Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
... ειναι ερωτηση παγιδα 🐒
αν χαμηλωνεις ενταση και αν το πας με το χερι ή με το cue.. (και οχι στην αρχη του δισκου που ειναι ευκολο) 8-)
-μην το δοκιμασεις, αστειευομαι, και αν δεν απατωμαι εχεις μια κεφαλη που δεν ειναι για παιχνιδια :)
Α, ναι μπορώ να το πάω με το χέρι, σε οποιοδήποτε σημείο. Σαν ικανότητα την έχω απο 18 χρονών. Αλλά πλέον δεν το κάνω λόγω αυτού του λόγου αλλά ήταν και λάθος που το κάναμε. :) Στο παλιό μου πικάπ το κάνω καμιά φορά ακόμη.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.670
Ρε 'σείς, να φανταστείτε είναι σαν να γίνεται έκθεση πολυκάναλων συστημάτων και οι δυο καλύτερες αίθουσες να παίζουν με πικάπ
Αν βάλεις 3 πικάπ σε έναν μίκτη παίζεις και 5.1 😂 για immersive δεν ξέρω, θέλει να μας δώσει live encoder η Dolby 😂
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.390
Η dolby έχει αργήσει ήδη με το νέο πολλά υποσχόμενο απμιξινγκ.

Κάνα νέο εχουμε;
 

Μηνύματα
27.218
Reaction score
25.191
Περίμενε λίγο τώρα το μαγειρεύουν . Θα βγεί όπου νάναι , σε κανά δυό χρόνια .
 


Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Τελικά τι έγινε θριαμβεύσαμε ?

Όλοι ευχαριστημένοι ? :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Δε θέλουμε Dolby Atmos κύριοι:


Αλήθεια, γιατί πρέπει να πληρώνουμε την Dolby για πολυκάναλη μουσική; Αυτή την ανακάλυψε; Δεν καταλαβαίνω.
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Τελικά τι έγινε θριαμβεύσαμε ?

Όλοι ευχαριστημένοι ? :D
Δεν εχει ανακοινωθει ακομα (inside info απο την καθαριστρια αλλα εγκυρο).... Πηραμε το 1ο βραβειο καλυτερου ηχου με το πικαπ.... Παμψηφει απο ολους τους κριτες!

Το σχολιο του Μark Philips περι "καλυτερου ηχου ποτε σε οποιαδηποτε εκθεση" ειναι χωρις τα sub που συνδεθηκαν μονο για το κοινο με επιμονη του ακπροσωπου της Goebel, το συστημα ακουγοταν ακομα καλυτερα χωρις τα sub.
 


Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Δε θέλουμε Dolby Atmos κύριοι:


Αλήθεια, γιατί πρέπει να πληρώνουμε την Dolby για πολυκάναλη μουσική; Αυτή την ανακάλυψε; Δεν καταλαβαίνω.
Εδω άλλοι κάνουν μια μικρή γενετική τροποποίηση και πατεντάρουν βασικές τροφές, εκεί κολλάμε ? :D
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.507
Δεν εχει ανακοινωθει ακομα (inside info απο την καθαριστρια αλλα εγκυρο).... Πηραμε το 1ο βραβειο καλυτερου ηχου με το πικαπ.... Παμψηφει απο ολους τους κριτες!

Το σχολιο του Μark Philips περι "καλυτερου ηχου ποτε σε οποιαδηποτε εκθεση" ειναι χωρις τα sub που συνδεθηκαν μονο για το κοινο με επιμονη του ακπροσωπου της Goebel, το συστημα ακουγοταν ακομα καλυτερα χωρις τα sub.
Ρε τι πρεμουρα με αυτον τον Mark.......ρε συ λυπησου μας ρε απονε .......
25.jpg
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
το συστημα επαιζε με μονον ενα sub και αυτο κατ'απαιτηση του εκπροσωπου της Goebel (το 2ο ηταν μονο για "μοστρα")... Η Goebel ειχε στειλει να συΝδεθουν και τα δυο sub, aλλα δεν ειχαν ακουσει τι μπορουσαν να κανουν οι ενισχυτες της TLA στην αναλυση και διαχειρηση των χαμηλων συχνοτητων....

Τελικα συνδεθηκε το ενα sub για εμπορικους λογους και ρυθμιστηκε να παιζει μεν, αλλα να επεμβαινει πολυ λιγο....

Stereophile (Jason Victor Serinus):

This is one major subwoofer. Pairing two of them, I was told, (εννοει απο τον εκπροσωπο της Goebel) is ideal, but the impact of a single sub will hardly go unnoticed (καλα φιλε... δεν εχεις ακουσει χαμηλο με TLA.... η μαλλον ακουσες και δεν το καταλαβες).

"
052522-Gobel-600.jpeg
When I entered, the Divin Sovereign Referenz Subwoofer, paired with Göbel's Divin Marquis loudspeakers, was producing superb sound. After playing a Kronos LP of Ikuyo Komija playing a Bösendorfer piano, Louis Desjardins of Kronos Audio cued up the Analogue Productions issue of Chet Baker's Chet. Heard through the Kronos Discovery turntable ($100,000, below) with Discovery RS tonearm ($24,000) and Zyx Universal cartridge ($9000), Kronos phono preamplifier ($45,000), TLA (True Life Audio) preamp ($40,000) and monoblocks ($80,000, presumably for the pair), and Göbel cabling—I did not hear the Wadax digital front end—sax sounded fabulous and horns excellent. "Gets the force and size of the trumpet," I scribbled in my notes. On very different fare, soprano Birgit Nilsson, performing music she was not born to sing, sounded superb.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Να αρχιζει η περιγραφή απο το σαμπ και όχι απο το πικάπ, και μάλιστα απο τον LVS, αξία ανεκτίμητη :p
When I entered, the Divin Sovereign Referenz Subwoofer, paired with Göbel's Divin Marquis loudspeakers, was producing superb sound
 


Μηνύματα
199
Reaction score
84
Ακούω πλέον μουσική από ένα απλό Bluetooth ηχείο (το οποίο βάζω σε γωνία παραθύρου για να χω παθητικό κροσαρισμα) , σε βουνό, συχνά παρέα με τσίπουρο και καλό κρέας. Είχα αρκετό καιρό να μπω, το νήμα αυτό ήταν ένεση χαϊεντιάς στα απωλεστικά, πλέον, αυτιά μου. Μου λείπει η καλή (σύμφωνα με όσα κατάφερα να έχω) ακρόαση; φυσικά. Επειδή όμως μπορώ και απολαμβάνω τον Κωσταντή Πιστιόλη να σολάρει στο γιουτιουμπ αγναντεύοντας το δάσος, θα ομολογήσω πως ήταν ξεκαρδιστικό το ντελίριο που διάβασα. Για πολλούς λόγους. Θα πω τον ένα κι ας μπω στον κύκλο των ιγκνοριασμένων ποιητών. Αυτό το "όταν εσείς πηγαίνατε, εγώ ξαναρχόμουν" , πώς να το εκλάβω; ταλάντωση; παλινδρόμηση; επίσης αυτός ο Μαρκ ο Φιλιπς είναι κάποιος μύστης; Μεσσίας; όσα γράφω δεν λέγονται για να χλευάσω τα ελληνικά προϊόντα. Ελληνικό ενισχυτή εχω/είχα και είμαι πολύ ευχαριστημένος και τον αναπολώ. Τέτοιο δογματισμό, όμως, τόσα μαργαριτάρια, τόσους σολοικισμούς, βαρβαρισμούς και downsampling της κοινής λογικής είχα χρόνια να διαβάσω και να γελάσω. Θυμάμαι κάτι παλιά νόστιμα, κάποιους που άκουγαν 32khz, κάτι ωραία ban που σου έφτιαχναν τη μέρα. Να στε καλά όλοι, να χαίρεστε τα συστήματά σας. Εύχομαι να τα καταφέρω πάλι να στήσω κάποτε κι εγώ ξανά το μη χαϊεντ ταπεινό και γλίσχρο μου σύστημα. Τί έμεινε; ο Νικόλας ο Παπαζογλου σε βινύλιο να τραγουδά τον μοναχό τον άνθρωπο, αγαπημένα μου κομμάτια σε λαμπάτο ντακ και το κρασί που άνοιγα τα Σάββατα όταν όλα έμπαιναν στην άκρη για να ανοίξω τη Bianka μου και να ψάξω τη στερεοφωνια, τις ατέλειες μα και τα τσικ, τα τσακ, τα lossless και τη χαρά του χόμπι. Συγχώρα με Μαρκ που δεν σε ξέρω. Συγχωράτε με κι εσείς που σας ζάλισα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.670
Ρε πρεμούρα... ούτε μετοχές της TLA, ή μετοχές στο anti-subwoofer, anti-digital κίνημα να είχε κάποιος :D

Πόσο άδεια είναι η ζωή μερικών (και μερικών και το κεφάλι δυστυχώς είναι εξίσου άδειο από ότι βλέπουμε :D )...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top