DACs - τελειωμό δεν έχουν


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Τι τιμή εχει;
99 ευρω και κανενα 15αρι μεταφορικα

 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
To πιθανότερο είναι η τιμη σε ευρώ να διαμορφωθεί στα 750 ευρώ.


iFi Audio NEO iDSD DAC/headphone amplifier......



αν ξεραμε και τιμουλα.....
 

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Ερώτηση! Αξίζει η αγορά ενός εκ των,Project dac-box s2, ifi zen dac, dacmagic 100, η οτιδήποτε άλλο μέχρι 350€ ως αναβάθμιση του dac που είχε ο Yamaha A-S501; Αυτή τη στιγμή ειναι συνδεδεμένος ο yamaha με coaxial και παίζει wasapi μέσω foobar. Δεν με νοιάζουν mqa κτλ, ούτε προενισχυση για ακουστικά, μόνο η ποιότητα ως DAC και να είχε usb + spdif. H Λογική λέει οτι ενα dedicated μηχάνημα θα είναι καλύτερο απ το dac του yamaha.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Ερώτηση! Αξίζει η αγορά ενός εκ των,Project dac-box s2, ifi zen dac, dacmagic 100, η οτιδήποτε άλλο μέχρι 350€ ως αναβάθμιση του dac που είχε ο Yamaha A-S501; Αυτή τη στιγμή ειναι συνδεδεμένος ο yamaha με coaxial και παίζει wasapi μέσω foobar. Δεν με νοιάζουν mqa κτλ, ούτε προενισχυση για ακουστικά, μόνο η ποιότητα ως DAC και να είχε usb + spdif. H Λογική λέει οτι ενα dedicated μηχάνημα θα είναι καλύτερο απ το dac του yamaha.
χαλαρα.....
ακομα και με ενα topping d10s του κατοσταρικου, θα δεις σημαντικη διαφορα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
12
χαλαρα.....
ακομα και με ενα topping d10s του κατοσταρικου, θα δεις σημαντικη διαφορα.
Μεχρι 350 ποιο ειναι το ποιο τιμιο; Το mf v90, το dac box s2, ifi nano one, (το zen dac δεν εχει οπτικη αλλα εχει φοβερα reviews) και topping εχουν τη συνδεσιμοτητα που θελω, επισης ειχε μια προσφορα το project pre box s2 στα 330€, απ οτι εχω δει καλη κατασκευη, απλα topping λογικα πρεπει να ψαξω απο γερμανιά η αγγλια λογο τελωνείου.
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Μεχρι 350 ποιο ειναι το ποιο τιμιο; Το mf v90, το dac box s2, ifi nano one, (το zen dac δεν εχει οπτικη αλλα εχει φοβερα reviews) και topping εχουν τη συνδεσιμοτητα που θελω, επισης ειχε μια προσφορα το project pre box s2 στα 330€, απ οτι εχω δει καλη κατασκευη, απλα topping λογικα πρεπει να ψαξω απο γερμανιά η αγγλια λογο τελωνείου.
προφανως δεν σε ενδιαφερει να εχει οπτικη και ομοαξονικη εισοδο,αφου εχει ο yamaha και γιατι σαν κυρια πηγη θα εχεις τον υπολογιστη,αρα θελεις μονο usb dac (για τηλεοραση ή καποιο media player ειναι μια χαρα το dac του yamaha) . Με αυτα τα δεδομενα αλλα και με τις τιμες που εχουν τα παραπανω στην χωρα μας,πας με κλειστα ματια στο ifi zen dac. Να πω οτι το εχω εδω και τρεις μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν το εχω στο βασικο συστημα ,αλλα στο desktop,το εχω δοκιμασει ομως και στο βασικο με πολυ καλα αποτελεσματα. Το v90,εχει περασει απο τα χερια μου πριν χρονια (2013-2015),πολυ καλο, αλλα το 2020 να αγορασεις dac του 2013,ειναι καπως (ασχετα αν δεν θελεις αμεσα να ακους dsd,mqa,μπορει μελλοντικα να θελεις) και με την τιμη να παραμενει ιδια οπως τοτε. Για το topping η τιμη που εγραψα ειναι για αγορα απο Γερμανια (amazon) και απο Γαλλια (audiophonics),σε καμια περιπτωση δεν παιζει τελωνειο,απλα μια επιβαρυνση 15 ευρω για μεταφορικα.Λογω covid δεν ξερω ποσο θα παρει να ερθει.Το zen signature ειναι μια βελτιωμενη εκδοση του απλου zen,με το ιδιο dac chip,δεν εχει ομως ενισχυτη και εισοδο ακουστικων (δεν ξερω ποσο σε ενοχλει αυτο) και ενα μεγαλο μερος της διπλασιας τιμης του,εχει να κανει οτι πωλειται μαζι με το iFi audio iPower X power supply. Απο δοκιμες που εχουν γινει με το απλο zen αλλα και απο προσωπικη εμπειρια,υπαρχει βελτιωση στον ηχο ,οταν αυτο τροφοδοτηθει με ρευμα απο καποιο καλο τροφοδοτικο και οχι απο την usb.
Πολυ καλη επιλογηειναι και το νεο schiit modious,αλλα δεν γνωριζω ποτε θα ερθει στην χωρα μας, αλλα και ποια θα ειναι η τιμη του (με προχειρους υπολογισμους απο το ποσο πωλουνται σε αλλες χωρες τα schiit,περιπου 250-280 ευρω).
Παντως οπου και αν καταληξεις η διαφορα θα ειναι σημαντικη.
 
Last edited:

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Η αληθεια ειναι οτι την οπτικη τη θέλω φυσικα για την Tv η την οποία την καλύπτει η optical του yamaha. Αν ομως αλλαχθεί ενισχυτης, που θα γινει κάποια στιγμή, ισως χασω αυτη τη δυνατότητα γι αυτο τη θέλω στο dac. Είχα σκεφτεί και γω την επιλογή ifi zen dac μαζί με το ifi audio i power οχι το Χ όμως. θα τσιμπουσα το dac box s2 αλλα με χαλαει η τροφοδοσια του που ειναι μονο απο usb αν παιζεις απο pc. Καπου διαβασα πρεπει να βγαζεις το τροφοδοτικο αν παιζεις απο pc.
 

Μηνύματα
2.226
Reaction score
2.742
Αν δεν βιάζεσαι πολύ, ερχεται το βελτιωμένο turbocharged ΖΕΝ DAC Signature
κάτω από 299 ευρώ .....

View attachment 185882
Αυτο;
 


Μηνύματα
35
Reaction score
12
Ξέρει κανεις αν απο UK πληρώνεις πλέον τελωνείο κτλ με ολα αυτά που έγιναν με τους Αγγλους. Μέχρι το καλοκαίρι δε είχα πληρώσει τίποτα εξτρά. Ρωτάω γιατι έχουν καλή τιμη το topping E30.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Ξέρει κανεις αν απο UK πληρώνεις πλέον τελωνείο κτλ με ολα αυτά που έγιναν με τους Αγγλους. Μέχρι το καλοκαίρι δε είχα πληρώσει τίποτα εξτρά. Ρωτάω γιατι έχουν καλή τιμη το topping E30.
παρτο απο audiophonics,ειναι κολληταρια οι Γαλλοι....

 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Αλλα μην σε ζοριζει αυτο με την οπτικη,μεχρι να γινει αυτο (να αλλαξεις ενισχυτη δηλαδη),μπορει να εχεις αναβαθμισει και το ifi. Απο την αλλη,αν γινει γρηγορα και πας σε δικαναλο ενισχυτη που δεν εχει ψηφιακο τμημα (οι μισοι και βαλε πλεον εχουν),δεν σε εμποδιζει τιποτα να βρεις ενα μτχ. dac με οπτικη, σε τιμη χωμα και να κανεις με αυτο τη δουλεια σου. Το λεω γιατι το topping δεν θα εχει υποστηριξη (αν και δεν νωριζω καποιο dac που να χαλασε,η οθονη του μονο),σιγουρα δεν θα εχει μελλοντικα το support σε drivers,firmware που θα εχει το ifi και οτι θα το παρεις σημερα απο ενα καταστημα στη χωρα μας,για το αλλο δεν ξερω ποτε θα ερθει λογω covid,καραντινας κλπ.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Μαλλον θα παω στο ifi zen dac τελικα λογο υποστήριξης, να πάρω και το τροφοδοτικό του ως εξτρα η δε κανει διαφορα;
Εχω καποια τροφοδοτικα 5v 1000ma εως 1600ma, μηπως να δοκιμασω αυτα πρωτα;
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Οποιοδήποτε τροφοδοτικό ακομη και των 5 ευρώ θα δώσει διαφορα, αφού θα απομονώσει από την «βρώμικη» θύρα usb του υπολογιστή.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Μαλλον θα παω στο ifi zen dac τελικα λογο υποστήριξης, να πάρω και το τροφοδοτικό του ως εξτρα η δε κανει διαφορα;
Εχω καποια τροφοδοτικα 5v 1000ma εως 1600ma, μηπως να δοκιμασω αυτα πρωτα;
Σιγουρα κανει,αλλα μονο μετα απο δοκιμη.Απο εκει που θα το παρεις ζητα αν γινεται να σου δωσουν ενα για δοκιμη,αν δεν γινεται παρτο ετσι και αλλιως,αν οχι αμεσα,καποια στιγμη στο μελλον.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Αν το προχωρήσεις τελικά, γράψε εντυπώσεις στο νήμα του ΖΕΝ:



Μαλλον θα παω στο ifi zen dac τελικα λογο υποστήριξης, να πάρω και το τροφοδοτικό του ως εξτρα η δε κανει διαφορα;
Εχω καποια τροφοδοτικα 5v 1000ma εως 1600ma, μηπως να δοκιμασω αυτα πρωτα;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top