Diy Rockford Fosqate 15" subwoofer με δερματινη


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Όπως ειπα και νωρίτερα τώρα που γύρισα θα βάλω τα specs της καμπίνας κτλ κτλ.

Η καμπίνα είναι εσωτερικά 100 λιτρα, σε τραπέζια μορφή η κούτα, για αισθητικούς λόγους και να μπαινει σε τοίχο. Το Bass reflex είναι ρυθμισμένο στους 13 κυκλους. Με διαστάσεις Φ75 και 75 πόντους μήκος.

Ως συνήθως τα subs μου αρέσουν κάπου στους 15-16 κυκλους να πέφτει το cross, όποτε υπάρχει φουλ αξιοποίηση του reflex αλλά ελάχιστα από τα άσχημα του. Αναφέρθηκε ότι ίσως η τρύπα είναι μικρή, όμως λόγω “λίγων” watt δεν έχει πρόβλημα θορύβου. Επίσης σε φουλ δυναμη με 20 κυκλους που δοκιμάστηκε με το REW δεν είχα Κανένα θέμα. Όπως υπολογίστηκε.

Με 250w δινει στα χαρτιά 104+ Db στους 20 κυκλους και 114db στους 40 και 50 κυκλους. Αυτές οι τιμές χωρίς καν να μπει στο παιχνίδι ο χώρος.. που ανάλογα την τοποθέτηση θα δώσει από +8 έως ίσως και +12. Μιλάμε για σοβαρά db.

Ο προγραμματισμός της καμπίνας και τα τελικά specs πριν την κατασκευή.
90E2C330-EE30-4774-B69B-58D3CB9F9F52.jpeg


72D247C2-7E6A-40F4-B69D-64B6DA4C889D.jpeg



Η ..μπουχάρα μου για το χειμώνα είναι very hot και μου φέρνει και το Rt στα ίσια του μέχρι να κάνω τα αλλά μου κόλπα στο χώρο :smile:

Να λύσω και τις απορίες που υπάρχουν, δεν έβαλα κάτι μέσα γιατί δεν χρειάζεται. Έχει τόσα δεσίματα που αποκλείεται να έχει κραδασμούς, επίσης δεν είναι shield για να ξεγελασω το μεγάφωνο ότι έχει μεγαλύτερο χώρο όποτε δεν χρειάζεται να βάλω βατά η κάποιο άλλο υλικό.

Ο ενισχυτής που θα το δουλέψει είναι αυτός, Behringer KM750 με 2x400w στα 4 omh.
https://www.skroutz.gr/s/12819085/Behringer-KM750.html

Αν υπάρχει περίπτωση να το ακούσεις, δεν ξέρω ακόμα. Αλλά αν γίνει και το ακούσεις θα είναι ήδη ρυθμισμένο, ταυτόχρονα με αλλά 3 subs στο χώρο. Δεν νομίζω να σε βοηθήσει. Τα 305 τα JBL δεν νομίζω να κατεβαίνουν τόσο χαμηλά, αλλά με ένα cross στους 80 κυκλους δεν νομίζω να βγεις γενικά χαμένος.

Λίγα για λοιπόν για την rt60 μάγισσα μπουχάρα μου :taunt: και την τρύπα του reflex μου!! :laugh:




Υστ. Τα μικρά ηχεία κάτω από την τηλεόραση είναι ηχεία atmos on the rocks (κοινός ..στον πάγο :whistling:)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Όπως ειπα και νωρίτερα τώρα που γύρισα θα βάλω τα specs της καμπίνας κτλ κτλ.

Η καμπίνα είναι εσωτερικά 100 λιτρα, σε τραπέζια μορφή η κούτα, για αισθητικούς λόγους και να μπαινει σε τοίχο. Το Bass reflex είναι ρυθμισμένο στους 13 κυκλους. Με διαστάσεις Φ75 και 75 πόντους μήκος.

Ως συνήθως τα subs μου αρέσουν κάπου στους 15-16 κυκλους να πέφτει το cross, όποτε υπάρχει φουλ αξιοποίηση του reflex αλλά ελάχιστα από τα άσχημα του. Αναφέρθηκε ότι ίσως η τρύπα είναι μικρή, όμως λόγω “λίγων” watt δεν έχει πρόβλημα θορύβου. Επίσης σε φουλ δυναμη με 20 κυκλους που δοκιμάστηκε με το REW δεν είχα Κανένα θέμα. Όπως υπολογίστηκε.

Με 250w δινει στα χαρτιά 104+ Db στους 20 κυκλους και 114db στους 40 και 50 κυκλους. Αυτές οι τιμές χωρίς καν να μπει στο παιχνίδι ο χώρος.. που ανάλογα την τοποθέτηση θα δώσει από +8 έως ίσως και +12. Μιλάμε για σοβαρά db.

Ο προγραμματισμός της καμπίνας και τα τελικά specs πριν την κατασκευή.
View attachment 118794

View attachment 118795


Η ..μπουχάρα μου για το χειμώνα είναι very hot και μου φέρνει και το Rt στα ίσια του μέχρι να κάνω τα αλλά μου κόλπα στο χώρο :smile:

Να λύσω και τις απορίες που υπάρχουν, δεν έβαλα κάτι μέσα γιατί δεν χρειάζεται. Έχει τόσα δεσίματα που αποκλείεται να έχει κραδασμούς, επίσης δεν είναι shield για να ξεγελασω το μεγάφωνο ότι έχει μεγαλύτερο χώρο όποτε δεν χρειάζεται να βάλω βατά η κάποιο άλλο υλικό.

Ο ενισχυτής που θα το δουλέψει είναι αυτός, Behringer KM750 με 2x400w στα 4 omh.
https://www.skroutz.gr/s/12819085/Behringer-KM750.html

Αν υπάρχει περίπτωση να το ακούσεις, δεν ξέρω ακόμα. Αλλά αν γίνει και το ακούσεις θα είναι ήδη ρυθμισμένο, ταυτόχρονα με αλλά 3 subs στο χώρο. Δεν νομίζω να σε βοηθήσει. Τα 305 τα JBL δεν νομίζω να κατεβαίνουν τόσο χαμηλά, αλλά με ένα cross στους 80 κυκλους δεν νομίζω να βγεις γενικά χαμένος.

Λίγα για λοιπόν για την rt60 μάγισσα μπουχάρα μου :taunt: και την τρύπα του reflex μου!! :laugh:




Υστ. Τα μικρά ηχεία κάτω από την τηλεόραση είναι ηχεία atmos on the rocks (κοινός ..στον πάγο :whistling:)
Ποιο πρόγραμμα είναι αυτό?

ο ενισχυτής από φασαρία πως πάει?
 
  • Like
Reactions: PPG

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Όπως ειπα και νωρίτερα τώρα που γύρισα θα βάλω τα specs της καμπίνας κτλ κτλ.

Η καμπίνα είναι εσωτερικά 100 λιτρα, σε τραπέζια μορφή η κούτα, για αισθητικούς λόγους και να μπαινει σε τοίχο. Το Bass reflex είναι ρυθμισμένο στους 13 κυκλους. Με διαστάσεις Φ75 και 75 πόντους μήκος.

Ως συνήθως τα subs μου αρέσουν κάπου στους 15-16 κυκλους να πέφτει το cross, όποτε υπάρχει φουλ αξιοποίηση του reflex αλλά ελάχιστα από τα άσχημα του. Αναφέρθηκε ότι ίσως η τρύπα είναι μικρή, όμως λόγω “λίγων” watt δεν έχει πρόβλημα θορύβου. Επίσης σε φουλ δυναμη με 20 κυκλους που δοκιμάστηκε με το REW δεν είχα Κανένα θέμα. Όπως υπολογίστηκε.

Με 250w δινει στα χαρτιά 104+ Db στους 20 κυκλους και 114db στους 40 και 50 κυκλους. Αυτές οι τιμές χωρίς καν να μπει στο παιχνίδι ο χώρος.. που ανάλογα την τοποθέτηση θα δώσει από +8 έως ίσως και +12. Μιλάμε για σοβαρά db.

Ο προγραμματισμός της καμπίνας και τα τελικά specs πριν την κατασκευή.
View attachment 118794

View attachment 118795


Η ..μπουχάρα μου για το χειμώνα είναι very hot και μου φέρνει και το Rt στα ίσια του μέχρι να κάνω τα αλλά μου κόλπα στο χώρο :smile:

Να λύσω και τις απορίες που υπάρχουν, δεν έβαλα κάτι μέσα γιατί δεν χρειάζεται. Έχει τόσα δεσίματα που αποκλείεται να έχει κραδασμούς, επίσης δεν είναι shield για να ξεγελασω το μεγάφωνο ότι έχει μεγαλύτερο χώρο όποτε δεν χρειάζεται να βάλω βατά η κάποιο άλλο υλικό.

Ο ενισχυτής που θα το δουλέψει είναι αυτός, Behringer KM750 με 2x400w στα 4 omh.
https://www.skroutz.gr/s/12819085/Behringer-KM750.html

Αν υπάρχει περίπτωση να το ακούσεις, δεν ξέρω ακόμα. Αλλά αν γίνει και το ακούσεις θα είναι ήδη ρυθμισμένο, ταυτόχρονα με αλλά 3 subs στο χώρο. Δεν νομίζω να σε βοηθήσει. Τα 305 τα JBL δεν νομίζω να κατεβαίνουν τόσο χαμηλά, αλλά με ένα cross στους 80 κυκλους δεν νομίζω να βγεις γενικά χαμένος.

Λίγα για λοιπόν για την rt60 μάγισσα μπουχάρα μου :taunt: και την τρύπα του reflex μου!! :laugh:




Υστ. Τα μικρά ηχεία κάτω από την τηλεόραση είναι ηχεία atmos on the rocks (κοινός ..στον πάγο :whistling:)
Θα χρειαστούμε full ανάλυση και για αυτά με φωτός όταν ολοκληρωθεί το project :D
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
επειδη η τιμη ειναι χωμα , αν μπορεσεις να βαλεις καποια μετρηση στον χωρο να δουμε μεχρι που κατεβαινει θα ηταν πολυ χρησιμη.
μια 10αδα τετοια μπορει να κανουν καλη δουλιτσα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
επειδη η τιμη ειναι χωμα , αν μπορεσεις να βαλεις καποια μετρηση στον χωρο να δουμε μεχρι που κατεβαινει θα ηταν πολυ χρησιμη.
μια 10αδα τετοια μπορει να κανουν καλη δουλιτσα
τα σερβίτσια αγορίνα σε 12άδες βγαίνουν...:whistling::p:roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Τα 305 τα JBL δεν νομίζω να κατεβαίνουν τόσο χαμηλά, αλλά με ένα cross στους 80 κυκλους δεν νομίζω να βγεις γενικά χαμένος.
Με 2 σαμπ, φάτσα κάρτα το καθένα κάτω από το ηχείο, κρος στους 200.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η καμπίνα είναι εσωτερικά 100 λιτρα, σε τραπέζια μορφή η κούτα, για αισθητικούς λόγους και να μπαινει σε τοίχο. Το Bass reflex είναι ρυθμισμένο στους 13 κυκλους. Με διαστάσεις Φ75 και 75 πόντους μήκος.

Ως συνήθως τα subs μου αρέσουν κάπου στους 15-16 κυκλους να πέφτει το cross, όποτε υπάρχει φουλ αξιοποίηση του reflex αλλά ελάχιστα από τα άσχημα του. Αναφέρθηκε ότι ίσως η τρύπα είναι μικρή, όμως λόγω “λίγων” watt δεν έχει πρόβλημα θορύβου. Επίσης σε φουλ δυναμη με 20 κυκλους που δοκιμάστηκε με το REW δεν είχα Κανένα θέμα. Όπως υπολογίστηκε.

Με 250w δινει στα χαρτιά 104+ Db στους 20 κυκλους και 114db στους 40 και 50 κυκλους. Αυτές οι τιμές χωρίς καν να μπει στο παιχνίδι ο χώρος.. που ανάλογα την τοποθέτηση θα δώσει από +8 έως ίσως και +12. Μιλάμε για σοβαρά db.

Ο προγραμματισμός της καμπίνας και τα τελικά specs πριν την κατασκευή.
View attachment 118794

View attachment 118795


Η ..μπουχάρα μου για το χειμώνα είναι very hot και μου φέρνει και το Rt στα ίσια του μέχρι να κάνω τα αλλά μου κόλπα στο χώρο :smile:

Να λύσω και τις απορίες που υπάρχουν, δεν έβαλα κάτι μέσα γιατί δεν χρειάζεται. Έχει τόσα δεσίματα που αποκλείεται να έχει κραδασμούς, επίσης δεν είναι shield για να ξεγελασω το μεγάφωνο ότι έχει μεγαλύτερο χώρο όποτε δεν χρειάζεται να βάλω βατά η κάποιο άλλο υλικό.
Αν έχεις προσέξει σε όλα τα προγράμματα αλλά και τους τρόπους κατασκευής ενός ηχείου με <<σωλήνα συντονισμού>> γίνεται αναφορά για <<ελάχιστη διάμετρο σωλήνα>>. Αυτή συνήθως αναφέρεται στο 1/3 της ενεργής διαμέτρου του κώνου.
Αυτό βέβαια δεν γίνεται τυχαία αλλά έχει πολλοί συγκεκριμένους λόγους. Ο ένας λόγος μόνο είναι ο θόρυβος που ανέφερες. Ο άλλος και σημαντικότερος είναι η στάθμη σε σχέση με το μεγάφωνο.

Δυο λόγια για το πως δουλεύει ένα σύστημα <<συντονισμένου σωλήνα>> για να γίνει καλύτερα κατανοητό:
Κάθε σύστημα Καμπίνας-Μεγαφώνου έχει περιορισμένη απόκριση στις χαμηλές συχνότητες.
Προκειμένου να ενισχύσουμε την στάθμη αυτή εκμεταλλευόμαστε την οπίσθια ακτινοβολία του μεγαφώνου. Αυτή βέβαια είναι σε διαφορά φάσης 180 μοιρών με την εμπρόσθια, οπότε αν βγει έξω όχι μόνο δεν θα ενισχύει αλλά αντιθέτως θα ακυρώνει.
Με την χρήση όμως ενός σωλήνα συγκεκριμένων διαστάσεων, καταφέρνουμε εντός του σωλήνα να αναστρέψουμε την φάση της επιθυμητής συχνότητας και πλέον να μπορεί να αθροιστεί μετά την έξοδο της με την στάθμη της μονάδας μας.
Οποιοσδήποτε σωλήνας δεν είναι κάτι περισσότερο από έναν Helmholtz resonator. Μια παθητική διάταξη δηλαδή που απλά αποδίδει συγκεκριμένη συχνότητα αναλόγως της στάθμης που θα δεχθεί.

Πάμε τώρα στην περίπτωση της παραπάνω σχεδίασης...
Από τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου γίνεται φανερό πως είναι σχεδιασμένο για κλειστή καμπίνα και μόνο αλλά αυτά δεν είναι λίγες οι φορές που παρεκκλίνουν.
Με τα 100 λίτρα της καμπίνας, που είναι πολύ λιγότερα από τα ιδιανικά για το συγκεκριμένο μεγάφωνο, ο συντονισμός καμπίνας-μεγαφώνου βρίσκεται στους 44 Hz.
Από εκεί και κάτω αρχίζει η βουτιά της στάθμης, η οποία στους 13 Hz που είναι συντονισμένος ο σωλήνας δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη.
Με δυο λόγια η ενέργεια που δέχεται ο σωλήνας επάνω στον συντονισμό του είναι πολύ μικρότερη της στάθμης του μεγαφώνου. Αν σε αυτή την ήδη μειωμένη στάθμη υπολογίσεις την μεγάλη διαφορά των επιφανειών, θα δεις ότι σίγουρα είσαι πάνω από 20 db διαφοράς.

Σε γενικές γραμμές δεν μπορείς να συντονίσεις όπου επιθυμείς ένας σωλήνα bass reflex.
Το κάνεις σε συγκεκριμένο σημείο, όπου υπάρχει πληθώρα ενέργειας από τον συντονισμό καμπίνας-μεγαφώνου και μόνο, ώστε να έχεις απόδοση εκεί που την χρειάζεσαι.
Στην περίπτωση σου, είναι τόσο μειωμένη η στάθμη από τον σωλήνα reflex, που είτε υπάρχει είτε όχι δεν έχει κάποια διαφορά.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στο pdf του μεγαφώνου αναφέρει ότι θέλει καμπίνα 70 λίτρα, αν βοηθάει αυτό κάπου. Και port λέει διάμετρο 10, μήκος 24 εκατοστά.

http://www.rapid-autohifi.cz/shop/RF_manualy/PunchP1_P2_www.rapid-autohifi.com.pdf
Για ένα λεγόμενο boom-box, που συνηθίζεται στα αυτοκινητάδικα subwoofer, που είναι ο προορισμός του συγκεκριμένου. Άλλωστε ο χώρος εντός του αυτοκινήτου ενισχύει συχνότητες κάτω των 40 Hz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Στο pdf του μεγαφώνου αναφέρει ότι θέλει καμπίνα 70 λίτρα, αν βοηθάει αυτό κάπου. Και port λέει διάμετρο 10, μήκος 24 εκατοστά.

http://www.rapid-autohifi.cz/shop/RF_manualy/PunchP1_P2_www.rapid-autohifi.com.pdf
Για τα JBL, θες το JBL. ;)

Αν δε θες το JBL, για καλύτερα αποτελέσματα, θες μεγάλων δυνατοτήτων "γούφερ", όχι "σαμπ", ώστε να κόψεις πιο ψηλά, και να κάνεις 3-δρομο ένα δίδρομο ηχείο.

Ειδάλλως, στους 80, τυπικά.

Μεταξύ μας:
Δε βλέπω λόγο να μη θες το JBL...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Δεν βρίσκω αναλυτικά διαγράμματα απόκρισης συχνότητας και μέγιστης στάθμης ανά συχνότητα και δεν με πείθει για τα 370 που ζητάει.
Με 370€ είναι άτοπο να περιμένεις 115 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους.
Είναι ομοίως άτοπο να περιμένεις χαμηλές ολικές παραμορφώσεις, κορυφαία μονάδα μεγαφώνου, καλή καμπίνα και δυνατά ενισχυτικά.

Ομοίως με τα λεφτά που έδωσες για τους δορυφόρους, δε πείθουν τα λεφτά για τίποτα.

Κανονικά, δε θα έπρεπε καν να παίζουν, όχι να παίζουν και να σου αρέσουν κιόλας...

Κι όμως, είναι JBL, και παίζουν και σου αρέσουν κιόλας.

Επειδή η JBL ξέρει που να κάνει συμβιβασμούς.

Και ξέρει καλύτερα από σένα, από μένα, από όλους.

Βάλε όλα τα παραπάνω στο σαμπ.

Μηδενική αξία έχει τι σκέφτεσαι και τι νομίζεις πως ξέρεις, και τι νομίζεις πως ψάχνεις.

Πάρε το JBL, φάε το αβγό σου κι άκου τη μουσική σου.

Φιλικότατα, όχι απλά "φιλικά" τα ανωτέρω. :)
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
4 από αυτα σε sealed καμπίνα λέτε να την παλεύουν για ht χρήση;
[DOUBLEPOST=1550834414][/DOUBLEPOST]20-40 hz περισσότερο με νοιάζει.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
4 από αυτα σε sealed καμπίνα λέτε να την παλεύουν για ht χρήση;
[DOUBLEPOST=1550834414][/DOUBLEPOST]20-40 hz περισσότερο με νοιάζει.
Για να πιάσεις 20 Hz από κλειστή καμπίνα ελαφρώς έως πολύ ζόρικο και με ισοστάθμιση τα γνωστά θέματα.

Τα κοιτούσα τις προάλλες και για την τιμή τους είναι χώμα. 12ιντσο με ενισχυτή και 24 κιλά σύνολο.
Στην τιμή αυτή την καμπίνα πληρώνεις μόνο. Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου και δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω, αλλά πόσο χάλια να είναι...
https://www.skroutz.gr/s/15764680/Koda-React-SW-120II.html
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top