Dirac Live


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Εάν ακολούθησε τις οδηγίες, έκανε πολλαπλές μετρήσεις και βλέπουμε το average.
Αίσθηση μου είναι ότι έκανε πολλαπλές μετρήσεις .
Δε βλέπω ιδιαίτερες βυθίσεις 25-100hz . Στη περίπτωση μου αυτό συμβαίνει όταν κάνω πάνω από 5-6 κοντινές μετρήσεις πέριξ της θέσης ακρόασης .
Με μια μόνο μέτρηση στο κέντρο 20-120 το γράφημα του χώρου μου δε βλέπεται .

Δε ξέρω και τι να πιστέψω . Εκεί που κάθομαι ακριβώς οι βυθίσεις και οι κορυφές είναι μεγάλες . Σε average προσεκτικές μετρήσεις με κινούμενο μικρόφωνο 20εκ μπροστά πάνω κάτω πίσω δεξιά αριστερά το γράφημα φαίνεται πολύ πιο σωστό , χρειάζονται ελάχιστες παρεμβάσεις .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αν διάβασες περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό θα με ενδιέφερε από περιέργεια να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το Dirac μπορεί να ξέρει ποιο DAC παρεμβάλλεται και πως μπορεί να επηρεάζει αυτό. Εκτός αν μιλάμε πχ για θέμα drivers, αλλά αν ήταν αυτό φαντάζομαι θα λύνεται με ASIO4ALL ή κάτι τέτοιο, οπότε δεν είναι και τόσο πρόβλημα.
Δεν διάβασα κάπου γιατί συμβαίνει αυτό αλλά όσοι είχαν το πρόβλημα που είχα και εγώ ήταν σε άδειες από υπολογιστή κυρίως με εξωτερικό dac. Το πρόβλημα δεν το έχει το dac από όσο καταλαβαίνω αλλά η εφαρμογή του dirac σε υπολογιστή.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, αλλά επιβεβαιωμένα από τον Φλάβιο, το dirac σε υπολογιστή είχε ασυμβατότητα με κάποια πολυκάναλα ντακ, όπως η μέτρικ 2D. Έτσι μου είχε πει. Το σύμπτωμα ήταν ότι έβγαζε άκυρες ρυθμίσεις στο delay, από όσο θυμαμαι.

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη (σε μένα πλέον παίζει σωστά με μέτρκ 3D) και μάλλον δε μας αφορά, ειδικά αν ο Αλέξανδρος έβγαλε άκρη με τον Ναντ.

Πάρτε τρίνοβ ή genelec ;-)
 
Last edited:




Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Γιατί το λες τώρα αυτό ?
Προ καιρού μου έλεγε ο DIMI πόσο του άρεσε η METRIC HALO και πόσο ήθελε να βρεί μία μεταχειρισμένη για να την πετάξει από το παράθυρο και να ακούσει τι ωραίες μεσαίες έχει - βγάζει όταν διαλύεται. :lolsign:
 



Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Α καλά, αν δεν καν α πάρουμε άλλο 🤪
Εννοείται!
Νοιάζομαι για σας λέμε, γι' αυτό είναι οι φίλοι.
Και για κανέναν κακόμοιρο που έπεσε θύμα θα μπορούσα να τον λυτρώσω απαλλάσσοντας τον από το υπερκοστολογημένο/υπερτιμημένο αυτό ΠιΣι έναντι συμβολικού ανταλλάγματος.

Δε κάνει τίποτα, πάνω απ' όλα άνθρωπος είμαι...

Πρώτα άνθρωπος και μετά γιατρός, όχι σα τους άλλους :laugh:
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα ,
Σήμερα κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση της multichannel άδειας για τα windows 10.
Έτρεξα για δοκιμή αρχικα τη μια θέση σε στέρεο .
Εξαιρετικά αποτελέσματα !
Έκανε θαύματα στο χώρο μου.
Η αλήθεια είναι ότι είχα κάνει προσεκτική τοποθέτηση των ηχείων και της θέσης ακρόασης και σχετικά καλή δουλειά με το mini dsp και τη manual ισοσταθμιση μέσω rew και αυτό φάνηκε απ τα 0ms delay και gain που έδωσε αργότερα το Dirac .
Έχω δυο απορίες , πρώτον μετά την ισοσταθμιση και την επιλογή καμπύλης κατά την αναπαραγωγή μουσικής ο processor μου βγάζει δεξιά ένα gain όπου προεπιλογή ήταν τα -20db. Έπαιζε πολύ χαμηλότερα απ ότι έχω συνηθίσει . Για να το φέρω στις γνωστές μου στάθμες με βάση την ένταση του ενισχυτή που ήξερα πρέπει να το ανεβάσω στο 0 όπως φαίνεται στη φωτό .
Υπάρχει πρόβλημα ;
5C165C7B-16FE-4064-8AE8-E7345D60AAF6.jpeg

Όταν παίζει δυνατά οι μπάρες φτάνουν ταβάνι .
Είναι προτιμότερο να παίζω με μειωμένο gain απ τον processor και μεγαλύτερη ένταση απ ότι συνήθως απ τον ενισχυτή ή να βάζω στα γνωστά (-20db)την ένταση του ενισχυτή και να δυναμώνω τα gain στον processor του Dirac ?

Μια δεύτερη ερώτηση, αύριο θα τρέξω το πρόγραμμα για όλα τα ηχεία( 5.1 ) πως θα γίνει να δοκιμάσω μια ταινία Blu-ray να δω πως ακούγεται ; Λογικά όταν αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής πχ Dolby true hd το plug in του Dirac στο pc δεν κάνει κάτι .
Παίζει να μπορέσω να αναγκάσω κάπως τη ταινία να στείλει σήμα σε multichannel pcm έτσι ώστε να δουλέψει το Dirac ?
Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω έχω το Kill bill που είχε επιλογή για έξοδο ήχου pcm 7.1 .

Τέλος πάντων ψάχνομαι να πάρω τον Nad 758 με το Dirac και ήθελα να δω τι κάνει στο χώρο μου .

Εντυπωσιάστηκα … Σήμερα άκουγα πέντε ώρες μουσική χωρίς να κουραστώ καθόλου !
Ελπιζω να καταφέρω να πάρω τον Nad πριν λήξει η άδεια γιατί δε με βλέπω καλά εάν γυρίσω στα παλιά .
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Καλησπέρα ,
Σήμερα κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση της multichannel άδειας για τα windows 10.
Έτρεξα για δοκιμή αρχικα τη μια θέση σε στέρεο .
Εξαιρετικά αποτελέσματα !
Έκανε θαύματα στο χώρο μου.
Η αλήθεια είναι ότι είχα κάνει προσεκτική τοποθέτηση των ηχείων και της θέσης ακρόασης και σχετικά καλή δουλειά με το mini dsp και τη manual ισοσταθμιση μέσω rew και αυτό φάνηκε απ τα 0ms delay και gain που έδωσε αργότερα το Dirac .
Έχω δυο απορίες , πρώτον μετά την ισοσταθμιση και την επιλογή καμπύλης κατά την αναπαραγωγή μουσικής ο processor μου βγάζει δεξιά ένα gain όπου προεπιλογή ήταν τα -20db. Έπαιζε πολύ χαμηλότερα απ ότι έχω συνηθίσει . Για να το φέρω στις γνωστές μου στάθμες με βάση την ένταση του ενισχυτή που ήξερα πρέπει να το ανεβάσω στο 0 όπως φαίνεται στη φωτό .
Υπάρχει πρόβλημα ;
View attachment 260579
Όταν παίζει δυνατά οι μπάρες φτάνουν ταβάνι .
Είναι προτιμότερο να παίζω με μειωμένο gain απ τον processor και μεγαλύτερη ένταση απ ότι συνήθως απ τον ενισχυτή ή να βάζω στα γνωστά (-20db)την ένταση του ενισχυτή και να δυναμώνω τα gain στον processor του Dirac ?

Μια δεύτερη ερώτηση, αύριο θα τρέξω το πρόγραμμα για όλα τα ηχεία( 5.1 ) πως θα γίνει να δοκιμάσω μια ταινία Blu-ray να δω πως ακούγεται ; Λογικά όταν αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής πχ Dolby true hd το plug in του Dirac στο pc δεν κάνει κάτι .
Παίζει να μπορέσω να αναγκάσω κάπως τη ταινία να στείλει σήμα σε multichannel pcm έτσι ώστε να δουλέψει το Dirac ?
Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω έχω το Kill bill που είχε επιλογή για έξοδο ήχου pcm 7.1 .

Τέλος πάντων ψάχνομαι να πάρω τον Nad 758 με το Dirac και ήθελα να δω τι κάνει στο χώρο μου .

Εντυπωσιάστηκα … Σήμερα άκουγα πέντε ώρες μουσική χωρίς να κουραστώ καθόλου !
Ελπιζω να καταφέρω να πάρω τον Nad πριν λήξει η άδεια γιατί δε με βλέπω καλά εάν γυρίσω στα παλιά .
Πρεπει να το κατεβασεις τοσο ωστε να μην κλιπαρει, να μην εμφανιζονται δηλαδη τα κοκκινα πανω απο τις μπαρες.
Δοκιμασε το με καμμια ηχογραφηση που ειναι πολυ "δυνατα" γραμμενη, εκει συνηθως κλιπαρει.
Εγω το εχω στο -5. Ε, κοκκινιζει καμμια φορα, αλλα σπανια.
Στο -7 σχεδον ποτε.
Ειναι φυσιολογικο να ακουγεται πιο σιγα με το dirac ενεργοποιημενο.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πρεπει να το κατεβασεις τοσο ωστε να μην κλιπαρει, να μην εμφανιζονται δηλαδη τα κοκκινα πανω απο τις μπαρες.
Δοκιμασε το με καμμια ηχογραφηση που ειναι πολυ "δυνατα" γραμμενη, εκει συνηθως κλιπαρει.
Εγω το εχω στο -5. Ε, κοκκινιζει καμμια φορα, αλλα σπανια.
Στο -7 σχεδον ποτε.
Ειναι φυσιολογικο να ακουγεται πιο σιγα με το dirac ενεργοποιημενο.
Το πόσο εύκολα θα κλιπάρει παίζει κάποιο ρόλο τα φίλτρα που εφαρμόστηκαν ή η ένταση που έγιναν οι μετρήσεις ;
Τι κλιπάρει ακριβώς εκεί ; Ψηφιακή επεξεργασία κάνει και πετάει το σήμα μασώ hdmi στον ενισχυτή . Π.χ στο mini dsp καταλαβαίνω γιατί μπορεί να κλιπάρει στην είσοδο η στην έξοδο του , εδώ είμαι λίγο μπερδεμένος .
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Γιατί το ένα το καταλαβαίνεις και το άλλο όχι?
Digital clipping είναι. Το ίδιο πράγμα.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
καλήμερα καλη εβδομαδα

σε nad 758 μετα απο ισοσταθμιση με το dirac το συστημα πλεον παιζει μετρια σε ενταση,

εχουν αναφερθει οι λογοι,

με προσθηκη τελικου θα λυνοταν αυτη η επεμβαση του dirac ? ειναι θεμα χωρου και ποση ενταση σηκωνει αυτος?

παρακαλω για τις συμβουλες σας !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Κόβει 7db συνήθως. Αν θέλεις παραπάνω στάθμη βάλε τελικούς, που να οδηγούνται με 1V- δεν πάει παραπάνω ο NAD
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Ευχαριστώ !
Με ένα Κραουνάκη είμαι ok ? Έχει ευαισθησία εισόδου 1,4 και 0,775
Δεν θυμάμαι ποιο τεχνικό χαρακτηριστικό χάλαγε στα 0,775.
αν τον εχω στο 1,4 θα βγάζει λιγότερα watt ?
 
Last edited:

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
καλήμερα καλη εβδομαδα

σε nad 758 μετα απο ισοσταθμιση με το dirac το συστημα πλεον παιζει μετρια σε ενταση,

εχουν αναφερθει οι λογοι,

με προσθηκη τελικου θα λυνοταν αυτη η επεμβαση του dirac ? ειναι θεμα χωρου και ποση ενταση σηκωνει αυτος?

παρακαλω για τις συμβουλες σας !
Καλησπέρα Βασίλη , έχω τον ίδιο Nad. Οι τελευταίες εκδόσεις του Dirac είναι προβληματικές όσον αφορά το volume των Nad επισήμως αναγνωρισμένα από το ίδιο το Dirac Live . Είχα και εγώ προβλήματα με την ένταση , πότε έπαιζε 10db πάνω από το of , πότε 10db κάτω από το of ,προτείνουν την τελευταία σταθερή έκδοση η οποία είναι η 3.4.4

Μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ
Με αυτή την έκδοση δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Σε απευθείας σύγκριση on of του Dirac η διαφορά στην ένταση δεν είναι τόσο σημαντική όσο αναφέρεις .
Αναλόγως βέβαια και τα φίλτρα που εφαρμόζονται μετά το calibration.
Κατέβασε την Nad Osd εφαρμογή , υπάρχει σε iPhone και android , είναι third party από έμπειρο χρήστη του ενισχυτή μας , ότι καλύτερο κυκλοφορεί καμία σχέση με τα επίσημα ξεπερασμένα apps , μπορείς να αλλάζεις τα slots του Dirac ταχύτατα , ιδανικό για συγκρίσεις.
Βάλε εάν μπορείς ένα screenshot με τη μέτρηση του Dirac με τα target curves.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top