DACs - τελειωμό δεν έχουν


Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Moλις βγήκε η νέα έκδοση και για αυτό πουλάνε το πρώτο πιο φτηνά.



αλλά εδω έχουμε και τα μεταφορικά (15-25 ευρώ)
Υπάρχει και αυτό

Τα παραπάνω έχουν είτε εσωτερικό τροφοδοτικό,είτε συνοδεύονται από εξωτερικό.
Από τα Ifi ,το zen can έρχεται με εξωτερικό τροφοδοτικό αλλά πάει στα 200 ευρώ. Αν δεν θέλεις τις balanced εισόδους και εξόδους όμως,πας στο zen can air και αγοράζεις έξτρα το τροφοδοτικό (το ifi ipower V2) και σου έρχεται και πιο φτηνά (99+75).

Αν όμως θέλεις τηλεχειρισμό τότε το πράγμα μπλέκει,γιατί δεν νομίζω να υπάρχει ενισχυτής ακουστικών (με νορμάλ τιμή) με τέτοια δυνατότητα. Υπάρχουν πολλά dac+ενισχυτές ακουστικών με τηλεχειρισμό (και αρκετά προσιτά),αυτά όμως δεν έχουν αναλογική είσοδο που θέλεις εσύ.
Βέβαια αν η συσκευή από την οποία θέλεις να πάρεις σήμα έχει ψηφιακή έξοδο (cdplayer,streamer,laptop) τότε μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με ένα dac+headphone amp,απλά συνδέοντας την συσκευή-πηγή ,ψηφιακά σε αυτό. Αν θέλεις να στείλεις σήμα από ενισχυτή όμως (που δεν έχει έξοδο ακουστικών ή έχει αλλά ειναι μέτρια) τότε αυτό το σενάριο δεν παίζει.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ο L30 είναι πολύ οικονομικός ώστε να τον δοκιμάσεις χωρίς ανησυχία (και πολύ όμορφο μηχανηματάκι). Κι αφού έχει πολύ καλές μετρήσεις και μεγάλη ισχύ, μπορεί να αποδειχτεί ότι χρειάζονται τα μαγνητοστατικά σου. Κάνε τη δοκιμή να μάθουμε κι εμείς! :biggrin:
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Για L 30 θα πάω , είτε για το L30 II .
Δεν χρειάζομαι ψηφιακή είσοδο , θα δίνω σήμα από κλασσικό προενισχυτή .
Βλέπω στις αγγελίες κι έναν phonitor one D με δύο αναλογικές εισόδους και μια usb. Το ωραίο είναι ότι έχει και crossfeed και μάλιστα μεταβλητό.
 




Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
και ακόμα δύο νέα μοντέλα από την SMSL.......D400EX και D400ES


 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.930
και ακόμα δύο νέα μοντέλα από την SMSL.......D400EX και D400ES


Δουλειά δεν είχε ο διάολος.....

Τι νόημα έχει όλο αυτό; δεκάδες μοντέλα απο δικάναλα dacs που προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια, από δυο εταιρίες;
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Δουλειά δεν είχε ο διάολος.....

Τι νόημα έχει όλο αυτό; δεκάδες μοντέλα απο δικάναλα dacs που προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια, από δυο εταιρίες;
Μάλλον έχει να κάνει με την κατάργηση κάποιων dac chip και την αντικατάστασή τους, με νέα μοντέλα. Έτσι λοιπόν παρουσιάζουν νέα μοντέλα, που απλά διαφέρουν στο dac chip με τα προηγούμενα μοντέλα (της ίδιας κατηγορίας τιμής).
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Θα κάνω μια ερώτηση ψυχολογικής κυρίως φύσης.
Έχω το SMSL SU-8 συνδεδεμένο στο PC. Ενώ το DAC υποτίθεται ότι μπορεί να διαχειριστεί Sampling Rates μέχρι 768Κ, στη USB θύρα έχω επιλογή να φτάσω μέχρι 384Κ (Win10).
Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί ?
 

Μηνύματα
4.848
Reaction score
25.678
Οι drivers των windows και του dac έχουν ενημερωθεί ; Άλλαξες θύρα π.χ usb2.0 ,usb 3.0 και έβαλες κάποιο άλλο καλώδιο να το τσεκάρεις;
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Θα κάνω μια ερώτηση ψυχολογικής κυρίως φύσης.
Έχω το SMSL SU-8 συνδεδεμένο στο PC. Ενώ το DAC υποτίθεται ότι μπορεί να διαχειριστεί Sampling Rates μέχρι 768Κ, στη USB θύρα έχω επιλογή να φτάσω μέχρι 384Κ (Win10).
Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί ?
Υπάρχουν δύο εκδόσεις της συσκευής,πάιζουν και οι δύο μέχρι 768? Ξέρεις ποιά έκδοση έχεις?
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Οι drivers των windows και του dac έχουν ενημερωθεί ; Άλλαξες θύρα π.χ usb2.0 ,usb 3.0 και έβαλες κάποιο άλλο καλώδιο να το τσεκάρεις;

Επειδή είναι με άδεια τα Win, όλα είναι ενημερωμένα και οι οδηγοί στα Win και του chipset και οι οδηγοί για το SMSL (έχω τους τελευταίους που έβγαλε).


Υπάρχουν δύο εκδόσεις της συσκευής,πάιζουν και οι δύο μέχρι 768? Ξέρεις ποιά έκδοση έχεις?
Έχω το τελυταίο που πάιζει υποτίθεται 768...
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλησπερίζουμε το φόρουμ για άλλη μια φορά. Έχω τον nad c375bee και ηχεία b&w 706 s2. Για την ώρα έχω πάει στην προχειρότατη λύση του audiojack aux του κινητού και σε rca πίσω στον ενισχυτή για να ακούω μουσική μέσω tidal. Σκέφτομαι την αγορά ενός dac με μαξ όριο τα 150€. Αξίζει η αγορά? Θα δω θεαματική διαφορά?? Μουσική μέσω ταινταλ όπως είπα (από usb μέσω υπολογιστή εκτός αν υπάρχει κάποιος ανώτερος τρόπος σύμδεσης..δεν γμωρίζω) Μου έχουν προτείνει το topping d10s .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.930
Καλησπερίζουμε το φόρουμ για άλλη μια φορά. Έχω τον nad c375bee και ηχεία b&w 706 s2. Για την ώρα έχω πάει στην προχειρότατη λύση του audiojack aux του κινητού και σε rca πίσω στον ενισχυτή για να ακούω μουσική μέσω tidal. Σκέφτομαι την αγορά ενός dac με μαξ όριο τα 150€. Αξίζει η αγορά? Θα δω θεαματική διαφορά?? Μουσική μέσω ταινταλ όπως είπα (από usb μέσω υπολογιστή εκτός αν υπάρχει κάποιος ανώτερος τρόπος σύμδεσης..δεν γμωρίζω) Μου έχουν προτείνει το topping d10s .
Κατά πόσο θα δεις θεαματική διαφορά εξαρτάται απο πολλούς επιπλέον παράγοντες εκτός απο τα μηχανήματα.
Πάρε ενα topping , καλά είναι, και φτηνά, και βλέπεις.
 

Μηνύματα
2.526
Reaction score
7.345
Μου έχουν προτείνει το topping d10s
To συγκεκριμένο που σου πρότειναν έχει πολύ καλές μετρήσεις και είναι πολύ καλή value for money αγορά.
Γενικά η topping βγάζει πολλά εξαιρετικά μηχανήματα τώρα τελευταία. Σίγουρα θα ακούσεις διαφορά πιστεύω.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Κατάλαβα. Μάλλον εκεί πάω δηλαδή. Θεωρώ ότι ο ήχος θα βελτιωθεί. Μην ξεχνάμε ότι στην ουσία χρησιμοποιείται το dac ενός xiaomi αφού ο nad δεν έχει dac
 

Μηνύματα
2.526
Reaction score
7.345
Αν θες κάτι που να μπορεί να συνδεθεί και με PC και με κινητό και να είναι ακόμη ποιο οικονομικό, υπάρχει και το UNO.
Ίσως να μη φτάνει το topping αλλά και πάλι είναι κατά πολύ ανώτερο από ένα DAC κινητού.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top