Dolby Atmos

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και εγώ περίμενα να διαβάσω για 5χ7 ή κάτι τέτοιο.... :oops:
Αν θεωρήσουμε πως το όλο εγχείρημα συνοδεύεται και από μια μεγάλη οθόνη... καλά περίμενες...
Το 2x2 που λέει ο Costas EAR, θεωρητικά μπορεί να στέκει.... πρακτικά όμως θα ήθελα να δω έστω και έναν που έφτιαξε ντουλάπα πολυκάναλο και έβαλε κ ένα ...tablet πάνω από το κεντρικό να βλέπει και καμιά ταινία... :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αν θεωρήσουμε πως το όλο εγχείρημα συνοδεύεται και από μια μεγάλη οθόνη... καλά περίμενες...
Δηλαδή ..πόσο μεγάλη; :D

Για το πισι ας πούμε, το 34" μόνιτορ που έχω, θεωρείται τραγικά μεγάλο. Βέβαια, το θεωρώ φυσιολογικό για επεξεργασία εικόνας. Καλιμπραρισμενο μόνιτορ, πολύ μεγάλης ανάλυσης, φωτογραφικό, αστέρι στις φωτογραφίες. Φυσικά μπορώ να δω και άριστα ταινία.

Στο καθιστικό ας πούμε, έχω 55" ολεντ τηλεόραση. Τεράστια φαίνεται αν κάτσεις στο 1,80 να δεις. Τη φχαριστιεσαι.
Αν πας στα 6μ, φαίνεται κουτσουλιά, μια σταλιά. Τότε, η εικόνα στο μόνιτορ των 34" στα 50cm, φαίνεται συγκριτικά πελώρια, ενώ η εικόνα των 55" στα 6μ είναι πραγματικά πολύ μικρή.

Στο χομ σινεμα, έχω 106" οθόνη. Δεν είναι τεράστια οθόνη, αλλά από τα 2,8-3μ που βλέπω, είναι σούπερ.

Οπότε, το μέγεθος της οθόνης, για να θεωρηθεί μικρό ή μεγάλο, κρίνεται μόνο από την απόσταση θέασης, κι όχι από αυτό καθεαυτό το μέγεθος της οθόνης.

Δηλαδή, μετράει η γωνία της θέασης, πόσο τμήμα του οπτικού σου πεδίου καλύπτεται από εικόνα, κι όχι αυτό καθεαυτό το μέγεθος της οθόνης. Η γωνία πρέπει να είναι συγκεκριμένη για να απολαύσεις την ανάλυση των 1080 και των 4κ. Ε, όσο πιο μακριά, τόσο πιο μεγάλη οθόνη χρειάζεται, κι όσο πιο κοντά, τόσο πιο μικρή οθόνη αρκεί.
 
Last edited:


A

amoustakas

Guest
Αν θεωρήσουμε πως το όλο εγχείρημα συνοδεύεται και από μια μεγάλη οθόνη... καλά περίμενες...
Το 2x2 που λέει ο Costas EAR, θεωρητικά μπορεί να στέκει.... πρακτικά όμως θα ήθελα να δω έστω και έναν που έφτιαξε ντουλάπα πολυκάναλο και έβαλε κ ένα ...tablet πάνω από το κεντρικό να βλέπει και καμιά ταινία... :p
Προφανώς αναφέρεται στην ελάχιστη δυνατή απόσταση θεωρητικά. Στην πράξη ούτε χωράς να περάσεις να πας στη θέση ακρόασης.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δηλαδή ..πόσο μεγάλη; :D

Για το πισι ας πούμε, το 34" μόνιτορ που έχω, θεωρείται τραγικά μεγάλο. Βέβαια, το θεωρώ φυσιολογικό για επεξεργασία εικόνας. Καλιμπραρισμενο μόνιτορ, πολύ μεγάλης ανάλυσης, φωτογραφικό, αστέρι στις φωτογραφίες. Φυσικά μπορώ να δω και άριστα ταινία.

Στο καθιστικό ας πούμε, έχω 55" ολεντ τηλεόραση. Τεράστια φαίνεται αν κάτσεις στο 1,80 να δεις. Τη φχαριστιεσαι.
Αν πας στα 6μ, φαίνεται κουτσουλιά, μια σταλιά. Τότε, η εικόνα στο μόνιτορ των 34" στα 50cm, φαίνεται συγκριτικά πελώρια, ενώ η εικόνα των 55" στα 6μ είναι πραγματικά πολύ μικρή.

Στο χομ σινεμα, έχω 106" οθόνη. Δεν είναι τεράστια οθόνη, από τα 2,8-3μ που βλέπω όμως, είναι σούπερ.

Οπότε, το μέγεθος της οθόνης, για να θεωρηθεί μικρό ή μεγάλο, κρίνεται μόνο από την απόσταση θέασης, κι όχι από αυτό καθεαυτό το μέγεθος της οθόνης.

Δηλαδή, μετράει η γωνία της θέασης, κι όχι αυτό καθεαυτό το μέγεθος. Η γωνία πρέπει να είναι συγκεκριμένη για να απολαύσεις την ανάλυση των 1080 και των 4κ. Ε, όσο πιο μακριά, τόσο πιο μεγάλη χρειάζεται, κι όσο πιο κοντά, τόσο πιο μικρή αρκεί.
Ισχύουν όλα αυτά... απλά υπερέβαλλες με το 2χ2 για να τονίσεις πως ανάλογα με την απόσταση υπάρχουν και κατάλληλα ηχεία...
Γιατί αν δεν ήταν υπερβολή, τότε έχω τη λύση :p

Καρέκλα πολυκάναλη... :p
(subs δεν έβαλα για να βάλετε μπόλικα όπου βολεύει)
qqqqqq.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ας υποθεσουμε οτι αρχιζουμε να φτιαχνουμε το σύστημα εξ αρχης.
αρχιζουμε βασει της οθονης ή βασει των ηχειων;
δηλαδη τα ηχεια μας υπαγορευουν τις διαστασεις της οθονης, ή το αντστροφο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
δηλαδη τα ηχεια μας υπαγορευουν τις διαστασεις της οθονης, ή το αντστροφο;
Αμάν βρε!

Η απόσταση ακρόασης υπαγορεύει το μέγεθος των ηχείων, και η απόσταση θέασης το μέγεθος της οθόνης.

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Α μπράβο. Με ρωτάνε μερικές φορές τη να πάρουν σε 4Κ στις 65" ή στις 55" και τους λέω.

- Απόσταση θέασης;
- Τη σχέση έχει;
- Αν είσαι στα 3m και 65" να πάρεις πεταμένα λεφτά είναι δεν θα δεις διαφορά από FullHD.
- Γιατί; Αφού είναι 4Κ.
- Ας είναι και 8Κ. Η διαφορά στην ανάλυση πρέπει να είναι ορατή στο μάτι και όχι απλά specs. Είσαι πολύ μακριά για 65". Ή θα πάρεις 80" ή θα πας στα 2.20cm max.
- Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω αυτό;
- Για αυτό
FB_IMG_1553942395881.jpg


- Τη είπες τώρα; Δεν το ειχα σκεφτεί ποτέ έτσι; Τη παπάτζα μας πουλάνε ρε φίλε; Πωωωωωω

Αυτή η κουβέντα έχει γίνει Χ φορές.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Στη θέαση, ισχύει το ίδιο, αναλόγως απόστασης θέασης, είναι το μέγεθος της οθόνης. Όταν κάθεσαι στο πισι, η οθόνη απέχει μόλις ~50cm από το κεφάλι σου. Μια χαρά μπορείς να δεις ταινία full 4k σε αυτήν την οθόνη, με διαγώνιο 28-30".[/QUOTE]

Η απόσταση θεασης είναι καθαρά υποκειμενικό
Σε σωστή υλοποίηση με 4κ υλικό δεν έχεις πρόβλημα να κάτσεις σε 3,3 μέτρα απόσταση με 3,50 πλάτος οθόνης.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
:p

Τα υποκειμενικά είναι το 6" στα 6μ απόσταση ακρόασης. Ομοίως στην εικόνα.

:D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Η απόσταση θεασης είναι καθαρά υποκειμενικό
Καθόλου
Σε σωστή υλοποίηση με 4κ υλικό δεν έχεις πρόβλημα να κάτσεις σε 3,3 μέτρα απόσταση με 3,50 πλάτος οθόνης.
Σωστή υλοποίηση;
By the way, 3,5m πλάτος παίζει να είναι πάνω από 130" οθόνη 16:9. Και με 106" μια χαρά είσαι σε αυτή την απόσταση για 4Κ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Γύρω στις 150 ιντσες είναι σε 239/1
Βέβαια εγώ τι να πω
Του κεφαλιού μου λέω και κάνω οπότε μην με παίρνετε στα σοβαρά
Στο κάτω κάτω το by the book είναι το σωστό .
Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σε 3.5μ οθονη απο τα 3.3μ βλεπω για 10 λεπτα ...οπως γινεται και με τα db κατι παρομοιο ;)
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εγώ είμαι στα 3.5m απόσταση με 106" 16:9 και την θεωρώ πολύ οριακά. Μεγαλύτερη υπάρχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ο καθένας βλέπει όπως θέλει .
Μπορείς να τραβήξεις κ την καρέκλα πίσω μετά από 10 λεπτά .
Και μετά από λίγο την ξανατραβαει μπροστά βέβαια ...
Ειναι καθαρά υποκειμενικό.
Αλέξη για κάνε μια δοκιμή κ τραβά την καρέκλα ένα μέτρο μπροστά κ δες 2 έργα .
Να δούμε τι θα πεις μετά από την δοκιμή ...:gamer::D:beach:
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Εγω στα 3 μετρα εχω 126 ιντσες .
Οποιος την βλεπει , στα πρωτα λεπτα λεει " πολυ μεγαλη δεν μου αρεσει " , αφου δει κανενα μισαωρο και συνηθισει λεει " πολυ ωραια , χορταστικη , μπαινεις μεσα στην ταινια" ,
Εγω καμμια 10αρια ιντσες αν μπορουσα θα την ανοιγα και αλλο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ο καθένας βλέπει όπως θέλει .
Μπορείς να τραβήξεις κ την καρέκλα πίσω μετά από 10 λεπτά .
Και μετά από λίγο την ξανατραβαει μπροστά βέβαια ...
Ειναι καθαρά υποκειμενικό.
Αλέξη για κάνε μια δοκιμή κ τραβά την καρέκλα ένα μέτρο μπροστά κ δες 2 έργα .
Να δούμε τι θα πεις μετά από την δοκιμή ...:gamer::D:beach:
Το έχω κάνει. Δεν.
Σε 16:9 είναι στα όρια για μένα. Σε 2.35:1 ναι θα ήθελα μεγαλύτερη.
Δεν με ενοχλεί το σύνολο αλλά το ύψος. Αν είχα το ύψος που έχω τώρα σε 16:9 στην 2.35:1 εικόνα, που θα ήταν και μεγαλύτερη ΟΚ. Δεξιά αριστερά θέλω ακόμα δηλαδή. Ύψος όχι.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Άρα σωστά τα λέω εεε ;
:rolleyes:

Ο καθένας βλέπει όπως θέλει .
Μπορείς να τραβήξεις κ την καρέκλα πίσω μετά από 10 λεπτά .
Και μετά από λίγο την ξανατραβαει μπροστά βέβαια ...
να παρω μια με ροδακια δλδ :roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top