Dirac Live

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ανοίγεται εδώ το αφιερωμένο νήμα με την επικείμενη κυκλοφορία...

Η αναβαθμισμένη έκδοση του περίφημου λογισμικού διακρίνεται από βελτιωμένους αλγορίθμους,απροβλημάτιστη διαχείριση της πλατφόρμας από κινητά και ταμπλέτες (υπό την προϋπόθεση ότι το εμπλεκόμενο στην ίδια την αναπαραγωγή hardware θα διαθέτει αυτόνομο μικρόφωνο χωρίς εξάρτηση από τα ενσωματωμένα στις εν λόγω συσκευές και σε συνδυασμό με την εφαρμογή Mobile Dirac Live που παρουσιάστηκε στη CEDIA 2017),φιλικότερη ανάπτυξη για τους άπειρους χρήστες χάρη σε πλήρη καθοδήγηση από το ίδιο το πρόγραμμα κι εναλλακτικές γλώσσες.

Μια ενότητα λογισμικού που θα επέτρεπε στο μέλλον χρήση των ενσωματωμένων μικροφώνων από δημοφιλείς καταναλωτικές συσκευές δηλώνεται να βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της έρευνας...

Ο ανανεωμένος αλγόριθμος θα επεξεργάζεται τη φασική απόκριση σε συνάρτηση με την επίδραση του χώρου όχι υποχρεωτικώς μεμονωμένα για κάθε ηχείο,αλλά και ανά ζεύγη ηχείων ταυτόχρονα,υποσχόμενος περαιτέρω βελτιώσεις κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση και την ανάδειξη των δυναμικών αντιθέσεων.

Οι κάτοχοι της προηγούμενης έκδοσης θα μπορούν να κατεβάσουν τη νέα ως δωρεάν αναβάθμιση.Η εταιρεία υπόσχεται την καθιέρωση στο άμεσο μέλλον ενός προτύπου που θα μπορεί να επεκτείνεται διαρκώς ανταποκρινόμενο σε νέους τομείς - συμπεριλαμβανομένων και των ακουστικών - χάρη σε ετήσιες κυκλοφορίες νέων τμημάτων λογισμικού.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
https://hometheaterreview.com/dirac-announces-new-bass-management-module/

  • Tier 1 allows management of any number of subwoofers, analyzing each one to create a single-optimized sub channel that drives each subwoofer. It also enables precise control of frequency cutoffs for all speakers.
  • Tier 2 offers advanced setup for a single subwoofer, while also providing control over parameters and applying frequency filters to all speakers based on measurements.
  • Tier 3 is a free module for all current Dirac Live customers and OEMs, permitting standard bass management with the added benefit of predictive results.
 








wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Αυτός χρειάζεται να τον πατήσουμε ένα δέσιμο (για να μην μπορεί να κλείσει τα αυτιά του) και σερί 2-3 άλμπουμ thrash-death-black σε χώρο με ντιπ μάπα rt. :gotcha::roflmao:
Ναι, ναι! Και τώρα που άρχισε να ακούει και διαφορές (κατά δήλωση του ιδίου :D ), περιμένω να ξεχωρίζει πότε ο καφροdeathblack τραγουδιστής ουρλιάζει από τον λαιμό και πότε από το στομάχι!:gotcha::lol:
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και τώρα που άρχισε να ακούει και διαφορές
Πάντα άκουγα διαφορές, όπως όλοι.
Διαφορές μεταξύ του ενός λάθους και του άλλου λάθους.
Τωρα ακούω διαφορές μεταξύ του λιγότερο σωστού και του περισσότερο σωστού.
Σύντομα θα το ακούσεις και εσύ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Πάντα άκουγα διαφορές, όπως όλοι.
Διαφορές μεταξύ του ενός λάθους και του άλλου λάθους.
Τωρα ακούω διαφορές μεταξύ του λιγότερο σωστού και του περισσότερο σωστού.
Σύντομα θα το ακούσεις και εσύ.
Μακάρι!

(επαναλαμβάνομαι, το ξέρω)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δικάναλη φάση για το καινούργιο dirac δεν παίζει;
Κατι πήρε το μάτι μου, κατι γράφτηκε αλλά δεν έδωσα σημασία.
Αν βγει μπορει να το δοκιμάσω, την εχω την δικάναλη (software) σε αχρηστία, θα ειναι δωρεάν το upgrade.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πάντα άκουγα διαφορές, όπως όλοι.
Διαφορές μεταξύ του ενός λάθους και του άλλου λάθους.
Τωρα ακούω διαφορές μεταξύ του λιγότερο σωστού και του περισσότερο σωστού.
Σύντομα θα το ακούσεις και εσύ.
Πάντως εγώ όταν έριξα ένα σιδέρωμα το sub μέχρι 120hz ένα ξενέρωμα το 'φαγα.... Τελικά τα πάντα είναι θέμα συνήθειας.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάντως εγώ όταν έριξα ένα σιδέρωμα το sub μέχρι 120hz ένα ξενέρωμα το 'φαγα.... Τελικά τα πάντα είναι θέμα συνήθειας.....
Το σιδέρωμα πρέπει να ειναι κατηφορικό. Ενα ντιμπι ανα οκτάβα πάνω κάτω. Αν το ισιώσεις τελείως δεν αρέσει.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Κατευθείαν από το rew βιαστικά το κανα και εισαγωγή στο minidsp. Νομίζω την είχα δείξει την καμπύλη

σσ.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πρέπει να δούμε όλο το φάσμα.
Εδώ βλέπω δεκα ντιμπι πτώση απο τα 20 μεχρι τα 70-80Hz, πάρα πάρα πάρα πολύ είναι, χάλια θα ακούγεται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top