Dolby Atmos

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Πάντα αν θέλουμε το "βέλτιστο" αποτέλεσμα θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν και τα χαρακτηριστικά "ακτινοβόλησης" του ηχείου, το FR του και η επίδραση του χώρου.
εγω θα ελεγα οτι εαν θελουμε το βελτιστο αποτελεσμα θα πρεπει να επιλεγουμε ηχεια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα ακτινοβολησης συν ολα τα υπολοιπα οπως δυναμικο ευρος κτλπ.

δεν ειναι τυχαιο οτι επαγγελματιες του χωρου επιλεγουν συγκεκριμενα ηχεια οχι μονο για τις κινηματογραφικες αιθουσες αλλα και για τα οικιακα σινεμα.
για παραδειγμα οι τυποι του grobi kino επιλεγουν ηχεια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.
1633449651211.png

1633449978345.png


φαινεται οτι επιτηδες εχουν μετατοπισμενα αριστερα ή δεξια τον λοβο εκπομπης των υψηλων συχνοτητων για ευνοητους λογους περιορισμου των πρωτων ανακλασεων αλλα και για να κερδιζει κανεις χωρο πισω απο το πανι προβολης. οσο για τα σαραουντ ή και οροφης εκει εχουμε διαφορετικη διασπορα στον ιδιο ακομη αξονα.
1633449910521.png



 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ξέρει τι κάνει ο Patrick.
Και τρελός Auro3Dάκιας.
Ίσως και ο μοναδικός που έχει ακούσει το Auro3D soundbar, εκτός των καταακευαστων βέβαια.

Και Demo room με Trinnov 32αρι γιατί έχει άλλα ηχεία για Dolby Atmos layout και άλλα για Auro3D.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
εγω θα ελεγα οτι εαν θελουμε το βελτιστο αποτελεσμα θα πρεπει να επιλεγουμε ηχεια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα ακτινοβολησης συν ολα τα υπολοιπα οπως δυναμικο ευρος κτλπ.

δεν ειναι τυχαιο οτι επαγγελματιες του χωρου επιλεγουν συγκεκριμενα ηχεια οχι μονο για τις κινηματογραφικες αιθουσες αλλα και για τα οικιακα σινεμα.
για παραδειγμα οι τυποι του grobi kino επιλεγουν ηχεια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.



φαινεται οτι επιτηδες εχουν μετατοπισμενα αριστερα ή δεξια τον λοβο εκπομπης των υψηλων συχνοτητων για ευνοητους λογους περιορισμου των πρωτων ανακλασεων αλλα και για να κερδιζει κανεις χωρο πισω απο το πανι προβολης. οσο για τα σαραουντ ή και οροφης εκει εχουμε διαφορετικη διασπορα στον ιδιο ακομη αξονα.



Σίγουρα, όσο πιο σωστές και κατάλληλες για την δουλειά και τον χώρο είναι οι "συσκευές" τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα.
Αν υπάρχει ήδη ο εξοπλισμός και δεν αλλάζεται προχωράς στα υπόλοιπα.
Αν κάνεις κάτι εξ' αρχής, και έχεις ελευθερία κινήσεων και budget γίνονται και παπάδες (που μειώνονται τα "καλά" όσο παρεμβαίνει στα αισθητικά ο ιδιοκτήτης).


Ξέρει τι κάνει ο Patrick.
Και τρελός Auro3Dάκιας.
Ίσως και ο μοναδικός που έχει ακούσει το Auro3D soundbar, εκτός των καταακευαστων βέβαια.

Και Demo room με Trinnov 32αρι γιατί έχει άλλα ηχεία για Dolby Atmos layout και άλλα για Auro3D.
Αν είσαι απολυτάκιας, κάτι τέτοιο είναι η "βελτιστότερη" λύση.
Δοκιμές άπειρες, τα καλύτερα δυνατά στησίματα για τον χώρο σου.
Και αν κάποια άλλη διάταξη ηχείων αποδίδει καλύτερα στο χώρο σου το Χ format, άλλα ηχεία και profile για το Χ format, άλλα ηχεία και profile για το Y format, κ.ο.κ. ( λεφτά, χώρος και ειδικός να υπάρχουν :D )
 






Μηνύματα
52
Reaction score
3
γεια σας.Παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας για την τοποθετηση 6 ηχειων atmos. front-rear height (ψηλα στον τοιχο)+ top middle η ολα στο ταβανι.Υπαρχει ακουστικη διαφορα ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
γεια σας.Παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας για την τοποθετηση 6 ηχειων atmos. front-rear height (ψηλα στον τοιχο)+ top middle η ολα στο ταβανι.Υπαρχει ακουστικη διαφορα ?
καλύτερα θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο νήμα για τον χώρο σου....να μας πεις για το σεταπ σου....
εδώ είναι γενικές συζητήσεις;)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Παιδιά , καλό είναι να ξέρουμε σε ποιά κατηγορία εμπίπτει κάθε μηχάνημα , και τι μπορούμε να περιμένουμε απο αυτό.
Ενας ολοκληρωμένος , δεν μπορεί ποτέ να εκτελέσει χρέη ενός prepro . Οσο καλός και να είναι . Ο prepro θα είναι πάντα καλύτερος .
Τώρα ένας ολοκληρωμένος , δεν πρόκειται να έχει ΠΟΤΕ την ισχύ που ονειρεύονται μερικοί και θεωρούν ότι με εναν τέτοιον καθάρισαν . Οσο και ισχυρός να φαίνεται ο εκάστοτε γαμάτος ολοκληρωμένος , δεν παύει να είναι ακριβώς αυτό , ολοκληρωμένος , όχι πρε προ και τελικοί.
Τα τροφοδοτικά σοβαρών prepro , όπως ο DENON AVP A1HD , κάνουν τα τροφοδοτικά απο ολοκληρωμένους να χλωμιάζουν . Δύο μεγάλοι τοροειδείς και άλλοι 4 EI , σε προενισχυτή δεν έχουν φορεθεί ποτέ.
Στους τελικούς τώρα αν δεν πληρώσεις τροφοδοτικά , ισχύ δεν παίρνεις που να βαράς τον κώλο σου κάτω.
Η θα πάρεις ένα μεγάλο δικάναλο τελικό για τα L,R και κάποιον άλλο για τα υπόλοιπα ή αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.
Δεν βγαίνει ισχύς με πορδές .
Οι ολοκληρωμένοι στην καλύτερη περίπτωση βγάζουν γύρω στα 80watts σε 5 κανάλια όταν μιλάμε για denon marantz.
Κάπου εκεί είναι και οι yamaha .
Και πολλά είναι . Από ένα τροφοδοτικό αυτά τα watts , είναι πολλά .
Ο κορυφαίος DENON μιλάει για 5χ125 ή κάτι τέτοιο , αλλά αν του χώσεις 13 ηχεία επάνω του είναι αν θα βγάλει 13χ50 .
όπου 13χ80=1040 watts . Σιγά μην βγάλει ο ΕΝΑΣ EL ΜΕΤΣ/ΤΗΣ 1040 WATTS .
Δεν βγαίνει με ότι διαστάσεις και να έχει . Και να πρέπει να σηκώνει και 4ωμα ηχεία . Δεν σφάξανε. Ακόμα.
Οποιος θέλει πιο πολλή ισχύ απο τα 7-9χ50watts που μπορούν να δώσουν οι ολοκληρωμένοι , πάει σε τελικούς.
Οσο αφορά στα συστήματα ισοστάθμισης , το καθένα κάνει τα δικά του , και φυσικά δεν ικανοποιούν .
Χωρίς χέρι δεν παίζει κανένα τους .
Εγώ κραζω το Audyssey ΠΟΥ ΤΟ ΈΧΩ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΉ μέχρι και την προτελευταία το xt 32.
Ποτέ δεν μέτρησε σωστά και δεν έφτιαξε ποτέ καμία σοβαρή καμπύλη . Ολα κουκουρούκου τα κάνει ότι κι αν κάνω με το μικρόφωνο . Παίρνει τον ανήφορο από τα 3-4 KHZ και μετά . Το ίδιο κάνει και στις πολύ χαμηλές συχνότητες .
Τα ηχεία που έχω τώρα , ενεργά τρίδρομα , έχουν αρκετές μεσαίες μεσουψηλές και υψηλές να φάνε και οι κόττες .
Δεν είναι πριμαριστά ούτε λαμπρά , κι όμως το xt 32 τους πετάει μέχρι και 10db στο κεφάλι από τα 3-4 khz και πάνω , έτσι για να έχω. Δλδ τα κάνει να τσιρίζουν .
Ενα dirac που δοκίμασα , από έναν φίλο τα έκανε καλύτερα , διαφορετικά θα έλεγα , αλλά δεν μου άρεσε .
Κατέληξα στο χειροκίνητο EQ όπου χρειάζεται .
Και κυρίως , στις χοντρές διαφορές . Τις ψιλές τις αφήνουμε Ως έχουν .
Δεν έχει νόημα να φτιάξεις μία στενή τρύπα στα 300hz με εύρος 50hz μπρος πίσω. Δεν ασχολείσαι καθόλου , διότι δεν ακούγεται .


Αφήνω για το τέλος την διαφορά , που άκουσα , έχοντας βάλει τον DENON AVC-8500HA που μου δάνεισε αγαπητός φίλος .
Λοιπόν κάνει τα πάντα όπως και ο δικός μου , αλλά παίζει και ATMOS , AURO3D και όλα τα λοιπά.
Full immersive λοιπόν , με κάτι δανεικά jbl control now x4 .
Eβριζα 2 ώρες , για την όλη ταλαιπωρία να στήσω το γμημένο atmos .
Σιγά ρε την πίπα !!
Εφαγα την ταλαιπωρία να κουβαλήσω το θηρίο , και να στήσω άλλα 4 ηχεία , όπως πρέπει , γμτ , οχι μικρά ηχεία , 4 γομάρια με 10ιντσα woofers , μόνο και μόνο για να ακούσω atmos και μουσική .
Τρίχες κατσαρές άκουσα.
Απλώς έχοντας εντυπωσιαστεί από το σύστημα ενός φίλου με ατμος , είπα να κάνω την υπέρβαση.
Καλά ! π@π@ριές Μαρίτσα μου.
Οχι ρε ΔΕΝ στήνω ΑΤΜΟΣ ποτέ . Δε λέει και δεν δικαιολογεί τον κόπο και τα έξοδα .
Με την καμία όμως .
Ούτε σε ταινίες ούτε σε μουσική .
Δεν με έπεισε .
Θεωρώ ότι ακούω καλύτερα με αυτά που έχω. Σε 9.2 .
Αυτά από εμένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Παιδιά , καλό είναι να ξέρουμε σε ποιά κατηγορία εμπίπτει κάθε μηχάνημα , και τι μπορούμε να περιμένουμε απο αυτό.
Ενας ολοκληρωμένος , δεν μπορεί ποτέ να εκτελέσει χρέη ενός prepro . Οσο καλός και να είναι . Ο prepro θα είναι πάντα καλύτερος .
Τώρα ένας ολοκληρωμένος , δεν πρόκειται να έχει ΠΟΤΕ την ισχύ που ονειρεύονται μερικοί και θεωρούν ότι με εναν τέτοιον καθάρισαν . Οσο και ισχυρός να φαίνεται ο εκάστοτε γαμάτος ολοκληρωμένος , δεν παύει να είναι ακριβώς αυτό , ολοκληρωμένος , όχι πρε προ και τελικοί.
Τα τροφοδοτικά σοβαρών prepro , όπως ο DENON AVP A1HD , κάνουν τα τροφοδοτικά απο ολοκληρωμένους να χλωμιάζουν . Δύο μεγάλοι τοροειδείς και άλλοι 4 EI , σε προενισχυτή δεν έχουν φορεθεί ποτέ.
Στους τελικούς τώρα αν δεν πληρώσεις τροφοδοτικά , ισχύ δεν παίρνεις που να βαράς τον κώλο σου κάτω.
Η θα πάρεις ένα μεγάλο δικάναλο τελικό για τα L,R και κάποιον άλλο για τα υπόλοιπα ή αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.
Δεν βγαίνει ισχύς με πορδές .
Οι ολοκληρωμένοι στην καλύτερη περίπτωση βγάζουν γύρω στα 80watts σε 5 κανάλια όταν μιλάμε για denon marantz.
Κάπου εκεί είναι και οι yamaha .
Και πολλά είναι . Από ένα τροφοδοτικό αυτά τα watts , είναι πολλά .
Ο κορυφαίος DENON μιλάει για 5χ125 ή κάτι τέτοιο , αλλά αν του χώσεις 13 ηχεία επάνω του είναι αν θα βγάλει 13χ50 .
όπου 13χ80=1040 watts . Σιγά μην βγάλει ο ΕΝΑΣ EL ΜΕΤΣ/ΤΗΣ 1040 WATTS .
Δεν βγαίνει με ότι διαστάσεις και να έχει . Και να πρέπει να σηκώνει και 4ωμα ηχεία . Δεν σφάξανε. Ακόμα.
Οποιος θέλει πιο πολλή ισχύ απο τα 7-9χ50watts που μπορούν να δώσουν οι ολοκληρωμένοι , πάει σε τελικούς.
Οσο αφορά στα συστήματα ισοστάθμισης , το καθένα κάνει τα δικά του , και φυσικά δεν ικανοποιούν .
Χωρίς χέρι δεν παίζει κανένα τους .
Εγώ κραζω το Audyssey ΠΟΥ ΤΟ ΈΧΩ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΉ μέχρι και την προτελευταία το xt 32.
Ποτέ δεν μέτρησε σωστά και δεν έφτιαξε ποτέ καμία σοβαρή καμπύλη . Ολα κουκουρούκου τα κάνει ότι κι αν κάνω με το μικρόφωνο . Παίρνει τον ανήφορο από τα 3-4 KHZ και μετά . Το ίδιο κάνει και στις πολύ χαμηλές συχνότητες .
Τα ηχεία που έχω τώρα , ενεργά τρίδρομα , έχουν αρκετές μεσαίες μεσουψηλές και υψηλές να φάνε και οι κόττες .
Δεν είναι πριμαριστά ούτε λαμπρά , κι όμως το xt 32 τους πετάει μέχρι και 10db στο κεφάλι από τα 3-4 khz και πάνω , έτσι για να έχω. Δλδ τα κάνει να τσιρίζουν .
Ενα dirac που δοκίμασα , από έναν φίλο τα έκανε καλύτερα , διαφορετικά θα έλεγα , αλλά δεν μου άρεσε .
Κατέληξα στο χειροκίνητο EQ όπου χρειάζεται .
Και κυρίως , στις χοντρές διαφορές . Τις ψιλές τις αφήνουμε Ως έχουν .
Δεν έχει νόημα να φτιάξεις μία στενή τρύπα στα 300hz με εύρος 50hz μπρος πίσω. Δεν ασχολείσαι καθόλου , διότι δεν ακούγεται .


Αφήνω για το τέλος την διαφορά , που άκουσα , έχοντας βάλει τον DENON AVC-8500HA που μου δάνεισε αγαπητός φίλος .
Λοιπόν κάνει τα πάντα όπως και ο δικός μου , αλλά παίζει και ATMOS , AURO3D και όλα τα λοιπά.
Full immersive λοιπόν , με κάτι δανεικά jbl control now x4 .
Eβριζα 2 ώρες , για την όλη ταλαιπωρία να στήσω το γμημένο atmos .
Σιγά ρε την πίπα !!
Εφαγα την ταλαιπωρία να κουβαλήσω το θηρίο , και να στήσω άλλα 4 ηχεία , όπως πρέπει , γμτ , οχι μικρά ηχεία , 4 γομάρια με 10ιντσα woofers , μόνο και μόνο για να ακούσω atmos και μουσική .
Τρίχες κατσαρές άκουσα.
Απλώς έχοντας εντυπωσιαστεί από το σύστημα ενός φίλου με ατμος , είπα να κάνω την υπέρβαση.
Καλά ! π@π@ριές Μαρίτσα μου.
Οχι ρε ΔΕΝ στήνω ΑΤΜΟΣ ποτέ . Δε λέει και δεν δικαιολογεί τον κόπο και τα έξοδα .
Με την καμία όμως .
Ούτε σε ταινίες ούτε σε μουσική .
Δεν με έπεισε .
Θεωρώ ότι ακούω καλύτερα με αυτά που έχω. Σε 9.2 .
Αυτά από εμένα.

Θεωρω ολα οσα ειπες, to the point και πολυ σωστα.
Ακομη και για το Atmos που ισως μερικοι πεσουν να σε φανε. Marketing gimmick το θεωρω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Όχι και μαρκετίστικο τέχνασμα το Atmos βρε παιδιά.

Δηλαδή, νταξ ........, το ακούσαμε πρώτη φορά από το θείο στο Brooklyn και γελάσαμε, όχι πάλι.

Αν δεν σας αρέσει ή δεν βλέπετε κανένα λόγο να το ακολουθήσετε ΟΚ. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι gimmick, αλλά ότι δεν σας αρέσει.

Να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή.
Gimmick είναι κάτι που σχεδιάστηκε με σκοπό να τραβήξει το ενδιαφέρον χωρίς πραγματική αξία.

Αν δεν καταλαβαίνει κάποιος ΟΚ, αλλά μέχρι εκεί.
 




Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Όχι και μαρκετίστικο τέχνασμα το Atmos βρε παιδιά.

Δηλαδή, νταξ ........, το ακούσαμε πρώτη φορά από το θείο στο Brooklyn και γελάσαμε, όχι πάλι.

Αν δεν σας αρέσει ή δεν βλέπετε κανένα λόγο να το ακολουθήσετε ΟΚ. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι gimmick, αλλά ότι δεν σας αρέσει.

Να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή.
Gimmick είναι κάτι που σχεδιάστηκε με σκοπό να τραβήξει το ενδιαφέρον χωρίς πραγματική αξία.

Αν δεν καταλαβαίνει κάποιος ΟΚ, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν μίλησα για gimmick . Είπα ότι δεν μου αρέσει.
Είπα ότι δεν στήνω atmos .
 


Μηνύματα
535
Reaction score
435
Μα δεν το είπα για σένα. 🙂
Ναι για μένα πήγαινε.
Αυτής της άποψης είμαι κι ας έχω τον εξοπλισμό.

Η όλη ταλαιπωρία, καλωδιομάνι, βιδώματα σε οροφές κλπ κλπ είναι έξοδα σε χρόνο και τσέπη που δεν αποδίδουν το wow factor ως αξία και αποτέλεσμα της επένδυσης αυτής (τουλάχιστον για ένα μέσο προς μεγάλο χώρο σε σπίτι).

Εφόσον έχετε διαφορετική άποψη, είναι απολύτως σεβαστή φυσικά (ή τόσο μεγάλο χώρο ώστε το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι πραγματικά αντιληπτό).
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αντιληπτό ήταν , στο δικό μου χώρο τουλάχιστον που είναι και μεγάλος .
Η ταλαιπωρία , και το κόστος δεν μου άρεσαν .
Με τα μικρά control now , νιαούριζαν γάτες πάνω απο το κεφάλι μου.
Με τα μεγάλα , ήταν καλύτερα τα πράγματα ,αλλά , δύσκολο το όλο εγχείρημα και δεν μου άρεσε και οπτικά , 4 κουτιά μεγάλων διαστάσεων από πάνω μου .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top