DIY Βάσεις ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ρε Μπανη τελικά τι ηχεία πηρες;
Παρήγγειλα τα krk 10-3 g4
αν εχεις ξυλουργικα εργαλεια (δισκους/ρουτερ κλπ) το να δουλεψεις αλουμινιο ειναι βατο.
συγκολληση μπορεις να κανεις με φλογιστρο (κοιτα youtube για aluminium brazing)

αν εχεις σιδηρουργικα εργαλεια (κυριως ηλεκτρσυγκολληση) ο χαλυβας εινα πιο ευκολος και μπορεις να παιξεις και με ανοξειδωτα κατα περιπτωση.
Αν γίνει με αλουμινίου κολώνες δε θα κολληθεί, θα γίνει βιδωτό σε ξύλο η μάρμαρο....δε χρειάζεται εργαλεία..!(εννοώ ηλεκτροκόλληση καί τέτοια)
Για μένα είναι πιο εύκολο το αλουμίνιο γιατί είμαι μέσα σε αυτόν τον χώρο..!!
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και επανέρχομαι με φωτογραφίες από την κατασκευή!! :smoke:
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Κάποιες φωτογραφίες από την κατασκευή!!!
Γενικά είμαι ευχαριστημένος και μου άρεσαν κιόλας.... Η γνώμη σας?
Έμεινε να γεμίσουν οι κολώνες με άμμο και να μπει η πάνω βάση...!
 

Attachments



Μηνύματα
244
Reaction score
690
δυνατο φαινεται.
εχουμε προσβαση σε τορνο;
Έχουμε πρόσβαση και σε τορνο παρ όλα αυτά δεν χρειάζεται για το συγκεκριμένο πρότζεκτ όλα τα εξαρτήματα υπάρχουν στο εμπόριο... Οι γρανίτες εννοείται ήταν παραγγελία σε Μαρμαρά!!!
 




Μηνύματα
244
Reaction score
690
Λοιπόν....
Υποψιάζομαι ότι έχω κάνει μ@λ@κια....
Κάτω από τον γρανίτη είχα βάλει σε τρία σημεία να πατάει σε φελλό (όπως μου είχε πει ο κωσταυτιας) αλλά μόλις ήρθαν τα ηχεία και πήγα να τα βάλω πάνω δεν ήταν καθόλου σταθερά με αποτέλεσμα να τους ξεκολλήσω γιατί τους είχα κολλήσει και για να μην το βάλω σκέτο έβαλα ένα αυτοκόλλητο σαν σφουγγάρι που είχαν μέσα στην συσκευασία τα ηχεία προφανώς για να το βάλεις κάτω από το ηχείο σε περίπτωση που ήθελες να το βάλεις ξάπλα.
Το λέω αυτό γιατί είχαν το ίδιο αυτοκόλλητο για την κανονική θέση....
Και αναρωτιέμαι τώρα μήπως έκανα μ@λ@κι@ που πατάει όλη η επιφάνεια του γρανίτη πάνω στο πλακάκι???

Δε μπορεί να τρέμει έτσι το σπίτι με το μπάσο ή εγώ δεν έχω ξανανιώσει ξανά ακούσει τέτοιο μπάσο ποτέ στην ζωή μου !
Ντρέπομαι να ανοίξω την ένταση :o
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
... ναι, σωστα εμιλησε ο Ακατανομαστος666..
πολυ ωραιες φαινονται..μπραβο Μπανι! Μπανικες!
Ευχαριστώ πολύ!
Καλές έγιναν αλλά με προβλημάτισε τώρα αυτό που λέω παραπάνω......

Είναι δυνατόν να τρέμει έτσι το σπίτι???
Τι θα γίνει άμα βάλω ακόμα ένα 10" και 2 subs 12"??:idk:
 

Μηνύματα
3.649
Reaction score
5.454
Λοιπόν....
Υποψιάζομαι ότι έχω κάνει μ@λ@κια....
Κάτω από τον γρανίτη είχα βάλει σε τρία σημεία να πατάει σε φελλό (όπως μου είχε πει ο κωσταυτιας) αλλά μόλις ήρθαν τα ηχεία και πήγα να τα βάλω πάνω δεν ήταν καθόλου σταθερά με αποτέλεσμα να τους ξεκολλήσω γιατί τους είχα κολλήσει και για να μην το βάλω σκέτο έβαλα ένα αυτοκόλλητο σαν σφουγγάρι που είχαν μέσα στην συσκευασία τα ηχεία προφανώς για να το βάλεις κάτω από το ηχείο σε περίπτωση που ήθελες να το βάλεις ξάπλα.
Το λέω αυτό γιατί είχαν το ίδιο αυτοκόλλητο για την κανονική θέση....
Και αναρωτιέμαι τώρα μήπως έκανα μ@λ@κι@ που πατάει όλη η επιφάνεια του γρανίτη πάνω στο πλακάκι???

Δε μπορεί να τρέμει έτσι το σπίτι με το μπάσο ή εγώ δεν έχω ξανανιώσει ξανά ακούσει τέτοιο μπάσο ποτέ στην ζωή μου !
Ντρέπομαι να ανοίξω την ένταση :o
Τα στάσιμα φταίνε μην μασάς.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
Είναι δυνατόν να τρέμει έτσι το σπίτι???
ε ναι... νταξ εινια ο χωρος που συντονιζει παντου.. κουλ.. παιζε σε λιγο χαμηλοτερες εντασεις μεχρι να μαζεψεις το θεμα.. :whistling:
Τι θα γίνει άμα βάλω ακόμα ένα 10" και 2 subs 12"??:idk:
... τιποτα απολυτως, απλα θα ακους πολυ καλητερα !!!
.. στο πιο πανω θεμα , δες το με τον EAR, τι ακριβως συμβαινει ... γνωριζει πολυ καλητερα ..
βαλε διπλη στρωση υλικου ισως..
ειπαρχει σχετικο νημα :)
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Προφανώς και θα είχε δίκαιο ο Κώστας στο να πατάει όσο λιγότερο γίνεται αλλά τελευταία στιγμή δεν είχα βρει τους κατάλληλους φελλούς για να είναι και ασφαλής η όλη βάση!

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει αυτό που τρέμει τόσο πολύ το σπίτι!
Έχω την εντύπωση ότι τρέμει μέχρι τον πρώτο....εγώ είμαι στον τρίτο..!!!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508

οχι απο

(αλλα και αναποδα τωρα που το σκεφτομαι..)
ρε μπας και εβαλες κανα φιλο σου φελλο (βλακα δηλαδη) να το κραταει ?
παντως, γατα εισαι φιλε μας, κοιτα..οπως το εχεις κωψει το πραμα γινεται δουλιτσα..ολο και κατι θα φταιει, τουλαχιστων πιανεις τι λεγεται εμπρακτως..
.. χαιρομαι δια εσας.. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Τρέμει όλο το σπίτι γιατί ανέβηκε το ηχείο σε ύψος και άλλαξε η κατανομή του μπάσου , έγινε πιο σαφής ίσως και πιο ισχυρή τρόπον τινά. Τα λέει καιρό ο ear αυτά , για την τοποθέτηση των σαμπ , την μέση πε΄ριπου του ύψους του δωματίου. Ε! κάτι αντίστοιχο συνέβει και με τα ηχεία σου.
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Λοιπόν....
Υποψιάζομαι ότι έχω κάνει μ@λ@κια....
Κάτω από τον γρανίτη είχα βάλει σε τρία σημεία να πατάει σε φελλό (όπως μου είχε πει ο κωσταυτιας) αλλά μόλις ήρθαν τα ηχεία και πήγα να τα βάλω πάνω δεν ήταν καθόλου σταθερά με αποτέλεσμα να τους ξεκολλήσω γιατί τους είχα κολλήσει και για να μην το βάλω σκέτο έβαλα ένα αυτοκόλλητο σαν σφουγγάρι που είχαν μέσα στην συσκευασία τα ηχεία προφανώς για να το βάλεις κάτω από το ηχείο σε περίπτωση που ήθελες να το βάλεις ξάπλα.
Το λέω αυτό γιατί είχαν το ίδιο αυτοκόλλητο για την κανονική θέση....
Και αναρωτιέμαι τώρα μήπως έκανα μ@λ@κι@ που πατάει όλη η επιφάνεια του γρανίτη πάνω στο πλακάκι???

Δε μπορεί να τρέμει έτσι το σπίτι με το μπάσο ή εγώ δεν έχω ξανανιώσει ξανά ακούσει τέτοιο μπάσο ποτέ στην ζωή μου !
Ντρέπομαι να ανοίξω την ένταση :o

τα ποδαρακια τα γεμισες? Η αμμος για γατες δεν ειναι τοσο λεπτοκοκκη,καλυτερα οικοδομικη αμμο (ή αμμο θαλασσης αυτου στενγωσει,αλλα χειμωνιατικα δεν ειμαστε για παραλιες) .Δεν λεω για σκαγια απο φυσιγγια και τετοια,γιατι θα κοστισει πολυ. Κατω απο τους γρανιτες βαλε ακιδες,να μην παταει δηλαδη απευθειας στο δαπεδο.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Είχα διαβάσει σε σχετικό νήμα ότι δεν προβλέπονται ποδαράκια στην περίπτωση μου και μάλιστα ρώτησα και εδώ για να το σιγουρεψω....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τρέμει όλο το σπίτι γιατί ανέβηκε το ηχείο σε ύψος και άλλαξε η κατανομή του μπάσου , έγινε πιο σαφής ίσως και πιο ισχυρή τρόπον τινά. Τα λέει καιρό ο ear αυτά , για την τοποθέτηση των σαμπ , την μέση πε΄ριπου του ύψους του δωματίου. Ε! κάτι αντίστοιχο συνέβει και με τα ηχεία σου.
Ρε συ Γιάννη ο Κώστας λέει για τα σαμπ , Ο φορεστεράκιας πήρε ένα τρίδρομο ηχείο βάσης. Το οποίο φυσικά δεν είναι σωστό να το βάλει στο πάτωμα. Τι σχέση έχει αυτό με τα σαμπ που το παραλλήρισες;
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Εχει. Σκέψου λίγο και θα το βρείς. Και αυτό έχει woofer. Και πάει και χαμηλά , 10ιντσο είναι. Δεν είναι σαμπ αλλά τις στάθμες του τις βγάζει,.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top