Dune REALBOX 4K

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Τελικά δοκίμασε κανεις αναπαραγωγή από εξωτερικό δίσκο usb 2.5"?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Οκ το βρήκα τελικά , ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Πάντως έχει περιθώρια βελτιωσεων στο θέμα των Media συλλογών τελικά.
Το ποιες πληροφορίες θα εμφανιστούν, εξαρτάται από τις πληροφορίες που έχει η βιβλιοθήκη. Όλη η δική μου βιβλιοθήκη έχει σχεδόν όλες τις πληροφορίες που υπάρχουν σε ό,τι αφορά εξώφυλλα, εσώφυλλα, φωτογραφία που θέλω να εμφανίζεται κατά την αναπαραγωγή κλπ.

Παράδειγμα: στο Dark Side of the Moon υπάρχουν
Dark Side Of The Moon.png


με το folder.jpg να είναι η εικόνα που παρουσιάζεται στην οθόνη κατά την αναπαραγωγή.

Τελικά δοκίμασε κανεις αναπαραγωγή από εξωτερικό δίσκο usb 2.5"?
Το βράδυ που θα έχω ηρεμία. Τι θέλεις να δοκιμάσω;
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Τελικά δοκίμασε κανεις αναπαραγωγή από εξωτερικό δίσκο usb 2.5"?
Μάλλον αυτό έπρεπε να έχει γίνει απο σένα μιας και έχεις κάνει και το review :D:D:D:D
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Το βράδυ που θα έχω ηρεμία. Τι θέλεις να δοκιμάσω;
Το περιμένω την παρασκευή και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, κάνε τον κόπο κούμπωσε ένα δίσκο χωρίς εξωτερική τροφοδοσία πάνω απο 1 ΤΒ και δοκίμασε αν δουλεύει σωστά χωρίς διακοπές και γενικότερα αν βγάζει έργο χωρίς διακοπές και κολλήματα, τουλάχιστον εγώ θα σου είμαι υπόχρεος. Εάν δεν τον σηκώνει το mp λόγω τροφοδοσίας πιστεύω ότι ο δίσκος αν βάλεις αυτί θα έχει ένα χαρακτηριστικό κάτι σαν τακ-τακ..
Βέβαια το τελευταίο (τακ-τακ) δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, απλά το διάβασα σε δίπλα forum που έχει τεθεί το θέμα και εκεί αλλά βλέπω να ευσταθεί ..........
 
Last edited:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Μάλλον αυτό έπρεπε να έχει γίνει απο σένα μιας και έχεις κάνει και το review :D:D:D:D
Εγώ δοκίμασα 128αρι στικακι και 250αρη wd 2.5" για τουλάχιστον μιση ωρα συνεχούς αναπαραγωγής χωρίς πρόβλημα.
Δεν ξερω τι θα γίνει με έναν πχ 4tb που απαιτεί περισσότερο ρεύμα.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Εγώ δοκίμασα 128αρι στικακι και 250αρη wd 2.5" για τουλάχιστον μιση ωρα συνεχούς αναπαραγωγής χωρίς πρόβλημα.
Δεν ξερω τι θα γίνει με έναν πχ 4tb που απαιτεί περισσότερο ρεύμα.
Ελα μου ντε, εδώ είναι το θέμα, πάντως μιλώντας με τεχνικό κομπιουτερά με διαβεβαίωσε ότι, ότι δίσκος και να είναι σε μέγεθος μιλάμε πάντα για 5v. Το συγκεκριμένο box είναι 5v στα 2A όπως και το dune neo 4k plus και βγάζει και player με 12v που τα αμπερ κυμαίνονται απο 1-3. Τεχνικά αν το δούμε το θέμα είναι ότι ύπαρξη usb θύρας που δεν είναι ικανή να τραβήξει τα 5v δεν έχει και νόημα ύπαρξης απλά λογίζεται ως fail. Τούτο λεχθέντος δεν νομίζω να κατασκεύασαν ένα Mp που δεν μπορεί να δουλέψει με δίσκους usb. Αν όλο αυτό το σκεπτικό ισχύει τότε το mp θα έπρεπε να είχε άλλο χαρακτηρισμό ως όνομα όπως πχ streaming media player.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Kαι κάτι άλλο. Ας υποθέσουμε ότι λειτουργούμε με usb hub εξωτερικής τροφοδοσίας ρεύματος που επάνω του το hub έχει 5-7 θύρες usb. ΟΜΩΣ όσα hub και να είδα το τροφοδοτικό τους είναι 5v. Και το ερώτημα είναι πώς μπορεί να τροφοδοτήσει και να λειτουργήσει όλες τις υπάρχουσες θέσεις usb του hub, Η τάση είναι τάση και το πως διανέμεται στο κύκλωμα δεν είναι δικιά μας δουλειά, η δύναμη είναι στα αμπέρ και όποιος πιστεύει το αντίθετο ας με διαψεύσει. μην ξεχνάμε και τους φορτιστές των κινητών που η πλειάδα είναι 5v outpout και διαφέρουν τα amper και όσο πιο πολλά τα αμπερ τόσο δύναμη περισσότερη υπάρχει που συνεπάγεται ταχύτητα φόρτισης..
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Εγώ δοκίμασα 128αρι στικακι και 250αρη wd 2.5" για τουλάχιστον μιση ωρα συνεχούς αναπαραγωγής χωρίς πρόβλημα.
Δεν ξερω τι θα γίνει με έναν πχ 4tb που απαιτεί περισσότερο ρεύμα.
Συγγνώμην δεν σου την μπαίνω, αλλά όταν θέλεις να τσεκάρεις κάτι του βάζεις δύσκολα. Είναι σαν να μου λες ότι δοκιμάζεις ένα κλιματιστικό 24αρι inverter σε δωμάτιο 10 τετραγωνικών με έξω να έχει 15 βαθμούς και το ζητούμενο που θέλουμε είναι να δούμε αν αποδίδει μπορώντας στο ζεστό να αποδώσει 25 βαθμούς, εσύ τι λες θα τα καταφέρει ????? εννοείτε.... Αρα το τεστ που έκανες γνωρίζοντας την τροφοδοσία ήταν απλώς χάδι....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ετοιμάζω έναν 2,5" WD 3TB με υλικό από σειρές σε 720 και 1080p, mkv από full Bluray σε 1080, και δύο ταινίες 4Κ 42 Gb και 68 Gb. Θα χρειαστεί λίγη ώρα, υπομονή.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να του κοτσάρει κανείς και δεύτερο εξωτερικό σε usb, πρέπει να είναι μαζόχας. :biggrin:
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ετοιμάζω έναν 2,5" WD 3TB με υλικό από σειρές σε 720 και 1080p, mkv από full Bluray σε 1080, και δύο ταινίες 4Κ 42 Gb και 68 Gb. Θα χρειαστεί λίγη ώρα, υπομονή.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να του κοτσάρει κανείς και δεύτερο εξωτερικό σε usb, πρέπει να είναι μαζόχας. :biggrin:
Είπαμε αλλά εσύ το έριξες κατευθείαν στο λάκο με τα φίδια. 3 ΤΒ ωχ-ωχ (δεν είναι με εξωτερική τροφοδοσία έτσι ??)
Εννοείτε ότι δεύτερος δεν έχει νόημα !!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πάντως θυμάμαι ότι ακόμα και το Dune Prime 3.0 δεν μπορούσε να διαβάσει εξωτερικό usb 500 Gb χωρίς επιπλέον τροφοδοσία. Θα με εκπλήξει αν μπορέσει το μικρό.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ετοιμάζω έναν 2,5" WD 3TB με υλικό από σειρές σε 720 και 1080p, mkv από full Bluray σε 1080, και δύο ταινίες 4Κ 42 Gb και 68 Gb. Θα χρειαστεί λίγη ώρα, υπομονή.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να του κοτσάρει κανείς και δεύτερο εξωτερικό σε usb, πρέπει να είναι μαζόχας. :biggrin:
Αστα για αρκετή ώρα, εκτός που είναι αργά και πρέπει να πας για νάνι :lazy::lazy:
Πάντως θυμάμαι ότι ακόμα και το Dune Prime 3.0 δεν μπορούσε να διαβάσει εξωτερικό usb 500 Gb χωρίς επιπλέον τροφοδοσία. Θα με εκπλήξει αν μπορέσει το μικρό.
Μιλάς και για 10 χρόνια πριν ......
 



Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Συγγνώμην δεν σου την μπαίνω, αλλά όταν θέλεις να τσεκάρεις κάτι του βάζεις δύσκολα. Είναι σαν να μου λες ότι δοκιμάζεις ένα κλιματιστικό 24αρι inverter σε δωμάτιο 10 τετραγωνικών με έξω να έχει 15 βαθμούς και το ζητούμενο που θέλουμε είναι να δούμε αν αποδίδει μπορώντας στο ζεστό να αποδώσει 25 βαθμούς, εσύ τι λες θα τα καταφέρει ????? εννοείτε.... Αρα το τεστ που έκανες γνωρίζοντας την τροφοδοσία ήταν απλώς χάδι....
Το ξερω οτι δεν μου την μπαινεις. Κουβέντα κάνουμε.
Θα σου πω ομως και κατι αλλο.

Θεωρείς οτι περισσότεροι απο το 5% των κατόχων ενος τετοιου Dune θα χρησιμοποιησουν τις USB θύρες για αναπαραγωγή υλικού, εξαιρουμένης καποιας εκτακτης αναγκης?

Το κοινο του Dune (κατα αποκλειστικοτητα σχεδόν για αναπαραγωγή τοπικών αρχείων) κατα συντριπτική πλειοψηφία θα παιξει δικτυακά.
Τουλάχιστον εγω δεν ξερω καποιον που να παιζει αποκλειστικά απο δισκους και οχι κυρίως απο τον server/nas του.

Στην τελική, ειναι ενα εξαιρετικο video player που κανει τα παντα με 160€.
Σε αυτό το κόστος, αντε κανα μεταχειρισμένο Dune/Zidoo/Zapitti να επαιρνες.
Αν τα θελουμε ολα, τοτε παμε στα γνωστά μοντέλα με τις γνωστές τιμές.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πρώτο τεστ ΟΚ.
Ο δίσκος αναγνωρίστηκε, άνοιξαν τα περιεχόμενα παίζει κανονικά αρχείο 720p από το The Americans.
20200604_004959.jpg

20200604_005057.jpg
 


Μηνύματα
281
Reaction score
92
Σε όσα λές με βρίσκεις σύμφωνο, έλα μου όμως ότι όλοι δεν διαθέτουν nas. Εγώ διαθέτω 50αρα γραμμή αλλά nas όχι, άρα τι μου μένει.... να στριμάρω μέσω υπολογιστή οκ ???? Ναι αλλά στην ελλάδα είμαστε και το δίκτυο μόνο σταθερό δεν το λες. Με το zidoo που είχα το έχω δουλέψει αρκετές φορές με smba και 5 στις 10 φορές στιγμιαία έκοβε το δίκτυο και κρεμούσαν τα πάντα. Είμαι της φιλοσοφίας ότι όταν καθίσω να δω μια ταινία να μην με χαλάσει τίποτα, αν είναι να χώνω μπινελίκια για το γαμ@ιντερνετ που υπάρχει ας μου λείπει και έτσι προτιμώ να βάλω δίσκο και όλα να κυλάνε ρολόι.
Δεύτερο τεστ ΟΚ.
Bluray remux 30GB

View attachment 168258
View attachment 168257
Για πόση ώρα το άφησες να ρολάρει ?????? βλέπω και σωστό χρώμα στους υπότιτλους που παραπονιόσουν
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Σε όσα λές με βρίσκεις σύμφωνο, έλα μου όμως ότι όλοι δεν διαθέτουν nas. Εγώ διαθέτω 50αρα γραμμή αλλά nas όχι, άρα τι μου μένει.... να στριμάρω μέσω υπολογιστή οκ ???? Ναι αλλά στην ελλάδα είμαστε και το δίκτυο μόνο σταθερό δεν το λες. Με το zidoo που είχα το έχω δουλέψει αρκετές φορές με smba και 5 στις 10 φορές στιγμιαία έκοβε το δίκτυο και κρεμούσαν τα πάντα. Είμαι της φιλοσοφίας ότι όταν καθίσω να δω μια ταινία να μην με χαλάσει τίποτα, αν είναι να χώνω μπινελίκια για το γαμ@ιντερνετ που υπάρχει ας μου λείπει και έτσι προτιμώ να βάλω δίσκο και όλα να κυλάνε ρολόι.

Για πόση ώρα το άφησες να ρολάρει ?????? βλέπω και σωστό χρώμα στους υπότιτλους που παραπονιόσουν
Η ταχύτητα του internet σου δεν εχει απολύτως καμμία σχέση με το τοπικό σου δίκτυο.

Παντως εγω μονο με SMB σερβίρω. Ειναι το πιο σωστό προτυπο δικτυακά.
Ποτέ δεν είχε προβλημα σε σωστά σεταρισμένο δίκτυο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για πόση ώρα το άφησες να ρολάρει ??????
10 λεπτά. Τώρα έχω περάσει σε πιο δύσκολο test με 4Κ HDR 42GB που θα το αφήσω για μισή ώρα. Μέχρι τώρα η εικόνα είναι καθηλωτική, ενώ δεν υπάρχει κανένα κόμπιασμα ούτε σε rewind και fast forward σε διάφορες ταχύτητες, ούτε σε αλλαγή κεφαλαίων

βλέπω και σωστό χρώμα στους υπότιτλους που παραπονιόσουν
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ψάχνω. Σε 4Κ HDR οι λευκοί υπότιτλοι είναι πολύ φωτεινοί για τα γούστα μου (και όχι μόνο τα δικά μου φαντάζομαι), οπότε θα προτιμούσα τους γκρι. Όμως οι γκρι δεν είναι ας πούμε κάπως σκοτεινιασμένοι λευκοί, αλλά μαύροι με λευκό περίγραμμα.

Όλοι οι υπόλοιποι (κίτρινοι, μπλε, πράσινοι) εμφανίζονται σωστά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top