Dune (2021)


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σε σχέση με το παλιό είναι καλύτερο; Γιατί θυμάμαι όταν είχα πάει να το δω στα νιάτα μου έφυγα πριν τελειώσει.
Δεν το έχω δει. Έχω την εντύπωση πως οτιδήποτε σε σύγκριση με το φετινό δεν θα βλέπεται.

Γνωρίζοντας τα γούστα σου, πιθανόν να σε κουράσει η διάρκεια αλλά δες το, αξίζει.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σε σχέση με το παλιό είναι καλύτερο; Γιατί θυμάμαι όταν είχα πάει να το δω στα νιάτα μου έφυγα πριν τελειώσει.
Σε σύγκριση με το παλιό είναι πιο "εύπεπτο". Στα αρνητικά ότι η πλοκή είναι γνωστή στην τελευταία της λεπτομέρεια, ακόμη και σε επίπεδο διαλόγου. Στα ουδέτερα ότι το να δίνεις νέα πρόσωπα σε "γνωστούς" (από το βιβλίο ή προηγούμενες σειρές/ταινία) χαρακτήρες θέλει λίγη συνήθεια, αλλά γίνεται αβίαστα μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Σχεδόν όλο το καστ είναι πολύ καλό.
Στα θετικά ότι και ο Villeneuve και ο Zimmer ήθελαν να το κάνουν επικό και αξιομνημόνευτο και το πέτυχαν. Χαίρομαι που έσπασα την μακρά αποχή από τις αίθουσες με αυτό, αν και η εικόνα θα ήθελα να είναι λίγο καλύτερη.

Θα έπρεπε να είχε γυριστεί ταυτόχρονα με το δεύτερο - εάν τελικά υπάρξει.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το είδα εχθές στα Village Cinemas στη Sphera.
Πολύ ωραία δουλειά και στον ήχο και στην εικόνα.
Το θεωρώ καλύτερο από το πρώτο του 1984 το οποίο είδα πρώτη φορά το Σάββατο.
Δεν πήραμε χαμπάρι πότε πέρασαν 160'.
Δεν με πείραξε το 3D στο οποίο δεν είμαι καν οπαδός.
Η αίθουσα τα σπάει. Ο ήχος τα σπάει.
Πεντακάθαρος ήχος σε κάθε ένταση, με ένα μπάσο που δεν έχω βιώσει πουθενά. Νομίζω ότι παλιά δεν έπαιξε έτσι, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί έχω να πάω πάρα πολύ καιρό.
Ένα μικρό αλλά για την σκοτεινή εικόνα. Θα την ήθελα με περισσότερο φως αν και γνωρίζω ότι είναι 3D και με τεράστια οθόνη.
Σε όποιον δεν αρέσει η X-Curve να κάτσει σπίτι του.

Στις εισόδους του γκαράζ υπάρχουν θερμικές κάμερες και οι securities βλέπουν άπαντες μέσα από υπολογιστή. 👍
Στην είσοδο του Village σκανάρισμα πιστοποιητικού και με έλεγχο ταυτότητας. 👍
Στην αίθουσα τα καθίσματα πιασμένα εναλλάξ. Οποτε Max capacity 50%. 👍
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πόσο έχει το εισητηρίο ?
Έχω να πάω αιώνες
Αληθεύει ότι μόνο ηλεκτρονικά βγάζεις εισητηρίο ?
Ποια θέση προτείνεται?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πόσο έχει το εισητηρίο ?
Έχω να πάω αιώνες
Αληθεύει ότι μόνο ηλεκτρονικά βγάζεις εισητηρίο ?
Ποια θέση προτείνεται?
Στην Sphera έχει 12€ το άτομο.
Εμείς δώσαμε 16.80€ +0.40€ για 2 εισητηρία λόγο Τετάρτης και Cosmote.
Μπορείς να βγάλεις και από τα ταμεία.
Για θέση στο κέντρο, λίγο πάνω ή κάτω από τον κεντρικό διάδρομο.
Από το site τους επιλέγεις και θέση.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Το είδα χθες.

Πολύ καλή παραγωγή αλλά μεγάλη κούραση το σενάριο. Σε συνδυασμό με τη νωθρή ατμόσφαιρα με έκανε να νιώθω λες και περιμένω σε ουρά δημόσιας υπηρεσίας.

Και κάπου έλεος με τις μάχες στο μέλλον που τα όπλα είναι σπαθιά και μαχαίρια...

5/10
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αυτό που γράφει ο @xfader :thumbsup:

Μουσική, εικόνα και αισθητική καταπληκτική, αλλά δεν νομίζω να μπορούσαν να το κάνουν πιο βαρετό.
Ας γυρίζανε και το part 2, και να έβγαινε μια ταινία 2 ωρών και για τα δύο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το είδα χθες.

Πολύ καλή παραγωγή αλλά μεγάλη κούραση το σενάριο. Σε συνδυασμό με τη νωθρή ατμόσφαιρα με έκανε να νιώθω λες και περιμένω σε ουρά δημόσιας υπηρεσίας.

Και κάπου έλεος με τις μάχες στο μέλλον που τα όπλα είναι σπαθιά και μαχαίρια...

5/10
Δηλαδή με όλο αυτόν το χαμό για το ποιος θα ελέγχει την πάπρικα είσαι ΟΚ;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε σχέση με το παλιό είναι καλύτερο; Γιατί θυμάμαι όταν είχα πάει να το δω στα νιάτα μου έφυγα πριν τελειώσει.
Την εικαστική σκοπιά του David Lynch όταν λειτουργεί καλά είτε τη λατρεύουν είτε την απεχθάνονται ολότελα...Στην παλαιότερη κινηματογραφική εκδοχή του Dune δεν λειτουργούσε όμως και τόσο καλά...
Δηλαδή με όλο αυτόν το χαμό για το ποιος θα ελέγχει την πάπρικα είσαι ΟΚ;
Γιατί όχι; :sneaky:
Η συγγραφική σειρά του "Dune" από τον Frank Herbert μετέφερνε άκρως αλληγορικά μηνύματα κι έντονο οικολογικό πνεύμα,πολύ πριν να γινόταν κάτι τέτοιο ΄΄μόδα΄΄.

Παραδείγματος χάριν,στο κεντρικό απόφθεγμα ΄΄ The spice must flow...΄΄ μπορούμε ν'αντικαταστήσουμε το ΄΄μπαχάρι΄΄ με οποιοδήποτε σύγχρονο αγαθό επιλογής μας,απεικονίζοντας έτσι διαχρονικά τον τρόπο που λειτουργούν οι κοινωνίες...
...
Και κάπου έλεος με τις μάχες στο μέλλον που τα όπλα είναι σπαθιά και μαχαίρια...
5/10
Όχι μάλιστα κοντινό αλλά απώτερο μέλλον...Γι αυτό και λειτουργεί ως ένα ακόμη αλληγορικό στοιχείο,δείγμα του ότι παραμένουμε πρωτόγονοι όσες χιλιετίες και να παρέλθουν...Όπως και το να χρειάζεται κάποιο ΄΄μπαχάρι΄΄ ,δηλαδή δρόγες αντί τεχνολογικής εξέλιξης για την πλοήγηση στο Σύμπαν... :wink:
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Τώρα που είπες για αλληγορία στον @xfader σίγουρα θα το ξανασκεφτεί 🤣

Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι παρά τη δημοφιλία του ομώνυμου βιβλίου (αλλά και των επόμενων), κάθε απόπειρα να αποδοθεί στην μεγάλη ή και την μικρή οθόνη έχει συναντήσει προβλήματα και κριτική.
Ας βάλω και λίγη βλασφημία στην εξίσωση: Σε δύο ώρες είναι αδύνατο να δεις "Dune" σχεδόν τόσο όσο να δεις "Lord of the RIngs". Ας κάνουμε υπομονή για το επόμενο και ας τα κρίνουμε και ως ολοκληρωμένο έργο. Νομίζω ότι το πρώτο έγινε όσο καλύτερο μπορούσαμε να περιμένουμε, σαν ένα άλλο "The Two Towers" ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τα πολύ σημαντικά στοιχεία που δεν αναφέρονται στην νέα ταινία κάνουν όποιον θυμάται το παλιότερο να σκέφτεται συνεχώς οτι λείπουν και όποιον δεν το έχει δει να μένει με μεγάλα Χερμπερτοκοσμικά κενά.

Ας ελπίσουμε οτι θα παραχθεί όλη η τριλογία που θέλει ο σκηνοθέτης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Προσωπικά όχι μόνο δεν με κούρασε ή να βαρεθώ, δεν κατάλαβα πως πέρασε η ώρα.
Από ένα σημείο και μετά ξέχασα το super ηχοσύστημα της αίθουσας γιατί αυτό που έπαιρνα ως εμπειρία ήχου και εικόνας ήταν τόσο καλά δεμένο που δεν έχω λόγια.
Για μένα εδώ τελειώνει και η επιτυχία ενός συστήματος.
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
5/10 είναι αλητεία :lol:, είναι σίγουρα καλύτερη εκδοχή απο αυτή του Lynch αλλά ναι, δεν μιλάμε για αριστουργημα σε καμία περίπτωση. Τίμιο είναι ενα 7/10 , ίσως και λίγο περισσότερο. Ειδικά αν το δεις στο σινεμά, δεν τα κλαις τα φράγκα (είναι λίγο σαδομαζο η κατάσταση με μάσκες και λοιπά καουμποϊλικια αλλα μπρος στα κάλλη τι ειναι ο πόνος!).
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top