Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.765
Πρακτικά, και ουσιαστικά, πρόκειται για ωραιότατο εργαλείο μανιουαλ ισοσταθμισης στα χέρια του "ειδικού" που θα έρθει να το στήσει στον μέσο χρήστη, οπότε ναι, είναι "μια χαρά" μανιουαλ λύση, μέχρι να βάλει ντιρακ, οπότε θα αναφωνήσει "μα τι έχανα τόσο καιρό".:p
Αντιλαμβάνομαι σαν manual την ισοστάθμιση στην οποία παρακάμπτεις εντελώς την αυτόματη όπως στον Yamaha με eq points ανα 1/3 oct. και ρυθμιζόμενο εύρος, στον οποίο μέχρι πέρσι η αυτόματη δεν έκανε (ακούω οτι απο φέτος με τα νέα φίλτρα κάτι κάνει).

Δεν θεωρώ manual αυτήν στην οποία επεμβαίνεις τραβώντας με το χέρι καμπύλες σε μια ψείρα οθόνη (ή χρησιμοποιώντας πισί emulator για ακρίβεια, πόσο δύσχρηστο σύστημα). Αυτή είναι αυτόματη με manual fine tuning. Έχουν πλήρως manual οι D+M ή είναι ακόμη όπως παλιά;

Ή μήπως το Dirac δεν χρειάζεται ειδικό για να λειτουργήσει αναλόγως του κόστους του; :p
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Καλύτερη είναι η μπλε, τι βλέπεις; Μετά η Reference, μετά η φλατ
[DOUBLEPOST=1552037230][/DOUBLEPOST]
Δεν έκανα σύγκριση Ypao-audyssey.

Δεν είναι για αυτό το νήμα. Εδώ είναι νήμα ενηλίκων, τα παιδιά αλλού :D
Αστο Υpao, μονο IIR εχει..
Μαλλον για ενηλικους θα ηταν εαν ηταν ολα χειροκινητα και οι εφαρμογες φιλτρων πληρως παραμετροποιησιμων και ποιο αναλογως περιπτωσης FIR,IIR...αληθεια ξερεις τι συνδιασμο χρησιμοποιει η dirac,ή η audissey?
Μαλλον οι αντρακλες ειναι οι σχεδιαστες των φιλτρων...
Οποτε οσο ποιο αυτοματο τοσο ποιο παιδικο ....:sneaky: Aυτα περι ανδρισμων...:p
Μην ξεχναμε και τα dac που επισης παιζουν ρολο στο τελικο αποτελεσμα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Μην ξεχναμε και τα dac που επισης παιζουν ρολο στο τελικο αποτελεσμα...
Μη ξεχνάμε και τη δειγματοληψία που λειτουργούν τα φίλτρα, πριν τα ντακ. ;)

Θέλει μεγάλη επεξεργαστική ισχύ, δεν είναι απλά τα πράγματα και δεν είναι όλα τα εκουαλάιζερ ίδια..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Ή μήπως το Dirac δεν χρειάζεται ειδικό για να λειτουργήσει αναλόγως του κόστους του; :p
Το ντιράκ είναι η πιο ασφαλής λύση να το παλέψει κάποιος μόνος του, χωρίς ειδικό.

Φυσικά, χρειάζεται διάβασμα, τα σωστά τάργκετ κερβ, μπόλικος χρόνος ενασχόλησης, και τελικό fine tuning.

Εσύ, όπως και ο μέσος χομπίστας, δεν έχεις τέτοια διλήμματα, ούτε τέτοιες έγνοιες. Φωνάζεις τον Καστρουνίκο, το σεταρει, φεύγει, ακούς.

Αυτά.

Εύχομαι να βρεις αποδεκτή επιλογή με ντιρακ, θα είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις. ;)

Προφανώς είναι πιο ελκυστική η λύση της εμοτιβα, με περισσότερα προσφερόμενα στο ίδιο πακέτο, αλλά και πακέτο με εγγενή ελαττώματα.

Διάλεξε κατά βούληση. ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.765
Εύχομαι να βρεις αποδεκτή επιλογή με ντιρακ, θα είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις. ;)
Σε 2-3 χρόνια προβλέπω λύση για 'μένα. :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.557
φτιάχνει πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα
Αυτή η ευθεία από 150-10000Hz ειναι απαράδεκτη, δεν ακούγεται με τίποτα, ούτε σε στάθμη αναφοράς.

Θελουμε 1db πτώση/ανά οκτάβα, πάνω-κάτω, αναλόγως τον χαρακτηριστικών του χώρου βέβαια, αλλά και την στάθμη βεβαίως βεβαίως... Για να μην πούμε για το τι συμβαίνει στο μπάσο στο διάγραμμά σου.

Επίσης, θύμισε στον @SOCO τις τρέλες που σου έβγαζε με τα ηχεία να μετράνε 2-3 μέτρα λάθος, γιατί ισχυρίζεται πως είναι καλό στην χρονική ευθυγράμμιση το audyssey ;)

Μάλλον για ενηλίκους θα ήταν έαν...
Αλλάζεις θέμα...αυτό που θέλω να πω, όπως και προηγουμένως, είναι πως το Dirac (και πολύ περισσότερο το Trinnov) είναι άλλης κατηγορίας, δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεται με το audyssey και το Ypao, μην συνεχίζεται την συζήτηση. Ειναι παιδικά. :p

Εδω μιλάμε σοβαρά 8-)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτή η ευθεία από 150-10000Hz ειναι απαράδεκτη, δεν ακούγεται με τίποτα, ούτε σε στάθμη αναφοράς.

Θελουμε 1db πτώση/ανά οκτάβα, πάνω-κάτω, αναλόγως τον χαρακτηριστικών του χώρου βέβαια, αλλά και την στάθμη βεβαίως βεβαίως... Για να μην πούμε για το τι συμβαίνει στο μπάσο στο διάγραμμά σου.

Επίσης, θύμισε στον @SOCO τις τρέλες που σου έβγαζε με τα ηχεία να μετράνε 2-3 μέτρα λάθος, γιατί ισχυρίζεται πως είναι καλό στην χρονική ευθυγράμμιση το audyssey ;)


Αλλάζεις θέμα...αυτό που θέλω να πω, όπως και προηγουμένως, είναι πως το Dirac (και πολύ περισσότερο το Trinnov) είναι άλλης κατηγορίας, δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεται με το audyssey και το Ypao, μην συνεχίζεται την συζήτηση. Ειναι παιδικά. :p

Εδω μιλάμε σοβαρά 8-)
Τουλάχιστον εγώ δεν πρόκειται και ούτε θα ασχοληθώ με τα τέρατα που μιλάτε. Είμαι παιδί θέλω να παίζω με τα παιχνίδια (marntaz- yamaha - denon) Εγώ αναφέρθηκα καθαρά στο γεγονός ότι έχει μπει κάπου στο παιχνίδι ο yamaha 5200 και όχι κάποιος marantz. Που από τη στιγμή το ypao είναι αντίστοιχα χάλια ή και χειρότερο από το audyssey γιατί να μην πάρεις κάποιον pro που σου δίνει τουλάχιστον όλα τα τελευταία τεχνολογικά καλούδια και συνδέσεις περισσότερων ηχείων.

Όσον αφορά αυτά που έχουμε δει μαζί το εγκατέλειψα το παιχνίδι. Τα άφησα όπως τα βγάζει και σταμάτησα να μετράω κουράστηκα.

Έχω κάνει με το app ένα roll off ψηλά και ανέβασα τα 3db που κόβει χαμηλά και τέλος. έτσι κι αλλιώς ότι και να έχω κάνει αν δε φτιάξω το δωμάτιο μικρές διαφορές είχε.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εσύ να πάρεις δεύτερο σαμπ
έχει μπει στο πρόγραμμα. Δεν αντέχω άλλο την παρανομία :D:roflmao:
[DOUBLEPOST=1552046919][/DOUBLEPOST]Το θέμα είναι να καταλάβει αυτός που θα αγοράσει audyssey και το app ποια είναι η σωστή λειτουργία του. Το app δεν είναι φτιαγμένο για να δίνεις ή να αφαιρείς db σε συγκεκριμένες προβληματικές συχνότητες.

Του φτιάχνεις μια καμπύλη και αυτό προσπαθεί να φέρει την αρχική μέτρηση να πατήσει πάνω σε αυτήν. Δλδ ότι είναι πάνω από την καμπύλη που θα του δώσεις να τα κόψει και ότι είναι κάτω να τα ενισχύσει. Αυτά από το forum audyssey σε ερώτημά μου.

Καταγρgfhfgbαφή.PNG

[DOUBLEPOST=1552047070][/DOUBLEPOST]
έχει μπει στο πρόγραμμα. Δεν αντέχω άλλο την παρανομία :D:roflmao:
[DOUBLEPOST=1552046919][/DOUBLEPOST]Το θέμα είναι να καταλάβει αυτός που θα αγοράσει audyssey και το app ποια είναι η σωστή λειτουργία του. Το app δεν είναι φτιαγμένο για να δίνεις ή να αφαιρείς db σε συγκεκριμένες προβληματικές συχνότητες.

Του φτιάχνεις μια καμπύλη και αυτό προσπαθεί να φέρει την αρχική μέτρηση να πατήσει πάνω σε αυτήν. Δλδ ότι είναι πάνω από την καμπύλη που θα του δώσεις να τα κόψει και ότι είναι κάτω να τα ενισχύσει. Αυτά από το forum audyssey σε ερώτημά μου.

Καταγρgfhfgbαφή.PNG
Και δουλεύω πλέον με αυτή τη καμπύλη

Screenshot_20190308-140209_MultEQ.jpg
 






Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.765
Κρίμα να χάσεις τοσα χρόνια χρήσιμης ακοής! :D
Πολύ πιο κρίμα είναι το να εκνευρίζομαι στα 55 μου για προβλήματα που σήμερα δεν έχω. :p:p

Ο λόγος που θα ζήσω καλύτερα και ίσως περισσότερο απο εσάς είναι η άρνησή μου να αγχωθώ για μικροβελτιώσεις. Εδώ και αρκετά χρόνια το δεύτερο σημαντικότερο κριτήριο, μετά την πρώτη και καλύτερη αξιοπιστία φυσικά, επιλογής αγορών για τα πάντα είναι η ευχρησία.
Όσον αφορά τους ενισχυτές, οι δυνατότητες βελτίωσης ήχου είναι τρίτες (μην πω τέταρτες γιατί παλεύουν με τον εξοπλισμό). :p
Ιδίως στον χώρο μου με τη χαμηλή ευελιξία επεμβάσεων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Πολύ πιο κρίμα είναι το να εκνευρίζομαι για προβλήματα που σήμερα νομίζω ότι δεν έχω. :p:p
Φιξντ. :D

Στεπ ρισπονς έχεις διαθέσιμο; 8-)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.765
Φιξντ. :D
Προβλήματα χρήσης και λειτουργικότητας. Ξέρεις καλά τι εννοούσα. ;)

Στεπ ρισπονς έχεις διαθέσιμο; 8-)
Όχι, και ούτε προτίθεμαι να αποκτήσω. :roflmao::roflmao:
Ρώτησε τον Μανώλη που κρατάει ρυθμίσεις και μετρήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Ο λόγος που θα ζήσω καλύτερα και ίσως περισσότερο απο εσάς
Είναι η αισιοδοξία σου! :)

Εγώ αντιθέτως, είμαι φύσει απαισιόδοξος χαρακτήρας...:oops:

Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου να αρνεισαι να ασχοληθείς με μικροβελτιώσεις. Και γω το ίδιο. Γι'αυτό λόγου χάριν δεν ασχολιόμουν τόσα χρόνια με το στέρεο, είχα μείνει με τον αρχαίο Sony av, όλα μικροβελτιώσεις τα έβλεπα, έπρεπε να κάνω μεγάλο βήμα για να αξίζει τον κόπο, ειδάλλως τίποτα. Για τον ίδιο λόγο δεν έστηνα καν τα μαγκ αν δεν έφτιαχνα χώρο, και δεν ασχολιόμουν καν με ισοσταθμιση. Δε βλέπω νόημα σε ημίμετρα και μικροβελτιώσεις.

Ωστόσο, εκτιμώ ως πολύ μεγάλη βελτίωση τη χρήση ντιρακ στα ενεργά ηχεία που έχεις, ιδίως στο χώρο σου. Καμια σχέση με μικροβελτιώσεις αυτή η αλλαγή.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.557
Ο Trinnov δεν νομίζω να έχει bugs ή άλλα θέματα λειτουργικότητας.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.788
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top