Dirac Live! Επίσημα για αυτοκίνητο!


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Δεν έχει αλγόριθμο?!?!!1!

Άρα δεν έχει νόημα να αλλάξω τον αρχαίο (πλέον) Alpine PXA-H900 μου. Εκείνος μέχρι και καφέ φτιάχνει. :biggrin:
έχει όμως dirac
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ωραίο μπουζούκι κάνει όντως παπάδες και τα λεφτά που ζητάνε τα αξίζει ....! Με υποστήριξη, εγγύηση και σέρβις τι γίνεται; έχει εμπειρία κάποιος σ αυτό το κομμάτι;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Επιτέλους επίσημο! Dirac για το αυτοκίνητο! Το σκέφτομαι αρκετά αν ζούμε από Οκτώβριο.
Αν κάνει ότι κάνει σπίτι, και σε ένα τόσο δύσκολο χώρο όσο του αυτοκινήτου.. Θα είναι άλλο επίπεδο!!

Dirac Live powered Digital Audio Processor for Mobile/Car audio installations
32bit floating point SHARC ADSP21489 @ 400MHz, 8x12 I/O
32bit converters
THD+N 0.0007%, 115dB SNR
Digital and analog inputs (Low/High levels), 12 analog outputs
Remote for Preset/Master & Sub volume control

View attachment 167344
View attachment 167345
Το αυτοκίνητο δεν είναι χώρος ακρόασης για πολλές hi-endιες. Λίγη μουσικούλα έτσι για παρέα και κυρίως όταν είσαι μόνος. Ούτε dirac ούτε άλλες παπαριές (sorry για την ορολογία, αλλά έλεος πια με το εμπόριο και τον καταναλωτισμό!).
Γνώμη μου, ταπεινή.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εχμ, οκ. Συγνώμη κιόλας, αλλά με τη συγκεκριμένη επιλογή username και το αράδιασμα των μηχανημάτων στην υπογραφή, μου φαίνεται εντελώς άκυρη η εν λόγω τοποθέτηση.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Δεν μ ενδιαφέρει να σε πείσω, αλλα είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ακούσει να παίζει μουσική καλοστημενο αυτοκίνητο.
Μάλλον θα την ακούσεις και θα αναθεωρήσεις.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
δ
Δεν μ ενδιαφέρει να σε πείσω, αλλα είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ακούσει να παίζει μουσική καλοστημενο αυτοκίνητο.
Μάλλον θα την ακούσεις και θα αναθεωρήσεις.
δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
μεγάλη μπουκιά φάε θα προσέθετα (άλλη μια φορά)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
........ ε πως να ακουσεις στο αυτοκινητο μουσικη αμα δεν μπορεις να βαλεις πικαπ και καλωδια ρεβματως.... !!!!! 🐒
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εσύ το γράφεις για πλάκα, αλλά μια χαρά βάζεις κι από τα δύο. Κυρίως το δεύτερο είναι απολύτως αναγκαίον.
 




Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Εχμ, οκ. Συγνώμη κιόλας, αλλά με τη συγκεκριμένη επιλογή username και το αράδιασμα των μηχανημάτων στην υπογραφή, μου φαίνεται εντελώς άκυρη η εν λόγω τοποθέτηση.
Και όμως είναι έγκυρη! Το δηλώνω αυτοπροσώπως!
Και για να εξηγήσω την άποψή μου: όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο μου, ο πρωταρχικός στόχος είναι να φτάσω στον προορισμό μου ασφαλής. Για να επιτευχθεί αυτό πρέπει να είμαι όσο το δυνατόν απερίσπαστος στην οδήγηση, στον έλεγχο του γύρω περιβάλλοντος, στο να προβλέπω την συμπεριφορά των άλλων οδηγών και άλλα πολλά. Ως εκ τούτου το τελευταίο που με ενδιαφέρει (εμένα προσωπικά) όταν βρίσκομαι στο αυτοκίνητο είναι η target curve του MP3 player! Άσε που ο εσωτερικός θόρυβος από ό,τι έχω μετρήσει βρίσκεται στο επίπεδο των 70dB κατά μέσο όρο. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι το να έχω hiend-ικές προσδοκίες στο αυτοκίνητο είναι απλά ουτοπία-αφού η μουσική έχει μόνο ένα συνοδευτικό και όχι τον κυρίαρχο ρόλο- και ως εκ τούτου η χρήση dirac δεν νομίζω ότι προσφέρει ό,τι μπορεί να προσφέρει στο οικιακό σύστημα όπου η βασική του λειτουργία είναι η όσο το δυνατόν σωστότερη αναπαραγωγή.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
έχεις κάνει υπερβολικά πολλές παραδοχές στο θέμα σου και δεν έχεις ακούσματα.
στην καθημερινή οδήγηση μπορεί να μην είναι αυτό που θα σε σώσει ένα helix dsp ultra (λέω γω τώρα, βήχοντας συνάμα) αλλά κάνει αισθητή , τεράστια διαφορά και ακόμα και αν δεν έχεις διάθεση να ακούσεις όπως όταν αράζεις στον καναπέ σου σου φτιάχνει την μέρα.

οι περιορισμοί που αναφέρεις είναι υπαρκτοί (ε όχι και mp3 χάθηκε ένας δίσκος με flac; έστω tidal/spotify premium;) αλλά θα μπορούσε να περάσει ο ισοπεδωτικός κωσταυτιάς και να σου θέσει χειρότερους για το περιβάλλον του σπιτιού σου και να σε βάλει να αγοράσεις ηχόμπαρα
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Και όμως είναι έγκυρη! Το δηλώνω αυτοπροσώπως!
Και για να εξηγήσω την άποψή μου: όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο μου, ο πρωταρχικός στόχος είναι να φτάσω στον προορισμό μου ασφαλής. Για να επιτευχθεί αυτό πρέπει να είμαι όσο το δυνατόν απερίσπαστος στην οδήγηση, στον έλεγχο του γύρω περιβάλλοντος, στο να προβλέπω την συμπεριφορά των άλλων οδηγών και άλλα πολλά. Ως εκ τούτου το τελευταίο που με ενδιαφέρει (εμένα προσωπικά) όταν βρίσκομαι στο αυτοκίνητο είναι η target curve του MP3 player! Άσε που ο εσωτερικός θόρυβος από ό,τι έχω μετρήσει βρίσκεται στο επίπεδο των 70dB κατά μέσο όρο. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι το να έχω hiend-ικές προσδοκίες στο αυτοκίνητο είναι απλά ουτοπία-αφού η μουσική έχει μόνο ένα συνοδευτικό και όχι τον κυρίαρχο ρόλο- και ως εκ τούτου η χρήση dirac δεν νομίζω ότι προσφέρει ό,τι μπορεί να προσφέρει στο οικιακό σύστημα όπου η βασική του λειτουργία είναι η όσο το δυνατόν σωστότερη αναπαραγωγή.
σεβαστές οι απαιτήσεις σου αλλα κάποιοι από εμάς είμαστε τόσο τρελαμένοι που ενώ έχουμε φτασει στον προορισμό μας καθόμαστε μεσα στο αυτοκίνητο και ακούμε μουσική και δεν θέλουμε να κατεβουμε.
είναι απλα ένα διαφορετικό χόμπι που προφανώς δεν σε τραβάει.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Και όμως είναι έγκυρη! Το δηλώνω αυτοπροσώπως!
Και για να εξηγήσω την άποψή μου: όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο μου, ο πρωταρχικός στόχος είναι να φτάσω στον προορισμό μου ασφαλής. Για να επιτευχθεί αυτό πρέπει να είμαι όσο το δυνατόν απερίσπαστος στην οδήγηση, στον έλεγχο του γύρω περιβάλλοντος, στο να προβλέπω την συμπεριφορά των άλλων οδηγών και άλλα πολλά. Ως εκ τούτου το τελευταίο που με ενδιαφέρει (εμένα προσωπικά) όταν βρίσκομαι στο αυτοκίνητο είναι η target curve του MP3 player! Άσε που ο εσωτερικός θόρυβος από ό,τι έχω μετρήσει βρίσκεται στο επίπεδο των 70dB κατά μέσο όρο. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι το να έχω hiend-ικές προσδοκίες στο αυτοκίνητο είναι απλά ουτοπία-αφού η μουσική έχει μόνο ένα συνοδευτικό και όχι τον κυρίαρχο ρόλο- και ως εκ τούτου η χρήση dirac δεν νομίζω ότι προσφέρει ό,τι μπορεί να προσφέρει στο οικιακό σύστημα όπου η βασική του λειτουργία είναι η όσο το δυνατόν σωστότερη αναπαραγωγή.
Κι όμως, μπορείς να απολαύσεις καλό ήχο μέσα στο αυτοκίνητο. Όταν είχα το BMW E46 με το ηχοσύστημα Harman Kardon, πολύ το απολάμβανα, είτε σε μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη, είτε στην autobahn, είτε απλά όταν πήγαινα χαλαρές βόλτες για να ηρεμήσω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... φαντασου να παιζει (ακομα) καλητερα το αυτοκινητο απο το σπιτι... 🐒
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top