DVD Audio... μια εμπειρία...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524



Είναι γνωστή η προτίμησή μου στα format υψηλής ανάλυσης.
Αυτές τις μέρες είχα την ευκαιρία να ακούσω λίγη μουσική και να κάνω και κάποιες δοκιμές.

Στα χέρια μου είναι μεταξύ άλλων και ένα φθηνιάρικο DVD player, το γνωστό OPPO, εντυπώσεις για το οποίο σας είχα γράψει πριν από κανα 5μηνο κι εγώ και ο καρντάσης. Μια από τις περίεργες για την τιμή του λειτουργίες, είναι ότι όχι μόνο διαβάζει DVD Audio αλλά μπορεί, εφόσον αυτό δεν είναι κλειδωμένο, να βγάλει στην ψηφιακή του έξοδο σήμα έως 192kHz, όχι upsampling αλλά μόνον αν υπάρχει η πληροφορία στο δισκάκι, (πάντα μιλάμε για δικάναλο πρόγραμμα), κάτι που πραγματικά δεν έχω συναντήσει σε άλλο player.

Το εν λόγω DVD player λοιπόν έδωσε σήμα 96kHz απ' ευθείας στο (τροποποιημένο) DAC της behringer και χρησιμοποιήθηκε το δικό του ρολόι αφού δεν υπήρχε λόγος επαναχρονισμού σε ίδια συχνότητα.

Για να μην σας λέω πολλά, το αποτέλεσμα ήταν υπεράνω οποιασδήποτε προσδοκίας. Οι διαφορές ήταν τεράστιες όχι μόνο αν άκουγα το DVD Audio από τον αποκωδικοποιητή του player (αυτού ή ενός pioneer που έχω επίσης), αλλά ήταν επίσης τεράστια αν σύγκρινες το αποτέλεσμα με αυτό όταν το σήμα που πήγαινε στο DAC ήταν 48kHz.

Μεταξύ άλλων, η βασικότερη διαφορά, αυτή που μπορεί άνετα και ένας εντελώς άσχετος να καταλάβει ήταν τα δυναμικά. Η ούτως ή άλλως καλή ηχογράφηση της TELARC, έγινε εντελώς αγνώριστη, σε σημείο που να αναρωτιώμουν αν έχω μέσα το ίδιο δισκάκι...

Μια απίστευτη μελωδική ηρεμία προηγήθηκε ενός τεραστίου μεγέθους σκηνής, αποδίδοντας το μέγεθος και τα δυναμικά της ορχήστρας, όπως δεν τα είχα ξαναακούσει από το εν λόγω δισκάκι.

Πραγματικά δυσκολεύομαι να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, με την έννοια ότι τα DVD ποτέ δεν τα είχα σε εκτίμηση σε ότι έχει να κάνει με την αναπαραγωγή μουσικής. Αποδεικνύεται όμως ότι ένα καλούτσικο transport από όπου κι αν προέρχεται, σε συνδιασμό με υψηλές αναλύσεις (συνεπώς μπόλικη πληροφορία) και καλούς ψηφιοαναλογικούς μετατροπείς, μπορούν να δώσουν αξιοπρεπέστατο ήχο υψηλού επιπέδου.

Δοκιμάστε το. :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πολυ ευχάριστα νέα Νίκο.
Γιατί όμως δυσκολεύεσε να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα αφού το άκουσμα ήταν τόσο απίστευτα μελωδικό και ταυτόχρονα με τεράστιο μέγεθος σκηνής ?

Εννοείς ότι μπορεί ο ήχος να ήταν χρωματισμένος και ψεύτικος ?

Κατά τη γνώμη μου, όταν κάτι ακούγετε καλό, είναι καλό.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όχι ο ήχος μου άρεσε από όλες τις απόψεις.

Απλά δεν μου είναι αρκετό, με την έννοια ότι δεν έχω με τι να το συγκρίνω, ήτοι μια πολύ καλή συσκευή (transport ή player), φιαγμένη γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δηλαδή να παίζει καλά τα δικάναλα DVD Audio.

Όχι ότι δεν το ευχαριστιέμαι, αλλά το σκουλήκι αντί να μικραίνει μεγαλώνει...
Με εννοάς?....
 




Μηνύματα
559
Reaction score
1
Τον τελευταίο καιρό που δοκιμάζω για το περιοδικό το ολοκαίνουριο CDP-300 της Classe, μπορώ να πω και εγώ με την σειρά μου ότι η "υπόθεση" DVD-Audio με έχει κυριολεκτικά μαγέψει. Θες φταίει το Classe που πραγματικά σκοτώνει; Θες φταίνε τα DVD-Audio discs που κρύβουν μέσα τους κορυφαίες ηχοληψίες και γενικώς παραγωγές; Θες φταίει το ίδιο το format;

Όπως και να έχει, αυτές τις ημέρες πραγματοποιώ ίσως τις καλύτερες "ψηφιακές" μου εμπειρίες αναπαραγωγής.

Για την περίπτωση του Classe, θα αναφερθώ εκτενώς στο μεθεπόμενο τεύχος του High Fidelity. Έτσι απλά, θα σας πω ότι είναι η πρώτη φορά που ακούω ψηφιακό μηχάνημα να αναπαράγει με την ίδια φυσικότητα, όπως ακριβώς έκανε το ανυπέρβλητο (σχεδόν για όλους που το έχουν ακούσει) ψηφιακό σύστημα Krell Reference 64 DAC με το Krell KPS-20t Transport.

Εδώ όμως υπάρχει και ένα άλλο πολύ βασικό ζήτημα. Χωρίς να θέλω να βγάλω κάποια ταμπέλα, θα μπορούσα να πω ότι από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου με τα format υψηλής ανάλυσης, αυτό που με έχει κερδίσει "για ένα κλικ" περισσότερο από το άλλο, είναι το... DVD-Audio και όχι το SACD.

Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο, αλλά ούτε και να αποδώσω την ευθύνη για το παραπάνω γεγονός σε έναν συγκεκριμένο παράγοντα, όπως π.χ. τα ίδια τα players, ή τα formats, ή τα δισκάκια, ή τέλος πάντων κάτι άλλο.

Το μόνο που μπορώ να πω μετά βεβαιότητας είναι πως οι μέχρι τώρα ακροάσεις μου με DVD-Audio ήταν χωρίς καμία υπερβολή αψεγάδιαστες και μαγευτικές. Στην περίπτωση των SACD ακροάσεων και μιλώντας αποκλειστικά και μόνο για το software, θα έλεγα πως ακόμα δεν έχω πάρει αυτό το "κάτι παραπάνω" που υπόσχεται το format, ενώ είναι πολλές οι φορές που έχω βάλει τα γέλια με κάποιες παραγωγές που ακούγονται χειρότερα και από τα ίδια μουσικά θέματα σε CD.
Κρίμα μεγάλο για κάτι μηχανάρες όπως το Lindemann 820, αλλά και το Esoteric X-01 που δοκιμάζω για το προσεχές τεύχος.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Είναι πολλοί οι παράγοντες για να μπορέσουμε να πούμε υπέρ του ενός ή του άλλου και πάνω από όλα οι ηχογραφήσεις και τα master.

Τεχνολογικά το SACD δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα και υποτίθεται ότι είναι ένα κλικ πιο μπροστά. Αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα.

Σε επίπεδο μηχανών, το "παιχνίδι" με το DVD Audio είναι πολύ πιο εύκολο από ότι το SACD γι αυτό και νομίζω ότι τελικά θα επικρατήσει...
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Σε επίπεδο μηχανών, το "παιχνίδι" με το DVD Audio είναι πολύ πιο εύκολο από ότι το SACD γι αυτό και νομίζω ότι τελικά θα επικρατήσει...
Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα να ρωτήσω το εξής: Γίνεται ακόμα μάχη για το ποιο φορματ θα επικρατήσει; :roll: :?:

Γιατί απο τα λίγα που διαβάζω και τα 2 έχουν πάει πολύ άσχημα εμπορικά και δεν "έπιασαν".
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σε επίπεδο μηχανών, το "παιχνίδι" με το DVD Audio είναι πολύ πιο εύκολο από ότι το SACD γι αυτό και νομίζω ότι τελικά θα επικρατήσει...
Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα να ρωτήσω το εξής: Γίνεται ακόμα μάχη για το ποιο φορματ θα επικρατήσει; :roll: :?:

Γιατί απο τα λίγα που διαβάζω και τα 2 έχουν πάει πολύ άσχημα εμπορικά και δεν "έπιασαν".

Έπιασαν δεν έπιασαν, το ερώτημα για εμάς είναι πως παίζουν...
Πάντως το DVD Audio είναι σε καλύτερη μοίρα πόσο μάλλον που υπάρχουν τρόποι να γίνει η γνωστή κόπια ασφαλείας σε αντίθεση με το SACD... :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ο Χρυσόστομος έχει δίκιο. Κανείς δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται εμπορικά τουλάχιστον με το θέμα της διαμάχης των formats.

Δεν βρέθηκε ο κατάλληλος επενδυτής ακόμη.

Οσον αφορά τα κορυφαία και πανάκριβα CD players της αγοράς που αναφέρει ο κ. Κορακάκης, ο μόνος τρόπος για να τα αξιλογήσουμε είναι να μπουν κι αυτά μια μέρα στο rack της Stepcom που μας λέει μόνο την αλήθεια.
Τα παράδειγμα της Stepcom ας το ακολουθήσουν και τα περιοδικά, κάνοντας τυφλές ακροάσεις με ακροατές που θα προέρχονται απο Ελληνικά forums μουσικής και audio.

Για να μην αναφέρω ποιο ήταν το CD player με το Νο 4, που πήρε τον τίτλο του χειρότερου CDplayer, στην ακρόαση που έγινε από 15 περίπου μέλη του φορουμ μας στην Stepcom.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...Για να μην αναφέρω ποιο ήταν το CD player με το Νο 4, που πήρε τον τίτλο του χειρότερου CDplayer, στην ακρόαση που έγινε από 15 περίπου μέλη του φορουμ μας στην Stepcom.
Κάποιος σε πρόλαβε :wink: :lol:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αν οι διαφορές μεταξύ των formats που ακούμε έχει να κάνει με τον διαφορετικό τρόπο που έγινε η ίδια η ηχογράφηση, δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Ο μόνος τρόπος είναι να κάνουμε ταυτόχρονα την ίδια ηχογράφηση σε δiαφορετικά formats και στη συνεχεια να ακούσουμε τα masters.

Πριν 2-3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, το περιοδικό ΗΧΟΣ πραγματοποίησε μια τέτοια ηχογράφηση σε διαφορετικά formats στο Μέγαρο Μουσικής.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σαφώς. Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι μόνον τα format υψηλής ανάλυσης μπορούν να είναι κοντά (σε μέγεθος πληροφορίας) σε αυτό που αποτυπώθηκε στο master...

Πέραν από την συζήτηση πάντως των format, εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσετε και να αποκτήσετε άποψη με τα αυτιά σας. Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε και καμιά ομαδική ακροασούλα σε κάποια φάση... Τι λέτε?
 


Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Για να μην αναφέρω ποιο ήταν το CD player με το Νο 4, που πήρε τον τίτλο του χειρότερου CDplayer, στην ακρόαση που έγινε από 15 περίπου μέλη του φορουμ μας στην Stepcom.
Αναφερε , αναφερε :mrgreen: (πρασινη φατσα της διχονοιας)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524


Μηνύματα
483
Reaction score
0
Θεωρητικά το DSD είναι ένα πολύ προηγμένο σύστημα που ξεφεύγει από όποιο άλλο Α/D σύστημα ακόμα και αυτό του DVD Audio...

Δείτε εδώ, έχει ενδιαφέρον...

http://www.chevinaudio.co.uk/html/sacd.htm
Δες εδώ, έχει πιο πολύ ενδιαφέρον. :wink:

Κε συντονιστά με προσβάλετε...εννοείται ότι το έχω μελετήσει το topic σας... :lol:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top