Dune HD Pro 4K



petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
με τα 10bit hdr πως τα παει το solo δε τα επεζε ενω το α500 τα επεζε χαλαρα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.385
Reaction score
74.637
Τι βιάζεσαι βρε εσύ; Αφού δεν έχεις μπει ακόμα στο τριπάκι του uhd, περίμενε και για media player. Το τοπίο είναι ακόμα θολό.
Όχι στον ήχο Γιωργάκη. ;)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.921
Reaction score
3.722
με τα 10bit hdr πως τα παει το solo δε τα επεζε ενω το α500 τα επεζε χαλαρα
Aυτή είναι η βασική διαφορά του από το Solo, μαζί με το 4K60 (εάν θυμάμαι καλά, το Solo τερμάτιζε στα 30).
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
απο που το βρισκουμε γιατι Ελλαδα δεν το βλεπω να το εχει καποιο μαγαζι?
 



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
με τα 10bit hdr πως τα παει το solo δε τα επεζε ενω το α500 τα επεζε χαλαρα
Είσαι σίγουρος ότι το Α500 παίζει HDR από την HDMI 1.4? Αρχεία 10bit HEVC ναι, αλλά όχι HDR
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
10 bit hevc nai tv δεν εχει hdr δε μπορω να ξερω αλλα τα 10μπιτα με hdr τα πεζει
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Περισσότερες ευαίσθητες πληροφορίες... Πάλι σε σύγκριση με το X9S.

Στο X9s στις δυσκολες σε banding σκηνες του blade runner 2049 (κοντα στο 11o λεπτο που βγαινει ο Γκοσλινγκ απο το space car και φαινεται ο ουρανος πισω του) αν ρυθμισεις την εξοδο σε 4:2:0 και 12bit το banding καθαρίζει (δεν ισχυει ουτε σε 10bit, ουτε σε 4:4:4).

To Dune εμφανιζει banding, αλλα για καποιο λόγο (δεν ξερω αν εχει θεμα με την αλυσιδα μου) δεν επιτρεπει την αλλαγή σε οτιδήποτε αλλο απο 8bit (μαυρη εικόνα). Πιθανοτατα και αυτο σε 12bit, 4:2:2 (δεν εχει επιλογη για 4:2:0) να μην εχει θεμα. Δεν προλαβα να το συνδέσω απευθείας στην τηλεόραση, αλλα δεν νομιζω να δημιουργεί προβλημα ο marantz sr 7011 (υποστηριζει πληρως ολα τα νεα format).

Παντως για πρώτο fw ειναι πολύ καλο και τελικά συμπεράσματα καλο ειναι να βγουν λιγο αργότερα. Αναμένεται συντομα νεο firmware update.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
http://mediaplayers.gr/dune-hd-pro-4k/

Μια χαρά τελικά λύνεται το θεμα του banding, εστω και με manual τροπο, οπως και στα Zidoo.
Γενικά, τα παει πολύ καλά για πρωτο firmware.
Ελπιζω το ΣΚ να βγαλω ακρη για το αν μπορεί να περαστεί χειροκινητα το play store της google.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
To πρώτο major update εφτασε.
Προσθέτει και Google Play Store μεταξυ αλλων

Το ματι μου επιασε για αυτοματο maxed out video color output, κατι που ισως να λυνει αυτοματα το θεμα του banding, αν μπορει το display σας να υποστηριξει 12bit.

Θα γινουν δοκιμές το Σ/Κ ;)
 




Μηνύματα
4
Reaction score
0
Γεια σε ολους

Εχω εδω και πολλα χρονια απροβληματιστο το Himedia Hd900A το οποιο με εξυπηρετει στις πολλες 3d ταινιες αλλα και τις απλες στην 1080 samsung μου.
Εχω παρει μια 2η τν samsung 4k hdr οποτε αφου τελευταια εχω και κατι προβληματακια με διαφορους υποτιτλους που κυκλοφορουν, ειπα να δω τι γινεται να ανανεωθω:) Μετα απο ψαξιμο μεταξυ q10 pro και αυτου του dune, πολυ πιο καινουριο μοντελο, κλινω προς αυτο.
Το εχει καποιος ηδη; Ευχαριστημενος; Εξωτερικοι υποτιτλοι κανονικα σε 3d ταινιες;
Που μπορω να ανεβασω ενα "προβληματικο" (στο himedia) srt αρχειακι να το δοκιμασει καποιος στο συγκεκριμενο player?
Προς το παρον το βαζω απο εδω
http://www.easybytez.com/u81x0v03c8we
και απο εδω
https://www.dropbox.com/s/7hdkzr2tlayu9oh/heist.srt?dl=0

Ευχαριστω πολυ
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.349
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top