Digital Room Correction - Δημοσκόπηση

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Το ξέρω ότι τρελαίνεστε για κάτι τέτοια, επί της ουσίας μπορούν να εξαχθούν πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.
Τέθηκαν 3 ερωτήσεις και σας παρουσιάζω τα αποτελέσματα, όποιος έχει όρεξη, μπορεί να διαβάσει όλο το άρθρο, με την βοήθεια ενός γκουγκλ τρανσ., έχουν γέλιο οι απαντήσεις

1η Ερώτηση: θα μπορούσατε να φανταστείτε μια βελτίωση της εγκατάστασής σας με την βοήθεια ενός digital room Correction.?
1603993795214.png

1603994646247.png

1. Όχι μόνο μπορώ να το φανταστώ αλλά το έχω κιόλας εφαρμοσει
2.δεν το έχω πραγματοποιήσει μέχρι σήμερα, αλλά μπορώ να το φανταστω(όλοι αυτοί δηλαδή που ακόμη δεν, αλλά το βλέπουν πολύ θετικα
3.Δεν μπορώ να το φανταστώ, δεν πιστεύω σε τέτοια. Ε ναι εδώ βλέπετε πόσο λίγοι είναι. :biggrin:
4.Πιστευω ότι η ακουστική βελτίωση του χώρου με ήχοαπορροφητικα κα. υλικά ουσιαστικά είναι καλύτερη από την ψηφιακη
5.ο χώρος μου είναι για καλή μου τύχη τόσο καλός, που δεν χρειάζεται ψηφιακή διαρθωση
6.καμια απάντηση

Question 3: If you have already used a digital room correction: At which point in your system is / was it implemented?
1603994824332.png

PC, πηγή, στέρεο προενισχυτης, Αν, in aktiv loudspeakers, σε έναν ειδικό ψηφιακό επεξεργαστή

Πηγη:https://www.stereo.de/login
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για να μη το βασανίζουμε μέσω...δημοσκοπήσεων/ομφαλοσκοπήσεων/κολονοσκοπήσεων κ.ο.κ. ,η ψηφιακή - υποχρεωτικά λόγω των σύγχρονων δεδομένων - επέμβαση στο σήμα δεν διορθώνει ΄΄δωμάτια΄΄,αλλά προσαρμόζει τις ηχειακές πηγές κατά τρόπον ώστε ν'ανταποκρίνονταν εκείνες ευνοϊκότερα προς δεδομένη ενιαία οντότητα.

Το ΄΄Digital Room Correction΄΄ δεν είναι πανάκεια,δεν φτιάχνει τις πολικές αποκρίσεις ηχείων,γίνεται καταχρηστικό όσο αυξάνεται το ποσοστό έμμεσης προς άμεση ηχητική ενέργεια (με την άνοδο στην απόσταση ακρόασης και χωρίς πλήθος πηγών άμεσης καθώς και απαραίτητες παθητικές ακουστικές φροντίδες στο χώρο).
Περισσότερο κιόλας αποτυγχάνει παρά το αντίστροφο όποτε θ'ανέμενε ο χρήστης ν'αντισταθμίσει πλημμελή διαρρύθμιση setup και ατασθαλίες που θα έπρεπε να είχαν ελεγχθεί σε προγενέστερα στάδια...Υπενθυμίζεται επίσης για πολλοστή φορά ότι κάθε περίσσεια ενέργειας σε διάφορες ζώνες διορθώνεται εύκολα,σε αντίθεση με την έλλειψη ενέργειας που δεν αναπληρώνεται με κανένα DRC.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
https://www.stereo.de/artikel/koenn...e-einer-digitalen-raumkorrektur-zu-optimieren

Digital methods for optimizing room acoustics are growing in popularity and getting better and better.

Acoustic room optimization is the most effective means of achieving the goal, but it is also one that can be associated with high effort and costs and in some cases goes against the "homely" character of the room. In addition to digital solutions, amplifiers, boxes, subwoofers and DACs with options for digital room correction are also increasingly coming onto the market. We are interested in whether you could fundamentally imagine using such an option to optimize your system. In addition, we asked how you assess the effect of an acoustic room optimization. Ultimately, we want to know where you use room correction.
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top