DOLBY ATMOS κλπ FORMAT από hcpc με KODI - I need a little help...

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Aστο το kodi.Σιγα μην εχει καλυτερη εικονα
Εγω το χαλια εικονα που λες , το ερμηνευω σαν μαπα ξεπλυμενα χρωματα.Και πιστευω οτι φταει ο video renderer που εχεις , η εσυ η αυτο , επιλεξει
Για εγκατεστησε αν θες το madvr , επελεξε το στο mpc-hc και τσεκαρε. Δυο λεπτα υποθεση ειναι ..
το κατέβασα, δεξί κλικ στο install & run σαν admin. Από εκεί και πέρα που το επιλέγω στο mpc-hc ?
Ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1550433667][/DOUBLEPOST]
Τέλος,δες και αυτές τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου των windows (εκτός kodi δηλαδή)
View attachment 118370


View attachment 118371


View attachment 118372




Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει για intel audio ή για ati που δείχνει το screenshot
View attachment 118373


View attachment 118374
Τίμο ξεκινάω να τσεκάρω με τη σειρά αυτά που μου λες.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για παίξε με το output configuration να δεις

View attachment 118367
[DOUBLEPOST=1550428929][/DOUBLEPOST]δες και αυτήν την καρτέλα να είναι όμοια..

View attachment 118368

με το dsp processig μόνο να είναι disabled.
Σε πρώτη φάση εμένα δεν εμφανίζει το dsp processig
Από εκει και πέρα έπαιξα και με τις τρεις ρυθμίσεις στο output configuration με τα ίδια αποτελέσματα στο κλείδωμα του ήχου.
περνάω και κάποιες φωτό που πήρα με το τηλ για να δειτε.
kodi1.jpg kodi1.jpg
kodi3.jpg εδώ μέσα από την ταινία ανοίγω τον ήχο και δείχνει ότι ειναι ατμο;
kodi4.jpg και εδώ δείχνει ότι ο ενισχυτής έχει κλειδώσει σε άλλο φορματ
 

Attachments


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
το κατέβασα, δεξί κλικ στο install & run σαν admin. Από εκεί και πέρα που το επιλέγω στο mpc-hc ?
Ευχαριστώ
Aνοιγεις mpc...

.....view (η δευτερη επιλογη ) -> options ->playback->output->directshow video (η πρωτη επιλογη)

Μετα , κανονικα , θα σου βαζει εικονιδιακι του madvr κατω δεξια στην μπαρα .Eκει εχεις επισης ρυθμισεις .Προσωπικα, επειδη και εγω εχω Ι3 , οι ρυθμισεις που ουσιαστικα κανω ειναι lanczos 3-taps .Αν βαλω τα απο κατω γονατιζει το pc
Eπισης την ωρα που παιζει η ταινια μπορεις/πρεπει να κανεις δεξι κλικ στον mpc , να πας εκει που λεει filters και να δεις οτι φιλτρο παιζει-ειναι ενεργοποιημενο εκεινη την στιγμη, οπως και τον mavr
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αυτό το "number of channels -->2.0 "δεν το αλλάζεις σε κάτι 7.1?
όταν το είχα σε 7.1 δεν κλείδωνε καθόλου. όταν το γύρισα στο 2.0 , κλειδώνει αλλά σε dolby digital μόνο.
[DOUBLEPOST=1550440972][/DOUBLEPOST]
Aνοιγεις mpc...

.....view (η δευτερη επιλογη ) -> options ->playback->output->directshow video (η πρωτη επιλογη)

Μετα , κανονικα , θα σου βαζει εικονιδιακι του madvr κατω δεξια στην μπαρα .Eκει εχεις επισης ρυθμισεις .Προσωπικα, επειδη και εγω εχω Ι3 , οι ρυθμισεις που ουσιαστικα κανω ειναι lanczos 3-taps .Αν βαλω τα απο κατω γονατιζει το pc
Eπισης την ωρα που παιζει η ταινια μπορεις/πρεπει να κανεις δεξι κλικ στον mpc , να πας εκει που λεει filters και να δεις οτι φιλτρο παιζει-ειναι ενεργοποιημενο εκεινη την στιγμη, οπως και τον mavr
Λοιπόν. Άβυσσος . Βρήκα άκρη , χωρίς να καταλάβω πως.
Έκανα ότι μου είπες. Το αποτέλεσμα ήταν το player αυτό να σέρνεται ακόμη περισσότερο. Μες την απελπισία μου , στην σελίδα που βρήκα και έκανα download το madvr είχε κάποια άλλα player που το θέλουν και παίζουν με αυτό. Και κατέβασα ένα KMPlayer 64X, το οποίο αφού έγινε εγκατάσταση έβγαλε ένα μήνυμα για λίγο χωρίς να το προλάβω να το διαβάσω ακριβώς τι έλεγε αλλά το νόημα ήταν ότι έκανε αλλαγές στον υπολογιστή (παραμετροποίηση ) στους players που υπάρχουν εγκατεστημένοι ( πάντα με την προϋπόθεση ότι κατάλαβα καλά ότι εννοούσε αυτό).
Το ανοίγω να δω από αυτό, οκ έπαιζε αλλά όχι σωστά αλλά σε υποφερτό βαθμό.
Μετά ανοίγω το kodi. Τα ίδια, τρένο εικόνα αλλά τα προαναφερθέντα με τον ήχο.
Μετά ανοίγω το SMPlayer που κολλούσε σε προγενέστερες δοκιμές. Και εγένετο φως. Τέλεια εικόνα, μηδέν κολλήματα και κλείδωμα ο ενισχυτής στα σωστά format!! :drinks::drinks:
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι έγινε ( δεν είμαι και ο πιο σχετικός ) αλλά παίζει σαν την συσκευή bluray πλέον το pc!!!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
όταν το είχα σε 7.1 δεν κλείδωνε καθόλου. όταν το γύρισα στο 2.0 , κλειδώνει αλλά σε dolby digital μόνο.
[DOUBLEPOST=1550440972][/DOUBLEPOST]
Λοιπόν. Άβυσσος . Βρήκα άκρη , χωρίς να καταλάβω πως.
Έκανα ότι μου είπες. Το αποτέλεσμα ήταν το player αυτό να σέρνεται ακόμη περισσότερο. Μες την απελπισία μου , στην σελίδα που βρήκα και έκανα download το madvr είχε κάποια άλλα player που το θέλουν και παίζουν με αυτό. Και κατέβασα ένα KMPlayer 64X, το οποίο αφού έγινε εγκατάσταση έβγαλε ένα μήνυμα για λίγο χωρίς να το προλάβω να το διαβάσω ακριβώς τι έλεγε αλλά το νόημα ήταν ότι έκανε αλλαγές στον υπολογιστή (παραμετροποίηση ) στους players που υπάρχουν εγκατεστημένοι ( πάντα με την προϋπόθεση ότι κατάλαβα καλά ότι εννοούσε αυτό).
Το ανοίγω να δω από αυτό, οκ έπαιζε αλλά όχι σωστά αλλά σε υποφερτό βαθμό.
Μετά ανοίγω το kodi. Τα ίδια, τρένο εικόνα αλλά τα προαναφερθέντα με τον ήχο.
Μετά ανοίγω το SMPlayer που κολλούσε σε προγενέστερες δοκιμές. Και εγένετο φως. Τέλεια εικόνα, μηδέν κολλήματα και κλείδωμα ο ενισχυτής στα σωστά format!! :drinks::drinks:
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι έγινε ( δεν είμαι και ο πιο σχετικός ) αλλά παίζει σαν την συσκευή bluray πλέον το pc!!!
Νομίζω ότι είναι κατάλληλη στιγμή για να ανοίξω ένα εξαιρετικό μπουκάλι με απόσταγμα..:bigboss:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
εγω παλι εχω αλλο προβλημα..
οταν παιζω με truehd κανει μια μικρη διακοπη στον ηχο και μετα δεν υπαρχει χρονισμος ηχου εικονας..
το καλωδιο hdmi δεν ειναι κατι ιδιαίτερο και μαλλον παλιο..
φταιει αυτο ?
Αυτό το διαπιστώνεις εύκολα αν αλλάξεις καλώδιο. Για πες μου εμένα που παιδευόμουν μία εβδομάδα με διάφορα software? Τι τραβάμε με τα άτμοs κλπ format!!:p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top