Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X



Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μια χαρά ειναι και ο Monoprice (αλλά μονο για USA)
Και οι Nad-Anthem. Γιατι δεν σου αρέσουν αυτοί;
Δημήτρη θέλω ο pre/pro που θα αγοράσω να έχει οπωσδήποτε auro3d (κυρίως για το upmixer του) και φυσικά dirac μαζί με την διαχείριση πολλών subs. Ότι δλδ προσφέρει ο Arcam av40, monoprice, jbl sd55. Όταν φύγουν τα χοντρά λάθη στον ήχο και στο dirac και φυσικά ενσωματωθεί και το auro3d στον αν40, θα τον επανεξετάσω και τότε θα αγοράσω. Αλλοιώς στην τελευταία θα κοιτάξω και κάτι άλλο αρκεί να τρέχει auro3d. H δισκοθήκη μου περιέχει έργα αγαπημένα που θέλω να τα απολαμβάνω στο πολυκάναλο, οπότε δεν βιάζομαι. Αν δεν ευοδώσει το dirac τότε θα κοιτάξω να φτιάξω πιο καλά ακουστικά τον χώρο και θα αγοράσω ένα pre/pro χωρίς dirac. Αλλά επειδή είμαι εκ φύσεως αισιόδοξος ευελπιστώ ότι είναι θέμα χρόνου να διορθωθεί ο av40, δεν το έχουν αφήσει στην τύχη δουλεύουν αρκετά πάνω του και σιγά σιγά βγάζουν νέες εκδόσεις και διορθώνουν πολλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Αν δεν ευοδώσει το dirac τότε θα κοιτάξω να φτιάξω πιο καλά ακουστικά τον χώρο και θα αγοράσω ένα pre/pro χωρίς dirac.
Dirac. ARC. Trinnov.

Μόνο!!!!

Πολύ πιο σημαντικό από το auro...στην ανάγκη κάνεις upmix με Dolby
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δημήτρη θέλω ο pre/pro που θα αγοράσω να έχει οπωσδήποτε auro3d (κυρίως για το upmixer του) και φυσικά dirac μαζί με την διαχείριση πολλών subs. Ότι δλδ προσφέρει ο Arcam av40, monoprice, jbl sd55. Όταν φύγουν τα χοντρά λάθη στον ήχο και στο dirac και φυσικά ενσωματωθεί και το auro3d στον αν40, θα τον επανεξετάσω και τότε θα αγοράσω. Αλλοιώς στην τελευταία θα κοιτάξω και κάτι άλλο αρκεί να τρέχει auro3d. H δισκοθήκη μου περιέχει έργα αγαπημένα που θέλω να τα απολαμβάνω στο πολυκάναλο, οπότε δεν βιάζομαι. Αν δεν ευοδώσει το dirac τότε θα κοιτάξω να φτιάξω πιο καλά ακουστικά τον χώρο και θα αγοράσω ένα pre/pro χωρίς dirac. Αλλά επειδή είμαι εκ φύσεως αισιόδοξος ευελπιστώ ότι είναι θέμα χρόνου να διορθωθεί ο av40, δεν το έχουν αφήσει στην τύχη δουλεύουν αρκετά πάνω του και σιγά σιγά βγάζουν νέες εκδόσεις και διορθώνουν πολλά.
Εγώ ίσως κοιταγα και για anthem
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.028
Κοίταζα τον monoprice. 190 USD τα μεταφορικά με dhl και σε 3 μέρες σπίτι σου. Το τελωνείο όμως καραδοκεί και βαράει πολύ άσχημα. Πάρα πολύ άσχημα. Αν και ίσως υπάρχει και πιό πλάγιος τρόπος...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κοίταζα τον monoprice. 190 USD τα μεταφορικά με dhl και σε 3 μέρες σπίτι σου. Το τελωνείο όμως καραδοκεί και βαράει πολύ άσχημα. Πάρα πολύ άσχημα. Αν και ίσως υπάρχει και πιό πλάγιος τρόπος...
Υπάρχει αλλά μην μπλέκεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Η αγορά μια συσκευής από Αμερική από απλό καταναλωτή μπορεί να πάει πολύ παραπάνω ακόμα και από επίσημη εισαγωγή στη λιανική.
Τα δε κοστολόγια μεταφοράς σε περίπτωση βλάβης σε συνδυασμό με την χαρτούρα για να φύγει και να έρθει πίσω θα σε κάνουν να λες τη έκανα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Τα δε κοστολόγια μεταφοράς σε περίπτωση βλάβης σε συνδυασμό με την χαρτούρα για να φύγει και να έρθει πίσω θα σε κάνουν να λες τη έκανα.
Μόνο αυτό με τρομάζει. Αλλιώς βουρ για monoprice, είναι super το μηχάνημα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Στο απμίξινγκ, μη το υπερκτιμάς το Auro 3D.
Δεν θα είχα κανένα καημό αν δεν το είχα, ειλικρινά.
Ο τρόπος υλοποίησης του εκάστοτε απμίξινγκ (μαύρο κουτί είναι) είναι σημαντικότερος, όπως ίσως και οι δυνατότητες παραμετροποίησης του απμίξινγκ, αν θες να ασχοληθείς.

Γνωρίζεις λόγου χάριν αν αυτά τα μηχανήματα που λες έχουν παραμετροποιήσιμο απμίξινγκ;
Αν τυχόν έχουν, τι δυνατότητες παραμετροποίησης προσφέρουν;
Γι'αυτό σου λέω, μην υπερεκτιμάς το ένα εκ αυτών...

Προσωπικά, εκτιμώ ως πιο "απολαυστικό" το Auro 3D, αλλά ως πιο "πιστό" το Dolby surround. Νομίζω πως έχω αρκετά ουδέτερο σεταπ για ασφαλή τέτοια συμπεράσματα. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Βγάζοντας εκτός τα έξοδα μεταφοράς, που θα είναι ένα σεβαστό πόσο γιατί σίγουρα θα θέλει κάποιος ένα σοβαρό μεταφορέα επειδή το μηχάνημα έχει μια Χ αξία, πρέπει να έχεις όλα τα χαρτιά που να δείχνουν ότι το μηχάνημα πέρασε νόμιμα στη χώρα και έχουν πληρωθεί όλοι οι απαιτούμενοι φόροι.
Όταν θα φτάσει η ώρα να φύγει από Αμερική, πρέπει να υπάρχει όλη η απαραίτητη χαρτούρα για να φύγει από το τελωνείο (αναλυτική περιγραφή τη έχει μέσα το κουτί, γνήσια χαρτιά αξίας του μηχανήματος, χαρτιά κόστους μεταφοράς κ.α.). Δεν φεύγει από Αμερική δέμα αν δεν είναι 100%. Οκ.
Μετά ερχόμαστε εδωωωω.
Το μηχάνημα θα παραμείνει στο τελωνείο μέχρι να αποδείξεις με χαρτιά ότι είναι η δεύτερη φορά που μπαίνει Ελλάδα γιατί είχε πάει για Service και ότι όλα τα απαιτούμενα κοστολόγια της πρώτης εισαγωγής έχουν πληρωθεί.

Καλή τύχη.
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Στο απμίξινγκ, μη το υπερκτιμάς το Auro 3D.
Δεν θα είχα κανένα καημό αν δεν το είχα, ειλικρινά.
Ο τρόπος υλοποίησης του εκάστοτε απμίξινγκ (μαύρο κουτί είναι) είναι σημαντικότερος, όπως ίσως και οι δυνατότητες παραμετροποίησης του απμίξινγκ, αν θες να ασχοληθείς.

Γνωρίζεις λόγου χάριν αν αυτά τα μηχανήματα που λες έχουν παραμετροποιήσιμο απμίξινγκ;
Αν τυχόν έχουν, τι δυνατότητες παραμετροποίησης προσφέρουν;
Γι'αυτό σου λέω, μην υπερεκτιμάς το ένα εκ αυτών...

Προσωπικά, εκτιμώ ως πιο "απολαυστικό" το Auro 3D, αλλά ως πιο "πιστό" το Dolby surround. Νομίζω πως έχω αρκετά ουδέτερο σεταπ για ασφαλή τέτοια συμπεράσματα. ;)
Στο upmix μπορούμε να μιλάμε για πιστότητα? Πιστότητα ως προς τι? το πρωτότυπο είναι δικάναλο ή το πολύ πολύ 5.1. Η απόλαυση πάντως είναι ένα απο τα ζητούμενα αυτού του χόμπυ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Στο upmix μπορούμε να μιλάμε για πιστότητα? Πιστότητα ως προς τι? το πρωτότυπο είναι δικάναλο ή το πολύ πολύ 5.1. Η απόλαυση πάντως είναι ένα απο τα ζητούμενα αυτού του χόμπυ.
Πιστότητα ως προς την τονική υπογραφή του αρχικού υλικού, όπου ακόμα και μικρή διαφοροποίηση στο φάσμα, είναι εύκολα αντιληπτή σε άμεση α-β αλλαγή και σύγκριση.

Το ένα είναι απολύτως όμοιο, σε όλο το φάσμα, χωρίς τονικές διαφοροποιήσεις, ενώ το άλλο είναι πιο ευχάριστο, με τονισμένα άκρα, κυρίως χαμηλά.

Προφανώς πιο πιστό είναι αυτό που δεν αλλοιώνει την τονική ισορροπία της πρωτότυπης ηχογράφησης.

Ίσως είναι καλή ιδέα (για λόγους περιέργειας και μόνο) να παίξει ροζ θόρυβο με τα απμιξ και να αποτυπωθεί σε γράφημα η όποια διαφορά στο φάσμα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Στο upmix μπορούμε να μιλάμε για πιστότητα? Πιστότητα ως προς τι? το πρωτότυπο είναι δικάναλο ή το πολύ πολύ 5.1. Η απόλαυση πάντως είναι ένα απο τα ζητούμενα αυτού του χόμπυ.
Θα το διαπιστώσεις όταν στήσεις το σύστημα πιο παίζει σωστότερα και όχι μόνο!!!

Τι setup θα φτιάξεις;
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Φτιάχνω 5.4.4, (ή και 7.4.4. αλλά υλικό με 7 κάτω κανάλια δεν έχω, μάλλον σαν μελλοντικό θα το φτιάξω) εφόσον ευοδώσει και ο Arcam δουλέψει θέλω να έχω και dolby atmos και auro 3d. Βέβαια έχω σκοπό να ρθώ σε επαφή με τον Μανώλη για να ξεκινήσουμε τουλάχιστον τον χώρο με τα ήδη υπάρχοντα και όταν με το καλό έρθει και ο pre/pro να το τελειώσουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
υλικό με 7 κάτω κανάλια δεν έχω
Ωστόσο, η μεγαλύτερη αναβάθμιση είναι τα 9 δορυφοράκια εδάφους, σε σεταπ 9.x.x.

Ας είν'καλά το απμίξινγκ, και τα πολλά κάτω ηχεία δίνουν ένα πολύ ομοιογενές και συμπαγές μουσικό "ολόγραμμα" της σκηνής, με πολλά παράπλευρα πλεονεκτήματα (μικρότερο ζόρι όλων των ηχείων για τις ίδιες στάθμες, χαμηλότερες παραμορφώσεις, περαιτέρω μείωση της έμμεσης, κλπ).

Καλώς ή κακώς, όσο περισσότερες πηγές ήχου έχεις διαθέσιμες, τόσο καλύτερο θα είναι το αποτέλεσμα. Ξέρω πως φαντάζει τραγικά μεγάλο ένα νούμερο 25 και 30 ηχείων σε σπίτι, μα είμαι βέβαιος πως θα παίζει καλύτερα από σεταπ με μικρότερο αριθμό ηχείων...

Στα ηχεία "εδάφους", αν πας να βάλεις ανά 30 μοίρες ηχείο, θες 11 συνολικά, δηλαδή σεταπ 11.x.x. νομίζω πως είναι σπουδαίο νούμερο για οικιακή χρήση...

Νομίζω πως και το άνω κεντρικό είναι σημαντικό, και δε θα έλεγα όχι σε 6-αδα άτμος, και ένα στο κέντρο πάνω από το κεφάλι σου. Όχι, δε θα έλεγα, να ξέρεις...

Το θέμα είναι πως τα παραπάνω μαζεύονται συνολικά 23 ηχεία... Όλα είναι πολύ ακριβά σε τέτοια σεταπ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
To 7.x.4 είναι το πιο value for money
Με σημαντική διαφορά...
Ο ορισμός του vfm.

Για την μεγαλύτερη έκδοση τρινοβ, που βεβαίως έχει σχεδόν μια δεκάρα στο κεφάλι, θα ήταν ωραίο σενάριο ένα 11.4.6 που σημαίνει επιπρόσθετους 6 δορυφόρους, και με άνω κεντρικό 7, και vog 8.. Δυστυχώς, μιλάμε για πολύ περισσότερο χρήμα, της τάξεως του 50% πάνω από το προηγούμενο κοστολογιο του 7.4.4....
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Φτιάχνω 5.4.4, (ή και 7.4.4. αλλά υλικό με 7 κάτω κανάλια δεν έχω, μάλλον σαν μελλοντικό θα το φτιάξω) εφόσον ευοδώσει και ο Arcam δουλέψει θέλω να έχω και dolby atmos και auro 3d. Βέβαια έχω σκοπό να ρθώ σε επαφή με τον Μανώλη για να ξεκινήσουμε τουλάχιστον τον χώρο με τα ήδη υπάρχοντα και όταν με το καλό έρθει και ο pre/pro να το τελειώσουμε.
Ξεκινά 5.4.4 και βλέπεις...

Ως upmix το auro δουλεύει με 9 η 10(vog) η 13 κανάλια αν θυμάμαι καλά...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top