Disney+

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.716
Γενικά η εικόνα και ο ήχος του disney + είναι καλύτερα από του NETFLIX.
Εχει και σαφώς αυξημένη ροή data .
Μπα...το αντίθετο. Σε ταινίες 4Κ, προφανώς για να μην φανεί το buffering, η εικόνα γίνεται χειρότερη κι από 1080 για λίγο, μέχρι να φορτώσει.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.655
Μπα...το αντίθετο. Σε ταινίες 4Κ, προφανώς για να μην φανεί το buffering, η εικόνα γίνεται χειρότερη κι από 1080 για λίγο, μέχρι να φορτώσει.
Το κάνει 1-2 φορές την ώρα για 10-15 δευτερόλεπτα, ό,τι πιό ενοχλητικό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.420
Φταίνε οι διαφορετικοί αλγόριθμοι που χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες. Το Netflix είναι το πιο ψαγμένο σε αυτόν τον τομέα και μπορεί να δώσει καλύτερη ποιότητα στο ίδιο bitrate. Το Apple TV έχει κι αυτό κορυφαίους αλγόριθμους. Το Disney + το προσπαθεί ακόμα.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.805
Ξανά ρωτάω μήπως δεν την πρόσεξε κανείς την ερώτησή μου, ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα με κάποιο τρόπο να δούμε την ανάλυση που κλειδώνει και το bitrate?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Μέσω του marantz δεν στο δείχνει? Δλδ ο ίδιος δεν σου δείχνει τι σήμα παίρνει στην είσοδό του?
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.805
Μέσω του marantz δεν στο δείχνει? Δλδ ο ίδιος δεν σου δείχνει τι σήμα παίρνει στην είσοδό του?
Δε με κατάλαβες, εννοώ όπως στο Νέτφλιξ που πατάω το info στο τλχ. της τηλεόρασης και σου δείχνει 1080 ή 4Κ και ταυτόχρονα σου δείχνει και το bitrate, για παράδειγμα στα dolby vision μου κλειδώνει στα 17,9mb/s, στο Disney+ δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τουλάχιστον με το κουμπί info της τηλεόρασης γι αυτό ρωτάω αν υπάρχει άλλος τρόπος να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή το ρυθμό μετάδοσης δεδομένων.
 



Μηνύματα
3.759
Reaction score
2.897
Να μην έχει κάποιο τρόπο να αναζητήσεις μεταγλωττισμένα στα Ελληνικά. Το ίδιο και το netflix.

Πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου κάθε φορά που ψάχνεις κάτι για τα παιδιά.

Μου λείπει το video club της γειτονιάς
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.716
Νομίζω όλες οι κινουμένων σχεδίων της Disney είναι μεταγλωττισμένες.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Νομίζω όλες οι κινουμένων σχεδίων της Disney είναι μεταγλωττισμένες.
Δεν είναι, επίσης άλλη μπούρδα είναι ότι όταν κατεβάζω παιδικά στο tablet της μικρής άλλες φορές ειναι στα ελληνικά και άλλες φορές στα αγγλικά (ενώ υπάρχει ελληνική μεταγλώττιση).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.596
Reaction score
27.941
Όταν βλέπω μια σειρά και πατήσω skip για να πάει στο επόμενο επεισόδιο χωρίς τίτλους αρχής ο ήχος είναι ασύγχρονος. Αν δεν πατήσω τίποτα όλα καλά. Αυτό το κάνει συνέχεια.
Έχει παρατηρηθεί από κάποιον άλλο; Έχει βρει κάποια λύση;

Το Netflix δεν έχει τέτοιο θέμα.

Nvidia Shield Pro με 35αρα VDSL
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Όταν βλέπω μια σειρά και πατήσω skip για να πάει στο επόμενο επεισόδιο χωρίς τίτλους αρχής ο ήχος είναι ασύγχρονος. Αν δεν πατήσω τίποτα όλα καλά. Αυτό το κάνει συνέχεια.
Έχει παρατηρηθεί από κάποιον άλλο; Έχει βρει κάποια λύση;

Το Netflix δεν έχει τέτοιο θέμα.

Nvidia Shield Pro με 35αρα VDSL
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ κάποιες φορές Αλέξη.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Γενικά η εικόνα και ο ήχος του disney + είναι καλύτερα από του NETFLIX.
Εχει και σαφώς αυξημένη ροή data .
Φταίνε οι διαφορετικοί αλγόριθμοι που χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες. Το Netflix είναι το πιο ψαγμένο σε αυτόν τον τομέα και μπορεί να δώσει καλύτερη ποιότητα στο ίδιο bitrate. Το Apple TV έχει κι αυτό κορυφαίους αλγόριθμους. Το Disney + το προσπαθεί ακόμα.
Νούμερα/codecs ξέρουμε;
Bandwidth μετράω πάνω στο ρούτερ, αλλά επειδή κάνει και buffering δεν είναι εντελώς ακριβές για το bitrate του stream. Παλιότερα είχε και το D+ πληροφορίες όπως το "stats for nerds" του Netflix, απ' όσο ξέρω πλέον δεν είναι διαθέσιμο (ή δεν ξέρω τον τρόπο να το βγάλω) ;).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.420
Νούμερα/codecs ξέρουμε;
Bandwidth μετράω πάνω στο ρούτερ, αλλά επειδή κάνει και buffering δεν είναι εντελώς ακριβές για το bitrate του stream. Παλιότερα είχε και το D+ πληροφορίες όπως το "stats for nerds" του Netflix, απ' όσο ξέρω πλέον δεν είναι διαθέσιμο (ή δεν ξέρω τον τρόπο να το βγάλω) ;).
Από αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι υπάρχει μία μυστικοπάθεια ως προς την ανακοίνωση ακριβών στοιχείων από τις εταιρείες.

Ένας επιπλέον παράγοντας που μπέρδεψε τα στοιχεία: Στις αρχές των λοκντάουν με την τεράστια ζήτηση για διαθέσιμο bandwidth, είχε ζητηθεί από τις εταιρείες streaming να μειώσουν τα bitrates τους για μικρότερη επιβάρυνση του παγκόσμιου internet. Αυτή η κατάσταση έληξε αλλά κανείς δεν ξέρει αν τα νούμερα επέστρεψαν στις ίδιες τιμές. Κάποια τεστ μικρού μεγέθους δείχνουν ότι η επιστροφή δεν έγινε σε όλο το πακέτο και υπάρχουν ακόμα ταινίες "κουτσουρεμένες".

Το Netflix έχει ήδη προχωρήσει στη χρήση του AV1 codec στις συμβατές συσκευές.

Ένα τεστ με τα bitrates υπάρχει εδώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Το νετφλιξ έχει άριστη ποιότητα εικόνας, αλλά έχω την εντύπωση πως το ντισνεϊ ίσως να είναι λίγο καλύτερο.

Τα bitrates δεν λένε όλη την αλήθεια, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως είναι άχρηστα, αλλά κατά τη γνώμη μου, οι διαφορές στο bitrate μεταξύ Netflix και Disney+ δεν λένε τίποτα σπουδαίο.

Screenshot_20220804_111747_com.android.chrome.jpg


Το Disney χάνει συγχρονισμό καμία φορά, και απλώς θέλει να σταματήσεις την ταινία και να ξεκινήσει ξανά.

Παιδικές ασθένειες περνάει..
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.716
Ένα επιπλέον πρόβλημα του Disney+ είναι οι ασυγχρόνιστοι υπότιτλοι σε πολλές σειρές, ενώ κάποιοι αναφέρουν και λάθος υπότιτλους (που ανήκουν σε άλλα επεισόδια ή ακόμα και σε άλλες σειρές).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top