Dirac Live



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Σταματηστε οι ασχετοι :) να στέλνετε τικετς στο Φλαβιο. Να απαντησει πρωτα στους κατόχους.

Εγω στελνω μεηλ στον κ. Τρινοφ;
Φιλαράκι, έχω δυο άδειες/versions Dirac, θα στείλω και φωτογραφία την φαλάκρα άμα λάχει :p
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μάλιστα.. κατάλαβα ποιος είναι ο Flavio.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Βγήκε έκδοση dirac live 3.0.0 και processor 1.3.2 (για υπολογιστές mac και win). Υποτίθεται με bass control και multi-channel (ο processor).


Υποτίθεται...


Σε μένα ο processor έχει γκριζαρισμένα τα πολυκάναλα outputs. Μπορώ να επιλέξω μόνο stereo η mono. Mono!!!! MONO!!!! Η κατάρα του dimifoot.


:mad:
 
Last edited:



Μηνύματα
175
Reaction score
204
Καλημέρα σε όλους,

Ως νέος κάτοχος του πολυκαναλου dirac σε pc έχω μερικές ερωτήσεις προς τους "παλιούς"

Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες της dirac για system wide με χρηση του vb banana voicemeeter και του element ως vst host.(το εχω και ως vst plug in στο jriver για αυτόνομη λύση)

Το setup είναι pc με dirac - - - >hdmi σε denon avr.

Τον denon τον έχω σε pure direct με default level και αποστασεις μιας και τα φτιάχνει το dirac με το calibration.

Μετα το calibration όλα τέλεια.. Έφτιαξα μια πιο personal καμπύλη (λιγο μεγαλύτερη κλίση από τη default που ήταν πολύ flat) και όλα καλά.

Τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα...

Bass management που κάνετε ρε παιδια??(μέχρι να βγει το bass control για pc..)

Το dirac μετράει full range ανά ηχειο και διορθώνει ότι βλέπει πολύ πετυχημένα.. Αλλα θέλουμε να παιξουμε με small ηχεία.

Έχουμε 3 επιλογές όπως το βλέπω για να παίξουμε με small ηχεία και redirection στα sub..
1) αφού τρέξουμε το dirac φτιάχνουμε το bass management μετά στον avr (εύκολη αλλά λάθος λύση νομίζω)
2)με κάποιο τρόπο (eq apo, jriver?) φτιάχνουμε τα crossover πριν τρέξουμε το dirac οπότε λογικά "βλέπει" ως κάθε κανάλι ηχειο+Sub και διορθώνει ανάλογα.
3) βάζω στον avr τα crossover κτλ και τρέχω dirac. (επισης εύκολη λύση)

Οι έχοντες dirac σε pc τι κάνουν?(πέρα από το να εχουν χάσει τον ύπνο τους)
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν γνωρίζω από πολυκάναλο αλλά νομίζω ότι το 3 θα δουλέψει.

edit: με πρόλαβε ο dimi.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω..

Πάντως σε μια προσπάθεια μέτρησης με small ηχεία πέρα από το ότι μου κλιπαρε το sub και αναγκάστηκα να το κόψω πολύ σε level με μια πρόχειρη μετρηση μου "έβγαζε" μια κοιλιά στα 30_40 hz που κανονικά δεν υπάρχει.. Ισως μπερδεύονται φασικα τα σαμπ με τα main.. Θα δειξει,θα το ψαξω και θα επανέλθω. Μπελα βρήκα μου φαίνεται για τους επόμενους μήνες.. 😜

Και μερικές μετρήσεις με rew της απόκρισης του αριστερού καναλιού έτσι για το χαβαλέ..
Η μία είναι πολλαπλές με τη χρήση dirac και το average αυτών.. Και η άλλη δείχνει το ηχειο σκέτο, το audyssey με small το ηχειο(μετρηση σε θέση ακροασης 1 σημείο μόνο) και το average του dirac. (η πρώτη καμπύλη πριν δώσω παραπάνω κλίση.. Μου ακουγόταν λίγο "άδειο")

FL DIRAC.jpg FL DIRAC VS.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Καλά τα λες.

Θέλει κι άλλο φούσκωμα χαμηλά.

Τι σαμπ έχεις;
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Στη μετρηση του dirac είναι χωρίς σαμπ.. Μονο τα arcos x. Όταν με το καλό καταφέρω να παίξω με dirac και σαμπ θα ανεβάσω μετρηση.. Θα κεράσω και γλυκά!

Μόνο η μετρηση με το audyssey είναι με σαμπ από τα παραπάνω..
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Aφου εχεις την δυνατοτητα μετρησης και διορθωσης καμπυλης και των δυο room eq θα πρεπει να κανεις μετρησεις σε ιδια σημεια κατα την ισοσταθμιση και μετα κατα την επαληθευση....
Σε πολαπλες θεσεις μετρησης βγαζεις average .
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Κάπου έχω και το average του audyssey.. Απλα όχι άμεσα διαθέσιμο..

Σωστά.. έτσι πρέπει κανονικά για να ειναι συγκρίσιμα..
Απλά προς το παρόν το ψαχνω με το dirac και το bass management , μετά θα γίνει και το συγκριτικό😉

Aν και ο avc έχει το αρχαίο xt και όχι το 32αρι...οποτε άδικη η σύγκριση.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν πειραζει, τα συγκριτικα ειναι ωραια...;)
......ιδια θεση και μετρησεις (σε αριθμο)για να ξερεις οτι εισαι οκ.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Ενημερωτικά, δουλεύει πλέον και η πολυκάναλη έκδοση του dirac 2/3 σε pc/mac. O dirac processor είναι ακόμη vst/au plugin, μέχρι νεωτέρας. Στις επιλογές, εκτός από mono και stereo..., έχει αρκετά πολυκάναλα configurations μέχρι 7.1.2. Bass management δεν έχει ενσωματωθεί, ακόμη τουλάχιστον.

Ως au host χρησιμοποιώ το juce host που είναι απλό, δωρεάν και επιτρέπει manual routing και sum των καναλιών. Αλλες εναλλακτικές για au host είναι το Aulab (μέχρι 5 κανάλια) και το hijack (δεν είναι δωρεάν).

Από ήχο, μια χαρά, ο γνωστός καθαρός ήχος με άψογη εστίαση και λεπτομέρεια. Και ολίγον αμπασος. :)
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top