Dirac's New Spatial Room Correction Technology

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.499
Έχω στήσει καμιά 500ρια αίθουσες, ο Άλεξ μπορεί να σου πει κατ ιδίαν αν λέω μ... ή όχι. Εσύ που χαρακτηρίζεις λοιπόν ότι νάναι αυτα που γράφω πόσες έχεις στήσει? Δική σου έχεις? Ξέρεις τι είναι Ces, Cedia κτλ? Πόσες έχεις πάει;
Απομονώνω αυτό το κομμάτι γιατί:
1) Δεν ήξερα ότι πρέπει να γνωρίζω τι είναι η CES κι η CEDIA, για να γράφω στο forum.
2) Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω πάει σε αυτές τις εκθέσεις και μάλιστα πέραν της μίας φοράς, για να γράφω στο forum.
3) Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω στήσει 500+ αίθουσες, για να γράφω στο forum.

Παρεμπιπτόντως, εγώ δεν έχω στήσει καμία αίθουσα. Ο μηχανικός ακουστικής που προσέλαβα την μελέτησε, την έστησε εξειδικευμένο συνεργείο υπό την επίβλεψη του, την μέτρησε ο ίδιος και μου την παρέδωσε. Ψάξε να βρεις τις μετρήσεις πριν την εφαρμογή λογισμικού (Dirac), πριν και μετά την ενσωμάτωση των δύο (2) subwoofers και έλα να μας πεις τι κατάλαβες.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Απομονώνω αυτό το κομμάτι γιατί:
1) Δεν ήξερα ότι πρέπει να γνωρίζω τι είναι η CES κι η CEDIA, για να γράφω στο forum.
2) Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω πάει σε αυτές τις εκθέσεις και μάλιστα πέραν της μίας φοράς, για να γράφω στο forum.
3) Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω στήσει 500+ αίθουσες, για να γράφω στο forum.

Παρεμπιπτόντως, εγώ δεν έχω στήσει καμία αίθουσα. Ο μηχανικός ακουστικής που προσέλαβα την μελέτησε, την έστησε εξειδικευμένο συνεργείο υπό την επίβλεψη του, την μέτρησε ο ίδιος και μου την παρέδωσε. Ψάξε να βρεις τις μετρήσεις πριν την εφαρμογή λογισμικού (Dirac), πριν και μετά την ενσωμάτωση των δύο (2) subwoofers και έλα να μας πεις τι κατάλαβες.
Όταν με το καλό βγει αυτο το περιβόητο full + multi sw πακέτο της Dirac το 2024 (ήδη ξεπεράστηκε από την ίδια την εταιρεία), τότε κοίτα τις κανονικές μετρήσεις σου. Έως τότε κάνε ένα απλό πείραμα, κοίτα εντάσεις, παίξε στην ίδια ένταση κάθε ηχείο με και χωρίς dirac και θα καταλάβεις το ποσοστό που συμμετέχει. Δοκίμασέ το και μόνο με sub αλλά με ένταση ίδια, συνήθως dirac κατεβάζει 5db
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Δε θα διαφωνήσω, γιαυτο παίρνουμε νεα μηχανήματα. Αλλα ορισμένοι το θεωρουν πανάκια, αγνοώντας απλή φυσική. Και μιλουν σε θεωρητικό επίπεδο με βάση τι πληρώνουν οι εταιρείες και σου πασάρουν από Internet. Εσύ τουλαχιστον ξέρεις απο πρώτο χέρι τι παίζει με ολα αυτά τα "ανεξάρτητα" site. Πάρτε λοιπόν έναν consumer Av, βάλτε του πάνω οτι software υπάρχει και ζητήστε θαύματα. Μη μπούμε στη λογική της ισοπέδωσης αλλά μη καταργήσουμε και τα παντα όσο αφορά room therapy.
Στην αίθουσά μου, βλέποντας πλέον τελικά κοστολόγια, έχωσα απίστευτο νούμερο πριν φτάσω εκεί που ήθελα. Αλλιώς θα άφηνα τον Anthem 90 να τα φτιάσει όλα και θα εξοικονομούσα πολλά χιλιάρικα
H Dirac δεν είπε ποτέ ότι θα καταργήσει το κατασκευαστικό κομμάτι μιας αίθουσας. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι τέτοιο. Aπο την άλλη δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητα και όσα μπορεί να κάνει το νέο software. Δεν μπορούν όλοι ή όλα τα δωμάτια/ κατοικίες να προβούν σε κατασκευαστικές αλλαγές. Οπότε ότι μπορεί να προσφέρει σε ψηφιακό επίπεδο μόνο ευπρόσδεκτο μπορεί να είναι. Σήμερα είναι ο Storm, αύριο και κάποιος άλλος, σε 1-2 χρόνια θα είναι σε όλα τα μηχανήματα άνω των 1500€. Δεν καταλαβαίνω που έχεις θέμα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
H Dirac δεν είπε ποτέ ότι θα καταργήσει το κατασκευαστικό κομμάτι μιας αίθουσας. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι τέτοιο. Aπο την άλλη δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητα και όσα μπορεί να κάνει το νέο software. Δεν μπορούν όλοι ή όλα τα δωμάτια/ κατοικίες να προβούν σε κατασκευαστικές αλλαγές. Οπότε ότι μπορεί να προσφέρει σε ψηφιακό επίπεδο μόνο ευπρόσδεκτο μπορεί να είναι. Σήμερα είναι ο Storm, αύριο και κάποιος άλλος, σε 1-2 χρόνια θα είναι σε όλα τα μηχανήματα άνω των 1500€. Δεν καταλαβαίνω που έχεις θέμα.
Προωθούν μια νέα τεχνολογία τη στιγμή που δεν έχουν δώσει καν ολοκληρωμένο software για τα χιλιάδες Denon/Marantz που έχουν πουληθεί με αυτή τη δυνατότητα. Και δεν ξέρουμε καν πως θα τρέχει πραγματικά. Απλά πρέπει με κάποιο τρόπο να ξεχωρίσουν τα πολύ ακριβά μηχανήματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Προωθούν μια νέα τεχνολογία τη στιγμή που δεν έχουν δώσει καν ολοκληρωμένο software για τα χιλιάδες Denon/Marantz που έχουν πουληθεί με αυτή τη δυνατότητα. Και δεν ξέρουμε καν πως θα τρέχει πραγματικά. Απλά πρέπει με κάποιο τρόπο να ξεχωρίσουν τα πολύ ακριβά μηχανήματα.
Μα δεν εξαρτάται μόνο από αυτούς πότε θα μπει στα μηχανήματα; Υπάρχουν και οι κατασκευαστές. Άσε που υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ευθύνεται μόνο ο κατασκευαστής για την καθυστέρηση.
Επίσης, τι θα κάνουν δηλαδή μέχρι τότε; Τι προτείνεις; Να σταματήσουν κάθε εργασία, ακόμα και αν πρόκειται για διαφορετικά τμήματα της εταιρείας, και να δουλεύουν όλοι για να μπει γρήγορα στα Marantz/Denon;

Αλήθεια, αυτό προτείνεις;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Μα δεν εξαρτάται μόνο από αυτούς πότε θα μπει στα μηχανήματα; Υπάρχουν και οι κατασκευαστές. Άσε που υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ευθύνεται μόνο ο κατασκευαστής για την καθυστέρηση.
Επίσης, τι θα κάνουν δηλαδή μέχρι τότε; Τι προτείνεις; Να σταματήσουν κάθε εργασία, ακόμα και αν πρόκειται για διαφορετικά τμήματα της εταιρείας, και να δουλεύουν όλοι για να μπει γρήγορα στα Marantz/Denon;

Αλήθεια, αυτό προτείνεις;
Ο κατασκευαστής δεν έχει καμία σχέση , υπεύθυνες είναι οι εταιρείες για το software. Όταν πληρώσουν, θα το πάρουν. H Anthem δεν έχει δώσει το roon όχι γιατί δεν μπορεί να το φτιάσει η ίδια, αλλά γιατί η εταιρεία δεν το ετοίμασε. Το ίδιο άλλες 10 που λένε το roon "ready". Κανείς δε δίνει κώδικα. Εξαρτάται η επιβίωσή τους από αυτό.
Η τεχνολογία δε σταματά, θα βγουν τα windows 11, ηδη έχουν τα 12 κτλ.
Αλλά το να μας πείσουν με το ζόρι ότι το νέο είναι δραματικά καλύτερο πολλές φορές έχει αντίθετα αποτελέσματα. Με το διαδίκτυο ξύπνησε κόσμος, ψάχνεται, ρωτάει, μένει στα ίδια αν δεν υπάρχει λόγος. Τα win 11 απέτυχαν παταγωδώς γιατί τα 10 καλύπτουν το 95% των χρηστών. Πόσοι από εμάς εδώ μέσα θα βάλουν 6 sub και άλλα 4 ηχεία προκειμένου να βελτιώσουν περαιτέρω την ακουστική ¨ακυρώνοντας¨ το ένα το άλλο; Δεν το θεωρώ πρόοδο αυτό αλλά αιτία να συρρικνωθεί και ο χώρος του Home theater οπως έγινε με τη στερεοφωνία. H μεγάλή πτώση πωλήσεων των AV τουλάχιστον όπου υπάρχουν στοιχεία (Αμερικάνικες αλυσίδες) και ο μισός κόσμος σε εκθέσεις ήχου, δείχνει ότι πάμε σε λάθος δρόμο. Πόσοι αγοράζουν σήμερα προβολέα σε σχέση με 2005-2015; Ελάχιστοι. Γιατί οι εναλλακτικές είναι πολλές και φθηνότερες.
Πόσοι αγοράζουν ξεχωριστό προ-τελικό; Ακόμη λιγότεροι! Με τα 20 ηχεία και τις τιμές να απογειώνονται θα φτάσουμε σύντομα να αγοράζουν όλοι μία soundbar και τέλος. Άσε που οι ακριβές τηλεοράσεις έχουν ήδη απίθανο ήχο.
Όταν λοιπόν προωθείς μία νέα τεχνολογία πριν καν βγάλεις την προηγούμενη στον πολύ λαό, είναι φάουλ. Γιατί αυτός που έδωσε 3 και 4 χιλιάρικα με την προσμονή να βάλει το full Dirac, έστω με κόστος 950 ευρώ με μικρόφωνο, θα αισθανθεί ότι τον δουλεύουν. Και δε θα αλλάξει προ ούτε όταν βγει κάτι πολύ καλύτερο.
Το High End δεν πέθανε γιατί δεν υπάρχουν παγκοσμίως ακροατές. Πέθανε γιατί δεν υπάρχουν εύκολα θύματα λόγω διαδικτύου. Παλιά έπειθες ένα τρελαμένο ότι ένα καλώδιο 50cm interconnect θα αλλάξει τα πάντα στον ήχο! Και αυθυποβαλλόταν σε ένα τρυπάκι δίχως τέλος απλά γιατί του το είπε κάποιος ή τον έπεισε ο αντιπρόσωπος. Τώρα άντε πείσε ένα νέο διαβασμένο πελάτη για αυτό.
Αν βγει κάποιος στο Avsforum και ξεκινήσει την αμφισβήτηση γιατί το έβαλε αλλά δεν είδε διαφορές, χάθηκε η μπάλα! Και ας υπάρχουν 100 review.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Ο κατασκευαστής δεν έχει καμία σχέση , υπεύθυνες είναι οι εταιρείες για το software.
Κάνεις λάθος. Όχι σε ένα άλλο σε δύο videos έχω ακούσει άνθρωπο της Dirac να αναφέρει δημόσια πως δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι για το αν και πότε θα μπει ένα software σε κάποιο μηχάνημα.

Πόσοι από εμάς εδώ μέσα θα βάλουν 6 sub και άλλα 4 ηχεία προκειμένου να βελτιώσουν περαιτέρω την ακουστική ¨ακυρώνοντας¨ το ένα το άλλο;
Οι extreme λύσεις είναι για extreme υλοποιήσεις. Για αυτούς είναι τα 6-8 subs και οι 11-13-15 δορυφόροι. Όχι για τα τυπικά σαλόνια. Αλλά ακόμα και αν δεν "ξεδιπλώσει" όλες τις δυνατότητες του σε ένα σαλόνι δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνει και τίποτα. Εκτός και αν έχεις ηχεία 3"-4". Από την άλλη όμως, δεν θα έπρεπε να απαγορεύει στις εταιρείες να εξελίσσονται και να δίνουν λύσεις σε όσους έχουν το χρήμα και το χώρο για αυτές. Κάθε άλλο.

Δεν το θεωρώ πρόοδο αυτό αλλά αιτία να συρρικνωθεί και ο χώρος του Home theater όπως έγινε με τη στερεοφωνία.
Εννοείται πως είναι πρόοδος. Το Home Theater και το δικάναλο δεν συρρικνώνεται επειδή δεν μπήκε το Dirac στον Marantz, ή ότι άλλο σχετικό. (X)έστηκε η νεολαία για το Dirac και για το κάθε Dirac. Συρρικνώνεται επειδή δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για αυτά. Ρε Κώστα εδώ εμείς τα βαρεθήκαμε, θα τα θέλουν αυτοί που μεγάλωσαν και ζουν με εντελώς διαφορετικό τρόπο; Δεν έχεις ιδέα πόσες φορές μου πέρασε από το μυαλό όταν θα έρθει η ώρα να φύγουν όλα και να έρθει ένα 5.2.4 Sonos ή κάτι άλλο ίδιο, να ησυχάσω από τα components, τους όγκους και τα καλώδια. Άσε ρε συ, πολύ old school κατάσταση, συν ότι ποτέ δεν θα παίξει σωστά όσα λεφτά και να χώσεις σε ένα σαλόνι. Οπότε με ένα τύπου Sonos είσαι άρχοντας.

Πόσοι αγοράζουν σήμερα προβολέα σε σχέση με 2005-2015; Ελάχιστοι.
Το 2010 ήθελες 3500€ για 55". Σήμερα με τα ίδια χρήματα παίρνεις 85". Τι λέμε τώρα. Τι να τον κάνει τον προβολέα αυτός που δεν ξέρει; Άσε που και αυτοί έχουν γίνει πανάκριβοι. Βλέπει τι εικόνα θα πάρει από τις 85" των 3500 ευρώ, καταλαβαίνει ότι σε προβολέα θέλει τα διπλάσια για ίδιο αποτέλεσμα στις 100"-110", και σου λέει δεν πάτε καλά. Και πολύ καλά μας τα λέει. Δεν πάμε καλά. Να δώσεις τόσα χρήματα; Για ποιο λόγο; 99 στους 100 βλέπουν στο σαλόνι και από αυτούς οι μισοί streamάρους ταινίες δικάναλα και οι άλλοι Netflix, Apple etc. Αν δεν αγοράζεις δισκάκια ή αν δεν κατεβάζεις από τα γνωστά, που και αυτά λιγοστεύουν, γιατί να τα δώσεις;

Πόσοι αγοράζουν ξεχωριστό προ-τελικό; Ακόμη λιγότεροι! Με τα 20 ηχεία και τις τιμές να απογειώνονται θα φτάσουμε σύντομα να αγοράζουν όλοι μία soundbar και τέλος
Δεν ΘΑ φτάσουν, συμβαίνει ήδη.

Όταν λοιπόν προωθείς μία νέα τεχνολογία πριν καν βγάλεις την προηγούμενη στον πολύ λαό, είναι φάουλ.
Κανένα φάουλ. Και τα δύο μαζί επειδή προορίζονται για διαφορετικούς πελάτες.

θα αισθανθεί ότι τον δουλεύουν
Κανένας δεν τον δουλεύει. Δεν του επέβαλαν την αγορά. Ήταν επιλογή του, γνωρίζοντας ήδη τα δεδομένα. Δεν υπάρχει κανένα δούλεμα. Το μόνο που υπάρχει είναι χρονοδιάγραμμα το οποίο ήταν γνωστό πριν την αγορά. Αν τώρα ο κώλος έχει κάρβουνα να βουτήξει στη θάλασσα ή να έκανε άλλη αγορά με έτοιμο προϊόν.

Το High End δεν πέθανε γιατί δεν υπάρχουν παγκοσμίως ακροατές. Πέθανε γιατί δεν υπάρχουν εύκολα θύματα λόγω διαδικτύου. Παλιά έπειθες ένα τρελαμένο ότι ένα καλώδιο 50cm interconnect θα αλλάξει τα πάντα στον ήχο! Και αυθυποβαλλόταν σε ένα τρυπάκι δίχως τέλος απλά γιατί του το είπε κάποιος ή τον έπεισε ο αντιπρόσωπος. Τώρα άντε πείσε ένα νέο διαβασμένο πελάτη για αυτό.
Σωστό. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τα παραπάνω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.895
Reaction score
77.505
Ο κατασκευαστής δεν έχει καμία σχέση , υπεύθυνες είναι οι εταιρείες για το software. Όταν πληρώσουν, θα το πάρουν. H Anthem δεν έχει δώσει το roon όχι γιατί δεν μπορεί να το φτιάσει η ίδια, αλλά γιατί η εταιρεία δεν το ετοίμασε. Το ίδιο άλλες 10 που λένε το roon "ready". Κανείς δε δίνει κώδικα. Εξαρτάται η επιβίωσή τους από αυτό.
Η τεχνολογία δε σταματά, θα βγουν τα windows 11, ηδη έχουν τα 12 κτλ.
Αλλά το να μας πείσουν με το ζόρι ότι το νέο είναι δραματικά καλύτερο πολλές φορές έχει αντίθετα αποτελέσματα. Με το διαδίκτυο ξύπνησε κόσμος, ψάχνεται, ρωτάει, μένει στα ίδια αν δεν υπάρχει λόγος. Τα win 11 απέτυχαν παταγωδώς γιατί τα 10 καλύπτουν το 95% των χρηστών. Πόσοι από εμάς εδώ μέσα θα βάλουν 6 sub και άλλα 4 ηχεία προκειμένου να βελτιώσουν περαιτέρω την ακουστική ¨ακυρώνοντας¨ το ένα το άλλο; Δεν το θεωρώ πρόοδο αυτό αλλά αιτία να συρρικνωθεί και ο χώρος του Home theater οπως έγινε με τη στερεοφωνία. H μεγάλή πτώση πωλήσεων των AV τουλάχιστον όπου υπάρχουν στοιχεία (Αμερικάνικες αλυσίδες) και ο μισός κόσμος σε εκθέσεις ήχου, δείχνει ότι πάμε σε λάθος δρόμο. Πόσοι αγοράζουν σήμερα προβολέα σε σχέση με 2005-2015; Ελάχιστοι. Γιατί οι εναλλακτικές είναι πολλές και φθηνότερες.
Πόσοι αγοράζουν ξεχωριστό προ-τελικό; Ακόμη λιγότεροι! Με τα 20 ηχεία και τις τιμές να απογειώνονται θα φτάσουμε σύντομα να αγοράζουν όλοι μία soundbar και τέλος. Άσε που οι ακριβές τηλεοράσεις έχουν ήδη απίθανο ήχο.
Όταν λοιπόν προωθείς μία νέα τεχνολογία πριν καν βγάλεις την προηγούμενη στον πολύ λαό, είναι φάουλ. Γιατί αυτός που έδωσε 3 και 4 χιλιάρικα με την προσμονή να βάλει το full Dirac, έστω με κόστος 950 ευρώ με μικρόφωνο, θα αισθανθεί ότι τον δουλεύουν. Και δε θα αλλάξει προ ούτε όταν βγει κάτι πολύ καλύτερο.
Το High End δεν πέθανε γιατί δεν υπάρχουν παγκοσμίως ακροατές. Πέθανε γιατί δεν υπάρχουν εύκολα θύματα λόγω διαδικτύου. Παλιά έπειθες ένα τρελαμένο ότι ένα καλώδιο 50cm interconnect θα αλλάξει τα πάντα στον ήχο! Και αυθυποβαλλόταν σε ένα τρυπάκι δίχως τέλος απλά γιατί του το είπε κάποιος ή τον έπεισε ο αντιπρόσωπος. Τώρα άντε πείσε ένα νέο διαβασμένο πελάτη για αυτό.
Αν βγει κάποιος στο Avsforum και ξεκινήσει την αμφισβήτηση γιατί το έβαλε αλλά δεν είδε διαφορές, χάθηκε η μπάλα! Και ας υπάρχουν 100 review.
σημειώνω επίσης δυνατά σου σημεία μετα το audio και την πληροφορική :roflmao: :lol: :headbang:
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
σημειώνω επίσης δυνατά σου σημεία μετα το audio και την πληροφορική :roflmao: :lol: :headbang:
Φίλε μου, τα δικά σου δυνατά σημεία δεν είδαμε!! Δηλώνεις επαγγελματίας αλλά ένα κείμενο πάνω από 10 γραμμές εσύ και 3,4 άλλοι που μόνο χλευάζουν, δεν έχετε γράψει!! Να δούμε τις επαγγελματικές σας γνώσεις
Ο Άλεξ λέει τη γνώμη του, εσείς μόνο χεράκι γιατί μάλλον θα εκτεθείτε.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.895
Reaction score
77.505
Φίλε μου, τα δικά σου δυνατά σημεία δεν είδαμε!! Δηλώνεις επαγγελματίας αλλά ένα κείμενο πάνω από 10 γραμμές εσύ και 3,4 άλλοι που μόνο χλευάζουν, δεν έχετε γράψει!! Να δούμε τις επαγγελματικές σας γνώσεις
μας έχεις αφήσει σπίτσλες γι αυτό.... :laugh:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.832
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top