Epos m5 , χρειάζομαι sub?

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.604
Θέλεις καλύτερο ενισχυτή..... αν οδηγήσεις τα ηχεία σου με κάτι καλύτερο τότε θα καταλάβεις πόσο καλά είναι (η epos σταμάτησε την παράγωγη της σειράς Μ και πάτωσε, τώρα νομίζω την έχει αγοράσει μια Γερμανική εταιρεία και ακόμα ψάχνονται τι θα παράγουν). Άρα ή τελικός ενισχυτής και ο μικρός rotel σαν προ ή καινούργιος καλός ολοκληρωμένος ενισχυτής (προτιμω το δευτερο). Oτι και να επιλέξεις δεν θα πάει χαμένο, αφού μελλοντικά θα πας σε μεγαλύτερα ηχεία. Απλά να πω ότι έχω τα epos els3 και ενώ μπορούν άνετα να παίξουν με ενισχυτή των 250 ευρώ, μεταμορφώνονται όταν οδηγηθούν από ενισχυτή της κατηγορίας 1000 ευρώ (εννοείται ότι έχω προσωπική εμπειρία από δικά μου ενισχυτικά).
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω σαν pre και να αγοράσω τον rotel rb-1552 mkii για τελικό
Καλό το σκεπτικό σου αλλά θα συμφωνήσω με τους από πάνω: πρώτα sub,έστω ένα για αρχή...και μετά θα μαζεύεις χρήματα για δεύτερο....
Θα θυμηθείς τα λόγια όλων.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Θέλεις καλύτερο ενισχυτή..... αν οδηγήσεις τα ηχεία σου με κάτι καλύτερο τότε θα καταλάβεις πόσο καλά είναι (η epos σταμάτησε την παράγωγη της σειράς Μ και πάτωσε, τώρα νομίζω την έχει αγοράσει μια Γερμανική εταιρεία και ακόμα ψάχνονται τι θα παράγουν). Άρα ή τελικός ενισχυτής και ο μικρός rotel σαν προ ή καινούργιος καλός ολοκληρωμένος ενισχυτής (προτιμω το δευτερο). Oτι και να επιλέξεις δεν θα πάει χαμένο, αφού μελλοντικά θα πας σε μεγαλύτερα ηχεία. Απλά να πω ότι έχω τα epos els3 και ενώ μπορούν άνετα να παίξουν με ενισχυτή των 250 ευρώ, μεταμορφώνονται όταν οδηγηθούν από ενισχυτή της κατηγορίας 1000 ευρώ (εννοείται ότι έχω προσωπική εμπειρία από δικά μου ενισχυτικά).
Προς αυτή την λύση κλίνω κι εγώ . Το καταλαβαίνω ότι ο rotel πέφτει λίγος σε ρεύμα . Πρόσφατα του έκανα μια αναβάθμιση στους πυκνωτές και βελτιώθηκε ο ήχος του αλλά δύναμη δεν έχει. Γιατί λες ότι προτιμάς την λύση του ολοκληρωμένου και όχι του τελικού με pre τον rotel?
οι ολοκληρωμένοι που κοιτάω είναι αυτοί

Marantz PM8006(με προβληματίζουν τα 70 βατ μήπως είναι λίγα όταν θα πάω σε μεγαλύτερα ηχεία)

Arcam hda sa20 (με χαλάει που δεν έχει ρυθμιστικά τονικότητας)

Rotel ra-1572 (με ζορίζει λίγο η τιμή)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο @PeterMeni ανέβασε διάγραμμα απόκρισης συχνότητας που δείχνει ότι από τους 70 κύκλους και κάτω αυτά τα ηχεία πρακτικά δεν υπάρχουν και κάποιοι συνεχίζετε να του λέτε να πάρει καλύτερο ενισχυτή για να ακούσει μπάσα από αυτά.
Πραγματικά δε σας καταλαβαίνω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Ο @PeterMeni ανέβασε διάγραμμα απόκρισης συχνότητας που δείχνει ότι από τους 70 κύκλους και κάτω αυτά τα ηχεία πρακτικά δεν υπάρχουν και κάποιοι συνεχίζετε να του λέτε να πάρει καλύτερο ενισχυτή για να ακούσει μπάσα από αυτά.
Πραγματικά δε σας καταλαβαίνω...
Ούτε γω δε καταλαβαίνω.

Ούτε καν το ερώτημα του τίτλου.

Υπάρχει περίπτωση ηχείο βάσης να μη θέλει σαμπ;

Έλα μνι στον τόπο σου..
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Εγω παλι, σορρυ που πεταγομαι ετσι σαν..... δε λεω,

να πω πως πιστευω δε χρειαζεται σαμπ το ηχειο αυτο.

ασχετα αν δεν εχει αποκριση κατω των 70 κυκλων.

δεν εχει σημασια.

λιγο μ ενα αλλο καλυτερο καλωδιο που θ κατσει καλα και θα ματσαρει καλα, λιγο με βελτιωση στο κροσσ, αντε και λιγο με τα ρευματα να παιξεις μπαλα, θα ερθουν πιστευω.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα , έχω ένα ζευγάρι epos m5 σε βάσεις με ενισχυτή τον Rotel RA 10, πηγές πικάπ Thorens TD160 , dac ifi nano i one , marantz cd 6006 . Χώρος ακρόασης καθιστικό 3,80x3,80 με την πλευρά πίσω από την θέση ακρόασης ανοιχτή προς την κουζίνα (δεν με ενδιαφέρει να καλύπτεται ηχητικά ο χώρος πίσω μου). Τοποθετημένα με απόσταση μεταξύ τους 1,85 και απόσταση από την θέση ακρόασης 1,85-2,25 (αναλόγως πως κάθομαι) , απόσταση από τον πίσω τοίχο 0,85 και από τους πλαινούς το ένα στα 0,60 και το άλλο στο 1 μέτρο . Τα ηχεία μου αρέσουν αλλά στα χαμηλά έχω μια έλλειψη , τα μπάσα μου φαίνονται αδύνατα . γνωρίζω ότι ο ενισχυτής είναι μικρός για τα ηχεία . Το πρώτο ερώτημα είναι , ένας μεγαλύτερος ενισχυτής θα μου δώσει περισσότερο όγκο στα χαμηλά ή θα ήταν καλύτερη η προσθήκη ενός sub. Στην περίπτωση της προσθήκης sub τα ερωτήματα είναι πολλά καθώς είμαι άσχετος.
1. τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα sub που θα συνδεθεί στην έξοδο pre out του συγκεκριμένου ενισχυτή
2. τι μέγεθος να έχει το γούφερ
3. σε τι μπάτζετ πρέπει να κινηθώ για τα συγκεκριμένα ηχεία
4. η προσθήκη του sub θα μου δώσει τη δυνατότητα να μετακινήσω τα ηχεία 20 εκατοστά ποιο πίσω.

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά .
Επιβάλλεται να προστεθεί στην επικεφαλίδα του νήματος και η κλασσική διευκρίνηση ΄΄ήρεμα ρωτάω΄΄... :sneaky:
όχι η τιμή είναι αυτή που αναφέρω , δεν θέλω να πάω ποιο πάνω γιατί σε 2 χρόνια θα πάω σε μεγαλύτερα ηχεία
Επιβάλλεται επίσης τότε να προμηθευόσουν και πιο στιβαρά...sub ώστε να υποστήριζαν επάξια τη μελλοντική αναβάθμιση των main...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Υπάρχουν πολλά ηχεία βάσης που δεν χρειάζονται σαμπ και μέχρι τα τρία μέτρα (για πλάκα τα έχουν αλλά λέμε μέχρι έτσι για να μην προκαλούμε ) μαμάνε και δέρνουνε.
Ένα πχ είναι αυτό.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα,
Φίλε @xkaradedos, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι σε ηχεία βάσης χρειάζεσαι σαμπ και 2 μάλιστα,
άκουσε σε παρακαλώ και το παρακάτω .....
Φιλικά.

 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Υπάρχουν πολλά ηχεία βάσης που δεν χρειάζονται σαμπ και μέχρι τα τρία μέτρα (για πλάκα τα έχουν αλλά λέμε μέχρι έτσι για να μην προκαλούμε ) μαμάνε και δέρνουνε.
Ένα πχ είναι αυτό.
Όσον αφορά την αναγκαιότητα ενός ή περισσότερων σαμπς καλό είναι να έχουμε στο νου μας τα παρακάτω.
Αποτελούν απόψεις η μάλλον συμπεράσματα θα έλεγα του κ. Ραφαήλ Vogt, ο οποίος και ασχολείται χρόνια με το αντικείμενο.
1)Συμφωνα με τα λεγόμενά του, η προσθήκη σαμπς έχει αρκετά πλεονεκτήματα. Για δεδομένη ένταση κάθε υποδιαίρεση στην συχνότητα συνεπάγεται τετραπλασιασμο στην ποσότητα μετακίνησης αέρα από τα μεγάφωνα έτσι ώστε όλα τα όργανα να αποδίδονται στη ίδια ένταση. Σε μια δεδομένη ένταση του ήχου Α db, υποθέτουμε ότι στα 200Hz θα πρέπει να μετακινήσουν οι κώνοι μια Α ποσότητα αέρα. Στα 100Hz θα πρέπει να μετακινήσουν 4Α, στα 50Hz 4x(4A) και στα 25Hz 4x16A! Όσο πιο χαμηλά κατεβαίνουμε σε συχνότητα τόσο πιο πολλές μετακινήσεις πρέπει να πραγματοποιήσουν τα μεγάφωνα.
Όλα αυτά μεταφραζονται σε μεγαλύτερες μετακινήσεις των μεγαφωνων, κάτι που σε χαμηλές εντάσεις δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά σε μεγαλύτερες εντάσεις φτάνει το σύστημα στα όρια του. Εδώ έρχεται το σαμπ να αναλάβει τις κατώτερος οκταβες και να ξαλαφρωσει τους δορυφόρους. Κατι τέτοιο μας δίνει την δυνατότητα για μεγαλύτερο δυναμικό εύρος στους δορυφόρους αλλά και στην περίπτωση που το επίπεδο στάθμης παραμένει σταθερό το αποτέλεσμα είναι ο ήχος να είναι πιο καθαρός.

2)Πέρα από το δυναμικό εύρος το οποίο κερδίζουμε με την χρήση σαμπ, μπορούμε να επεκτείνουμε προς τα κάτω την απόκριση δορυφόρων. Εάν υποθέσουμε ότι έχουμε δορυφόρους με επαρκές δυναμικό εύρος μέχρι τα 50Ηz,μπορουμε να αφήσουμε τους δορυφόρους ως έχει και να προσθέσουμε ακόμη μια οκτάβα με την χρήση σαμπς, με θετική επίδραση στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Τρίτο και βασικό πλεονέκτημα των ανεξάρτητων υποβαθυφωνων μονάδων είναι η ευελιξία στην τοποθέτησή τους. Ο κάθε χώρος με την γεωμετρία του συμπεριφερεται διαφορετικά και η ευελιξία στην τοποθέτηση ανεξάρτητων σαμπς βοηθά σημαντικά στο να αποφύγουμε κάποιες θέσεις ή να επιλέξουμε καταλληλοτερες θέσεις στον χώρο, κάτι που δεν μπορούμε να πετύχουμε με 2 δορυφόρους.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Υπάρχουν πολλά ηχεία βάσης που δεν χρειάζονται σαμπ και μέχρι τα τρία μέτρα (για πλάκα τα έχουν αλλά λέμε μέχρι έτσι για να μην προκαλούμε ) μαμάνε και δέρνουνε.
Ένα πχ είναι αυτό.
https://pmc-speakers.com/products/professional/passive/ib1s
Frequency Response: 25Hz-25kHz

https://www.stereophile.com/content/pmc-ib-1s-loudspeaker-measurements
Pmcfig3.jpg

Στους 25 Hz, που αναφέρει η εταιρία σαν απόκριση, είναι 20 db κάτω το ηχείο, στους 30 Hz είναι 10 db κάτω, ενώ τα -3 db τα βλέπουμε στους 40 Hz. Απόλυτα λογική, και σύμφωνα με τις δυνατότητες μιας μονάδας 10 ιντσών, η συμπεριφορά αυτή.

Το θέμα δεν είναι τόσο το χαμηλό, όσο το άδειασμα του μεσο-χαμηλού με κέντρο τους 180 Hz (-5db).
Αυτό συμβαίνει γιατί επικεντρώθηκε η σχεδίαση στην όσο το δυνατόν χαμηλότερη απόκριση, αφήνοντας αυτή τη περιοχή υποβαθμισμένη, όπως φαίνεται ξεκάθαρα εδώ:
Pmcfig2.jpg
 


Μηνύματα
27.207
Reaction score
25.182
100-500hz είναι η τρούπα.
Και έχω την εντύπωση ότι είναι στη συχνότητα κροςς. Αλλά δεν έχει αλληλοκάλυψη από τις δύο μονάδες.
Κάπου στους 350 το βλέπω να κροσσάρει.
Φαλακρός όπως βλέπετε
Και με σκεμπέ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υπάρχουν πολλά ηχεία βάσης που δεν χρειάζονται σαμπ και μέχρι τα τρία μέτρα (για πλάκα τα έχουν αλλά λέμε μέχρι έτσι για να μην προκαλούμε ) μαμάνε και δέρνουνε.
Ένα πχ είναι αυτό.
Θα συνιστούσα προτού προέβαινεις σε τόσο κατηγορηματικές δηλώσεις,να έστελνες mail στον κατασκευαστή για να σε πληροφορούσε πόσα dB υποχώρησης προβλέπει καταρχάς στο δηλωθέν κάτω όριο απόκρισης :
Frequency Response:25Hz-25kHz

Για τους τύπους και μόνο,όχι για τίποτ'άλλο....
Η ουσία για πολλοστή φορά είναι ότι έστω και αν τα ίδια τα main δεν φαίνεται να χρειάζονταν sub εκ των προδιαγραφών τους,στις κανονικές συνθήκες όπου θα παίζουν σε κανονικά δωμάτια με τοιχώματα,δάπεδο και οροφή θα χρειάζονται sub αφενός μεν για έλεγχο ιδιορρυθμών,αφετέρου δε μετριασμό φαινομένων SBIR,αφού οι ενδεδειγμένες τοποθετήσεις για τη συντριπτική πλειοψηφία των main δεν διασφαλίζουν αυτά τα στοιχεία...Θέλουμε δε θέλουμε...
Τα ίδια τα δεδομένα αδιαφορούν για το πόσο επηρεάζουν τη ζωή καθενός μας...
Οποιαδήποτε άλλη γνώμη διατυπώνεται κατ'εξακολούθησιν,ανάγεται είτε σε άγνοια,είτε σε παραπληροφόρηση.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Φαλακρός όπως βλέπετε
Και διαβάζει εϊβισάιτ.
Και παπαγαλιζει όσα λένε οι φαλακροί.
Αισχος.
Θα συνιστούσα προτού προέβαινεις σε τόσο κατηγορηματικές δηλώσεις,να διάβαζες λίγο εϊβισάιτ, φαλακρούς κυρίως.
Φιξντ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.735
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top