Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
στα του θεματος τωρα.......
....το emotiva αν φτιαξει τα προβληματα που εχει και του πεταξει ενα audyssey-auro3d επανω θα πουλησει τρελά ....
Θέλω αυτό που καπνίζεις.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θέλω αυτό που καπνίζεις.
εξαιρετικο για ολη την ημερα...;)


Σε ολονών μας τα σεταπ, είτε σε μένα είτε στου ντιμιφουτ είτε στου τερματογκαζι, μετά τις μετρήσεις, με μια αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης σε μερικά δευτερόλεπτα, ακούσαμε τόσο καλύτερα από την προηγούμενη κατάσταση, που ας πούμε ο ντιμιφουτ αναρωτιόταν αν ήταν χαλασμένος ο εμοτιβα.

Σημείωσε πως (ως γνωστόν) ο ντιμιφουτ είχε φάει απεριόριστες ώρες μετρήσεων και ισοσταθμισεων με το ντιρακ στον εμοτιβα, και βεβαίως είχε φτάσει σε εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Ε, μια αυτόματη ισοστάθμιση του τρινοβ, τα γκρέμισε όλα τα προηγούμενα, κόπος άπειρων εργατοωρών απασχόλησης, σα σκατά.

Ομοίως στον τερματογκαζι. Τι μετρήσεις είχε κάνει, τι Καστρουνης, όλα. Μια αυτόματη, και κάθεσαι σα μαλεας και ακούς και δε το πιστεύεις.

Δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω από την αυτόματη διαδικασία ισοστάθμισης των λίγων δευτερολέπτων, κάτσε και άκου.

Τα υπόλοιπα που κάνουμε, είναι γιατί είμαστε βλαμμένα.
και εγω θελω να μαθω τι κανετε εκει πανω...:lolsign:

Εσυ με το υψηλων προδιαγραφων sony με το upmix dts neo που καμαει (στην πραξη δεν ακουγεται...εμαθες ομως τωρα)και τα 7 διαφορετικα ηχεια....ο Μιχαλιος με το τελευταιο σουπερ αποκτημα nad 758 (ο πατος του amir που δεν εχει αδικο, τον ακουσα).....και ο dimi με τον ακεφαλο emotiva και τις χιλιαδες ωρες ρυθμισης που δεν καταφερε ποτε να φτιαξει για να ακουσει.....με τον tinnov ολα ηρθαν και εδεσαν τελεια .......17 χιλιαρικα ειναι αυτα..!!!!!!!!!
........αυτο ελλειπε λοιπον να μην ακουγατε και καλυτερα με τον trinnov με τα παραπανω που ειχατε. !!!!!!

πλακα με κανεις.....!!!!!
να μου πεις το υγρακι σου να δω τι καπνο φουμαρεις :lolsign:
 

Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
Ο emotiva του Δημήτρη έχει μια από τις καλύτερες μετρήσεις από τον amir. Πάντως γιατί οι marantz- denon δεν σε αφήνουν να πειράξεις τα φίλτρα σε όποια συχνότητα γουστάρεις;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Ο emotiva του Δημήτρη έχει μια από τις καλύτερες μετρήσεις από τον amir.
Ειναι εξαιρετικός ο XMC, μακράν καλύτερος απο οτιδήποτε άλλο στην τετραψήφια αγορά μέχρι προσφάτως. Παρά τις εξαιρετικές μετρησεις ακούγεται πολυ χειρότερα απο τον Trinnov, και αυτο οφείλεται στο Room eq.
Η διαφορά ειναι μεγάλη, όχι τοσο τεράστια όσο του Dirac με το Audyssey :gotcha: , αλλα μεγάλη.

Ενα δευτερεύων bug του XMC στοίχισε το κεφάλι του στου Αμιρ, αλλά ο συγκεκριμένος reviewer εχει κόλλημα εναντίων των AV products και κανει ο,τι περνάει απο το χέρι του για να τα βγάλει σκάρτα.

Μερικές φορές εχει δίκιο, τις περισσότερες όχι.

Στο μεταξύ η Emotiva εχει απαντήσει για τον RMC με μετρήσεις, παρομοιες με του Amir, αλλά με ενδιαφέροντα σχόλια για την μεθοδολογία του.

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
ο dimi με τον ακεφαλο emotiva
Θα είσαι πολύ ευτυχισμένος αν κάποτε καταφέρεις να πάρεις μεταχειρισμένο τον εμοτιβα που είχε ο ντιμιφουτ πριν αναβαθμιστεί σε τρίνοβ.

Θα πετάς από τη χαρά σου.

Αν κάποτε πάρεις και ηχεία που να μην είναι εντελώς χρεπια, και κάνα σαμπ της προκοπής x4, πιθανώς να καταλάβεις τι λέμε.:biggrin:

Μέχρι τότε, όσα δε φτάνει η αλεπού, ξέρεις τη συνέχεια. :tongue:

Νομίζω πως δε θα ξαναασχοληθω μαζί σου. Για κανέναν λόγο. Περνάς στην κατηγορία "Γιάνννης". :gotcha:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Και γιατι η συγκριση DACs με AVs είναι λάθος

The DSP chip itself is not the issue. It all comes down to how you have to manage dynamic range, levels and the big one, bass management. Think of it like this. Both Dolby and DTS require a 10db boost of the LFE relative to the other channels. Since a DSP can't go above 0db, that means we have to lower all the other channels 10db to start. Now lets look at the bass management. We have to allow for the summation of all the low frequencies when the speakers are set too small. So that means we have to sum 15 channels of bass together and then add that to the already boosted LFE channel which means a lot of reduction in the HP channels to make sure the LP doesn't clip. Now add in EQs and Levels. For any boost that is done, more reduction is required to prevent the DSP from clipping. There are several other things that have to be accounted for as well, but those are the big ones.

So is it starting to make since why a comparison of an ordinary DAC and a HT processor is like comparing Apples to Oranges?

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Σμπρώξτο το κείμενο αυτό ως έχει φάτσα κάρτα στο ASR.

Θέλουν λίγο σμπρωξιμο στα πολυκαναλα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θα είσαι πολύ ευτυχισμένος αν κάποτε καταφέρεις να πάρεις μεταχειρισμένο τον εμοτιβα που είχε ο ντιμιφουτ πριν αναβαθμιστεί σε τρίνοβ.

Αν κάποτε πάρεις και ηχεία που να μην είναι εντελώς χρεπια, και κάνα σαμπ της προκοπής x4, πιθανώς να καταλάβεις τι λέμε.:biggrin:
να παρω emotiva για να κανω χιλιες ρυθμισεις ;:lolsign:

αυτα που νομιζεις οτι ανακαλυψες εχουν ειπωθει εδω και μια 10ετια plus.....


να τα λετε μεταξυ σας για να συμφωνειτε :gotcha:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Και γιατι η συγκριση DACs με AVs είναι λάθος

The DSP chip itself is not the issue. It all comes down to how you have to manage dynamic range, levels and the big one, bass management. Think of it like this. Both Dolby and DTS require a 10db boost of the LFE relative to the other channels. Since a DSP can't go above 0db, that means we have to lower all the other channels 10db to start. Now lets look at the bass management. We have to allow for the summation of all the low frequencies when the speakers are set too small. So that means we have to sum 15 channels of bass together and then add that to the already boosted LFE channel which means a lot of reduction in the HP channels to make sure the LP doesn't clip. Now add in EQs and Levels. For any boost that is done, more reduction is required to prevent the DSP from clipping. There are several other things that have to be accounted for as well, but those are the big ones.

So is it starting to make since why a comparison of an ordinary DAC and a HT processor is like comparing Apples to Oranges?

Πέρα από το αν μετρά σωστά ο amir ή όχι, αυτό σημαίνει πως όλα τα πολυκάναλα- έστω δικαιολογημένα- έχουν εγγενές πρόβλημα μειωμένου δυναμικού εύρους;
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Ναι.

Σε ολονών μας τα σεταπ, είτε σε μένα είτε στου ντιμιφουτ είτε στου τερματογκαζι, μετά τις μετρήσεις, με μια αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης σε μερικά δευτερόλεπτα, ακούσαμε τόσο καλύτερα από την προηγούμενη κατάσταση, που ας πούμε ο ντιμιφουτ αναρωτιόταν αν ήταν χαλασμένος ο εμοτιβα.

Σημείωσε πως (ως γνωστόν) ο ντιμιφουτ είχε φάει απεριόριστες ώρες μετρήσεων και ισοσταθμισεων με το ντιρακ στον εμοτιβα, και βεβαίως είχε φτάσει σε εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Ε, μια αυτόματη ισοστάθμιση του τρινοβ, τα γκρέμισε όλα τα προηγούμενα, κόπος άπειρων εργατοωρών απασχόλησης, σα σκατά.

Ομοίως στον τερματογκαζι. Τι μετρήσεις είχε κάνει, τι Καστρουνης, όλα. Μια αυτόματη, και κάθεσαι σα μαλεας και ακούς και δε το πιστεύεις.

Δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω από την αυτόματη διαδικασία ισοστάθμισης των λίγων δευτερολέπτων, κάτσε και άκου.

Τα υπόλοιπα που κάνουμε, είναι γιατί είμαστε βλαμμένα.
Για το σύστημα του Τζιοβάνι όμως δεν είπες κουβέντα .
Νομίζω ότι πήγε ο καστρουνης και ρύθμισε , έτσι δεν είναι ;
Τι έγραψε ο τζιο ;
Over και out .
ρε συ Μακη ελεος !!!!!
...μας διαβαζει κοσμος....

μην λεμε τετοια πραματα !!!!!
Αγαπητέ κεφαλα επειδή μας διαβάζει πολύ κόσμος τα γράφω .
Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχεις πάει σε 5-6 σπίτια κ έχει ρυθμίσει εσύ χειροκίνητα αντί αυτόματα το οντισι .
Τι έγινε εκεί ; Γιατί δεν το άφησες στο αυτόματο ;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είσαι λάθος πληροφορημενος σε όλα... Και δεν έχω κάνει ρυθμίσεις σε κανέναν και δεν χρησιμοποιείται ο μη αυτόματος τρόπος ρύθμισης όταν υπάρχει audyssey... Όποιος δε κάνει ρύθμιση μη αυτόματα όταν υπάρχει audyssey έχει μαύρα μεσάνυχτα..

Οποτε δες τις η την πηγή που σε παραπληροφορη και κόψε το κεφάλι, όπως κάνει ο amir
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Πέρα από το αν μετρά σωστά ο amir ή όχι, αυτό σημαίνει πως όλα τα πολυκάναλα- έστω δικαιολογημένα- έχουν εγγενές πρόβλημα μειωμένου δυναμικού εύρους;
Εγγενές ναι, πρόβλημα όχι.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Είσαι λάθος πληροφορημενος σε όλα... Και δεν έχω κάνει ρυθμίσεις σε κανέναν και δεν χρησιμοποιείται ο μη αυτόματος τρόπος ρύθμισης όταν υπάρχει audyssey... Όποιος δε κάνει ρύθμιση μη αυτόματα όταν υπάρχει audyssey έχει μαύρα μεσάνυχτα..

Οποτε δες τις η την πηγή που σε παραπληροφορη και κόψε το κεφάλι, όπως κάνει ο amir
Εντάξει Κώστα μας έπεισες .
Σε όλα
Εννοούσα ότι τρέχεις το εκάστοτε σύστημα ισοστάθμισης και επεμβαίνεις πάνω σε αυτό .
Δεν έχεις πάει σε κανένα σπίτι πότε .
Δεν έχεις μετρήσει σε κανένα σύστημα πότε .
Ούτε σε εμένα .
Ότι πεις .
Σου χαλάσω εγώ το όνειρο ;
Πότε ...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.945
Και γιατι η συγκριση DACs με AVs είναι λάθος
Ωστόσο, πώς εξηγούνται οι δυσλειτουργίες, τις οποίες άλλα προσέσορς που εξέτασε ο Αμίρ ΔΕΝ είχαν?
Επίσης, τι σχέση έχει η επιχειρηματολογία με αυτά:

1582788320682.png

1582788364285.png

1582788395083.png
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εντάξει Κώστα μας έπεισες .
Σε όλα
Εννοούσα ότι τρέχεις το εκάστοτε σύστημα ισοστάθμισης και επεμβαίνεις πάνω σε αυτό .
Δεν έχεις πάει σε κανένα σπίτι πότε .
Δεν έχεις μετρήσει σε κανένα σύστημα πότε .
Ούτε σε εμένα .
Ότι πεις .
Σου χαλάσω εγώ το όνειρο ;
Πότε ...
Να μετρησω ναι(σε 3-4) αλλά όχι να επέμβω.... Αφου ο καθένας έχει την δυνατότητα να το φτιάξει όπως γουστάρει... Και παω για να δωτι κάνει από περιέργεια. Ξέχασες που εσένα σου είπα ότι το καναρίνι σου από το κεντρικό δεν παίζει και πανικοβληθηκες χαιεντα μου :lolsign:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.945
Ωστόσο, πώς εξηγούνται οι δυσλειτουργίες, τις οποίες άλλα προσέσορς που εξέτασε ο Αμίρ ΔΕΝ είχαν?
Επίσης, τι σχέση έχει η επιχειρηματολογία με αυτά:

View attachment 155254

View attachment 155255

View attachment 155256
Καρφάκι δεν μού καίγεται για τον Αμίρ, δεν τον έχω κουμπάρο.
Αυτό που βλέπω είναι ότι κάθε εταιρία που δεν γουστάρει τις μετρήσεις του, αρχίζει τα… «δεν μέτρησε σωστά, άλλα είναι τα στάνταρτς, μετράει όπως θέλει»…
Αυτός απαντάει ότι μετράει τα πάντα με τον ίδιο τρόπο, βάσει των καθορισμένων βιομηχανικών προτύπων, ο καταναλωτής ποιον πρέπει να πιστέψει? Τον κατασκευαστή, που εκ προοιμίου έχει (εύλογο και απολύτως δικαιολογημένο) συμφέρον ή έναν ανεξάρτητο (έστω, μέχρις αποδείξεως του εναντίου) αξιολογητή?
Το δικό μου πρόβλημα είναι αλλού. Αν αρχίσουμε να λέμε «οι αριθμοί λένε ότι τούς πεις», όπως ο Γαλάτης αρχηγός στον Αστερίξ, πάει, το οικοδόμημα της επιστημονικής αντικειμενικότητας καταρρέει…
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.430
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top