Dune REALBOX 4K

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Η ταχύτητα του internet σου δεν εχει απολύτως καμμία σχέση με το τοπικό σου δίκτυο.

Παντως εγω μονο με SMB σερβίρω. Ειναι το πιο σωστό προτυπο δικτυακά.
Ποτέ δεν είχε προβλημα σε σωστά σεταρισμένο δίκτυο.
Μου διαφεύγει κάτι περι του σεταρισμένου δικτύου. ??????
πάντως την στιγμή που μου έκανε διακοπές έκανα έλεγχο ταχύτητας και πραγματικά σερνόταν.
Οταν η γραμμή είναι σταθερή παρόλο που το mp το έχω με καλώδιο στο ρουτερ αλλά το pc με wifi πάει σφαίρα
10 λεπτά. Τώρα έχω περάσει σε πιο δύσκολο test με 4Κ HDR 42GB που θα το αφήσω για μισή ώρα. Μέχρι τώρα η εικόνα είναι καθηλωτική, ενώ δεν υπάρχει κανένα κόμπιασμα ούτε σε rewind και fast forward σε διάφορες ταχύτητες, ούτε σε αλλαγή κεφαλαίων


Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ψάχνω. Σε 4Κ HDR οι λευκοί υπότιτλοι είναι πολύ φωτεινοί για τα γούστα μου (και όχι μόνο τα δικά μου φαντάζομαι), οπότε θα προτιμούσα τους γκρι. Όμως οι γκρι δεν είναι ας πούμε κάπως σκοτεινιασμένοι λευκοί, αλλά μαύροι με λευκό περίγραμμα.

Όλοι οι υπόλοιποι (κίτρινοι, μπλε, πράσινοι) εμφανίζονται σωστά.
Προχώρα είμαστε σε σωστό δρόμο, καθηλωμένος αναμένω τα πορίσματα :dance2::dance2:και ας με πάρει και πρωί 8-)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Όντως, η ταχύτητα του δικτύου δεν έχει καμία σχέση με την ταχύτητα του Internet. Κάτι πρέπει να φταίει στο δίκτυό σου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Στο εικοσάλεπτο και συνεχίζει ακάθεκτο
20200604_010716.jpg

20200604_010834.jpg

20200604_010934.jpg


Λέω πλέον να βάλω και το πιο δύσκολο αρχείο, να το αφήσω για 30-40 λεπτά και να πάω να ξεραθώ. :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Όντως, η ταχύτητα του δικτύου δεν έχει καμία σχέση με την ταχύτητα του Internet. Κάτι πρέπει να φταίει στο δίκτυό σου.
Το pc στέλνει με wifi στο ρουτερ δεδομένα και απο κει το media player τα τραβάει, έτσι ????
Αν η γραμμή κρεμάει το pc δεν κόβει μεταφορά δεδομένων εφόσον στηρίζεται στο δίκτυο ????
Ακόμα και τα έργα που γράφω στον δίσκο του mp τα στέλνω απο το pc μέσω δικτύου και παρατηρώ πολύ χρόνο εγγραφής πχ. 10 γιγα σε 15 λεπτά....
Μου διαφεύγει κάτι ??????
Στο εικοσάλεπτο και συνεχίζει ακάθεκτο
View attachment 168262
View attachment 168261
View attachment 168260

Λέω πλέον να βάλω και το πιο δύσκολο αρχείο, να το αφήσω για 30-40 λεπτά και να πάω να ξεραθώ. :biggrin:
ναι ΄κάνε τον κόπο και μετά δικαιολογείσαι λόγω ηλικίας ;););)
vadergr πες κάτι για το δίκτυο μέχρι να βγουν τα εκλογικά αποτελέσματα απο τον γιάννη.......
Γιάννη ακούς τίποτα παράξενο απο τον δίσκο κατά την λειτουργία ?????
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Άρα περιμένεις να παίξει σωστά από δίκτυο μέσω WiFi. Δεν...

Κατά τα άλλα, προσέξτε το info με το bitrate της δεύτερης εικόνας από το 1917. Το μηχανάκι τα σπάει...

20200604_013709.jpg

20200604_013840.jpg

20200604_014043.jpg
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Bitrate: 81,7 Mbit/s (σε σχέση με τα 36 Mbit/s του bluray remux) και δεν κολλάει πουθενά, η δε κίνηση είναι υποδειγματική!

Θα το αφήσω να συνεχίσει να παίζει, και αν κολλήσει κάπου (που δεν φαίνεται), θα το γράψω αύριο. Πάντως σπάνια μηχανάκι σε τέτοια τιμή και τόσο πρώιμο στάδιο παίζει έτσι όπως το RealBox.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Bitrate: 81,7 Mbit/s (σε σχέση με τα 36 Mbit/s του bluray remux) και δεν κολλάει πουθενά!

Θα το αφήσω να συνεχίσει να παίζει, και αν κολλήσει κάπου (που δεν φαίνεται), θα το γράψω αύριο.
Αρχίζει να λύνεται το μυστήριο για το τι μπορεί και το τι όχι να κάνει το κουβαδάκι. Δεν έχω λόγια για τα τεστ που έκανες και μας διαφώτισες !!!!!! Θέλω να πιστεύω ότι και να το άφηνες να παίξει ολόκληρη η ταινία δεν θα άλλαζε συμπεριφορά. Αλήθεια πιο firm έχεις ???? Να υποθέσω το τελευταίο που έχει δώσει ???
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Αλήθεια πιο firm έχεις ???? Να υποθέσω το τελευταίο που έχει δώσει ???
Δεν μπορώ να το δω τώρα, το έχω αφήσει να παίζει. Δεν έχω περάσει καινούριο, είναι με αυτό που το παρέλαβα.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Δεν μπορώ να το δω τώρα, το έχω αφήσει να παίζει. Δεν έχω περάσει καινούριο, είναι με αυτό που το παρέλαβα.
Μιλάμε ότι ο δίσκος που έχεις βάλει είναι χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, έτσι ?????
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Μιλάμε ότι ο δίσκος που έχεις βάλει είναι χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, έτσι ?????
Προφανώς. Δεν θα είχε νόημα να βάλω με εξωτερική τροφοδοσία όταν ψάχνουμε να δούμε τι γίνεται με τα 5V του τροφοδοτικού.

Τελευταίες εικόνες
20200604_021204.jpg

20200604_021342.jpg

20200604_021604.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Μόλις σταμάτησα την αναπαραγωγή, αφού δεν κόλλησε πουθενά. :hi:

Το firmware που φοράει είναι το 200318_1130_r14, που είναι και το αρχικό. Το έβαλα να περάσει το τελευταίο.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Απ'ότι φαίνεται έχει γίνει πολύ σωστή και υπεύθυνη δουλειά στην δημιουργία αυτού του media player.
Πόση ώρα έπαιζε το τελευταίο ???????
Αφού δουλεύει τέλεια τι σε τρώει για το τελευταίο firm ???:D (υποψιασμένος απο τα zidoo)
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Πόση ώρα έπαιζε το τελευταίο ???????
Αφού δουλεύει τέλεια τι σε τρώει για το τελευταίο firm ???
Πάνω από 45 λεπτά.

Η Dune έχει παράδοση σε σταθερά καλά updates, κι αυτό αφού έχει βγει από τον Απρίλιο (200415 ή 15/4/2020) χωρίς να βγει διορθωτικό, το περνάς άφοβα.
 


Μηνύματα
717
Reaction score
804
Με το SHIELD υπαρχει διαφορα στην εικονα ή παιζουν το ιδιο ειδικα σε 4Κ ?
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Γιάννη το σκέφτηκες σαν εναλλακτική ή πήγες απευθείας στο dune ?
Το σκέφτηκα, αλλά δεν το βρήκα ποτέ διαθέσιμο προς αγορά. Ουδέν κακόν αμιγές καλού, αφού επέστρεψα στο -γνωστό σε μένα- περιβάλλον της Dune, σε χαμηλή τιμή και εξαιρετικές επιδόσεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.708
Το έψαχνα από τις αρχές Ιανουαρίου, όταν είχε 219€. Τώρα ξαμολήθηκαν οι ξύπνιοι και τα πουλάνε 500 λίρες μεταχειρισμένα.

shield1.png

shield.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.881
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top