Dirac Live Bass Management with Metric Halo vs. MiniDSP SHD

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όπως τα έγραψε ο dionisp είναι. To minidsp σου δίνει 4 κανάλια, εσύ επιλέγεις τι θα τα κάνεις: 2 δορυφόρους και 2 sub stereo, 2 δορυφόρους και 2 sub mono, 4 δορυφόρους, 4 subs, 2 δίδρομα ηχεία, 1 τετράδρομο ηχείο κτλ. Το dirac λειτουργεί πάνω από το setup σου.

Τα minidsp με το dirac (2x4HD, SHD, SHD studio) είναι ουσιαστικά ίδια στον τομέα του dsp, έχουν το ίδιο chip και το ίδιο πρόγραμμα. Οι διαφορές είναι στις εξόδους και στο ενσωματωμένο streamer, πράγματα που στο 2x4 μπορείς να τα προσθέσεις. Γι αυτό λέω πως το 2x4HD είναι το vfm της σειράς.
Παράλλαξα λίγο το σκαρίφημα του μανιουαλ. Η ερωτηση μου είναι δηλαδή αν για τις συχνότητες άνω του crossover μπορώ να στείλω το διορθωμένο σήμα σε εξωτερικό dac και από κει στον stereo ενισχυτή etc.
Τότε χρειάζεσαι το SHD Studio ή χεριασμένο 2x4HD.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ευχαριστώ και του δύο. Άρα μάλλον ολα γίνονται αν και δεν πολυκαταλάβα τότε ποιά θα είναι η βελτίωση με το Dirac Bass management. Η βασική αλλαγή είναι οτί θα βλέπει τα sub ξεχωριστά φαντάζομαι και όχι σαν κομμάτι του ηχείου.
Η βελτίωση με το Dirac Bass Management είναι ότι το Dirac θα σου κάνει αυτόματα cross κτλ. ενώ τώρα τα κάνεις εσύ. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν θα μπορέσει να υποστηριχθεί από το SHD άρα καλό είναι να υπολογίζεις ότι θα παίζει έτσι.

Για το ψηφιακό που ρωτάς το Studio βγάζει μόνο ψηφιακές εξόδους άρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dac για τους δορυφόρους αλλά θα πρέπει να βρεις sub που δέχονται ψηφιακό σήμα και αυτό περιορίζει πολύ τις επιλογές. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται άλλο DAC το SHD αλλά περί ορέξεως...

Οι διαφορές είναι στις εξόδους και στο ενσωματωμένο streamer, πράγματα που στο 2x4 μπορείς να τα προσθέσεις. Γι αυτό λέω πως το 2x4HD είναι το vfm της σειράς.
Το SHD είναι balanced άρα βολεύει πολύ αν έχεις αντίστοιχο εξοπλισμό (πχ. ενεργά) και επίσης έχεις καλύτερα ψηφιακά από το 2x4HD (ADC & DAC). Στο dsp επειδή έχω στήσει και ενός φίλου είναι ακριβώς το ίδιο, έχεις απόλυτο δίκιο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Η ερωτηση μου είναι δηλαδή αν για τις συχνότητες άνω του crossover μπορώ να στείλω το διορθωμένο σήμα σε εξωτερικό dac
Περίεργη ερώτηση. Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το SHD είναι balanced άρα βολεύει πολύ αν έχεις αντίστοιχο εξοπλισμό (πχ. ενεργά) και επίσης έχεις καλύτερα ψηφιακά από το 2x4HD (ADC & DAC). Στο dsp επειδή έχω στήσει και ενός φίλου είναι ακριβώς το ίδιο, έχεις απόλυτο δίκιο.
Περίπου. Δεν ξέρω αν το adc έχει διαφορά αλλά ποιος θα συνδέσει αναλογική πηγή έτσι κι αλλιώς? Το dac είναι μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε 2x4 & SHD καθώς το πρώτο έχει ένα αμφίβολο chip για dac & adc για πρακτικούς λόγους και οικονομία. Έχουν φροντίσει όμως να έχει ένα i2s header οπότε ο κάτοχος, με το χέριασμα που είπα, μπορεί να προσθέσει κάποιο δικό του i2s dac και να έχει τουλάχιστο αντίστοιχο αποτέλεσμα με το SHD στο μισό περίπου κόστος.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Τότε χρειάζεσαι το SHD Studio ή χεριασμένο 2x4HD.
Για το ψηφιακό που ρωτάς το Studio βγάζει μόνο ψηφιακές εξόδους άρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dac για τους δορυφόρους αλλά θα πρέπει να βρεις sub που δέχονται ψηφιακό σήμα και αυτό περιορίζει πολύ τις επιλογές. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται άλλο DAC το SHD αλλά περί ορέξεως...

Το SHD είναι balanced άρα βολεύει πολύ αν έχεις αντίστοιχο εξοπλισμό (πχ. ενεργά) και επίσης έχεις καλύτερα ψηφιακά από το 2x4HD (ADC & DAC). Στο dsp επειδή έχω στήσει και ενός φίλου είναι ακριβώς το ίδιο, έχεις απόλυτο δίκιο.
Περίεργη ερώτηση. Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;
Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι να δώσω παράλληλα αναλογικό σήμα balanced σε sub και ψηφιακό σήμα σε dac που θα οδηγήσει δορύφορους (μέσω stereo amp). Βλέποντας ότι δίνει ξεχωριστό digital out για τις εξόδους 1&2 και 3&4 ίσως γίνεται όπως παρακάτω??

SHD-1200x174.png


Στόχος, όπως έχει αναφερθεί, είναι να παρακάμψω το DAC του SHD για το σήμα που πάει στους δορυφόρους.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λογικά γίνεται, όμως το shd είναι καλό dac. Από τη στιγμή όμως που θες να χρησιμοποιήσεις κάτι καλύτερο (που έχεις ή θα αγοράσεις) τότε δες το shd studio και πάρε κι ένα dac του κατοστάρικου για τα sub.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Γιατί να μη χρησιμοποιήσει κάποιος ένα minidsp dio8 και να αφήσει το dirac στο PC να κάνει τα πάντα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Γιατί να μη χρησιμοποιήσει κάποιος ένα minidsp dio8 και να αφήσει το dirac στο PC να κάνει τα πάντα;
Εσύ γιατι λες;
Στόχος, όπως έχει αναφερθεί, είναι να παρακάμψω το DAC του SHD για το σήμα που πάει στους δορυφόρους.
Δεν εχει κανένα νόημα. Κανένα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Δεν ξέρω, ήταν ερώτηση πλήρους απορίας
Και το παρόμοιο dac
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Και το παρόμοιο dac
OK ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι να δώσω παράλληλα αναλογικό σήμα balanced σε sub και ψηφιακό σήμα σε dac που θα οδηγήσει δορύφορους (μέσω stereo amp). Βλέποντας ότι δίνει ξεχωριστό digital out για τις εξόδους 1&2 και 3&4 ίσως γίνεται όπως παρακάτω??
Νομίζω ότι δεν γίνεται. Η ψηφιακή έξοδος είναι πριν το router άρα θα βγάλεις full σήμα πριν το plugin άρα αν χάσεις τις δυνατότητες routing cross κτλ. τι να το κάνεις το minidsp? Μπορείς να ρωτήσεις και στο community στο site της εταιρείας για πιο σίγουρα αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι δεν γίνεται.

Το studio λογικά το κάνει με τον τρόπο που σου εξηγεί ο Zabbalos. Είναι λίγο overkill πιστεύω όμως.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Το studio λογικά το κάνει με τον τρόπο που σου εξηγεί ο Zabbalos. Είναι λίγο overkill πιστεύω όμως.
Οκ, ευχαριστώ. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου, μικρό το limitation αφού έχει καλό dac το SHD. Το άλλο μικρό μειονέκτημα είναι που δεν έχει bypass (για DSP και DIRAC) στα analog inputs αν θες να συνδέσεις πάνω pre-out από AV receiver. Θα ήταν neat λύση για integration stereo και AV setup με ενεργά ηχεία ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.633
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top