Disney+

Μηνύματα
58
Reaction score
57
Μόνο για την εγγραφή και την πληρωμή που πρέπει να γίνει από gmail account που έχει δημιουργηθεί στην Τουρκία (μέσω VPN).

Η χώρα που παρακολουθούμε Disney+ (ή Netflix) έχει να κάνει μόνο με το περιεχόμενο που αντιστοιχεί στο τοπικό region. Η προέλευση του λογαριασμού δεν παίζει ρόλο. Για παράδειγμα ένας Αμερικανός με US account μπορεί να ταξιδέψει σε όσες χώρες υποστηρίζει το Disney+ και να παρακολουθεί το περιεχόμενο της χώρας προορισμού.

VPN για παρακολούθηση χρειάζεται μόνο αν θέλουμε να έχουμε συνδρομή σε μία υπηρεσία που δεν έχει έρθει ακόμα στη χώρα μας. Όπως π.χ. ήταν το Disney+ μέχρι τον Ιούνιο.
Μια ερώτηση, ποιο vpn χρησιμοποίησες; Εγώ με vyprvpn όταν μπαίνω στο site της Disney με πετάει στο Αμερικανικό site.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
Μια ερώτηση, ποιο vpn χρησιμοποίησες; Εγώ με vyprvpn όταν μπαίνω στο site της Disney με πετάει στο Αμερικανικό site.
Nord VPN (πληρωμένο) και Windscribe free. Πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια, κάνεις ένα τυχαίο search στο Google και βλέπεις στο κάτω μέρος της σελίδας τη χώρα που σε βλέπει. Θέλει συχνά connect/disconnect το VPN μέχρι να δείξει Τουρκία.

Screenshot 2022-06-17 144400.png



Όλα αυτά με κινητό Android και κλειστά τα location services.

Το screenshot που έκανα μόλις τώρα είναι από το desktop. Με δείχνει Τουρκία αλλά δίπλα έχει κρατήσει την προηγούμενη τοποθεσία λόγω cookies.


Μετά φτιάχνεις νέο λογαριασμό Gmail για να σε "συνδέσει" με την Τουρκία. Και τον βάζεις ως βασικό λογαριασμό στο κινητό αφού κάνεις delete τον κύριο (μη φοβάσαι, δεν χάνεται τίποτα, με ένα νέο login επανέρχονται όλα).
 
Last edited:



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
Κουράστηκα ήδη 😋

Χίλιες φορές Ελληνικό με το κάτι παραπάνω 🙂
Συμφωνώ.

Εγώ είπα ότι το κάνω για παιχνίδι. Κι επειδή έχω γνώσεις και πείρα, όλα αυτά τα "δύσκολα" βήματα τα κάνω μηχανικά. Δεν θέλει πάνω από ένα πεντάλεπτο, ξεκινώντας από το μηδέν.

Το έξτρα στοιχείο, που για άλλους είναι πρόκληση και για άλλους καταστροφή, είναι ότι η κάθε τέτοια μέθοδος δουλεύει για μικρό χρονικό διάστημα. Μόλις δουν οι τεχνικοί της εταιρείας ότι μεγαλώνουν οι "πονηρές" απώλειες συνδρομών, κλείνουν ένα παραθυράκι, μετά βρίσκεται ένα άλλο κ.ο.κ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.005
Εγώ είπα ότι το κάνω για παιχνίδι. Κι επειδή έχω γνώσεις και πείρα, όλα αυτά τα "δύσκολα" βήματα τα κάνω μηχανικά. Δεν θέλει πάνω από ένα πεντάλεπτο, ξεκινώντας από το μηδέν.
Βρε πλάκα κάνουμε. Άσε να λέω εγώ τα δικά μου 😅
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
Βρε πλάκα κάνουμε. Άσε να λέω εγώ τα δικά μου 😅
Το ξέρω βρε συ. Αν μιλούσαμε σοβαρά δεν θα απαντούσα καν. 8-)

Απλά το εξηγώ για να δείξω γιατί το κάνω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το έβαλα και εγώ. Πολύ ενδιαφέρον. Netflix μαζί με Disney+ ένα 20αρι. Βέβαια κατάργησα όλα τα μουσικά γιατί θα έφτανα το 50αρι και δεν λέει το μήνα. Γύρισα στα παραδοσιακά download μου και φυσικά μέσα (cd και βινυλια) και στο όμορφο free YouTube. Πήρα την προσφορά 89,90 για ένα έτος στην ουσία 2 μήνες δώρο στο χρόνο.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
μεγαλώνουν κι οι υπότιτλοι για σας τα παππούδια!


[Από το "Continue watching" έχει βρει κανεις πως σβήνουν τίτλοι;;;;
Μετάνιωσα βρε αδελφέ και δε θέλω τελικα να δω την ταινία... θα την έχω εκεί μια ζωή;;;

μεγαλώνουν κι οι υπότιτλοι για σας τα παππούδια!


[/Από το "Continue watching" έχει βρει κανεις πως σβήνουν τίτλοι;;;;
Μετάνιωσα βρε αδελφέ και δε θέλω τελικα να δω την ταινία... θα την έχω εκεί μια ζωή;;;]

Επιλέγεις ταινία, πατάς παρατεταμένα το κεντρικό πλήκτρο του shield και εμφανίζεται επιλογή αφαίρεσης της ταινίας από την συνέχεια αναπαραγωγής.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Επιλέγεις ταινία, πατάς παρατεταμένα το κεντρικό πλήκτρο του shield και εμφανίζεται επιλογή αφαίρεσης της ταινίας από την συνέχεια αναπαραγωγής.
χμμμ... ευχαριστώ για την απάντηση/λύση αλλά δεν έχω shield... στο mecool δεν το κάνει...

1655669964539.png
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ooops...:thumbsup:
Και ήθελα να σε ρωτήσω πώς επιλέγεις στυλ υποτίτλων....
Στο shield δεν έχω επιλογή
Ούτε στο mecool βρήκα, το screenshot είναι από υπολογιστή (μπορείς να δεις στο disneyplus.com)

1655674090337.png
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αν βάλεις την ταινία απλά στο τέλος, την βγάζει από το continue;
ναι αυτό γίνεται, αν και δεν είναι το καλύτερο... τουλάχιστον υπάρχει τρόπος
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Καλημέρα καλή Κυριακή σε όλους, ξέρει κανείς πως γίνεται να δούμε ανάλυση και bitrate στο Disney+? Στην πρόσφατα αγορασμένη τηλεόρασή μου sony 9505 πατώντας το info στο Νέτφλιξ σου τα δείχνει, στο disney τίποτα, ξέρει κανείς κάτι γι αυτό;
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Με Mecool KM2 δεν μου βγάζει επιλογή για 4k το Disney+ (το Netflix παίζει μια χαρά σε 4k). Έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.383
Reaction score
125.507
Στο απλ τιβι είχε θέμα για άτμος.

Στο Nvidia shield που το έβαλα από την πρώτη μέρα παίζει κανονικά dolby atmos, και μάλιστα είναι εξαιρετικός ο ήχος, τουλάχιστον ότι μπορώ να καταλάβω, παίζει θαυμάσια από τα ηχεία οροφής, ο trinnov κλειδώνει αυτόματα σε dolby atmos από την αρχή.

Δεν ασχολήθηκα να δω αν μπορώ να επιλέξω Auro3D, ούτε πως γίνεται, αν και είδα πολλές ταινίες το υποστηρίζουν. Πατάω πλεϊ, ξεκινάει 4κ HDR dolby atmos και ελληνικοί υπότιτλοι. Γιατί να ασχοληθώ; 🤣😜😂


Ξεκίνησα να βλέπω x files, τη Σκάλι και τον μολντερ, τα γούσταρα πολύ πιτσιρικάς. Σκέφτηκα ότι θα είχαν μάπα εικόνα, αλλά προς έκπληξή μου, η εικόνα είναι εξαιρετική. Κάποιες μακρινές σκηνές δείχνουν την τεχνολογία της εποχής, αλλά στο 99% της ταινίας η εικόνα είναι απλά άψογη.
Απίθανο;

Επίσης εξαιρετική εικόνα σε πολλές παλιές, να αναφέρω τερμινειτορ τα είδα όλα από την αρχή, από το πρώτο η ποιότητα εικόνας είναι θαυμάσια, πρώτη φορά τα είδα και τα άκουσα τόσο ωραία. Έχουν κάνει φοβερή δουλειά οι άνθρωποι.

Και τα σταρ γουορς από το πρώτο έχουν μια χαρά εικόνα, απίθανο.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.240
Γενικά η εικόνα και ο ήχος του disney + είναι καλύτερα από του NETFLIX.
Εχει και σαφώς αυξημένη ροή data .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.412
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top