dedicated (σχεδον) home theater σε υπόγειο


Μηνύματα
462
Reaction score
346
Χαιρετω το φορουμ

Μετα απο πολλα πολλα χρονια ενασχολησης με το home theater και παντα με το περιορισμο να πρεπει να προσεχω τις σταθμες μου , να πρεπει να μην βλεπω μετα τις 00.00 ταινια για να μην ενοχλησω τα διπλανα διαμερισματα, να πρεπει το subwoofer να ειναι στη μικροτερη πθανη σταθμη, να πρεπει το ενα να πρεπει το αλλο, το ονειρο ζωης μου θα γινει πραγματικοτητα και θα μπορω να στησω ενα dedicated home theater σε μια υπογειο μονοκατοικιας απομονωμενη στη μεση του πουθενα. Και δεν θα ενοχλω κανενα :)

To deadline του ολου project ειναι ας πουμε διετες. Δεν υπαρχει βιασυνη, δεν υπαρχει budget :idk: αλλα ολα θα γινουν δεδομενου πως μερος του εξοπλισμου υπαρχει ηδη. Οποτε θελω με οσο το δυνατον μικρο budget, να φτιαχνω σιγα σιγα το χωρο.
Έτσι ακριβώς είμαι και εγώ. Μετά από πολλά-πολλά χρόνια στο σαλόνι (20 και βάλε) με τους ίδιους περιορισμούς και τη μουρμούρα της συζύγου. Με τη διαφορά ότι θα το φτιάξω σε δικό μου μεν σπίτι αλλά λίγο μακριά από το σπίτι που μένουμε. Αλλά θα κάνω ότι θέλω. Και ο χώρος είναι καλός (περίπου 7,10 x 5,00 x 3.05-4.30 ύψος, το περίπου επειδή το δωμάτιο δεν είναι εντελώς τετράγωνο και η οροφή είναι εμφανής ξυλοσκεπή μονόριχτη).
Αλλά είμαι ενθουσιασμένος και σήμερα τελειώνει το βάψιμο, έχει βαφτεί το μισό με σκούρο γκρι χρώμα και είναι υπέροχο με τα ξύλινα κουφώματα και τη ξύλινη οροφή.
Οι προβληματισμοί μου είναι επίσης πολλοί αλλά όμορφοι (οθόνη, θέση προβολέα, πολυθρόνες σε υπερυψωμένη βάση, κουρτίνες, απλίκες, πόστερ κλπ) και κάθε βράδυ κοιμάμαι με τέτοια στο μυαλό μου.
Τα μεγάλα 2 προβλήματά μου είναι ως συνήθως: χρήμα και χρόνος...

Εύχομαι καλή επιτυχία στην ολοκλήρωση του χώρου σου!
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Να σαι καλα mipi!
Επανερχομαι μετα απο καιρο. Το πραγμα παει σχεδον on schedule.
Υπολογιζα μεχρι Δεκεμβριου να εχει αδειασει το υπογειο, ηδη εχθες αδειασε τεραστιο μερος του υπογειου και καθαριστηκε μεχρι ενα σημειο.

Πρωτες εκπληξεις: πολλα πτωματα πουλιων στο πλακακι τα οποια μπαινουν απο τη καμινιαδα του λεβητα στο διπλανο δωματιο του υπογειου. Πιστεψτε με, δεν ειναι καθολου ωραιο να πρεπει να καθαρισεις το χωρο. Το προβλημα λυνεται ευκολα αφου ο ενας χωρος απομονώνεται με μια πορτα πυο δυστυχως τοσο καιρο ηταν ανοιχτη.
Δευτερη εκπληξη: περα απο τη μια λαμπα που δινει φως, ολα τα υπολοιπα φωτιστικα ειναι dead on the water. Το ιδιο και ολες οι πριζες στο υπογειο.
Τριτη εκπληξη το πλακακι που εχει τοποθετηθει στο υπογειο ειναι τοσο σκατα τοπθετημενο που βλεπεις με γυμνο ματι πως εχει κλιση σε πολλα σημεια του χωρου. Σε καποιο σημειο κανει κατι σαν λοφο :p Αν και μικρο το κακο αφου καλυψω το χωρο με μοκετα.

Ο χωρος τωρα που ανοιξε ειναι χορταστικος και μεγαλος για αυτο που θελω.
Επομενο βημα τα ηλεκτρολογικα: να τραβηχθει παροχη για μελλοντικο κλιματιστικο, να μπουν νεες πριζες στα σημεια που πρεπει, αναμονες για τα φωτιστικα απλικες. Επισης πρεπει να γκεμιστει ενα τοιχακι που υπαρχει μεταξυ της αυτοσχεδιας κουζιας που υπαρχει και του υπολοιπου χωρου.

Ο αρχικος στοχος παραμενει κατι λιγοτερο απο 2 χρονια να εχω ολοκληρωσει το χωρο. Το υπογειο βρισκεται στο Βολο και οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει η ανεση να τον φτιαχνω με το ρυθμο που θελω.
Θα βαλω το Πασχα του 2018 ως καταληκτικη ημερομηνια με την ελπιδα να μην γινει οπως τις παραδοσεις σταθμων του μετρο :p

Θα ακολουθησουν φωτος επομενες ημερες.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Με το νερό σε πρίζες και φωτιστικά τι σκέφτεσαι να κάνεις;
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Σε καμαρώνω που έθεσες τέτοιο χρονικό ορίζοντα (σχεδόν 2 χρόνια). Εγώ πάλι είχα τέτοιο ενθουσιασμό που νόμιζα πως θα ήταν έτοιμο ...χθες. Αλλά προσγειώνομαι βλέποντας τη ψυχρή καθημερινότητα και τις υποχρεώσεις μου με τις 2 δουλειές αλλά και τα ανύπαρκτα χρήματα.
Αλλά είπαμε, μετά από 20 χρόνια έχω συνηθίσει να περιμένω....

skeleton.jpg
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Τριτη εκπληξη το πλακακι που εχει τοποθετηθει στο υπογειο ειναι τοσο σκατα τοπθετημενο που βλεπεις με γυμνο ματι πως εχει κλιση σε πολλα σημεια του χωρου. Σε καποιο σημειο κανει κατι σαν λοφο :p Αν και μικρο το κακο αφου καλυψω το χωρο με μοκετα.
Θα μπορούσες σαν εναλλακτική λύση να έφτιαχνες με ξύλα υπερυψωμένο χώρο για θεατές και οθόνη/μηχανήματα (riser). Θα καλυπτόταν όλες οι ανωμαλίες του δαπέδου και θα ήταν και πιο όμορφο. Αν ψάξεις γίνεται ένας χαμός από εγκαταστάσεις για ιδέες, π.χ:
1751524IMG2596.jpg
1817967IMG1360.jpg
1817968IMG1359.jpg
12621225-Home-TV-movie-theater-entertainment-room-interior-with-real-cinema-chairs--Stock-Photo.jpg
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Θα μπορούσες σαν εναλλακτική λύση να έφτιαχνες με ξύλα υπερυψωμένο χώρο για θεατές και οθόνη/μηχανήματα (riser). Θα καλυπτόταν όλες οι ανωμαλίες του δαπέδου και θα ήταν και πιο όμορφο. Αν ψάξεις γίνεται ένας χαμός από εγκαταστάσεις για ιδέες, π.χ:
View attachment 65908 View attachment 65909 View attachment 65910 View attachment 65911
Ευχαριστω για τις ιδεες. Εχω βρει απιστευτο υλικο και εγω στο avsforum. O υπερυψωμενος χωρος για τους θεατες θα ηταν πρωτη μου επιλογη εαν δεν ειχα το περιορισμο υψους του υπογειου (225εκ).
Δεδομενου πως θα επενδυθει ενα σεβαστο ποσο σε χοντρη και οσο δυνατον πιο ηχοαποροφητικη μοκετα, θεωρητικα δεν θα φαινεται η ανομοιομορφια.

Καλα και εγω δεν παιρνω ορκο οτι σε 2 χρονια θα τα εχω τελειωσει η τελικα εαν θα καταφερω να εκπληρωσω το ονειρο μου. Its all about money. Ευχομαι mipo κ εσυ καποια στιγμη να το τσουλησεις.

Απο την αλλη το βλεπω ποσο αλλαξε το υπογειο μετα το σχεδον αδειασμα του απο πολυ σαβουρα και ο ενθουσιασμος ειναι τεραστιος.


Με το νερό σε πρίζες και φωτιστικά τι σκέφτεσαι να κάνεις;
Εννοεις σε περιπτωση πλημμύρας ; Λογο τοποθεσιας και περιβάλλοντος χωρου, ειναι σχεδον αδυνατον να πλημμυρησει το υπογειο. Παρολα αυτα, εχω στην ακρη του μυαλου μου emergency plan εαν ερθει κατακλυσμος.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Εννοεις σε περιπτωση πλημμύρας ;
Όχι, εννοώ αυτό που λες

Δευτερη εκπληξη: περα απο τη μια λαμπα που δινει φως, ολα τα υπολοιπα φωτιστικα ειναι dead on the water. Το ιδιο και ολες οι πριζες στο υπογειο.
 



Μηνύματα
465
Reaction score
54
μια που ακομα τα παντα ειναι ακομα στο σταδιο του σχεδιασμου. Σε περιπτωση τελικα που βαλω τελικα γυψοσανιδα με καποια επενδυση μονωσης (πετροβαμβακα η ορυκτοβαμβακα), ποσα εκατοστα παχους θα χασω απο τους πλαινους τοιχους;

Επισης ακομα σκεφτομαι τι να κανω με την αλλη πλευρα του χωρου. Κουζινα οπως ειχα σχεδιασει εξαρχης; Να το κανω 7.1 και να βαλω και ενα δευτερο καπανε υπερυψωμένο οπως ανεφερε και ο mipi? Οτι ιδεες ευπροσδεκτες.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
μια που ακομα τα παντα ειναι ακομα στο σταδιο του σχεδιασμου. Σε περιπτωση τελικα που βαλω τελικα γυψοσανιδα με καποια επενδυση μονωσης (πετροβαμβακα η ορυκτοβαμβακα), ποσα εκατοστα παχους θα χασω απο τους πλαινους τοιχους;

Επισης ακομα σκεφτομαι τι να κανω με την αλλη πλευρα του χωρου. Κουζινα οπως ειχα σχεδιασει εξαρχης; Να το κανω 7.1 και να βαλω και ενα δευτερο καπανε υπερυψωμένο οπως ανεφερε και ο mipi? Οτι ιδεες ευπροσδεκτες.
Eυτυχως που δεν εχεις ξεκινησει ακομα γιατι απο ο'τι ειδα εχεις κανει καποιες λαθος κατα τη γνωμη μου διαπιστωσεις και ενδεχεται να ταλαιπωρηθεις.

Δεν εχεις δωσει αρκετη σημασια στο πιο σημαντικο πραγμα. Στο Νο 1 κατα τη γνωμη μου.
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ.
Πριν κανεις οτιδηποτε.
Πρεπει να δεις οπωσδηποτε ΠΡΩΤΑ που εχεις τα μεγαλυτερα προβληματα ωστε να τα πολεμησεις απο τη ριζα τωρα που ειναι ευκολο.
ΠΧ η γυψοσανιδα μπορει να χρησημοποιηθει για να εντοιχησει τα ηχεια, κατι που θα σου δωσει τεραστια ηχητικα πλεονεκτηματα αλλα ταυτοχρονα να χρησημευσει και σαν Helmholtz Resonator συντονισμενη στην συχνοτητα που εχεις στασιμα.
Επισης η μοκετα που εχεις σκοπο να χρησημοποιησεις νομιζοντας οτι ειναι καλη ιδεα για την ακουστικη του χωρου ΔΕΝ ειναι καλη ιδεα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Η καλυτερη επενδυση αυτη τη στιγμη κατα τη γνωμη μου ειναι να φωναξεις καποιον απο τους συμφορουμιτες calibrators να κανουν μια μετρηση-εκτιμιση-προταση για τις πιθανες επιλογες και αφ ενος να σε ενημερωσουν για το κοστος και αφ εταιρου να σου ορισουν στοχο.
Να ξερεις τουλαχιστον που βαδιζεις.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Η δικια μου προταση δε οσον αφορα την διαμορφωση ειναι η κατασκευη γυψοσανιδας ωστε να εντοιχιστουν τα ηχεια και να δημιουργηθει ενα Helmholtz Resonator (H1) και ταυτοχρονα να ειναι ευκολη η τοποθετηση/συνδεση των μηχανηματων και ο χωρος πισω απο την γυψοσανιδα να ντουμπλαρει σαν δευτερος Helmholtz Resonator (H2)
futurekatopsi.JPG
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δεν ειμαι σιγουρος οτι λειτουργουν ετσι ακριβως τα πραγματα...

Ενας πρωτο προβλημα ειναι για παραδειγμα οτι ο εντοιχισμος απαιτει ακλονητη επιφανεια εντοιχισμου, ιδανικα μπετον και σε καμια περιπτωση απλη γυψοσανιδα...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Δεν ειμαι σιγουρος οτι λειτουργουν ετσι ακριβως τα πραγματα...

Ενας πρωτο προβλημα ειναι για παραδειγμα οτι ο εντοιχισμος απαιτει ακλονητη επιφανεια εντοιχισμου, ιδανικα μπετον και σε καμια περιπτωση απλη γυψοσανιδα...
Oχι δεν απαιτει ακλονητη επιφανεια εντοιχισμου. Καλα δεμενη ωστε να μην συντονιζει ναι. Απλη και σκετη γυψοσανιδα σιγουρα οχι αλλα μια σωστα δεμενη γυψοσανιδα ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται και σιγουρα οχι μπετον. Ολα τα Home Theaters στην αλλη πλευρα του ατλαντικου ετσι γινονται.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το ότι χρησιμοποιούν γυψοσανίδα γιατί είναι εύκολο και φθηνό, δεν σημαίνει ότι δεν είναι μακράν καλύτερα με κάτι σχετικά ακλόνητο, όπως μπετόν, τούβλα κλπ. Επίσης, ποτέ δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα το τί κάνουν οι άλλοι, καθώς δυστυχώς, πολλοί είναι άσχετοι.
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Η καλυτερη επενδυση αυτη τη στιγμη κατα τη γνωμη μου ειναι να φωναξεις καποιον απο τους συμφορουμιτες calibrators να κανουν μια μετρηση-εκτιμιση-προταση για τις πιθανες επιλογες και αφ ενος να σε ενημερωσουν για το κοστος και αφ εταιρου να σου ορισουν στοχο.
Να ξερεις τουλαχιστον που βαδιζεις.
Ευχαριστω για τη προταση. Ο χωρος θα φτιαχθει με υπαρχον μηχανηματα κ οσο το δυνατον μικροτερο κοστος. Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να χασω 1 μετρο απο το μηκος του χωρου ουτε να βαλω ηχοδιαπερατο πανι προβολης εφοσον εντοιχιστουν τα ηχεια.

Απλα πραγματα. επιδιώκω Αυτη τη στιγμη ειμαι σε ενα μικρο διαμερισμα μιας πολυκατοικιας οπου τα παντα ειναι λαθος ηχητικα. Δεν θα με πειραξει ιδιαιτερα εαν το αποτελεσμα στο νεο χωρο δεν ειναι αρτιο ακουστικα.

Λυσεις απο επαγγελματιες του χωρου που με το καλημερα σου ζητανε υπερογκα ποσα αποκλείονται. Αλλωστε στη πολη του Βολου αμφιβαλω εαν υπαρχουν επαγγελματιες πανω στο αντικειμενο :)

Πιο πολυ σκοπευω να κινηθω στα σκαρια του συμφορουμιτη εδω
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Λυσεις απο επαγγελματιες του χωρου που με το καλημερα σου ζητανε υπερογκα ποσα αποκλείονται. Αλλωστε στη πολη του Βολου αμφιβαλω εαν υπαρχουν επαγγελματιες πανω στο αντικειμενο :)
Δεν εχω ιδεα τι ποσα χρεωνουν αλλα πιστευω η ερωτηση ειναι δωρεαν ;)
Και φυσικα δεν μιλαω για καποιον απο τον Βολο αλλα για καποιον απο τους calibrators που συχναζουν εδω μεσα και απο οσο ξερω πανε σε ολη την Ελλαδα.
Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις ενα μετρητικο μικροφωνο (MiniDSP UMIK-1 €100) και με την βοηθεια του δωρεαν προγραματος REW να κανεις οσες μετρησεις χρειαστουν μεχρι να φερεις τον χωρο και το συστημα στα μετρα σου.
Χωρις μετρησεις ομως βαδιζεις στα τυφλα και στην τυχη με μεγαλες πιθανοτητες 1ον να μην πετυχεις το αποτελεσμα που θες και 2ον να σου κοστισει πολυ περισσοτερο απο οσο αν ηξερες ακριβως τι χρειαζεται να κανεις.
[DOUBLEPOST=1487367235][/DOUBLEPOST]
Ο χωρος θα φτιαχθει με υπαρχον μηχανηματα κ οσο το δυνατον μικροτερο κοστος. Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να χασω 1 μετρο απο το μηκος του χωρου ουτε να βαλω ηχοδιαπερατο πανι προβολης εφοσον εντοιχιστουν τα ηχεια
Δεν ανεφερα πουθενα το ηχοσυστημα. Μπορεις να εντοιχησεις και το υπαρχον συστημα.
Για την ηχοπερατη οθονη πασο αλλα στην τελικη βαζεις κανονικη και εντοιχιζεις τα ηχεια κατω (το κεντρικο) και δεξια/αριστερα απο την οθονη.
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
And the dream is almost ready. Εχει πολυ δουλεια ακομη αλλα μετα απο πολλα χρονια παυσης απο ταινιες/σειρες, αφου περιμενα πως και πως να στησω αυτο το χωρο, εφτασε η ωρα. Με καθυστερηση αρκετων ετων εχοντας φτασει και εγω την ηλικια των 40+
Το αρχικο σχεδιο για διαχωρισμο του ενος χωρου με το χωρο της εισοδου εγκαταληφθηκε λογο κοστους και επειδη στη πορεια φανηκε οτι θα ηταν μακραν πιο ωραιος ο χωρος να μεινει ανοιχτος.
Το αρχικο σχεδιο ηταν το εξης (ανεβαζω ξανα αφου χαθηκαν οι αρχικες φωτος του thread).
BeFunky-collage.jpg


Και καταληξαμε εδω μετα απο πολυ ταλαιπωριο και αρκετο χρημα αφου ολος ο ημι υπογειος χωρος ανακαινιστηκε απο την αρχη. Το αρχικο πλανο να ξηλωσουμε μερικα πλακακια για να βαλουμε νεα, εκανε φτερα οταν ανακαλυψαμε οτι η τσιμεντοκονια απο κατω ηταν "σαπια". Και μετα το ενα εφερε το αλλο οπως καταληξαμε να βαζουμε απο την αρχη υδαυλικα και ηλεκτρολογικα.

Το πλανο του open space ηταν να καταληξουμε ετσι (εκει που ειναι το ελλειπτικο ειναι η κυρια εισοδος).
dastheaterv1.0-3.png


dastheaterv1.0.png


Μερικες φωτος απο τα σταδια των εργασιων

BeFunky-collage (1).jpg


Τα προβληματα που προεκυψαν παμπολα. Δυστυχως οπου υπηρξε εμπλοκη μαστορων/συγγενών, τα πραγματα δεν κατεληξαν καλα με τραγελαφικα οπως το χρωμα οπου δεν εστρωνε με τιποτα και ο μαστορας αποδειχτηκε οτι ειχε βαρεθει να ασταρωσει ολο το χωρο πριν περασει το δυσκολο μεν χρωμα της βιβεχρωμ.
Ουκ ολιγες οι φορες που ηθελα να τα παρατησω ολα και σε αυτο βοηθησε και ο ηλεκτρολογος που εγκατεστησε ενα επιτηρητη τασης και απο βλακεια του, εγινε διακοπη ουδετερου και καηκαν στο χωρο ολοι οι αυτοματισμοι μου στα φωτα και η κυρια πηγη θερμανσης μου, το 3 μηνων κλιματιστικο μου.
Μεσα στην ολη φαση ημουν τρομερα χαρουμενος πως δεν καηκαν οι εξοπλισμοι μου γιατι μαλλον τοτε θα τα ειχα παρατησει για τα καλα. 1+ μηνα μετα και αφου το κλιματιστικο κατεληξε με νεα πλακετα, μπορουσα ολο χαρα να συνεχισω να χρησιμοποιω το χωρο.

Πλεον ο χωρος εχει καταληξει καπως ετσι:

P1030331.JPG


Η τωρινη κατασταση ειναι η ακολουθη.
Εχω στρωσει οτι χαλι εχω βρει μπροστα μου για να φτιαξω ηχητικα το χωρο, πηρα ενα σετ απο accoustic foams , αυτα εδω https://www.thomann.de/gb/eq_acoustics_classic_wedge_30_tile_grey.htm τα οποια δεν εχω βαλει ακομη. Γενικα ο χωρος ειναι δυσκολος ακουστικα αφου εχει μπολικο μπετο.
Το ενα μου surround ηχειο (kef t101) αρχισε να παραμορφωνει τον ηχο σε υψηλες σταθμες οποτε ψαχνω ηδη αντικαστατη.
Το ονειρο για tensioned οθονη αντικατασταθηκε απο μια πάμφθηνη χειροκινητη των 100+ ευρω στις 120" προσωρινα
Αλλα πλεον βλεπω ταινιες/σειρες και το χαιρομαι. Προστεθηκε στο γερικο μου εξοπλισμο ενα nvidia shield tv pro που streamaρει μεσω δικτυου remux blu ray απο το 24/7 seedbox μου που στηθηκε προσφατα και ολα δουλευουν ρολοι. Στα ματια μου ο epson tw9000 παραμενει αξιοπρεπεστατος και ειμαι χαρουμενος που τον εχω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top