Electric noise σε monitors - θα βοηθήσουν “pseudo-balanced” καλώδια (RCA to XLR);

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Καλημέρα
Πήρα πρόσφατα τα Yamaha HS-5 και τα συνδέω στην pre-amp έξοδο (RCA) του dac/amp που έχω (Fiio K7 - δεν έχει balanced έξοδο παρά μόνο για ακουστικά)
Προς το παρόν τα συνδέω με το μοναδικό διαθέσιμο καλώδιο που είχα, ένα 3μετρο 2xRCA -> 2 TS

To αποτέλεσμα: electric noise όταν δεν παίζει μουσική, και ακόμη περισσότερο όταν κουνάω ποντίκι, πληκτρολογώ κλπ

Τα HS-5 έχουν XLR και jack balanced εισόδους

Αν πάρω καλώδια RCA σε XLR male ή RCA TRS (και μικρότερα σε μήκος πχ 1m) θα βοηθήσει;

Απ' ότι είδα τα συγκεκριμένα τα λένε pseudo-balanced cables. Οποιοδήποτε RCA to XLR εσωτερικά θα είναι ίδιο ή πρεπει να προσέξω κάτι σε σχέση με τη συνδεσμολογία;

Παραδείγματα

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Επειδή ήμουν και εγώ παθόν, θα σου έλεγα να τα συνδέσεις όλα στο ίδιο πολυπριζο. Αν τα έχεις όλα στο ίδιο και συνεχίζει ο θόρυβος τότε οι συσκευές σου είναι ευαίσθητες στην μετατροπή από balance σε unbalanced. εγώ συνδέω τα Tannoy gold με καλωδιο rca το οποίο καταλήγει σε ανταπτορα rca to xlr και δεν έχω θέμα. Πηγή σήματος ένας denon avr για την ώρα.
Bespeco SLAD315 Gold XLR Male Plug To RCA Female Socket Adapter https://amzn.eu/d/bEDAemK
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Καλημέρα. Επειδή ήμουν και εγώ παθόν, θα σου έλεγα να τα συνδέσεις όλα στο ίδιο πολυπριζο. Αν τα έχεις όλα στο ίδιο και συνεχίζει ο θόρυβος τότε οι συσκευές σου είναι ευαίσθητες στην μετατροπή από balance σε unbalanced. εγώ συνδέω τα Tannoy gold με καλωδιο rca το οποίο καταλήγει σε ανταπτορα rca to xlr και δεν έχω θέμα. Πηγή σήματος ένας denon avr για την ώρα.
Bespeco SLAD315 Gold XLR Male Plug To RCA Female Socket Adapter https://amzn.eu/d/bEDAemK
Ευχαριστώ, μόλις το δοκίμασα να τα βάλω όλα σε ένα πολύπριζο και δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά, ίσως είναι ελάχιστα καλύτερα.
Εσύ έχεις όμως τον αντάπτορα σε XLR εγώ συνδέω jack μoνοφωνικό (TS) το οποίο είναι και 3 μέτρα..
Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν όντως κάνει διαφορά αν η μία άκρη είναι XLR η TRS
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Με jack είχα πάντα θόρυβο. Mε τα συγκεκριμένα ανταπτορακια και rca το έλυσα το θέμα. βέβαια με καθαρό xlr to xlr τότε θα δεις την διαφορά. Τελείως αθόρυβο.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Με jack είχα πάντα θόρυβο. Mε τα συγκεκριμένα ανταπτορακια και rca το έλυσα το θέμα. βέβαια με καθαρό xlr to xlr τότε θα δεις την διαφορά. Τελείως αθόρυβο.
με το συγκεκριμένο dac/amp XLR to XLR δεν παιζει, οπότε μαλλον θα πάρω RCA to XLR για να δοκιμάσω
 


Μηνύματα
72
Reaction score
33
Για απομόνωσε με μονωτική ταινία τις γειώσεις από τα καλώδια τροφοδοσίας των ενεργών ηχείων.
Το δοκίμασα αλλά χωρίς αποτέλεσμα (εκτός κι αν δεν το έκανα σωστά)
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλά το έκανες. Και ο αδερφός μου στο παρελθόν είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε έτσι.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπερα οι πρίζες σου έχουν γείωση που μπαίνει μέσα στην τρύπα του καλωδίου; Αν όχι δεν έχει νόημα καθότι αυτό απλά ακουμπάει στο πλαστικό του σουκο.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
το προβλημα το εχω κι εγω με μια komplete audio 6 native instruments 0ταν παιζει ενα μικρο συστημα που εχω ακουγεται η λειτουργια του υπολογιστη ενας ηχος σαν κουνουπι .στα μεγαλα συστηματα που την δουλευω κανενα προβλημα. οτι πηγη και να εχω επανω στην μικρη κονσολα εχω αυτο το θορυβο. καπου γινεται loop με τις γειωσεις.μολις αποσυνδεσω το usb της καρτας ειναι εντελως αθορυβη.θεμα γειωσης κτιριου δεν παιζει εχω 10 ραβδους μπηγμενες στο εδαφος.οπως ειπαν και οι παραπανω θελει ψαξιμο με καλωδια και πριζες.δεν το εχω παρει ζεστα να αρχισω να μπαζω βγαζω καλωδια γιατι ακουω ελαχιστα απο αυτο το συστημα και ετσι δεν με ενδιαφερει.παντως και με ενισχυτη με εισοδο xlr και με αλλον με rca τον ιδιο θορυβο κανει.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Βρήκα ένα ενδιαφέρον βίντεο

O θόρυβος που έχω είναι αυτό που λέει ground loop noise from USB. πχ. στο 5:06 ακούγεται ακριβώς αυτό που έχω

Έκανα διάφορες δοκιμές
- ο θόρυβος προέρχεται από τον υπολογιστή (ένα desktop παλιό). Κλασικό όταν κουνάω το ποντικι (δοκίμασα και ασύρματο και ενσύρματο) αλλά όχι μόνο
- ο θόρυβος έρχεται πάντα στο ένα από τα δυο ηχεία - όχι κάποιο συγκεκριμένο από τα δυο - ούτε σχετίζεται με το κανάλι του ήχου
- Αν αποσυνδέσω το usb καλώδιο από το PC ο θόρυβος εξαφανίζεται - μπορώ να συνεχίσω να ακούω μέσω το dac και των ηχείων χωρίς θέμα αν χρησιμοποιήσω άλλο input του dac πχ το line in.
- και το πιο σημαντικό: δοκίμασα να χρησιμοποιήσω ένα laptop που έχω αντί του Desktop PC και ως δια μαγείας ο ενοχλητικός θόρυβος εξαφανίστηκε! (με τα ίδια καλώδια RCA το TS)

Οπότε να υποθέσω ότι και άλλα καλώδια (πχ RCA το XLR) να πάρω δεν θα αλλάξει κάτι αφού το θέμα είναι κάπου στο PC...

Στο βίντεο αναφέρεται και το ifi Idefender+. Δεν είναι φτηνό βέβαια (65 ευρώ) Αν ήξερα τουλάχιστον ότι κάνει δουλειά σίγουρα να το έπαιρνα... χρειάζεται δοκιμή...

Βρήκα και παρόμοιο θέμα εδώ https://www.avsite.gr/forum/threads/Θόρυβος-στις-usb.190978/

[προς διαχειριστές: μάλλον το θέμα τελικά πρέπει να μεταφερθεί στο "ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΠΗΓΕΣ, PC AUDIO" ; και μάλλον και ο τίτλος δεν είναι ο καταλληλος ]
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Για απομόνωσε με μονωτική ταινία τις γειώσεις από τα καλώδια τροφοδοσίας των ενεργών ηχείων.
Το δοκίμασα αλλά χωρίς αποτέλεσμα (εκτός κι αν δεν το έκανα σωστά)
Τελικά δούλεψε , έβαλα ταινία (πιο προσεκτικά μάλλον τώρα) στο καλώδιο τροφοδοσίας του PC και ο ενοχλητικός θόρυβος έφυγε (και ο μόνιμος και ο πιο έντονος όταν κουνιέται το ποντίκι). Έχει μόνο ένα ελαφρύ ανεπαίσθητο βόμβο που δεν με ενοχλεί
Βέβαια, αυτό μπορεί να θεωρηθεί μόνιμη λύση; Δεν είναι επικίνδυνο; (για τον ίδιο σκοπό είδα ότι κάποιοι βάζουν 3-Prong to 2-Prong Adapters - πιθανόν να ψάξω να βρω ενα τέτοιο αντάπτορα search)

Η μόνιμη και πιο σωστή λύση όμως ποια είναι;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top