτσι το pc ήταν φοβερή μόντα.
Ο βασικός λόγος αγοράς εννοείται ότι ήταν το πως έπαιζε. Με ότι και αν σύγκρινα έως 2,5Χ ούτε καν στέκονταν κοντά του. Με κυάλια μόνο. Οπότε προτίμησα να δώσω πάρα πολύ λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρω κάτι που μου άρεσε ο ήχος του και όχι κάτι που οκ, απλά παίζει καλά συν τις άλλες δυνατότητες που προανέφερα. Εντάξει δεν είναι και μεγάλο ποσό για ένα μηχανάκι που θα το κρατήσω σίγουρα πάνω από 10 χρόνια, πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά:)
Η φτήνια τρώει τον παρά άλλωστε.
(να απαντήσω και στον φίλο μου τον Αλέξανδρο πιο πάνω που βόγγηξε με την τιμή :p )
Είναι πιθανό η διαφορά αυτή να οφείλεται στους drivers του usb που δίνει η Bryston, ή κάποιο θέμα με τα windows.

Δοκίμασε με Linux ή Mac OS.

Στο manual η Bryston λέει ότι η Usb προσφέρει την καλύτερη ποιότητα.
View attachment 163954
Χάρη καλησπέρα. Το ξέρω από έξω το manual. Για συμβατότητα μιλάει μέσω usb.
Για έως 192/24 που είναι οι ακροάσεις μέσω streaming πίστεψε με το hdmi τα σπάει.
Για το daphile δεν έχω άποψη ακόμη. Δεν το έχω δοκιμάσει.
Κανόνισε όποτε θες να έρθεις να κάνουμε δοκιμές :)
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Όχι βέβαια.
Έχει όμως το μεγαλύτερο bandwidth.(εύρος ) από ολες τις υπόλοιπες συνδέσεις.
Αυτό ( hdmi ) μου είχαν υποδείξει και εμένα από την bryston για καλύτερο ήχο όταν είχα ρωτήσει σχετικά...μετά
αμεσως Καλύτερη την usb και μετά την ομοαξονικη .....( κάπου πρέπει να έχω και το μειλ)
Είχα το ίδιο dac παλιότερα . ( όχι αυτό του @kanakiani ) και το είχα με usb και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Σε άμεση σύγκριση με την hdmi δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχει όμως το μεγαλύτερο bandwidth.(εύρος ) από ολες τις υπόλοιπες συνδέσεις.
Αυτό ( hdmi ) μου είχαν υποδείξει και εμένα από την bryston για καλύτερο ήχο όταν είχα ρωτήσει σχετικά...μετά
αμεσως Καλύτερη την usb και μετά την ομοαξονικη .....( κάπου πρέπει να έχω και το μειλ)
Είχα το ίδιο dac παλιότερα . ( όχι αυτό του @kanakiani ) και το είχα με usb και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Σε άμεση σύγκριση με την hdmi δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορα.
Δεν θα είχες φροντίσει τον χώρο φίλε τότε για αυτό δεν άκουγες διαφορές, χα χα χα :p

Χώρια την πλάκα σήμερα δοκίμασα και τρία διαφορετικά hdmi καλώδια που εχω και γίνεται της Πόπης η διαφορά !!
Γουστάρω με τρέλα λέμε!!:biggrin::biggrin:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ε ρε γλεντιαααα......να ανοιχτει περικαλω νεο θεμα......διαφορες που ακουτε στα Ηdmi καλωδια.......φιλε Kanakiani θα εχει τρελλο σουξε το θεμα.....μεχρι να τελειωσει θα εχουν ανοιξει και οι καφετεριες και ο κορονοκαβλοβαιρους θα εχει φυγει για αλλα μερη.....χαχαχαχχα
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Χώρια την πλάκα σήμερα δοκίμασα και τρία διαφορετικά hdmi καλώδια που εχω και γίνεται της Πόπης η διαφορά !!
Ωχ ωχ ωχ... μπορεί και να ακούς δεν αντιλέγω....
Όμως μην τα πετάς έτσι γιατί θα γίνει και άλλο νήμα "της χαράς" !!! :p :p
Δεν προλαβαίνουμε ήδη τα άλλα 2 ( 3; ) :p
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
ε ρε γλεντιαααα......να ανοιχτει περικαλω νεο θεμα......διαφορες που ακουτε στα Ηdmi καλωδια.......φιλε Kanakiani θα εχει τρελλο σουξε το θεμα.....μεχρι να τελειωσει θα εχουν ανοιξει και οι καφετεριες και ο κορονοκαβλοβαιρους θα εχει φυγει για αλλα μερη.....χαχαχαχχα
Ωχ ωχ ωχ... μπορεί και να ακούς δεν αντιλέγω....
Όμως μην τα πετάς έτσι γιατί θα γίνει και άλλο νήμα "της χαράς" !!! :p :p
Δεν προλαβαίνουμε ήδη τα άλλα 2 ( 3; ) :p
Ωραία δεν περνάμε ; Λίγη υπομονή και από Δευτέρα θα την κάνουμε για όπου θέλουμε :p

Πάντως παίδες μιλάμε για μεγάλες διαφορές. Ναι . Που; Στα HDMI λοιπόν.
Το περίεργο ήταν ότι ένα στοκ από xbox έπαιξε καλύτερα από ένα "επώνυμο" των 20-25 ευρώ.
Το άλλο "επώνυμο" του 100ρικου έπαιξε καλύτερα από όλα αλλά η διαφορά δεν ήταν σίγουρα ποσοστιαία αναλόγως της τιμής. Όπως και να έχει κάθε update είναι ωφέλιμο και σκοπός για το χόμπι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Πάμε νέο θρεντ, ακροάσεις HDMI.

Duleia den eihe o dgiaolos, gamuse ta pedakia me ta kalodiakia.
με προσοχή μόνο να γίνουν οι ακροάσεις...γιατί το HDMI πετάει ρεύμα.... :lol:
Ωραία δεν περνάμε ; Λίγη υπομονή και από Δευτέρα θα την κάνουμε για όπου θέλουμε :p

Πάντως παίδες μιλάμε για μεγάλες διαφορές. Ναι . Που; Στα HDMI λοιπόν.
Το περίεργο ήταν ότι ένα στοκ από xbox έπαιξε καλύτερα από ένα "επώνυμο" των 20-25 ευρώ.
Το άλλο "επώνυμο" του 100ρικου έπαιξε καλύτερα από όλα αλλά η διαφορά δεν ήταν σίγουρα ποσοστιαία αναλόγως της τιμής. Όπως και να έχει κάθε update είναι ωφέλιμο και σκοπός για το χόμπι.
σε παρακαλώ...επειδή έχουμε ήδη αρκετούς :whistling:
διάβασε πριν την Δευτέρα τι είναι και πως λειτουργεί το HDMI
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Πάντως, οι χαλιεντάδες ρηβγιούερς ορκίζονται για το αντίθετο. Κι ακόμα πιο πάνω έχουν την οπτική.
(μη τυχόν φταίει η usb του υπολογιστή?)
Μιας και το ξεκίνησες, δεν δοκιμάζεις και την έθερνετ? Πολλοί την προτιμούν. Και το ρουν την συνιστά για τις περιπτώσεις που είναι εφικτό.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πάντως, οι χαλιεντάδες ρηβγιούερς ορκίζονται για το αντίθετο. Κι ακόμα πιο πάνω έχουν την οπτική.
(μη τυχόν φταίει η usb του υπολογιστή?)
Μιας και το ξεκίνησες, δεν δοκιμάζεις και την έθερνετ? Πολλοί την προτιμούν. Και το ρουν την συνιστά για τις περιπτώσεις που είναι εφικτό.
Το έχω διαβάσει Σταύρο και είναι στα υπ όψιν, αλλά δεν έχω ψάξει ακόμη να δω αν μπορώ να υλοποιήσω τέτοια δοκιμή. Φαντάζομαι ότι αυτό θα γίνεται απευθείας σε streamer που είναι roon ready.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top