dolby atmos height vs top

Μηνύματα
52
Reaction score
3
Εγώ τα έχω έτσι (4), κάτι ανάμεσα σε top/height, με κλίση, μπροστά από τα fronts και τα backs, (όχι ακριβώς) ανάμεσα στις αποστάσεις των Left-Right surrounds, και ανάποδα.

View attachment 257855
δηλ
Εγώ τα έχω έτσι (4), κάτι ανάμεσα σε top/height, με κλίση, μπροστά από τα fronts και τα backs, (όχι ακριβώς) ανάμεσα στις αποστάσεις των Left-Right surrounds, και ανάποδα.

View attachment 257855
Κατι σαν ayro3d ?
Για την αποσταση μεταξυ τους L R και των πλαινων τοιχων εχεις υπολογισει το 0,5-0,7....που θελουν τα top ?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
Άμα είναι για ξύδι τότε τοπ, για μουσική heights 😀

Σήμερα καταρριφθηκε ο κανόνας ότι τα πιο πολλά κερδανε 😛

Για πες, πανί έχεις βάλει για ταινίες?
Να υποθεσω οτι για σενα ξυδι ειναι ο κινηματογραφος.Για μενα ειναι αναποδα.Δεν καταρριθηκε κανενας μυθος για τα ποιο πολλα κερδανε.Μεγαλυτερη επιφανεια εκπομπης και καλυτερη χωροταξικη κατανομη.Το πανι που κολαει?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Κατι σαν ayro3d ?
Όχι, στο Auro μπαίνει ακριβώς πάνω από το L
Για την αποσταση μεταξυ τους L R και των πλαινων τοιχων εχεις υπολογισει το 0,5-0,7....που θελουν τα top ?
Τα έχω βάλει εκεί που δίνουν την καλύτερη κάλυψη-προσομοίωση μιας σφαίρας, με τους περιορισμούς του συγκεκριμένου δωματίου.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Να υποθεσω οτι για σενα ξυδι ειναι ο κινηματογραφος.Για μενα ειναι αναποδα.Δεν καταρριθηκε κανενας μυθος για τα ποιο πολλα κερδανε.Μεγαλυτερη επιφανεια εκπομπης και καλυτερη χωροταξικη κατανομη.Το πανι που κολαει?
Θα φτιάξεις ντεντικέιντιτ χώρο μόνο για μουσική ή θα βάλεις και πανί για προβολές?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
Όχι, στο Auro μπαίνει ακριβώς πάνω από το L

Τα έχω βάλει εκεί που δίνουν την καλύτερη κάλυψη-προσομοίωση μιας σφαίρας, με τους περιορισμούς του συγκεκριμένου δωματίου.
οκ ακολουθεις το ayro3d = σφαιρα. Το atmos ακολουθει το (κουτι).Τι αποσταση εχεις εμπρος-πισω στα κατω ηχεια,εχεις ηχητικο κενο εμπρος-πισω ηχειων?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
οκ ακολουθεις το ayro3d = σφαιρα. Το atmos ακολουθει το (κουτι).Τι αποσταση εχεις εμπρος-πισω στα κατω ηχεια,εχεις ηχητικο κενο εμπρος-πισω ηχειων?
Διαβασες το pdf της Trinnov?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
οκ ακολουθεις το ayro3d = σφαιρα. Το atmos ακολουθει το (κουτι).Τι αποσταση εχεις εμπρος-πισω στα κατω ηχεια,εχεις ηχητικο κενο εμπρος-πισω ηχειων?
δεν είναι κουτί το άτμος....η τοποθέτηση στο σχεδιάγραμμα της dolby μπορεί να φαίνεται έτσι....αλλά δεν είναι

εφόσον τα ηχεία τοποθετούνται σε ίσες αποστάσεις από το κεφάλι μας...υπάρχει ηχόσφαιρα....
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
οκ ακολουθεις το ayro3d = σφαιρα. Το atmos ακολουθει το (κουτι).Τι αποσταση εχεις εμπρος-πισω στα κατω ηχεια,εχεις ηχητικο κενο εμπρος-πισω ηχειων?
Θέλεις να σου δείξω χομ σινεμά σε Auro 3D layout που τα ηχεια ειναι στην οροφη?
Εαν κάθεσαι μακριά από την οθόνη και θέλεις να διατηρήσεις την γωνία ανύψωσης των 30 μοιρών, τότε θα πρέπει να τοποθετήσεις τα ηχεία αναγκαστικά στην οροφη, για τυπικά ύψη οροφής,
6,80x4x2,40
Screenshot_20220716_134126_com.google.android.youtube.jpg
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
Θα φτιάξεις ντεντικέιντιτ χώρο μόνο για μουσική ή θα βάλεις και πανί για προβολές?
Ο ντεντικέιντιτ χώρος υπαρχει απο το 2000 μελετημενος για ηχο με τους επιστημονες της τοτε εποχης.....λεφτα για πεταμα. Προσωρινα βλεπω με sumsung 85.Σε αυτη την φαση μην μπερδευεις την εικονα με τον ηχο.Εαν μπορεις εξηγησε μου γιατι height μονο για μουσικη.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ο ντεντικέιντιτ χώρος υπαρχει απο το 2000 μελετημενος για ηχο με τους επιστημονες της τοτε εποχης.....λεφτα για πεταμα. Προσωρινα βλεπω με sumsung 85.Σε αυτη την φαση μην μπερδευεις την εικονα με τον ηχο.Εαν μπορεις εξηγησε μου γιατι height μονο για μουσικη.
Δεν μπερδεύω τίποτα, η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων πολυκαναλου το έφτιαξε για θέαση ταινιών. Η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων χομ σινεμά θέλουν οθόνη όσο γίνεται μεγαλύτερη. Με βάση το μέγεθος θα κάτσεις και στην αντίστοιχη απόσταση και μπορεί να χρειαστεί να τοποθετήσεις τα ηχεία ύψους ακόμη και σε Auro layout στην οροφη εάν θέλεις να διατηρήσεις την γωνία των 30μοιρων που απ οτι βλέπω δίνουν βάση κάποιοι επαγγελματίες του χώρου που κατασκευαζουν χομσινεμα.

Για τα heights πλάκα σε εκανα🙂
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
δεν είναι κουτί το άτμος....η τοποθέτηση στο σχεδιάγραμμα της dolby μπορεί να φαίνεται έτσι....αλλά δεν είναι

εφόσον τα ηχεία τοποθετούνται σε ίσες αποστάσεις από το κεφάλι μας...υπάρχει ηχόσφαιρα....
Το κουτι το εβαλα σε παρενθεση.Τωρα εαν τα 6 top ηχεια σου κανουν ηχοσφαιρα ...εκτος και εαν αρχισεις να παιζεις με τις αποστασεις απο τον AV
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
εκτος και εαν αρχισεις να παιζεις με τις αποστασεις απο τον AV
Ο AV θα παίξει με τις αποστάσεις κατά την διαδικασία της ισοστάθμισης.
 



Μηνύματα
52
Reaction score
3
Δεν μπερδεύω τίποτα, η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων πολυκαναλου το έφτιαξε για θέαση ταινιών. Η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων χομ σινεμά θέλουν οθόνη όσο γίνεται μεγαλύτερη. Με βάση το μέγεθος θα κάτσεις και στην αντίστοιχη απόσταση και μπορεί να χρειαστεί να τοποθετήσεις τα ηχεία ύψους ακόμη και σε Auro layout στην οροφη εάν θέλεις να διατηρήσεις την γωνία των 30μοιρων που απ οτι βλέπω δίνουν βάση κάποιοι επαγγελματίες του χώρου που κατασκευαζουν χομσινεμα.

Για τα heights πλάκα σε εκανα🙂
προ υπηρχε οθονη 110 κλπ .Η αποσταση θεασης ειναι 350.Διακρινω μια ταση προς ayro στησημο?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
3
“Το” έχεις διαβάσει ή “τα” έχεις διαβάσει;
Γενικά ή το συγκεκριμένο;
Διαβασες το pdf της Trinnov?
ναι Το εχω διαβασει προσεκτικα.αναφερει καπου για το πως ακουγονται /προτιμουνται τα height vs top η τα ποσα τον αριθμο ηχεια θα μπουν πανω? για μια θεση ακροασης.Εσυ αυτο το εχεις διαβασει One-for-all-Setup-Guide_V5-0
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Το κουτι το εβαλα σε παρενθεση.Τωρα εαν τα 6 top ηχεια σου κανουν ηχοσφαιρα ...εκτος και εαν αρχισεις να παιζεις με τις αποστασεις απο τον AV
1. έχεις παρεξηγήσει τις διαφορές στην χρήση των 4 vs 6
2. φυσικά και πρόκειται για ηχόσφαιρα....εφόσον τα ηχεία στοιχίζονται έχοντας ως ιδανική βάση τις ίσες αποστάσεις...δημιουργείται ''θόλος''... όπου αυτό δεν είναι εφικτό έρχονται οι κλίσεις κ τα προγράμματα ισοστάθμισης για να τα φέρουν να παίζουν, στα όρια του εφικτού'', όπως πρέπει στις θέσεις που είναι
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Πριν αρχίσεις να τρυπάς κλπ, καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις αυτό εδώ
.
Αν έχεις όρεξη, υπάρχει και το αντίστοιχο thread στο αμερικάνικο forum. Πίστεψέ με, αξίζει να το διαβάσεις.
Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες του, έφερα τα atmos πιο κοντά και η διαφορά με πριν (που είχα τα atmos στις 45 μοίρες μπρος πίσω), είναι απλά χαώδης. Αν ψάξεις, τa ίδιa λέει και ο Anthony Grimani.

Για μετρητή αποστάσεων με laser - μοιρογνωμόνιο έχω αυτό
Σκέτο μοιρογνωμόνιο έχω αυτό ,
αλλά το laser του δεν είναι καλό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top