Eνδοτικοτητα κεφαλης - συχνοτητα συντονισμου συστηματος... Αληθεια η "αρλουμπες"?

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
.. δεν φταιω εγω αν πηγαινοερχεσαι... αναφερθηκα οτι υπαρχουν δισκοι τεστ και εξοπλισμος για να μπορει να το μετρησει καποιος σημερα, για να δεκτω επιθεση με κολλητηρι , χατζιαβατη και τα σχετικα κλισε περι οντιοφιλιας και μουζικοτητας .. (τα οποια και τα εχω γραμμενα στις παλιες μου Dr Martens) 🐒
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
επι του θεματως, αναφερθηκα οτι υπαρχουν δισκοι τεστ για την ενδοτικοτητα, κατσε παρε μηχανηματα και κατσε και καντα, αλλωστε οπως λεει και μια πσυχη..πειρα ειναι αυτο που μενει μετα απο την αποτυχια.. 🐒
Δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να μετρησει την συχνοτητα συντονισμου ενος συστηματος, ουτε αν υπηρχε θα ηταν αξιοπιστο... τωρα το τι μετραει ενδοτικοτητα (του cantilever) δεν πρεπει να μας ενδιαφερει ουτε εχει σχεση με την συχνοτητα συντονισμου ενος συστηματος.... Μια μικρη παραμετρος ειναι που μαλιστα μεταβαλλεται με την χρηση οσο "ταλαιπωρειται" η αναρτηση της κεφαλης.... Εχεις αντιρηση?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
τωρα το τι μετραει ενδοτικοτητα (του cantilever) δεν πρεπει να μας ενδιαφερει ουτε εχει σχεση με την συχνοτητα συντονισμου ενος συστηματος.... Μια μικρη παραμετρος ειναι που μαλιστα μεταβαλλεται με την χρηση οσο "ταλαιπωρειται" η αναρτηση της κεφαλης....
...πανω κατω συμφωνω οτι ειναι ανουσιο και δεν χρειαζεται καν να ασχοληθει παραπανω κανεις, ουτε καν να το κανει θεμα. Λιγο πολυ ολοι ξερουμε πως να στησουμε ενα πικαπ αν θελουμε να ασχοληθουμε, σιγα το πραμα.
Επι των συντονιζμων των χώρων υπαρχουν σχετικα θεματα, επισης υπαρχει ευκολη προσβαση σε μετρητικα μικροφωνα/software να βγαλεις ακρη.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
@mouseslept Nα τα πείς αυτά στην ortofon , στην denon , στην pickering , στην audio technica στην benz, όπου θέλεις τέλος πάντων , ότι έχεις ανακαλύψει τον τροχό ξανά από ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Λιγο πολυ ολοι ξερουμε πως να στησουμε ενα πικαπ....
Επιτρεψε μου να ειμαι σιγουρος οτι νομιζετε πως ξερετε.... και δεν μιλαω για την ορθοτητα στησηματος της κεφαλης.... αυτο ειμαι επισης βεβαιος οτι ξερετε να το κανετε σωστα... Αλλα ειναι το λιγοτερο...
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Το ξερω οτι σ'αρεσει (και το χρειαζεσαι) να το πινεις...

Βucks εναι η ομαδα του (φιλου μου) του Γιαννη.... του καλυτερου παικτη στον κοσμο.... Ειναι Μπακς, οχι μπουκς που επιβαλλει το troll με δολο ενω του εχει εξηγηθει οταν πρωτορωτησε....

Απο εκει και περα δειχνει το troll το επιπεδο του... Εσυ τι επιπεδο εισαι? Ανθρωπου η ζωου?
Bucks με Buckalis τρελή σχέση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Επιτρεψε μου να ειμαι σιγουρος οτι νομιζετε πως ξερετε....
.... δεν θα μπω σε μια διαδικασια αποδειξης ή επιδεικσης , αλλωστε τα αντιμετωπιζω με την μικροτητα που τους αρμοζει ολα αφτ(χι)α.. 🐒
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
και δεν μιλαω για την ορθοτητα στησηματος της κεφαλης.... αυτο ειμαι επισης βεβαιος οτι ξερετε να το κανετε σωστα... Αλλα ειναι το λιγοτερο...
Be my guest, ολοκληρωσε το συλλογισμο σου πως το στηνεις εσυ το υπολοιπο που μπορει να μας διαφευγει εμας :)
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
.... δεν θα μπω σε μια διαδικασια αποδειξης ή επιδεικσης , αλλωστε τα αντιμετωπιζω με την μικροτητα που τους αρμοζει ολα αφτ(χι)α.. 🐒
το να τα θεωρεις ευτελει ειναι ασφαλως δικαιωμα σου... δεν παυει ομως να (υποτιθεται πως) ειναι ενα forum που αποσχολει μουσικοφιλους εδω και καποιοι τους προσφερουν γνωσεις αφιλοκερδως.... Ασε που εχουν να αντιμετωπισουν και τις αγελες των troll βεβαια οι καημενοι...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
ε θα τη βρουν την ακρη οσοι ειναι να σωθουν.. :king: :angel:
δεν ειμαστε ιεροκηρυκες να κηρυττουμε το λογω του βινυλιου.. :boast:
Παρασφαζοντας τον λογο του Mike Gira (Swans)... vinyl will save you, but it wont save me.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Be my guest, ολοκληρωσε το συλλογισμο σου πως το στηνεις εσυ το υπολοιπο που μπορει να μας διαφευγει εμας :)
Θα παρει μερικα ποστ ακομα... Θελει σειρα το πραγμα και οχι αγελες και troll να διακοπτουν την ροη.... Τον απατεωνα τον Κ.Κ. τον ξερεις? Φανταζομαι οτι ναι.... Α-πα-ται-ω-νας! (και εντελως ασχετος βεβαια...)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
οχι, ειναι καποιος εδω? ή απο προηγουμενη ζωη? ...σιγουρα οχι, καθοτι δεν μπλεκουν με εμενα οι απατεωνες... :)
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
οχι, καθοτι δεν μπλεκουν με εμενα οι απατεωνες... :)
Εγω ειμαι βεβαιος οτι τον ξερεις καλα... Μπορει να σου διαφευγει το " απατεωνας" βεβαια, αλλα θα το μαθεις και αυτο...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...λυπαμαι που απογοητευω την εμπειρια σου, αλλα ειμαι νομαδικος, οχι ομαδικος(βλ. αγελη).

...αν και υπηρκσα καποτε λυκοπουλο 🐒
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
...λυπαμαι που απογοητευω την εμπειρια σου, αλλα ειμαι νομαδικος, οχι ομαδικος(βλ. αγελη).
...αν και υπηρκσα λυκοπουλο 🐒
Αυτον τον ξερεις εξω απο την αγελη...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...μη με σκας ...να το παρουμε αλλιως... αυτος σου ειπε οτι με κσερει ?!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
οκ :)
αντε ολοκληρωσε ομως αυτο που θες να πεις για την ενδοτικοτητα και τα υπολοιπα, μη μας βγαζεις τη πσυχη.
ξημερωνει
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
οκ :)
αντε ολοκληρωσε ομως αυτο που θες να πεις για την ενδοτικοτητα και τα υπολοιπα, μη μας βγαζεις τη πσυχη.
ξημερωνει
θα παρει μερικα thread ακομα.... με την σειρα ολα.... Πρωτα να καταλαβουμε οτι πρεπει να βγει αστραπιαια η ενεργεια απο το deck, μετα το πως το κανουμε και μετα πως την γειωνουμε.... και τις παρεμβασεις που χρειαζονται βεβαια για να "παρουμε τα πραγματα στα χερια μας"....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top