Damping Factor vs Watt

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα στη παρέα

Λόγο το thread Crown και λόγο του συγκριτικού που έκανα σπίτι μου ανάμεσα σε crown xls 1502 και adcom gfa7500 μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία.

σε specs παραθέτω παρακάτω σε όλα είναι καλύτερος ο adcom αλλά έλα που τα ηχεία παίζουν αισθητά καλύτερα (klipsch) με τον crown και το λέει και η γυναίκα αυτό. απευθείας αντιπαραβολή τα ίδια κομμάτια flac τα ηχεία στο crown και μετά στον adcom και το αντίθετο 3-4 φορές.

Διαβάζουμε παντού ότι είναι σημαντικό το damping factor να είναι μεγάλο για καλύτερο έλεγχο του woofer
από την άλλη τα πολλά watt για σωστή οδήγηση είναι και αυτά σημαντικά. Ο συνδυασμός των δύο συνήθως είναι πολύ ακριβώς.

οπότε τι είναι καλύτερο να προτιμήσουμε?

{6C000D95-37DD-459B-8BDF-1ACB416955FA}.png.jpg
Annotation 2019-01-30 151131.jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- βάσει σπέκτς , τον abcom . . . αλλά φυσικά ότι σου κάθεται καλύτερα στο αυτί ( καλά και άγια τα σπέκτς , αλλά δεν μπορούν να σε πείσουν για το τι θα πρέπει να σου αρέσει ) . . . και εγώ με adcom ( 2 ) οδηγώ τα klipsch
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο Adcom 7500 είναι ο τρίτος στην σειρά της Adcom, πεντακάναλος ενισχυτής. Από πάνω του βρίσκεται ο 7700, με 180 watt στο κανάλι. Ο κορυφαίος της εταιρίας είναι ο 7805, που είναι και ο ισχυρότερος, με 300 watts στα 8 Ωμ, και βέβαια ο ακριβότερος, αφού κοστίζει 3000 ευρώ.
Σύμφωνα λοιπόν με τη δοκιμή του stereophile, ο κορυφαίος 7805 έχει έναν <<Συντελεστή Απόσβεσης>> που κυμαίνεται από 200 το ανώτερο έως 133 το χαμηλότερο.
Είναι απορίας άξιον πως καταφέρνει ο 7500 με την μισή ισχύ και πολύ ποιο αδύναμη τροφοδοσία να πιάσει τιμή 800! Κάτι δεν πάει καλά στα χαρακτηριστικά.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
το ερώτημα δεν είναι μεταξύ των 2. είναι γενικό. Ποιο παίζει πιο βασικό ρόλο αν μπορεί να γίνει ένα τέτοιο ερώτημα στην επιλογή ενισχυτή? ας πούμε ότι μπορούμε να διαθέσουμε 1000€ και έχουμε ένα ενισχυτή 500watt με df 500 και έναν 250watt με df 1000 - 1500?
 

I

iason

Guest
Καλησπέρα ,Εάν μου επιτρέπεται πόσο χρονών είναι ο ενισχυτής που μιλάτε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
DF 60-65 πάνω στο μεγάφωνο, αρκεί.
Τα υπόλοιπα είναι άχρηστα.

Επειδή το θέμα είναι λίγο βαρετό, μην ασχολείστε με το DF.

Υποθέστε ότι το 100 είναι σούπερ.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Εγω θα ήθελα να ξέρω που το βρίσκουν αυτό το νούμερο , όταν κάνοντας διαίρεση της αντίστασης που υπάρχει στους εκπομπούς και του ωμικού φορτίου του ηχείου βγαίνουν άλλα νούμερα πολύ μικρότερα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εγω θα ήθελα να ξέρω που το βρίσκουν αυτό το νούμερο , όταν κάνοντας διαίρεση της αντίστασης που υπάρχει στους εκπομπούς και του ωμικού φορτίου του ηχείου βγαίνουν άλλα νούμερα πολύ μικρότερα.
Ο <<Συντελεστής Απόσβεσης>> δεν είναι φυσικός αριθμός που προκύπτει από μια απλή διαίρεση. Γιαυτό και διαφοροποιείται από την συχνότητα. Είναι εμπέδηση, στην ουσία, της συνολικής ενισχυτικής διάταξης.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα ,Εάν μου επιτρέπεται πόσο χρονών είναι ο ενισχυτής που μιλάτε?
15 ετών σίγουρα. Αλλά όπως είπα πιο πάνω η ερώτηση είναι γενικής φύσεως.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα στη παρέα

Λόγο το thread Crown και λόγο του συγκριτικού που έκανα σπίτι μου ανάμεσα σε crown xls 1502 και adcom gfa7500 μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία.

σε specs παραθέτω παρακάτω σε όλα είναι καλύτερος ο adcom αλλά έλα που τα ηχεία παίζουν αισθητά καλύτερα (klipsch) με τον crown και το λέει και η γυναίκα αυτό. απευθείας αντιπαραβολή τα ίδια κομμάτια flac τα ηχεία στο crown και μετά στον adcom και το αντίθετο 3-4 φορές.

Διαβάζουμε παντού ότι είναι σημαντικό το damping factor να είναι μεγάλο για καλύτερο έλεγχο του woofer
από την άλλη τα πολλά watt για σωστή οδήγηση είναι και αυτά σημαντικά. Ο συνδυασμός των δύο συνήθως είναι πολύ ακριβώς.

οπότε τι είναι καλύτερο να προτιμήσουμε?

View attachment 116805 View attachment 116806
Τα δημοσιευμένα νούμερα δεν γίνεται να είναι αξιοποιήσιμα,αφού υπό τυπικές συνθήκες οδήγησης παθητικών ηχείων θα παρεμβάλλονται καλώδια ηχείων καθώς και παθητικά εξαρτήματα από το κροσόβερ.Όλα αυτά αφενός μεν θα ταπεινώνουν τις ονομαστικές τιμές που έχουν προκύψει - έστω και αν είναι ακριβείς - σε απευθείας σύνδεση με ωμικά φορτία 8 ή 4 Ωμ,αφετέρου δε θα ισχύουν συνεχείς διακυμάνσεις στις πραγματικές τιμές σε συνάρτηση προς τη συχνότητα και ανάλογες διακυμάνσεις της σύνθετης εμπέδησης.
Οπότε να υποθέσω ότι νούμερα 3000+ είναι για high end αυτιά? :roflmao:
Στην πράξη κι επί δεδομένου μεγαφώνου (χαμηλών που θα μας ενδιέφερε πρωτίστως) θα είναι κατά πολύ κατώτερη η πραγματική τιμή του συντελεστή.

Υπεισέρχονται επίσης παράγοντες σχετικοί με το περιεχόμενο του προγράμματος που προτιμάμε,αλλά και το κούρδισμα του ίδιου του ηχείου στις χαμηλές οκτάβες.

Εάν σε κάποιον ακροατή αρέσουν νότες με παρατεταμένο sustain και γενικώς σήματα χωρίς διακεκριμένες δυναμικές αντιθέσεις, μπορεί να υποδεχόταν έναν χαμηλότερο συντελεστή απόσβεσης ως πιο ΄΄γεμάτο΄΄ ,΄΄σωματώδες΄΄,΄΄κορεσμένο΄΄,΄΄αεράτο΄΄ κ τ τ στην αντίληψή του άκουσμα.

Και αν τα συνδεδεμένα ηχεία διακρίνονταν από κατασκευή προβλέπουσα μικρές τιμές συντελεστή Q στην απόκριση του μπάσου,θα εντείνονταν ενδεχομένως οι θετικές εντυπώσεις από το μειωμένο συντελεστή απόσβεσης.

Αρκεί βεβαίως να μην έπεφτε η τιμή κάτω από όρια όπου η διακύμανση της εμπέδησης στο συνδεδεμένο ηχείο θα ισοδυναμούσε με αισθητές διακυμάνσεις στην ίδια την απόκριση συχνότητας του συνόλου με τον ενισχυτή,οπότε θα πήγαινε περίπατο η τονική ισορροπία.
 
Last edited:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Νταμπινγκ φαχτορ ... πανω που το 'χα ξεχασει για ν' ασχοληθω με το εσμπιιαρ - να το παλι ...

για τσι απλους χρηστες ισχυει αυτο ?

Υποθέστε ότι το 100 είναι σούπερ.


το χαϊφαϊ μου τρωει τη ψυχη ! - πανω που την ειχα βρει με newyorkmetropolitanorchestra (eye of the tiger παρακαλω) να τα παλι ...


:drinks:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η συνομοταξία των εταιριών Adcom Parasound & Rotel, ίδια κυκλώματα είναι σε διαφορετικά περιτυλίγματα με αλλαγμένα κάποια παθητικά υλικά, συνηθίζονταν να ανακοινώνει τρελές τιμές DF.
Θυμήθηκα τον Parasound 1000, ο σημερινός A23 αλλά με μικρότερους πυκνωτές τροφοδοσίας, που είχα πριν μερικές δεκαετίες. Ανακοίνωνε κάποιες τρελές τιμές DF (800) και ρεύματα εξόδου, που το τροφοδοτικό του δεν τα έδινε ούτε στα ποιο τρελά του όνειρα.
Μπήκε στο σύστημα κάποια στιγμή ο Luxman M03 και τον πάτησε κάτω για πλάκα στην οδήγηση. Τον είχα σε ημι-ενεργό σύστημα που οδηγούσε τους δορυφόρους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Νταμπινγκ φαχτορ ... πανω που το 'χα ξεχασει για ν' ασχοληθω με το εσμπιιαρ - να το παλι ...
Και που σαι ακόμα...Κάθε συζήτηση πάνω στον συντελεστή απόσβεσης επαναφέρει και τη σχετική συνάρτηση με το βαθμό εφηρμοσμένης αρνητικής ανάδρασης...;)
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Aπο περιεργεια τσεκαρα στο Hi fi engine τα specs ενος harman/Kardon PA 2400 που εχω βλεπω οτι εχει DF 125 αρκετα χαμηλο αν και θα ελεγα οτι αυτος ο τελικος κατεδαφιζει τοιχους...

Μηπως δεν παιζει τοσο ρολο τελικα το DF ωστε να το συμπεριλαβουμε σοβαρα υποψιν στην επομενη αγορα ενισχυτη!
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Την απάντηση την έδωσε ο costas ear, γύρω στα 100 είναι ΟΚ. Έτσι κι αλλιώς είναι λογαριθμικό το μέγεθος, οπότε πρέπει να φτάσεις το 1000 για να έχει διαφορά.
Η ευαισθησία των ενισχυτών παίζει επίσης ρόλο. Αν ο crown παίζει ελάχιστα πιο δυνατά θα ακούγεται υποκειμενικά καλύτερα. Θέλει ρύθμιση της στάθμης με ροζ θόρυβο και ντεσιμπελόμετρο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν είναι λογαριθμικό χαρακτηριστικό. Καθαρός αριθμός είναι. Η αντίσταση του φορτίου προς την αντίσταση εξόδου της ενισχυτικής βαθμίδας.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top