Diy Rockford Fosqate 15" subwoofer με δερματινη



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Το προγραμμα είναι το SpeakerBoxLite. Το έχω στο iPad, αλλά υπάρχουν και αλλά προγράμματα είτε για υπολογιστή είτε για ταμπλετ - κινητο. Το πρώτο πρώτο μου τέτοιο προγραμμα ήταν σε dos και το είχα σε δισκέτα 3,5¨... Αναμνήσεις.. :onthequiet:

Π.χ. Εδώ μετράω καμπίνα για ένα coral 10” για ένα φίλο, που ουσιαστικά είναι ένα peerless της σειράς xxls.
6F93D216-B8C5-4475-B385-71E689A2B8B2.png


Από φασαρία των ενισχυτή ακόμα δεν ξέρω, γιατί είναι σε μεταφορά από Thomann. Και λίγο θόρυβο να κάνει θα φάει μοντιφια έξτρα. Έχω κανα 2 αθόρυβους ανεμιστήρες να κάθονται στην αποθήκη, όποτε όλα ήρεμα. Όταν ολοκληρωθούν όλα, θα βάλω μετρήσεις κτλ.

2EB41C8F-B677-47E2-BA66-4DEBA0218030.png


Ετοιμάζω μια πρώτη μέτρηση αυτές τις ημέρες στο σπίτι μου στην Αθήνα πριν το πάω χωριό. Πέτρο σχετικά με την οπή δεν γνώριζα τον δεύτερο λόγο που λες, έτσι όπως είχα μελετήσει το φαινόμενο, τον θορυβο φοβόμουν ποιο πολύ. Εντάξει δεν τρέχει και τίποτα. Έτσι και αλλιώς 2 subs θα βάλω στο χωριό. Το δεύτερο θα το καμω με 12αρα σωλήνα και θα μετρήσω και τα δυο όταν έλθει η ώρα να δούμε διαφορες. Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγαλη διαφορά όσο λες βέβαια, αλλά θα το δω soon. Αυτό είναι κάτι που φτιάχνετε αν ισχύει, δεν είναι τίποτα. :)

Σχετικά με το συντονισμό καμπίνας μεγαφώνου στα 44hz το προγραμμα τα έχει υπολογίσει όλα, όποτε τα db που δίνω είναι ότι μου δίνουν τα προγράμματα. Βάλε το οποίο κέρδος από το χώρο, με ένα eq ειδικά στους 40-50 κυκλους θα κελαειδησει σαν πουλάκι. Έτσι εκανα και στο sub του φίλου μου που το δοκίμασα εδώ και έπαιξε surprisingly well! Εντάξει, sub χωρίς eq δεν πάει πουθενά ετσι και αλλιώς.

Το shield ωραία το λέτε, αλλά θέλει λίγο τεράστιες διαστάσεις η καμπίνα για ένα αξιοπρεπές qtc. Όποτε μια μικρή μελέτη πριν και πιστεύω όλα θα πάνε σούπερ. Δίνει πόνο το Rockford, έχει πλάκα :drinks:

Αναφέρεις τα λιτρα, αν κάνω μεγαλύτερη καμπίνα το x-max θα περάσει το όριο του μεγαφωνου. Έτσι και αλλιώς στα συγκεκριμένα db που δίνει, είναι αααααφθονα... και για την ισχύ του ενισχυτή τέλεια. Και για την απόλυτη ποιοτητα, εντάξει μην ξεχνάμε το κόστος της μονάδας, την διάσταση, τον προσιτό ενισχυτή και ότι για το χωριό είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ όσο δεν πάει. Φυσικά και πολύ πολύ όμορφο.. :dance2: Με ένα cross στους 60-70 κυκλους, ίσως και 80 και είσαι άρχοντας.

Εκεί θα παίξει με πηγή ένα παλιό υπολογιστή με οπτική έξοδο. Έναν παλιό Yamaha 5.1 και 2 ενεργά KRK Rockit 6 μπροστά και τα 2 sub στο χώρο, ένα μπροστά και ένα πίσω. Dsp το Apo eq και θα περνάνε οι ημέρες ξένοιαστα στις διακοπές :beach:
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν και το θέμα <<φόρτιση καμπίνας συντονισμένου σωλήνα>> φαίνεται να έχει απλοποιηθεί αρκετά από τα προγράμματα που υπάρχουν σε αφθονία, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.
Καλό είναι πάντα να αφήνουμε ανοιχτό το ενδεχόμενο για τροποποίηση του σωλήνα, μιας και σχεδόν ποτέ η θεωρεία δεν επαληθεύεται από την πράξη.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως σε όλα τα προγράμματα υπολογισμού, το μήκος του σωλήνα βγαίνει μεγαλύτερο από αυτό που θα έπρεπε να είναι. Από λίγο έως αρκετά αλλά μεγαλύτερο.
Το αποτέλεσμα είναι οι νότες της περιοχής να μην έχουν το σωστότερο δυνατό έλεγχο, από την στιγμή που το ενεργό στοιχείο σε συνδυασμό με την καμπίνα δεν συνεισφέρουν με επάρκεια ενέργειας.
Επίσης σε φασματική περιοχή αρκετά ψηλότερα υπάρχει <<βρώμα>> προερχόμενη από τον σωλήνα.

Μερικά παραδείγματα για να μην μιλάω στον αέρα:
Ο συντονισμός του Focal Kanta είναι πάρα πολύ καλός και όσον αφορά την συχνότητα αλλά και την θέση του σωλήνα επάνω στην καμπίνα.
Βλέπουμε πως οι 41-42 κύκλοι (κόκκινη καμπύλη) είναι ακριβώς στο σημείο όπου το σύστημα καμπίνα-μεγάφωνο (μπλε καμπύλη) έχει χάσει στάθμη μεν, αλλά υπάρχει επάρκεια ενέργεια δε, σχηματίζοντας μια κορυφή χωρίς να απλώνει και ομαλότατη απόκριση. Επίσης το υψηλότερο σε στάθμη <<παράσιτο>> του σωλήνα, στα 300-400 Hz, είναι τουλάχιστον 20 db κάτω από την στάθμη:


Εδώ ο απλά καλός συντονισμός του QAcoustics 500. Ο συντονισμός δεν σχηματίζει τόσο ξεκάθαρη γωνία αλλά απλώνει ελαφρώς και η <<βρώμα>> στους +700 Hz είναι οριακά κάτω από τα 20 db.


εδώ το Revel 228, όπου η θέση του σωλήνα είναι πολύ σωστή μεν με ελάχιστα <<σκουπίδια>>, αλλά η συχνότητα συντονισμού πολύ αισιόδοξη, με αποτέλεσμα την ελάχιστη συμβολή στη στάθμη στο επιθυμητό σημείο. Βλέπουμε πόσο κάτω είναι ο σωλήνας (κόκκινο) από τα woofers (μπλε). Εδώ θα μπορούσε να κοντύνει ο σωλήνας, ώστε να ανέβει η συχνότητα του 12-15 Hz. Λιγότερο εντυπωσιακό χαμηλά αλλά με περισσότερη ουσία.


Θα βάλω ενδεικτικά και έναν <<κακό>> συντονισμό, από ένα ηχείο που, ούτε λίγο ούτε πολύ, κοστίζει 32 χήνες!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Διαμετρο το λέμε.
Τι διάμετρο έχει η δικιά σου;
η διαμετρος μετριεται σε cm σε μετρικο και σε ιντσες σε αγγλοδσαξωνικο
αλλα αλλο πραμα ειναι να λες ποιος την εχει χοντρη.......
)σχεδον 2 ιντσες)


περα απο αυτο και το μηκος εχει σημασια ,...ειναι συναρτομενα .....
και η σωληνα καλο ειναι να συντονιζει........(το πιασατε το υπονοουμενο)
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Από τα λίγα που ξέρω πάνω στο θέμα, έχει αρκετά μεγάλο Q και το ιδανικό θα ήταν σε κλειστό κουτί. Δες το pdf που έβαλα πριν. Άρα, μάλλον όχι λέω εγώ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Από τα λίγα που ξέρω πάνω στο θέμα, έχει αρκετά μεγάλο Q και το ιδανικό θα ήταν σε κλειστό κουτί. Δες το pdf που έβαλα πριν. Άρα, μάλλον όχι λέω εγώ.
μεγάλο q και μεγάλο vas = εκατοντάδες λίτρα δηλ ib
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Λοιπόν, όπως ζητήθηκε έγιναν οι σχετικές μετρήσεις. Όπως και ένα μικρό καλιμπραρισμα από το minidsp.

Γενικά πέρα από μια τρύπα στους 24 κυκλους που κάνει λόγο θέσης λογικά, πάει χαλαρουιτα μέχρι 13 κυκλους που είναι ο συντονισμός της οπής και έχω βάλει και το cross με 48db/octave, στα 15hz. Ανάμεσα λοιπόν 15-50 έχει πολυυυυ δυναμη. Ποιο πάνω όμως πάσχει... δηλαδή ένα cross 55-60 βαριά βαριά ψηλά το θέλει. Αρα οποίος το πάρει να έχει υπόψην τα ηχεία τα main να κατεβαίνουν μέχρι 60 κυκλους και εκεί να γίνει το overlapp.

Πρώτη φωτογραφία, το sub αριθμιστο εντελώς, μαζί με τα main.
4B165AE6-6BA9-47C8-98CF-6A73FCFE9012.jpeg


Δεύτερη φωτογραφία. Μόνο το sub, χωρίς dsp.
453D01BC-6C86-4655-B3E0-4C9458EA8410.jpeg


Τρίτη φωτογραφία μετά από 10 λεπτάκια dsp. Ε, Σάββατο βράδυ είναι. Μην το ... Γκουχ γκουχ.. :tongue:
61B60223-149E-426C-A009-B3D73719F23C.jpeg


Μια ιδέα την πήρατε νομίζω. Κάτω από 50 κυκλους δίνει πόνο. Τουλάχιστον στον δικό μου χώρο, δικά μου ενισχυτικά και δίκη μου κούτα, όπως την έχω φτιάξει.

Αυτά :)



Υστ. Πέτρο, παρα πολύ ωραία αυτά που έβαλες. Μου έμαθες κάτι καινούργιο :thumbsup:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ολοκληρώθηκε και το δεύτερο. Ιδια μοναδα, η καμπίνα εδώ ειναι 120 λίτρα, η διάμετρος του reflex 94mm και ο συντονισμός 14hz οπως το προηγούμενο.

Μετρήσεις για τοιχον διάφορες σχετικα σύντομα ελέω αργιών και διακοπών :drinks:

20190412_161707.jpg

20190412_161711.jpg

20190412_161728.jpg

20190412_161701.jpg

20190412_162438.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
αυτό το rockford κανη για ΙΒ που είσαι dapost;
Ελα ρε μπακ, στειλε κανενα πμ, διαβασα το νημα με μολις δυο μηνες καθυστερηση...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τα χαρακτηριστικά τους όντως κάνουν για ΙΒ. Μου κάνει εντύπωση που η εταιρία δεν τα δίνει ως free air αλλά προτείνει καμπίνες.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Θα βάλω ενδεικτικά και έναν <<κακό>> συντονισμό, από ένα ηχείο που, ούτε λίγο ούτε πολύ, κοστίζει 32 χήνες!
Ποιό είναι καλέ αυτό το θαύμα σχεδίασης; 32Κ? OMG!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα χαρακτηριστικά τους όντως κάνουν για ΙΒ. Μου κάνει εντύπωση που η εταιρία δεν τα δίνει ως free air αλλά προτείνει καμπίνες.
Το κυνηγι του μεγιστου γκειν μεχρι συγκεκριμενες συχνοτητες στο car audio κανει ανουσιο το αχρωματιστο των ib που ζητας εσυ υποθετω...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
επισης ΙΒ στο αυτοκινητο σημαινει να κοψεις λαμαρινα και να εχεις ελευθερο ενα μεγαφωνο στην ασφαλτο
δεν ειναι οτι δεν το εχει κανει κοσμος αυτο αλλα δεν δυνατον να διαφημιζεις μεγαφωνο το οποιο θα παιξει πολυ καλα αμα σφαξεις το αυτοκινητο σου
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ποιό είναι καλέ αυτό το θαύμα σχεδίασης; 32Κ? OMG!
Γεγονός είναι πως είχα πολύ καιρό να δω κάτι τόσο χάλια, που να κοστίζει ένα σεβαστό ποσό.
Η αντίσταση του πέφτει στο 1,75 Ωμ σε ένα σημείο του φάσματος και η ευαισθησία του ανακοινώνεται 90 db ενώ είναι 82,5.
Ειλικρινά χρειάζεται κάποιος να διαθέτει μεγάλο ταλέντο για να σχεδιάσει ένα τόσο χάλια ηχείο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Καλα τα λετε και οι δυο. Το παλιο καλο καιρο που εκανα και εγω σαν παιδι καγκουριες στο αυτοκινητο θυμαμαι υπηρχαν πολλες free air μοναδες. Δηλ. μοναδες που τις εβαζες σε μια μπαφλα π.χ. στην εταζερα και επαιζαν με οτι καμπινα σχηματιζε το πορτμπαγαζ. Δεν ηταν σα να κοβεις λαμαρινα που ειναι το σωστο ΙΒ αλλα ηταν τυπου ΙΒ.

Τωρα βλεπω ολο και λιγοτερες τετοιες μοναδες να διαφημιζονται ως free air παρολο που κανουν για τετοια χρηση οπως το συγκεκριμενο γουφερ. (Μεγαλο qts, χαμηλο fs, μεγαλο xmax και vas)Μαλλον οι νεοι καγκουρες θελουν ολο το γκειν που δινουν οι καμπινες.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δύο παρατηρήσεις...
Είναι ελάχιστα τα μικρόφωνα που προσφέρουν αξιόπιστη μέτρηση κάτω από τους 25 Hz και συνήθως είναι πολύ ακριβά.
Για τόσο χαμηλές συχνότητες απαιτείται μόνο πολύ προσεχτική near field μέτρηση.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Καλα τα λετε και οι δυο. Το παλιο καλο καιρο που εκανα και εγω σαν παιδι καγκουριες στο αυτοκινητο θυμαμαι υπηρχαν πολλες free air μοναδες. Δηλ. μοναδες που τις εβαζες σε μια μπαφλα π.χ. στην εταζερα και επαιζαν με οτι καμπινα σχηματιζε το πορτμπαγαζ. Δεν ηταν σα να κοβεις λαμαρινα που ειναι το σωστο ΙΒ αλλα ηταν τυπου ΙΒ.

Τωρα βλεπω ολο και λιγοτερες τετοιες μοναδες να διαφημιζονται ως free air παρολο που κανουν για τετοια χρηση οπως το συγκεκριμενο γουφερ. (Μεγαλο qts, χαμηλο fs, μεγαλο xmax και vas)Μαλλον οι νεοι καγκουρες θελουν ολο το γκειν που δινουν οι καμπινες.
σημαντικος λογος που μειωνονται τα IB sub ειναι οτι πλεον κατασκευαζονται αρκετα sub που αντεχουν χιλιαδες watt και πλεον τα πολλα watt ειναι πολυ πιο προσιτα απο το παρελθον.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top