Dirac Live

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Προφανώς αλλά και πάλι μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα όπως ο πιθανός κωδωνισμος των φίλτρων του. Ας πάρει σειρά μετρήσεων σε διαφορετικές συνθήκες. Ακόμη καλύτερα ας πάρει μετρήσεις από τη διορθωση του συστήματος του στο χώρο του, και ας συγκρίνει με ακριβώς τις ίδιες συνθήκες τις μετρήσεις αυτές με μελλοντικές μετρήσεις ενός άλλου drc λογισμικού. Να δούμε ποιο κουδουνίζει πιο πολύ, ποιο χάνει πιο πολλά μπιτς ανάλυσης, ποιο είναι πιο minimal phase και αλλά ενδιαφέροντα.

Χωρίς μετρήσεις με το AP, δεν ξέρουμε τίποτα για κανένα drc, αγοράζουμε στα τυφλά και με βάση τις διάφορες φήμες που αναπαράγονται, συχνά και δω μέσα ;-) Σαν τα καλώδια ρεύματος ένα πράμα. Σκοτάδι, μεσαίωνας.

Μας έχουν βγει τα μάτια με τα δέκα δεκαδικά των μετρησεων μηχανημάτων του Αμιρ και δεν ξέρουμε καθολου τι παίζει με τα drc.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Χωρίς μετρήσεις με το AP, δεν ξέρουμε τίποτα για κανένα drc, αγοράζουμε στα τυφλά και με βάση τις διάφορες φήμες που αναπαράγονται, συχνά και δω μέσα ;-) Σαν τα καλώδια ρεύματος ένα πράμα. Σκοτάδι, μεσαίωνας.
Ο μόνος τρόπος για αντικειμενική αξιολόγηση software ισοστάθμισης χώρου, είναι διπλή τυφλή τυχαιοποιημένη μελέτη υποκειμενικής προτίμησης ενός στατιστικά σημαντικού αριθμού ακροατών, σε περισσότερους απο εναν χώρους.
Το preringing σαν μετρηση απο μόνη της δεν μου λέει κατι.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Dirac Live Bass Control for standalone Dirac


I'm pleased to inform you that we plan to release soon the long-awaited Dirac Bass Control for standalone Dirac Live. If interested in beta testing it, you'll find the downloads here:


Αν κάποιος ενδιαφέρεται και μπορεί να το δοκιμάσει (έχει πολυκάναλη κάρτα ήχου και πολλά σαμπς), pm me.
 


Μηνύματα
633
Reaction score
1.085
Καλημέρα το Dirac μου βγάζει αυτά τα αποτελέσματα .
0F247BDB-9E48-41A3-9391-DE718F63A623.png

7CBA9777-D12E-49F3-BFCB-8711B842BB13.png


Όσο gain και να δίνω στο sub από πίσω το κόβει πάντα μέχρι 4db δίνοντας θετικό gain στα υπόλοιπα για να ισοσταθμίσει την ένταση των ηχείων .
Προσπαθώ να μου το βγάλει -6db αφήνοντας τουλάχιστον τα main στο 0 αλλά δε το κάνει με τίποτα .
Χειροκίνητα μετά το Dirac δεν με αφήνει να πειράξω τα level .
Δεν έχω πρόβλημα έτσι όπως τα βγάζει αλλά έχω την εξής ανησυχία .
Με το sub -4db είναι εντάξει να του φτιάχνω target curve +8db ; .
Ιδανικά θα ήθελα να μου κόβει το sub -8db για να έχει ισόποσο headroom για το target curve.
Παίζει κάποιο ρόλο αυτό ή να το αφήσω έτσι ;
Με τις παραπάνω ρυθμίσεις ακούω με master volume στα -20 με -18 db ταινίες και -30db μουσική μέσω tidal/bluOS .
Τα -30db για μουσική σε άλλα μηχανήματα που είχα και άλλες πλατφόρμες έπαιζαν αναμενόμενα χαμηλά σε ένταση .
Στον Nad με master volume -30 μέσω tidal connect / bluOS παίζουν πολύ δυνατά (75-85db) .
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Ο παπούλης δεν λέει τα δικά του αλλά αυτό που ισχύει...Dsp για multi channel και το στέρεο το αφήνουμε στην ησυχία του... Αυτή είναι και πολλών άλλων αρτηριοσκληρωτικών άσχετων η άποψη.
fixed
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
893
Reaction score
941
O "παππούλης" ξέρει όσα όλοι οι κατασκευαστές μαζί! Και θα συμφωνήσω μαζί του στα αναλογικά πλήρως λόγω εμπειρίας σε στησιμο δωματίων. Αλλά σήμερα, και το δικάναλο τείνει να είναι παντού ψηφιακό λόγω streaming. Έχω δει ελάχιστους πλέον δίχως streamer σε δικάναλο. Και με τους νέους προ σε ψηφιακό περιβάλλον (πχ Anthem STR) και τη χρήση τεράστιων Sub, η χρήση του room correction είναι μονόδρομος. Το αναλογικό σύστημα του παππούλη κοστίζει 200Κ, δε νομίζω ότι εκφράζει πολύ κόσμο!
Καλημέρα το Dirac μου βγάζει αυτά τα αποτελέσματα .
View attachment 292935
View attachment 292936

Όσο gain και να δίνω στο sub από πίσω το κόβει πάντα μέχρι 4db δίνοντας θετικό gain στα υπόλοιπα για να ισοσταθμίσει την ένταση των ηχείων .
Προσπαθώ να μου το βγάλει -6db αφήνοντας τουλάχιστον τα main στο 0 αλλά δε το κάνει με τίποτα .
Χειροκίνητα μετά το Dirac δεν με αφήνει να πειράξω τα level .
Δεν έχω πρόβλημα έτσι όπως τα βγάζει αλλά έχω την εξής ανησυχία .
Με το sub -4db είναι εντάξει να του φτιάχνω target curve +8db ; .
Ιδανικά θα ήθελα να μου κόβει το sub -8db για να έχει ισόποσο headroom για το target curve.
Παίζει κάποιο ρόλο αυτό ή να το αφήσω έτσι ;
Με τις παραπάνω ρυθμίσεις ακούω με master volume στα -20 με -18 db ταινίες και -30db μουσική μέσω tidal/bluOS .
Τα -30db για μουσική σε άλλα μηχανήματα που είχα και άλλες πλατφόρμες έπαιζαν αναμενόμενα χαμηλά σε ένταση .
Στον Nad με master volume -30 μέσω tidal connect / bluOS παίζουν πολύ δυνατά (75-85db) .
Μόνο αλλάζοντας θέση στο sub θα δεις καλύτερες μετρήσεις. Αν πειράξεις σε μεγάλο θαθμό χειροκίνητα τις καμπύλες, μπορεί να στρεσάρεις δυσανάλογα ηχείο και να κάψεις μονάδες.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.576
Reaction score
27.908
Και οι μηχανικοί ήχου που ασχολούνται μόνο με αναλογικό σήμα, και μιξάρουν αναλογικά (ναι, υπάρχουν ακόμα), τα ίδια λένε. Ότι το αναλογικό σήμα είναι ανώτερο, και ότι δεν το "πειράζεις" ψηφιακά για κανένα λόγο.

Ότι θέλει και όπως βολεύεται ο καθένας. Σιγά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.855
Δεν ξέρω τι εννοεί όταν λέει "Χάι-Εντ Ωντιο Σύστεμ" ο παππούλης, αλλά όσοι θεωρείτε οτι κάτι τέτοιο πρέπει να συμπεριλαμβάνει γλόμπους, ίσως πρέπει να τον ακούσετε, διότι . . .

. . . Υπάρχει εμπειρία! :

Πολύ ελαφρά φροντισμένο σαλόνι, αλλά γενικά ΟΚ, χωρίς άμεσα αντιληπτά ηχητικά προβλήματα.
Οχι και τόσο Χάι-Εντ σύστημα, αλλά ΟΚ, Spendor SP6, ένα REL, και στο ρακ ένας Jadis DA60, αλλά! και ο παλιός-καλός Μπέρρυ ΕΡ1500.
Στήσιμο καλό

Λοιπόν:
1) με το καλημέρα του DIRAC, στον Μπέρρυ έγιναν θαύματα! Εντυπωσιακή βελτίωση σκηνής, εστίασης, λεπτομέρειας (ναι, ο φίλος αρχικά έκανε επέμβαση σε όλο το φάσμα)

2) στον Jadis . . . τα έκανε σούπα! Τον φίμωσε, τον στέγνωσε, τον έπνιξε, του πήρε τον "αέρα"

Συμπέρασμα:
οι με γλομπους ( μάλλον και με ο,τιδήποτε έχει υποστεί "voicing" ) ίσως έχουν πρόβλημα - λογικό, φαίνεται ότι το ασυγκίνητο DIRAC ισιώνει στην ψύχρα τις "ευφωνίες"
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.895
Reaction score
12.501
Να μαντέψω γιατί γονάτησε ο Jadis? Το Dirac ίσιωσε τα θέματα απόκρισης, εξ ανάγκης μειώθηκε το δυναμικό εύρος, για να ακούσεις εξίσου δυνατά έπρεπε να αυξήσεις τα ρεύματα και - ωπ, ποια ρεύματα;
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
γενικά αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως αέρα είναι σε μεγάλο βαθμό τσίμπιμα στα πρίμα. οπότε όταν με το dirac το μαζεύεις το τσίμπιμα αυτό ξαφνικά τα είδωλα σα να μικραίνουν, η σκηνή να μη ξεχυλίζει τόσο εκτός των ηχείων κλπ κλπ. Κάποιος που έχει μάθει να ακούει χωρίς dirac θα ξενερώσει. Για λίγο. Αν κάτσει με το dirac για καμία βδομάδα, δε θα μπορεί να ακούσει χωρις αυτό. Θα του φαίνεται μπάχαλο η σκηνή, θα χάνει νότες από τις μπασογραμμές κλπ κλπ. Και εννοώ σε φυσιολογικό οικιακό χώρο. Τώρα αν ο παππούς έχει dedicated χώρο για το δικάναλο καμία 45αριά τετραγωνικά με τέλειες αναλογίες, χωρίς γωνίες, με κλίση στο ταβάνι και με room treatment με κόστος το 1/10 του ηχοσυστήματος του (καμια 20Κ δηλαδή), ε, ναι, ακόμα και ψηφιακά αν παίζει γιατί να χάνει τις υψηλές δειγματοληψίες, τα dsd κλπ κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Να εδώ ο συμπαθής παππούλης λέει τα δικά του.
Αυτος ειναι ο υποκειμενικος τροπος που το βλεπεις εσυ.
Αντικειμενικα ειναι ενας επιχειρηματιας μηχανικος με αλλη αποψη που πουλαει..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.945
Αυτος ειναι ο υποκειμενικος τροπος που το βλεπεις εσυ.
Αντικειμενικα ειναι ενας επιχειρηματιας μηχανικος με αλλη αποψη που πουλαει..
Τί θα πει "πουλάει "? Τί μας ενδιαφέρει εμάς η τσέπη του?
 

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121
Εννοεί για να πουλάει έτσι κάτι κάνει και λέει καλά αλλιώς δεν θα είχε κοινό.
Βέβαια όλα σχετικά είναι.
Νομίζω το dirac στο διακαναλο για να μπει να κάνει δουλειά χρειάζονται άλλα πράγματα και προεργασία πρώτα.

Εγώ που το έβαλα πρόχειρα δεν μου άρεσε, το έχω παροπλισμένο προς το παρόν.
Όταν κάνω αυτά που θέλω και πρέπει πρώτα θα μπει να κάνει μικρό διορθώσεις
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.436
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top