DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Απεχθάνομαι τα δισκάκια διπλής όψεως. Επίσης αν έχεις HD-DVD player τι να το κάνεις το απλό dvd; Εντάξει μπορείς να πας το δισκάκι σε ένα φίλο σου που έχει μόνο dvd και να το δείτε μαζί αλλά γιατί να μην έρθει αυτός σπίτι σου για να το δείτε σε HD;

Επίσης νομίζω οτι τα combo δισκάκια έχουν μόνο 15 GB στην HD-DVD πλευρά, δηλαδή την μισή χωρητικότητα απο ένα κανονικό double layer HD-DVD. Αν δεν κάνω λάθος τότε αυτό ειναι μεγάλη βλακεία! όταν αγοράζω ταινίες σε HD θέλω να έχουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα που μπορεί να μου δώσει το μέσο. Για τον ίδιο λόγο δεν θα αγόραζα ποτέ single layer blu-ray με 25 GB.

Για παρόμοιους λόγους θεωρώ και το TotalHD δισκάκι της Warner ακόμα μεγαλύτερη βλακεία. :pc:
Η άποψή σου.......:respect:
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απεχθάνομαι τα δισκάκια διπλής όψεως. Επίσης αν έχεις HD-DVD player τι να το κάνεις το απλό dvd; Εντάξει μπορείς να πας το δισκάκι σε ένα φίλο σου που έχει μόνο dvd και να το δείτε μαζί αλλά γιατί να μην έρθει αυτός σπίτι σου για να το δείτε σε HD;

Επίσης νομίζω οτι τα combo δισκάκια έχουν μόνο 15 GB στην HD-DVD πλευρά, δηλαδή την μισή χωρητικότητα απο ένα κανονικό double layer HD-DVD. Αν δεν κάνω λάθος τότε αυτό ειναι μεγάλη βλακεία! όταν αγοράζω ταινίες σε HD θέλω να έχουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα που μπορεί να μου δώσει το μέσο. Για τον ίδιο λόγο δεν θα αγόραζα ποτέ single layer blu-ray με 25 GB.

Για παρόμοιους λόγους θεωρώ και το TotalHD δισκάκι της Warner ακόμα μεγαλύτερη βλακεία. :pc:
Αν δεν έκανες λάθος , όντως θα ήταν η μέγιστη βλακεία..
Όμως μάλλον κάνεις λάθος.. θα το τσεκάρουμε:smoking:

Και για το bd 25 κάνεις σίγουρα λάθος...
Γιατί σε μερικές ταινίες δεν χρειάζεται παραπάνω...
Στο 90% τών διώρων ταινιών μέχρι 20 -25gb είναι υπέρ-αρκετά για ΚΟΡΥΦΑΙΟ αποτέλεσμα..είτε σε hd-dvd ή σε bd...
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Διόρθωση: single layer BD με mpeg2. Γιατί όπως και να το κάνουμε θέλουμε και τα extras μας στις ταινίες που μας ενδιαφέρει :)
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Αποκλείεται η hd-dvd στρώση να είναι 15GB γιατί απλούστατα ταινίες σαν τα: Superman Returns και The Departed απλά δε χωράνε.........και εγώ προσωπικά προτιμώ τα combos γιατί με την ισοτημία ευρώ-δολλαρίου όπως είπε και ο giorgio-n κοστίζουν το ίδιο και μερικές φορές φθηνότερα και από τα κανονικά ευρωπαικά hd-dvds............:crazy_2: :crazy_2: :crazy_2: :crazy_2: :crazy_2:
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Διόρθωση: single layer BD με mpeg2. Γιατί όπως και να το κάνουμε θέλουμε και τα extras μας στις ταινίες που μας ενδιαφέρει :)

Μην τρελαίνεσαι..και μην περιμένεις και πολλά..
Στην πλειοψηφιά τους τα extras σε hd-dvd /bd είναι standard definition δυστυχώς...μιλάμε για 1-2 gb max !
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι πανεύκολο να έχουμε 60 gb σε ένα hd-dvd και 100 σε ένα bd...
Αλλά επίσης όλοι (?) καταλαβαίνουμε πως δεν θα αξιοποιηθεί αυτή η χωρητικότητα...Δεν χρειάζεται..
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Τώρα ναι. Σκέψου σε μερικά χρόνια όμως που θα γυρίζονται και κάποια extras σε HD. Η σκεψου extras όπως video commentary σε PiP παράλληλα με την ταινία. Ακόμα και σε SD αυτό θα θέλει τον χώρο του.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι πανεύκολο να έχουμε 60 gb σε ένα hd-dvd και 100 σε ένα bd...
Αλλά επίσης όλοι (?) καταλαβαίνουμε πως δεν θα αξιοποιηθεί αυτή η χωρητικότητα...Δεν χρειάζεται..
Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα 50GB dual layer blu-ray είναι απαραίτητα για ταινίες τύπου Lord of the Rings..............:sad:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: Re: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα 50GB dual layer blu-ray είναι απαραίτητα για ταινίες τύπου Lord of the Rings..............:sad:
το 10% που λέω.. :prof: :cool_4: :cool_4:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι πανεύκολο να έχουμε 60 gb σε ένα hd-dvd και 100 σε ένα bd...
Το καταλαβαίνουμε; Γιατί στην Toshiba τους βλέπω να ταλαιπωρούνται, πρώτα με το 45ρι, μετά με τα 51GB - τίποτα δεν παίρνει το δρόμο του finalisation και της έγκρισης από το DVD Forum, για παραγωγή ούτε λόγος. Τέλος πάντων, δεν είναι και τόσο σημαντικό.

Θα συμφωνήσω με το Χρυσόστομο για τα Total HD που είναι φρικτή ιδέα, θα επιτείνουν τη σύγχιση, θα επιμηκύνουν το format war και θα ρίξουν την ποιότητα. Εξηγώ: τα πρώτα Total HD θα "περιέχουν" από ένα single layer BD & HD-DVD, δηλαδή 25 και 15 GB αντίστοιχα. Προφανώς το transfer θα είναι κοινό αν κρίνουμε από την ως τώρα πολιτική της Warner, άρα ελάχιστος κοινός παρονομαστής είναι τα 15 GB και κοινώς ξεχάστε κορυφαία PQ και lossless soundtracks, για extras ούτε συζήτηση.
Προς το τέλος του χρόνου η κατάσταση θα βελτιωθεί με δισκάκια 30/25 GB που είναι επαρκή για τις περισσότερες ταινίες αλλά και πάλι η όλη ιστορία μου μυρίζει φτήνια.
Τους εύχομαι ολόψυχα να αποτύχουν.
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Εγώ ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές και το TotalHD να μην κυκλοφορήσει ποτέ! Έλεος πια με τις ηλίθιες "λύσεις" τους. Η λύση ήταν μία εξαρχής: ΕΝΑ ΦΟΡΜΑΤ. Αφού δεν έγινε αυτό, το καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι η γρήγορη επικράτηση ενός εκ των δύο.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Εγώ ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές και το TotalHD να μην κυκλοφορήσει ποτέ! Έλεος πια με τις ηλίθιες "λύσεις" τους. Η λύση ήταν μία εξαρχής: ΕΝΑ ΦΟΡΜΑΤ. Αφού δεν έγινε αυτό, το καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι η γρήγορη επικράτηση ενός εκ των δύο.
Η καλύτερη λύση είναι 2 φορμάτ και ένα φθηνό universal player...
Θα έχουμε συνεχή ανταγωνισμό και καλύτερη ποιότητα/τιμή...
Και ο καταναλωτής στο μόνο που θα προβληματίζεται είναι στο να ξεχωρίσει τα μπλέ από τα κόκκινα δισκάκια στα ράφια του.."happy_1"

Το dvd που ήταν η μόνη επιλογή ,είδες ότι ποιοτικά μέσα στα χρόνια έπεσε αντί να ανεβαίνει...5 με 6 εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Η καλύτερη λύση είναι 2 φορμάτ και ένα φθηνό universal player...
Θα έχουμε συνεχή ανταγωνισμό και καλύτερη ποιότητα/τιμή...
Και ο καταναλωτής στο μόνο που θα προβληματίζεται είναι στο να ξεχωρίσει τα μπλέ από τα κόκκινα δισκάκια στα ράφια του.."happy_1"

Το dvd που ήταν η μόνη επιλογή ,είδες ότι ποιοτικά μέσα στα χρόνια έπεσε αντί να ανεβαίνει...5 με 6 εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
Σωστός ο παίκτης......:cool_4: .............ή και 2 φορμάτ και ξεχωριστά player φθάνει αυτά να μην ξεπερνούσαν το ψυχολογικό όριο των 250-300 παγκοσμίως..........ήδη στις ΗΠΑ το Toshiba HD-A2 κοστίζει 365$=273.75Ε................:bravo:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Η καλύτερη λύση είναι 2 φορμάτ και ένα φθηνό universal player...
Θα έχουμε συνεχή ανταγωνισμό και καλύτερη ποιότητα/τιμή...
Και ο καταναλωτής στο μόνο που θα προβληματίζεται είναι στο να ξεχωρίσει τα μπλέ από τα κόκκινα δισκάκια στα ράφια του.."happy_1"

Το dvd που ήταν η μόνη επιλογή ,είδες ότι ποιοτικά μέσα στα χρόνια έπεσε αντί να ανεβαίνει...5 με 6 εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
Και μόνο με το να υπάρχουν διαφορετικά μπλε, κόκκινα και "Μπαρτσελόνα" δισκάκια στο ράφι κάποιο μεγάλο τμήμα του κοινού θα απέχει.

Ο ανταγωνισμός στα standards δεν είναι ποτέ καλός. Άλλωστε για ποιόν ανταγωνισμό μιλάμε; Τα δύο formats είναι απλά αποθηκευτικά μέσα που έχουν υϊοθετήσει ακριβώς τα ίδια codecs, δεν υπάρχει κανένας πραγματικός πόλεμος τεχνολογίας. Ακόμα και οι εταιρείες που είναι ουδέτερες το ίδιο transfer και τα ίδια extras βάζουν στους δύο δίσκους συνήθως.

Η ύπαρξη ενός standard θα δημιουργούσε τεράστιες οικονομίες κλίμακας που θα επέτρεπαν στους παραγωγούς των δίσκων να βγάζουν επαρκές κέρδος χωρίς να ρίξουν την ποιότητα από νωρίς. O ανταγωνισμός στη χειρότερη περίπτωση θα οδηγήσει σε αποτυχία και των δύο ή διαφορετικά σε περικοπές κόστους πολύ νωρίτερα απ' ότι συνέβη με το DVD.
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Η πράξη φίλε marvin σε διαψεύδει...
Η πλειοψηφία των hd-dvd's κοστίζει από την πρώτη μέρα 17 με 22 δολλάρια..(συνειδητοποίησε λίγο το νούμερο σε ευρώ..) και τα bd έπεσαν ακριβώς λόγω του ανταγωνισμού μέσα σε 6 μήνες... Τα transfers βελτιώθηκαν επίσης εξαιτίας του ανταγωνισμου...
Η πλειοψηφία της συλλογής μου σε hd-dvd αγοράστηκε με 15 ευρώ!!!!!
Δεν έχω πάρει dvd τόσο φθηνό ποτέ μου....
Μόνο ο ανταγωνισμός μπορεί ΚΑΙ σου προσφέρει ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα τέτοιου τύπου..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Και κάτι άλλο...Διαφορά στα format αυτή την εποχή υπάρχει....
Περιμένετε να δείτε την κίνηση σε bluray όλοι όσοι δεν έχετε δει...
Βάλτε την ίδια ταινία στα δύο format και μετά θα ξαναμιλήσουμε...
Δεν κάνω ποτέ post τις σκέψεις μου..Μόνο τις εμπειρίες μου...
Θέλω το καλύτερο από το hd γι' αυτό και συμμετέχω..
Και είμαι σίγουρος ότι θέλετε ακριβώς το ίδιο με εμένα..!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top