denon avr-x3600h

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
3600. Νομίζω ο marantz δεν έχει την δυνατότητα απομόνωσης των ενισχυτικών όταν παίζεις με τελικούς.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
3600. Νομίζω ο marantz δεν έχει την δυνατότητα απομόνωσης των ενισχυτικών όταν παίζεις με τελικούς.
Πιστεύω θα το έχει. Πατάνε πάνω στην ίδια ακριβώς πλατφόρμα. Εύκολα μπορεί να το τσεκάρει ο φίλος στα spec sheets. Ο Μαραντζ είναι ακριβότερος, και προσφερει καλύτερο φινίρισμα και HDAMs στα προενισχυτικά στάδια για πιο ποιοτικό ήχο. Ίσως έχει και καλύτερα dac, αλλά δεν ξέρουμε πως μετράει προς το παρόν :)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πιστεύω θα το έχει. Πατάνε πάνω στην ίδια ακριβώς πλατφόρμα. Εύκολα μπορεί να το τσεκάρει ο φίλος στα spec sheets. Ο Μαραντζ είναι ακριβότερος, και προσφερει καλύτερο φινίρισμα και HDAMs στα προενισχυτικά στάδια για πιο ποιοτικό ήχο. Ίσως έχει και καλύτερα dac, αλλά δεν ξέρουμε πως μετράει προς το παρόν :)
ε να περιμένουμε τον Αμιρ να μας πει :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Κανένας από τους δύο ούτε καν ο 8500 δεν κλείνει τα ενισχυτικά στάδια. Απλώς τα αποσυνδέει από την προενίσχυση.
Δεν κλείνει την τροφοδοσία τους, αν αυτό σας ενδιαφέρει. Αλλά δεν υπάρχει και κανένα όφελος ακόμα και αν το κάνει.
Οσο για τα HDAMS της marantz είναι άλλη μία παπάτζα, από το 1990 , που την κουβαλάνε ακόμα χωρίς να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο , τώρα πιά.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
461
Οπότε αν δεν ασχοληθείς με την πρόσοψη η οποία (υποκοιμενικά) ειναι ομορφότερη στον 6014, είναι τα ιδια μηχανήματα με 150 ευρω διαφορά.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
κατι αλλο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι το app δεν συμπαθει πολυ τις 5g συνδεσεις. παντα το τρεχω με την απλη συνδεση.
Εμένα μου πάει νερό με το 5g, αλλά με το νέο τηλέφωνο, με το παλιό και μένα ελάχιστες φορές είχε κολλήσει ή αργούσε, τώρα σφαίρα.
Οπότε αν δεν ασχοληθείς με την πρόσοψη η οποία (υποκοιμενικά) ειναι ομορφότερη στον 6014, είναι τα ιδια μηχανήματα με 150 ευρω διαφορά.
Ακυρο έχει κανονικά χτ32
 



Μηνύματα
115
Reaction score
235
Η καλύτερη επιλογή για εμένα στην κατηγορία που συζητάμε είναι ο Denon AVR-X4500H.
Δεν είμαι σίγουρος για το αν στον 4500 μπορεις να αποσυνδεσεις τα τελικα σταδια για L/R...

4500>3600 απο αποψη watt, μικροτερης σημασιας διαφορα αν παιζει τελικος. Επισης ο 4500 δεν εχει Atmos Height Virtualiser (DSP)
 


Μηνύματα
115
Reaction score
235
Ζήτησα μετρησούλα και από το κεντρικό pre-out, για να έχουμε πιο πλήρη εικόνα. Τα αποτελέσματα είναι όπως τα περίμενα πάνω κάτω. Παρόμοιο SINAD με Denon 3500 (στα 2v).

Denon AVR-X3600H AVR X3600 Home Theater Dolby Atmos DAC HDMI Left and Center Audio Measurements.png


Παρήγορο πάντως ότι το SINAD στα 1.4v είναι στα 97db. 1.4v βγάζει στα 79.5db, οπότε ίσως ανεκτή παραμόρφωση για την πλειοψηφία. Γενικά παρόμοια συμπεριφορά με denon 3500.

Προς το παρόν θα συνεχίσω να οδηγώ το κεντρικό (Dali Zensor Vokal) από τον 3600 (δεν έχω και πολυκάναλο τελικό anyway).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Conclusions

The DENON AVR-X3600H is an excellent performer midrange AV receiver with comprehensive features that justifies its price tag and easily recommendable to serve as the centerpiece of a high-fidelity home entertainment system.



denon-avr3600.jpg






 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μπράβο στο hometheaterhifi.com, μέσα στην αγορά είναι. Ένα χρόνο μετά, κι αφού έχει ανακοινωθεί ο αντικαταστάτης... :roflmao:
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο σήμα από το cosmote δεκτή στέλνει ταυτόχρονα και στην τηλεόραση και στον προβολέα ενώ από το tvbox Xiaomi στην τηλεόραση στέλνει κανονικά και στον προβολέα ξαφνικά σταμάτησε...🙄
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Έχει ένα μενού κάπου που σετάρεις τα input ports (κ ίσως τα outputs) για το κάθε input. Ίσως έχει εκεί κάποια σχετική επιλογή για διπλό ή μονό output.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα σας, προσφατα απέκτησα τον avc-3700h μπορώ να πω οτι εχω μείνει ικανοποημένος απο αυτο που ακούω για το χώρο μου και κάτι παραπάνω. Εχτές διαπίστωσα το εξής περίεργο, οταν κλείνω τον ενισχυτή ακουγεται μόνο απο το κεντρικό, τα 2 πίσω και τα atmos ένας ήχος ηλεκτρικό στιγμιαίος σα να κόβεις το ρέυμα σαν τσίκ. Δε ξέρω τι να υποθέσω...εβγαλα τα hdmi όλα μπας και δημιουργει κάποιο θέμα με όλα αυτα τα μπλιμπλικια που έχει αλλα δεν ειδα φως , εκανα reset και επαναφορά πάλι τα ιδια, απο τα 2 μπροστινά δεν ακουγεται ο συγκεκριμένος ηχος ειναι φυσιολογικά.Απο τη μεριά του ενισχυτη δεν ακουγεται κάτι περιεργο μονο τα κλασικα κλακ κλικ οταν ανοιγει και κλείνει. Σήμερα θα βγάλω τα καλώδια των ηχείων και θα τα ελευξω ένα ενα ...μηπως φταίει καμια ένωση κάποιο καλώδιο... θα ήθελα τα φώτα σας.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top