DAYTON AUDIO - Νεο χτυπημα κατω απο την ζωνη!




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ax.................μπριζόνετε τον κοσμο, και εχω υπ' οψιν κατι "ωραία"...........8'' και 10ιντσα.
για πε..
για πε..
:party:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Studio quality............ και σε πολυ καλη τιμη.
Ευαισθησια περιπου 90db, χαμηλο Fs 30hz, ισχυς περιπου 100watt , καλο Xmax.
Τι αλλο θέτε?

 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Και 4 οκταιντσα βολεύονται ακόμη καλύτερα. Όμως οι τιμές είναι χώμα σ όλες τις περιπτώσεις. Και φυσικά το παλεύουν και στα τεχνικά
Studio quality............ και σε πολυ καλη τιμη.
Ευαισθησια περιπου 90db, χαμηλο Fs 30hz, ισχυς περιπου 100watt , καλο Xmax.
Τι αλλο θέτε?

Δεν μου αρέσουν για sub. Μικρή διαδρομή μεταξύ αρκετών άλλων. Εδώ όμως αποκτάμε άλλο ενδιαφέρων


Μόνο το BL factor να δείτε για 10” μονάδες θα καταλάβετε. Αστρονομικό και ποιο αέρινο πεθαίνεις. Σωστές διαδρομές για όπως πρέπει χαμηλά, και αν με 3-4 τέτοια σε array φτιάχνετε το απόλυτο sub όπως έχει υποθει, τότε το κόστος τους είναι παρά πολύ λογικό. Κάτω από 200€ κάθε μονάδα.

Αυτη τη στιγμή παίζω χωριό με αυτές τις μονάδες σε οποιαδήποτε μορφή μπορείτε να φανταστείτε.
Εχω σοκαριστεί ποσό ωραία και αέρινα παίζουν. Απόλυτο Best Buy στην τιμή τους! (Δεν έχει πολλά γιατί τα έχω σηκώσει :whistling:


Πραγματικά άλλη αίσθηση οι μονάδες με καλό BL factor αναλογικά με το μέγεθος τους. Και τα 3 δεκαριά ποιο πάνω, έχουν άφθονο, με ότι συμαινει αυτό στην αληθωφανεια και στο punch. Για τα πολύ χαμηλά θέλει περισοτερες μονάδες. Law of physics
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν μου αρέσουν για sub. Μικρή διαδρομή μεταξύ αρκετών άλλων. Εδώ όμως αποκτάμε άλλο ενδιαφέρων


Μόνο το BL factor να δείτε για 10” μονάδες θα καταλάβετε. Αστρονομικό και ποιο αέρινο πεθαίνεις. Σωστές διαδρομές για όπως πρέπει χαμηλά, και αν με 3-4 τέτοια σε array φτιάχνετε το απόλυτο sub όπως έχει υποθει, τότε το κόστος τους είναι παρά πολύ λογικό. Κάτω από 200€ κάθε μονάδα.

Αυτη τη στιγμή παίζω χωριό με αυτές τις μονάδες σε οποιαδήποτε μορφή μπορείτε να φανταστείτε.
Εχω σοκαριστεί ποσό ωραία και αέρινα παίζουν. Απόλυτο Best Buy στην τιμή τους! (Δεν έχει πολλά γιατί τα έχω σηκώσει :whistling:


Πραγματικά άλλη αίσθηση οι μονάδες με καλό BL factor αναλογικά με το μέγεθος τους. Και τα 3 δεκαριά ποιο πάνω, έχουν άφθονο, με ότι συμαινει αυτό στην αληθωφανεια και στο punch. Για τα πολύ χαμηλά θέλει περισοτερες μονάδες. Law of physics
Με 86dB ευαισθησία το peerless δε θα χορταίνει ρεύμα :p
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ε! και πάλι αναίσθητο είναι ρε συ.
Βέβαια , δεν ξέρω σε τι συχνότητα έχουν μετρήσει αυτήν την ευαισθησία.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν βάζεις μόνο 1 :smile:
Είναι πολύ ωραίο το Peerless και με γονίδια από το επικό XLS που έκανε θραύση στο car Audio σε SQ εγκαταστάσεις. Αλλά για output σοβαρό θα σε ταλαιπωρήσει στο σπίτι.
Το Dayton δε από ότι είδα λέει 84?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Studio quality............ και σε πολυ καλη τιμη.
Ευαισθησια περιπου 90db, χαμηλο Fs 30hz, ισχυς περιπου 100watt , καλο Xmax.
Τι αλλο θέτε?

Ωραία, ιδίως το 10-αρι.

Νομίζω πως από αυτό το μαγαζί, προτιμώ αυτό:
(στα ίδια λεφτά)

 
Last edited:


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Kαλο ειναι το Ciare αλλα θελει πολλα λιτρα για να κατεβει χαμηλα. Εχει ψηλο Qts, Qes
Δεν ξερω αν κανει σε ριφλεξ........θελει εξομοίωση.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Και πολλά λίτρα θέλει , και μικρό πηνίο έχει , και δεν κάνει τίποτα τρελλές διαδρομές.
Ακόμα και με ρεφλέξ , δεν θα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Ναι, θέλει εξομοίωση που λες, για αρεϊ ψιλοανοιχτής μπαφλας, τόσο κοντά στον τοίχο το κάθε μεγάφωνο, ώστε να συμπεριφέρεται σαν εντοιχισμένο.


Η ιδέα μου, είναι ένα χοντρό κομμάτι ξύλο, μια πρόσθια μπαφλα, ας πούμε 3cm πάχος με εγκάρσια κάθετα δεσίματα μεταξύ γουφερ, με γουφερ από κάτω μέχρι πάνω, η μπαφλα βιδωμενη πάνω στη γωνία του τοίχου δεξιά αριστερά με 5-10 βίδες ουπα, και τεράστια κενά ανοιχτά πάνω κάτω, σε δάπεδο και ταβάνι, να κυκλοφορεί ελεύθερα ο αέρας.

Η γωνιά από μέσα καλυμμένη με κάνα γερό απορροφητικό, κάνα κοποπρεν 2-αρι, και προφανώς κάτω και πάνω, δάπεδο και ταβάνι, μπόλικες στρώσεις απορρόφησης.

Ελευθερία κίνησης, απολαβή, και απορρόφηση.

Θέλει προσομοιώσεις για να δούμε πως διάτανο θα παίζει, αλλά έχω ιδιαίτερα θετικό προαίσθημα. ;)

Βασικά, ο στόχος είναι να παίρνεις την ελεύθερη απόκριση του μεγαφώνου, ενισχυμένη με το γκεϊν της γωνίας (6-9 ντεσιμπέλ στο κεφάλι), με λοβό τύπου αρεϊ, χωρίς συντονισμένο σωλήνα, και με απορρόφηση για το τέλος της δεύτερης οκταβας και πάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Αν μιλάς για open baffle σε array της καρακαλτάκας θα γίνεται. Δεν θα μαζεύεται με τίποτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Αν μιλάς για open baffle σε array της καρακαλτάκας θα γίνεται. Δεν θα μαζεύεται με τίποτα.
Νομίζω πως το είχε βγάλει πολύ καλό ο Ζαπ ένα τέτοιο σχέδιο, με πολύ βαριά μελέτη βέβαια.

Εγώ μιλάω στον αέρα, είπα, θέλει προσομοιώσεις.

Το κονσεπτ που έχω στο μυαλό μου είναι ιδιαίτερο, και να σου πω την αλήθεια, φοβήθηκα πειραματισμούς στου κασιδη το κεφάλι, αλλά πάντα στροβιλίζει στο μυαλό μου...

Δες την τελευταία παράγραφο στο προηγούμενο ποστ. Αυτό είναι το κονσεπτ, με 96-99 ντεσιμπέλ ευαισθησία στο μεγάφωνο, πολλαπλασιασμένη με την διάταξη των πολλαπλών μεγαφώνων, οδήγηση με λίγα βατ, πολύ μικρό χρήσιμο x max και πολύ υψηλές στάθμες λόγω συνολικού εμβαδού.

Υπολόγιζα 2 αρεϊ, με 8 τεμάχια 10" το καθένα, δηλαδή 16 δεκάρια για τις 2 πρώτες οκτάβες..

Θεωρητικά με 2 πλάτες ενκορ οδηγείται κάθε στήλη, 2 παράλληλα και εν σειρά τα ίδια 2, αντίσταση στα 6ωμ, 4 τεμάχια ανά πλάτη.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Κοίτα, βγαίνουν 800$ τα 8 μεγάφωνα κι ένα χιλιάρικο δύο πλάτες, λίγα ξύλα και μερικές βίδες.
Κόστος υλικών περί τα 2 χιλιαρικα η στήλη. Για 8 δεκάρια και 2 κιλοβάτ, είναι πολύ υψηλό vfm, αρκεί να πεισθείς από τις προσομοιώσεις..

Όσον αφορά ακουστική χώρου, θα γ@μει και θα δέρνει ασάλιωτα...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.552
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top