Eνδοτικοτητα κεφαλης - συχνοτητα συντονισμου συστηματος... Αληθεια η "αρλουμπες"?


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.874
Reaction score
77.475
Συμπερασματα εκ πειρας.... Γιαυτο οποτε "επιτιθεστε" το κανετε σε αγελες αλλωστε.... Εχετε αναγκη να ειστε αγελη ενω ενας μονον μπορει και σας "παιζει κομπολοι".... Δεν εχετε αντιλογο και αρνηστε την συγκριση γιατι συνεπαγεται εξευτελισμο....

Ειπαμε στοιχημα οποτε και οπου θελετε με οποιο ψηφιακο θελετε.... Το χανω η το χανετε... τολματε "μπουρδολογοι"?
και μην βαλετε 4 sub, βαλτε 8 η 16 και 36 ιοσταθμησεις χωρου....

Ξαναειπαμε... "οταν εσεις πηγαινατε, εγω, δεν ερχομουν.... ξαναρχομουν"!
καλημέρα αγαπητό μου μπουκάλι….τι σε ενόχλησε στα ταπεινά μας μέλη κ σε οδήγησε σε τέτοιο εκνευρισμό ξανά ; μιλά μου ευλογημένε…
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
1) Το θέμα δεν είναι πόσοι επιλέγουν να απαντήσουν. Και ένας να ήταν, ή ένας-ένας, ότι και να έλεγε θα ήταν δεκτό ή θα ήταν μια από τα ίδια;
2) Μήπως αυτός ο ένας ο μοναδικός υπάρχει, αλλά δεν ασχολείται καν γιατί ξέρει το αποτέλεσμα; Το οποίο μπορεί και να μην ήταν αυτό που θέλει ο δεύτερος και ποτέ δεν θα δεχθεί;
3) Ακόμα και να γίνει η σύγκριση, ποιός θα αποφασίσει ποιο είναι καλύτερο; Αυτός που διαβάζει τα δεδομένα ή αυτός που θεωρεί ότι έχει δίκιο; Και ποιός κρίνει την άποψη ως "δίκιο";
4) Με ποίο τρόπο ο νικητής θα πάρει τα "λάφυρα"; Ο πρώτος θα λέει ότι αυτό είναι σωστό για Α,Β,Γ; Ο δεύτερος που θα λέει το ίδιο, γιατί Α,Β,Γ σύμφωνα με τα αυτιά του. Ποιός έχει δίκιο ώστε να απαντήσει και στο (3);
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Συμπερασματα εκ πειρας.... Γιαυτο οποτε "επιτιθεστε" το κανετε σε αγελες αλλωστε.... Εχετε αναγκη να ειστε αγελη ενω ενας μονον μπορει και σας "παιζει κομπολοι".... Δεν εχετε αντιλογο και αρνηστε την συγκριση γιατι συνεπαγεται εξευτελισμο....

Ειπαμε στοιχημα οποτε και οπου θελετε με οποιο ψηφιακο θελετε.... Το χανω η το χανετε... τολματε "μπουρδολογοι"?
και μην βαλετε 4 sub, βαλτε 8 η 16 και 36 ιοσταθμησεις χωρου....

Ξαναειπαμε... "οταν εσεις πηγαινατε, εγω, δεν ερχομουν.... ξαναρχομουν"!
Να σου απαντήσω εμμέσως, με ένα παράδειγμα. Ας πούμε πως το στομάχι μου είναι τόσο ευαίσθητο στις όξινες τροφές, ώστε αν πιω ένα ποτήρι χυμό λεμονιού, θα πεθάνω. Χώρια που ο χυμός έχει χάλια γεύση, είναι πάρα πολύ ξινός. Παίρνω λοιπόν ένα ποτήρι από αυτόν το χυμό, και του βάζω 10 κουταλιές ζάχαρη. Τώρα ο χυμός έχει πλέον πολύ γλυκειά, υπέροχη γεύση, καμιά σχέση με τον σκέτο χυμό. Και πίνω όλον το χυμό. Θα πεθάνω, ή όχι;

Και για να σε προλάβω, το παράδειγμα είναι εντελώς αντίστοιχο και καθόλου άσχετο. Είναι κι αυτό ένα δίλημμα αρεσκείας, μ' αρέσει - δε μ' αρέσει.

Λοιπόν;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
4) Με ποίο τρόπο ο νικητής θα πάρει τα "λάφυρα";
Ω ρε φίλε μου' βαλες ιδέα τώρα. Να στήνουμε "κόντρες" συστημάτων και ο νικητής να παίρνει το σύστημα του χαμένου.
Σαν τις ταινίες τύπου Fast & the Furious που στις κόντρες ο νικητής παίρνει τα κλειδιά από το αυτοκίνητο του χαμένου.

Εννοείται τον νικητή θα τον ανακηρύσσει ο μπακάλης, βάσει μικροσυντονισμών που θα ακούει από το κάθε σύστημα, βαθμού αστραπιαίας απόδοσης της ενέργειας κλπ κλπ.

Πάτε μια κόντρα; Κότες; :fuckyou:
 

K

kimon

Guest
Να σου απαντήσω εμμέσως, με ένα παράδειγμα. Ας πούμε πως το στομάχι μου είναι τόσο ευαίσθητο στις όξινες τροφές, ώστε αν πιω ένα ποτήρι χυμό λεμονιού, θα πεθάνω. Χώρια που ο χυμός έχει χάλια γεύση, είναι πάρα πολύ ξινός. Παίρνω λοιπόν ένα ποτήρι από αυτόν το χυμό, και του βάζω 10 κουταλιές ζάχαρη. Τώρα ο χυμός έχει πλέον πολύ γλυκειά, υπέροχη γεύση, καμιά σχέση με τον σκέτο χυμό. Και πίνω όλον το χυμό. Θα πεθάνω, ή όχι;

Και για να σε προλάβω, το παράδειγμα είναι εντελώς αντίστοιχο και καθόλου άσχετο. Είναι κι αυτό ένα δίλημμα αρεσκείας, μ' αρέσει - δε μ' αρέσει.

Λοιπόν;
Θα πεθάνεις (που λέει ο λόγος, έτσι; ), αλλά ευχαριστημένος!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ειπαμε στοιχημα οποτε και οπου θελετε με οποιο ψηφιακο θελετε.... Το χανω η το χανετε... τολματε "μπουρδολογοι"?
και μην βαλετε 4 sub, βαλτε 8
και 36 ιοσταθμησεις χωρου
Τολμαω. Με 4 σάμπ, δε χρειάζομαι 8.
Και με ισοστάθμιση χώρου από τρινοβ.

Αλλά θα επιλέξω εγώ τα βινυλια (όσα θέλω και τα έχω) και θα γίνει στο χώρο μου, σύγκριση με ρουν, και θα αποφανθώ εγώ ποιο παίζει καλύτερα, κι όχι εσύ. Εσύ φέρε στήσε το πικαπ.
Εγώ έχω και πικάπ (μκ5) και βινύλια.

Δίκαιο, γιατί εγώ ξέρω το σύστημά μου και το χώρο μου, για σένα θα είναι σαν επίσκεψη στον Άρη.

ΥΓ. Η πρώτη σύγκριση θα γίνει με spotify, το οποίο δυστυχώς δε παίζει μέσω ρουν, άρα θα παίζει από το Nvidia shield. Προβλέπω εκεί να σταματήσει το έργο, οπότε μετά θα ακούσουμε καμία σοβαρή πηγή.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Γιατί όση ποσότητα ζάχαρης και να ρίξεις δεν θα αλλάξει το όξινο PH του διαλύματος με το λεμόνι στο οποίο κάνεις την παραδοχή ότι είσαι ευαίσθητος και θα σου προκαλέσει σίγουρο θάνατο.

Βέβαια η παραδοχή ότι θα πεθάνεις και ότι είσαι ευαίσθητος είναι , παραδοχή που την δεχόμαστε σαν αρχή. Οπότε τι να αποδείξουμε , την παραδοχή ?

Είπα να περάσω μια βόλτα να δω τι γίνεται. :D
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Κάποιος άλλος; Που να καταλαβαίνει -χωρίς να κάνει ότι δεν καταλαβαίνει- την πλάνη των αισθήσεων σε σχέση με την πραγματικότητα;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Κάποιος άλλος; Που να καταλαβαίνει -χωρίς να κάνει ότι δεν καταλαβαίνει- την πλάνη των αισθήσεων σε σχέση με την πραγματικότητα;
Γιατί η ζάχαρη ξεγελάει τη γεύση (αίσθηση) και αφήνει το οξύ να περάσει χωρίς να μπορείς να το αντιληφθείς.
 


K

kimon

Guest
Κάποιος άλλος; Που να καταλαβαίνει -χωρίς να κάνει ότι δεν καταλαβαίνει- την πλάνη των αισθήσεων σε σχέση με την πραγματικότητα;
Υποθέτω ότι εννοείς πως το πικάπ έχει κάποια εγγενή σφάλματα κατά την αναπαραγωγή, τα οποία (σφάλματα) "ζαχαρώνουν" το τελικό αποτέλεσμα και είναι φυσικό κάποιοι να αρέσκονται σ' αυτό και να το προτιμούν από μια αληθοφανέστερη εκδοχή/αναπαραγωγή. Εδώ όμως μπαίνουμε στα χωράφια της ψυχοακουστικής και δεν μπορεί να βγει άκρη επί τη βάσει προσωπικών προτιμήσεων, δηλαδή μου αρέσει αυτό και όχι το άλλο.
Δεν νομίζω ότι βγάζουν κάπου συζητήσεις τέτοιες.
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Στην αρχή αυτού του κομματιού


Το ραδιόφωνο με τα παράσιτα και την ραδιοφωνική μουσική που παίζει, στο 5-καναλο sacd ακούγεται αποκλειστικά και μόνο από το πλαϊνό σαραουντ ηχείο δεξιά.

Κανένα άλλο ηχείο δεν παίζει τίποτα απολύτως όμοιο με το πλαϊνό σαραουντ δεξί, δηλαδή είναι όντως σα να έχεις ένα ραδιόφωνο στο πλάι σου.

Στο δικάναλο στριμ από ρεντ μπουκ, το ραδιόφωνο παίζει μόνον από το εμπρός δεξί ηχείο. Το εμπρός αριστερό, δεν συμμετέχει καθόλου.

Ακούς λοιπόν το ραδιόφωνο να προέρχεται από την κατεύθυνση του εμπρός δεξιού ηχείου σου.

Στο βινύλιο, το ίδιο ραδιόφωνο, ακούγεται κυρίως από το δεξί ηχείο, αλλά λόγω περιορισμών του μέσου στο διαχωρισμό καναλιών, βγαίνει ήχος και από το αριστερό ηχειο.

Ακους λοιπόν το ραδιόφωνο λίγο πιο κεντρικά από την κατεύθυνση του εμπρός δεξιού ηχείου.

Το σωστό, είναι το sacd, και το περισσότερο λάθος, είναι το βινύλιο.

Τι σ'αρεσει είναι μια άλλη κουβέντα.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Στην αρχή αυτού του κομματιού


Το ραδιόφωνο με τα παράσιτα και την ραδιοφωνική μουσική που παίζει, στο 5-καναλο sacd ακούγεται αποκλειστικά και μόνο από το πλαϊνό σαραουντ ηχείο δεξιά.

Κανένα άλλο ηχείο δεν παίζει τίποτα απολύτως όμοιο με το πλαϊνό σαραουντ δεξί, δηλαδή είναι όντως σα να έχεις ένα ραδιόφωνο στο πλάι σου.

Στο δικάναλο στριμ από ρεντ μπουκ, το ραδιόφωνο παίζει μόνον από το εμπρός δεξί ηχείο. Το εμπρός αριστερό, δεν συμμετέχει καθόλου.

Ακούς λοιπόν το ραδιόφωνο να προέρχεται από την κατεύθυνση του εμπρός δεξιού ηχείου σου.

Στο βινύλιο, το ίδιο ραδιόφωνο, ακούγεται κυρίως από το δεξί ηχείο, αλλά λόγω περιορισμών του μέσου στο διαχωρισμό καναλιών, βγαίνει ήχος και από το αριστερό ηχειο.

Ακους λοιπόν το ραδιόφωνο λίγο πιο κεντρικά από την κατεύθυνση του εμπρός δεξιού ηχείου.

Το σωστό, είναι το sacd, και το περισσότερο λάθος, είναι το βινύλιο.

Τι σ'αρεσει είναι μια άλλη κουβέντα.
Αυτό πρώτα απο όλα αφορά μόνο το imaging και δεύτερον είναι άλλη μίξη το καθένα.

Και με καλό δικάναλο σύστημα (που κάνει καλό imaging εννοώ), το red book τουλάχιστον ή θα το ακούσεις στο ίδιο περίπου σημείο ή εαν είναι διαφορετική μίξη (όπως εγω ισχυρίζομαι) , θα μπορούσαν να κάνουν άνετα μίξη να σου ακούγεται εκεί (και όπου θέλεις δηλαδή for that matter ). Ρώτα εναν μηχανικό ήχου να μας ποστάρει εδω εαν έχω δίκιο ή άδικο.

Εδιτ : Α, είναι και στριμινγκ το "red book" (τώρα το είδα). Μπορεί και άλλη μίξη, αλλά και όχι ισχύουν τα ως άνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.741
Να σου απαντήσω εμμέσως, με ένα παράδειγμα. Ας πούμε πως το στομάχι μου είναι τόσο ευαίσθητο στις όξινες τροφές, ώστε αν πιω ένα ποτήρι χυμό λεμονιού, θα πεθάνω. Χώρια που ο χυμός έχει χάλια γεύση, είναι πάρα πολύ ξινός. Παίρνω λοιπόν ένα ποτήρι από αυτόν το χυμό, και του βάζω 10 κουταλιές ζάχαρη. Τώρα ο χυμός έχει πλέον πολύ γλυκειά, υπέροχη γεύση, καμιά σχέση με τον σκέτο χυμό. Και πίνω όλον το χυμό. Θα πεθάνω, ή όχι;

Και για να σε προλάβω, το παράδειγμα είναι εντελώς αντίστοιχο και καθόλου άσχετο. Είναι κι αυτό ένα δίλημμα αρεσκείας, μ' αρέσει - δε μ' αρέσει.

Λοιπόν;

Aν πιει παντως καποιος ενα ολοκληρο μπουκαλι χυμο λεμονιου και του βαλει 10 κουταλιες ζαχαρη πιθανον να πεθανει ακαριαια εκτος εαν καταφερει ο οργανισμος του να εκβαλει την ενεργεια της ζαχαρης αστραπιαια. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Και με καλό δικάναλο σύστημα (που κάνει καλό imaging εννοώ), το red book τουλάχιστον ή θα το ακούσεις στο ίδιο περίπου σημείο
Η μίξη είναι ίδια μεταξύ βινυλίου και ρεντ μπουκ. ®
Απλώς ο μειωμένος διαχωρισμός καναλιών στο βινύλιο, κάνει πιο στενή τη μουσική σκηνή.

Βεβαίως στο πολυκαναλο sacd, η μίξη είναι αυτή που ήθελαν, και τα ακούς όπως ήθελαν. Στα δικάναλα φορματ αυτά τα πράγματα δε χωράνε, οπότε γίνονται συμβιβασμοι.

®Εξαίρεση το μονοφωνικό Μπάσο στο βινύλιο.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Η μίξη είναι ίδια μεταξύ βινυλίου και ρεντ μπουκ.
Απλώς ο μειωμένος διαχωρισμός καναλιών στο βινύλιο, κάνει πιο στενή τη μουσική σκηνή.

Βεβαίως στο πολυκαναλο sacd, η μίξη είναι αυτή που ήθελαν, και τα ακούς όπως ήθελαν. Στα δικάναλα φορματ αυτά τα πράγματα δε χωράνε, οπότε γίνονται συμβιβασμοι.
Που το ξέρεις αυτό για βινύλιο και red book ? (και μάλιστα στρίμινγκ κιόλας). Δεν είναι τίποτε ποσταρισμένο σαν μουσική στο πόστ σου. Τι έιναι τέστ, μουσικό κομμάτι , πότε είναι παραγωγή ? γιατί τα τελευταία χρόνια κάνουν ειδικό μίξινγκ και για στριμινγκ.

Τι σημαίνει είναι στενή ? ε και ? να πω και εγώ ότι η πολυκάναλη ή 3d που λένε είναι "τραβηγμένη" επίτηδες για να εντυπωσιάσει και να πουλάνε καινουργια αίσθηση. Και ? Παραμύθι είναι , και αυτό imaging τοποθέτηση. ΟΚ σίγουρα ωράια αίσθηση , ψαρωτική αλλά .... that's that. Nothing more. Ωραίο , γούστο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.357
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top