DIY Βάσεις ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Καλησπέρα!
Τα ηχεία έρχονται τέλος του μήνα οπότε προλαβαίνω να φτιάξω τις βάσεις.....
Η ερώτηση μου είναι η εξής!

Διάβασα κάποια threads που βρήκα όσο αναφορά βάσεις για ηχεία...
Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κολόνες (ποδαρικα) από αλουμίνιο γεμισμένα με κάποιο υλικό μέσα, αντί για σίδερο?

Ο λόγος είναι ότι θα ήθελα να αποφύγω μια πολύ βαριά κατασκευή και επίσης κολλήματα βαψιματα και τέτοια......

Επίσης τι υλικό θα ήταν το ιδανικότερο για κάτω και πάνω από τα ποδαρικά (εκεί που θα κάτσει το ηχείο δλδ)???
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Διάβασα κάποια threads που βρήκα όσο αναφορά βάσεις για ηχεία...
Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κολόνες (ποδαρικα) από αλουμίνιο γεμισμένα με κάποιο υλικό μέσα που από ότι είδα είναι πιο ιδανικά αντί για σίδερο?
άμμο για γάτες
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Για βασεις diy που θα γινουν καλυτερες απο τις ετοιμες και οπως τις θελεις, μόνο Μελίδης.
Το υψος θα μετρηθει μαζι με το ηχειο, στο υψος του τουιτερ με το αυτι σου...
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Το ιδανικο υψος ειναι στην θεση ακροασης το Tweeter του ηχειου να ειναι στο ιδιο υψος με τα αυτια σου
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για να φτιάξεις βάσεις θα πρέπει να γνωρίζεις το <<ακουστικό κέντρο>>, επάνω στο οποίο σχεδιάστηκε το ηχείο.
Κακώς έχει επικρατήσει να θεωρούμε πως το tweeter πρέπει να είναι στο ύψος του αυτιού.
Πολλές κατασκευές ηχείων έχουν ως κέντρο το σημείο μεταξύ tweeter και mid για παράδειγμα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Για να φτιάξεις βάσεις θα πρέπει να γνωρίζεις το <<ακουστικό κέντρο>>, επάνω στο οποίο σχεδιάστηκε το ηχείο.
Κακώς έχει επικρατήσει να θεωρούμε πως το tweeter πρέπει να είναι στο ύψος του αυτιού.
Πολλές κατασκευές ηχείων έχουν ως κέντρο το σημείο μεταξύ tweeter και mid για παράδειγμα.
Θα μπορούσε δλδ να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση στον ήχο μια διαφορά της τάξης του 2-5cm?
Αναρωτιέμαι γιατί ακόμα και όταν καθόμαστε στην θέση ακρόαση το ίδιο μας το σώμα θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη από αυτήν την απόκλιση....:errwhat:
Για βασεις diy που θα γινουν καλυτερες απο τις ετοιμες και οπως τις θελεις, μόνο Μελίδης.
Πολύ καλές κατασκευές από ότι είδα του κ. Μελίδη και πολύ καλές ιδέες επίσης...απλά θα προτιμούσα ότι περνάει από το χέρι μου να το κάνω μόνος μου!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα μπορούσε δλδ να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση στον ήχο μια διαφορά της τάξης του 2-5cm?
Αναρωτιέμαι γιατί ακόμα και όταν καθόμαστε στην θέση ακρόαση το ίδιο μας το σώμα θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη από αυτήν την απόκλιση....:errwhat:
Το πως εννοείς τη μεγάλη απόκλιση είναι θέμα συζήτησης. Γενικά ναι, στον κατακόρυφο άξονα υπάρχουν μεγαλύτερες αποκλίσεις από ότι στον οριζόντιο. Όλα αυτά έχουν να κάνουν και με τη σχεδίαση και που έδωσε βάρος ο κατασκευαστής.
Όταν όμως φτιάχνουμε μια βάση οφείλουμε να τηρήσουμε κάποιες σταθερές παραμέτρους στην ακρόαση, κανόνες αν θες, ασχέτως αν μια μέρα είμαστε καθισμένοι φυσιολογικά ή την άλλη αράξουμε τεμπέλικα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Το πως εννοείς τη μεγάλη απόκλιση είναι θέμα συζήτησης. Γενικά ναι, στον κατακόρυφο άξονα υπάρχουν μεγαλύτερες αποκλίσεις από ότι στον οριζόντιο. Όλα αυτά έχουν να κάνουν και με τη σχεδίαση και που έδωσε βάρος ο κατασκευαστής.
Όταν όμως φτιάχνουμε μια βάση οφείλουμε να τηρήσουμε κάποιες σταθερές παραμέτρους στην ακρόαση, κανόνες αν θες, ασχέτως αν μια μέρα είμαστε καθισμένοι φυσιολογικά ή την άλλη αράξουμε τεμπέλικα.
Το ιδανικότερο δλδ καθόμαστε σε μια συνηθισμένη στάση και μετράμε σε πιο ύψος βρίσκεται το αυτί μας....μετά πρέπει να βρούμε τα στοιχεία του ηχείου για να δούμε που δίνει ο κατασκευαστής το κέντρο του... σωστά?

Όσο αφορά το αλουμίνιο για ποδαρικά ? Το υλικό των άνω και κάτω μερών έχουμε κάποια στάνταρ?
άμμο για γάτες
Περιμένω να πεις κάτι πιο καλό.... ;-)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το αλουμίνιο έχει καλύτερα ακουστικά χαρακτηριστικά από το σίδερο, αλλά δουλεύεται δυσκολότερα, οπότε και κοστίζει παραπάνω.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Περιμένω να πεις κάτι πιο καλό.... ;-)
Δεν είναι αστείο.
Πάντα χρησιμοποιούμε άμμο για γάτες για να γεμίζουμε τις κολόνες των βάσεων.
Είναι πάμφθηνη, μυρίζει ωραία, απορροφά την υγρασία, την βρίσκεις παντού, ακόμα και στα S/M της γειτονιάς σου και κάνει δουλειά.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Δεν είναι αστείο.
Πάντα χρησιμοποιούμε άμμο για γάτες για να γεμίζουμε τις κολόνες των βάσεων.
Είναι πάμφθηνη, μυρίζει ωραία, απορροφά την υγρασία, την βρίσκεις παντού, ακόμα και στα S/M της γειτονιάς σου και κάνει δουλειά.
Νομίζα μου κάνει πλάκα.... :biggrin:
Η γνώμη σας και η εμπειρία σας πολύτιμη κ. Μελίδη...!!!
Το αλουμίνιο έχει καλύτερα ακουστικά χαρακτηριστικά από το σίδερο, αλλά δουλεύεται δυσκολότερα, οπότε και κοστίζει παραπάνω.
Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι πιο απλό από το σίδερο!!
Υπάρχουν έτοιμες ανοδιωμενες κολώνες αλουμινίου διάφορα Φ με άκρες που βιδωνοντε όπου θες...
Τώρα τι Φ θα ήταν το ιδανικότερο δεν ξέρω ... θέλει όσο πιο χοντρό γίνεται η πιο λεπτό?
 
Last edited:


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ακόμα μία ερώτηση και μπορεί να σταματήσει η συζήτηση μέχρι να παρουσιαστούν ολοκληρωμένες οι βάσεις...

Το μάρμαρο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για κάτω και πάνω που θα κάτσουν τα ηχεία?
Για κάτω έχω δει και κάτι σαν βελόνες που μπαίνουν.... είναι ιδανικές για να πατήσουν σε πλακάκι?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
για την δικιά μου ούτε λόγος ε?
Ζηλιάρη!
Ακόμα μία ερώτηση και μπορεί να σταματήσει η συζήτηση μέχρι να παρουσιαστούν ολοκληρωμένες οι βάσεις...

Το μάρμαρο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για κάτω και πάνω που θα κάτσουν τα ηχεία?
Για κάτω έχω δει και κάτι σαν βελόνες που μπαίνουν.... είναι ιδανικές για να πατήσουν σε πλακάκι?
Θα μπορούσε να μπει και μάρμαρο, πολλοί έχουν βάλει, αλλά δεν ξέρω αν και πόσο είναι καλύτερο από ξύλο ή σίδερο.
Νομίζω ότι επειδή θέλουμε μάζα και βάρος είναι προτιμότερο το σίδερο.

Οι βελόνες κάτω συνήθως λέγονται ακίδες.
Μπαίνουν κυρίως σε ξύλινο πάτωμα και πρέπει να πατάνε σε πιατάκια, όχι στο ξύλο.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
αν εχεις ξυλουργικα εργαλεια (δισκους/ρουτερ κλπ) το να δουλεψεις αλουμινιο ειναι βατο.
συγκολληση μπορεις να κανεις με φλογιστρο (κοιτα youtube για aluminium brazing)

αν εχεις σιδηρουργικα εργαλεια (κυριως ηλεκτρσυγκολληση) ο χαλυβας εινα πιο ευκολος και μπορεις να παιξεις και με ανοξειδωτα κατα περιπτωση.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Οι βελόνες κάτω συνήθως λέγονται ακίδες.
Μπαίνουν κυρίως σε ξύλινο πάτωμα και πρέπει να πατάνε σε πιατάκια, όχι στο ξύλο.
Οπότε το προτιμότερο για πλακάκι θα ήταν κάτι σε ελαστικό απορροφητικό από κάτω??
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top