dolby atmos height vs top

Μηνύματα
52
Reaction score
3
Πριν αρχισω τα μετρηματα - τρυπηματα - γκεμισματα θα ηθελα την γνωμη σας για το ποια εκατασταση εχετε ακουσει καλυτερα ,ψηλα στους τοιχους η ολα στο ταβανι.Θα μπουν 6 ηχεια για atmos klipsch rp600m.Ειναι μαλλον μεγαλα για αυτη τη θεση αλλα τα μικροτερα (rp500m-rp500sa)ηχητικα δεν μου αρεσαν.Προταση για καποιο οργανο με ακτινα λειζερ που να μετραει γωνιες και αποσταση.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
6 άτμος με τι ενισχυτή? τα υπόλοιπα ηχεία ποια κλιψ είναι? αποστάσεις από το κεφάλι?
 



Μηνύματα
760
Reaction score
949
Το Hollywood μου φενεται δουλεύει τον κοσμακι ψηλό γαζί.Σιγα μην τρυπαγα,αγόραζα επιπλέον ηχεία ενισχυτές ,ιστορίες για να ακούω τσαφ,τσουφ, μπααμμμ,μπουυυμμ, κ όλα αυτά για άντε μετρημένες ταινίες στα δάκτυλα του ενός χεριού...Δεν ξέρω ρε παιδία,η γνώμη μου έτσι ,με όλη την αγάπη
Το Hollywood μου φενεται δουλεύει τον κοσμακι ψηλό γαζί.Σιγα μην τρυπαγα,αγόραζα επιπλέον ηχεία ενισχυτές ,ιστορίες για να ακούω τσαφ,τσουφ, μπααμμμ,μπουυυμμ, κ όλα αυτά για άντε μετρημένες ταινίες στα δάκτυλα του ενός χεριού για να ακούσω ένα ελικόπτερο ότι έρχεται από ψηλά η' μια βροχή...Δεν ξέρω ρε παιδία,η γνώμη μου έτσι ,με όλη την αγάπη
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Το Hollywood μου φενεται δουλεύει τον κοσμακι ψηλό γαζί.Σιγα μην τρυπαγα,αγόραζα επιπλέον ηχεία ενισχυτές ,ιστορίες για να ακούω τσαφ,τσουφ, μπααμμμ,μπουυυμμ, κ όλα αυτά για άντε μετρημένες ταινίες στα δάκτυλα του ενός χεριού...Δεν ξέρω ρε παιδία,η γνώμη μου έτσι ,με όλη την αγάπη
καλό είναι να ενημερωθείς πρώτα πριν σχολιάσεις αρνητικά.....+ δεν είναι αυτό το νήμα για τέτοιου είδους σχόλια;)
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
6 άτμος με τι ενισχυτή? τα υπόλοιπα ηχεία ποια κλιψ είναι? αποστάσεις από το κεφάλι?
Τωρα παιζω 7.2 με wide οχι πισω sur. 3 x thx kl650 + 2 sub + rp600m wide + ks525 (τροποποιημενο για μονοπολο) + 3 x rp600m για πανω.Marantz av8801 (περιμενω τον 8805) + mm8077 (επτακαναλος) + diy icepower 300sa1 οσοι χρειαστουν.Το δωματιο ειναι 385x585x290,Υπαρχουν περιορισμοι λογω πορτων,παραθυρων,βιβλιοθηκων... Υψος κεφαλιου 90 με 95 cm,η θεση ακροασης ειναι στις 22 μοιρες.Δυνατοτητα μεχρι 1 μετρο ποιο εμπρος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Τωρα παιζω 7.2 με wide οχι πισω sur. 3 x thx kl650 + 2 sub + rp600m wide + ks525 (τροποποιημενο για μονοπολο) + 3 x rp600m για πανω.Marantz av8801 (περιμενω τον 8805) + mm8077 (επτακαναλος) + diy icepower 300sa1 οσοι χρειαστουν.Το δωματιο ειναι 385x585x290,Υπαρχουν περιορισμοι λογω πορτων,παραθυρων,βιβλιοθηκων... Υψος κεφαλιου 90 με 95 cm,η θεση ακροασης ειναι στις 22 μοιρες.Δυνατοτητα μεχρι 1 μετρο ποιο εμπρος.
πίσω σαράουντ γιατί όχι?
τι απόσταση έχει η θέση ακρόασης από τον πίσω τοίχο?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
πίσω σαράουντ γιατί όχι?
τι απόσταση έχει η θέση ακρόασης από τον πίσω τοίχο?
1+m.Στο παρελθον (10 χρονια πισω)ειχα δοκιμασει πισω sur αλλα δεν ξετρελαθηκα σε σχεσει με τα εμπρος wide.Ολα αλλαξαν με μεγαλη διαφορα,πλατος εικονας,χαμενοι ηχοι και κυριως δεσιμο εμπρος πισω.Εαν ακουσεις συστημα με wide δεν υπαρχει επιστροφη.Ενω με τα πισω sur τι κερδιζεις? περαν της χωρικης τοποθετησης καποιων ηχων.Αλλα ας ερθουμε στο θεμα.6 ηχεια πανω.height vs top.Ποιο ακουγετε καλυτερα?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
1+m.Στο παρελθον (10 χρονια πισω)ειχα δοκιμασει πισω sur αλλα δεν ξετρελαθηκα σε σχεσει με τα εμπρος wide.Ολα αλλαξαν με μεγαλη διαφορα,πλατος εικονας,χαμενοι ηχοι και κυριως δεσιμο εμπρος πισω.Εαν ακουσεις συστημα με wide δεν υπαρχει επιστροφη.Ενω με τα πισω sur τι κερδιζεις? περαν της χωρικης τοποθετησης καποιων ηχων.Αλλα ας ερθουμε στο θεμα.6 ηχεια πανω.height vs top.Ποιο ακουγετε καλυτερα?
προσωπικά αυτό που λες το είχα διαπιστώσει και εγώ πριν χρόνια....αλλά αναθεώρησα για τα BS....ο λόγος ήταν η απόσταση του πίσω τοίχου (καλή ώρα) σε πιο ανοιχτό χώρο....η διαφορά είναι αισθητή...οπότε για σένα ναι....δεν θα έβαζα BS....τα σαράουντ σου για το 1 μέτρο αέρα που έχεις βγάζουν τις επιθυμητές μοίρες που θέτει η dolby...οπότε είσαι οκ

για 1 μέτρο απόσταση....δεν το συζητάω ότι πας για 4....δεν υπάρχει λόγος για 6 σε τέτοιο ''τετράγωνο'' ακρόασης στα ατμος
 


Μηνύματα
52
Reaction score
3
προσωπικά αυτό που λες το είχα διαπιστώσει και εγώ πριν χρόνια....αλλά αναθεώρησα για τα BS....ο λόγος ήταν η απόσταση του πίσω τοίχου (καλή ώρα) σε πιο ανοιχτό χώρο....η διαφορά είναι αισθητή...οπότε για σένα ναι....δεν θα έβαζα BS....τα σαράουντ σου για το 1 μέτρο αέρα που έχεις βγάζουν τις επιθυμητές μοίρες που θέτει η dolby...οπότε είσαι οκ

για 1 μέτρο απόσταση....δεν το συζητάω ότι πας για 4....δεν υπάρχει λόγος για 6 σε τέτοιο ''τετράγωνο'' ακρόασης στα ατμος
Ας πουμε λοιπον οτι βαζω 4 στο ταβανι.
Υλικό για μελέτη

One-for-all-Setup-Guide_V5-0_greek. εχω διαβασει αρκετα αλλα η απορια μου παραμενει height vs top
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
One-for-all-Setup-Guide_V5-0_greek. εχω διαβασει αρκετα αλλα η απορια μου παραμενει height vs top
top με την κατάλληλη κλίση...
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
Ας πουμε λοιπον οτι βαζω 4 στο ταβανι.

One-for-all-Setup-Guide_V5-0_greek. εχω διαβασει αρκετα αλλα η απορια μου παραμενει height vs top
ανακαλω το ( Ας πουμε λοιπον οτι βαζω 4 στο ταβανι. )
ανακαλω το ( Ας πουμε λοιπον οτι βαζω 4 στο ταβανι. )
Η dolby δεν προτεινει face down για τα top η κανω λαθος?ενω για τα height με κλιση προς το κεφαλι.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ τα έχω έτσι (4), κάτι ανάμεσα σε top/height, με κλίση, μπροστά από τα fronts και τα backs, (όχι ακριβώς) ανάμεσα στις αποστάσεις των Left-Right surrounds, και ανάποδα.

139772B8-3B45-41C4-A02E-D9D3FEE05C74.jpeg
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
One-for-all-Setup-Guide_V5-0_greek. εχω διαβασει αρκετα αλλα η απορια μου παραμενει height vs top
Άμα είναι για ξύδι τότε τοπ, για μουσική heights 😀

Σήμερα καταρριφθηκε ο κανόνας ότι τα πιο πολλά κερδανε 😛

Για πες, πανί έχεις βάλει για ταινίες?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top