Epos m5 , χρειάζομαι sub?

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Παιδιά το κατάλαβα ότι το ηχείο μου θέλει sub ή subs αλλά κατάλαβα επίσεις ότι για να γίνει σωστά η δουλειά θέλει πάνω από 500 ευρώ και δεν σκοπεύω να επενδύσω τόσα σε ηχεία που θα χρησιμοποιήσω για 1-2 χρόνια ακόμη. το καλοκαίρι πιθανόν να μετακομίσω και τότε βάση του καινούργιου χώρου θα δω για καινούργια ηχεία για δικάναλο χωρίς sub που θα καλύπτουν τον καινούργιο χώρο . για αυτό το λόγο σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα τα χρήματα να πάνε σε μεγαλύτερο ενισχυτή που θα μου χρειαστεί ούτως ή άλλως . Τα epos μετά θα στηθούνε αλλού για near field ακροάσεις . τα έχω δοκιμάσει σε τρίγωνο 1,20 και ήταν μια χαρά. τώρα μη μου την πέσετε για το δικάναλο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
καινούργια ηχεία για δικάναλο χωρίς sub
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Πιο εύκολο είναι να βρεις αράπικα αγγελάκια γκεϊ με κορονοϊό στη ΜΕΘ στα κάτω Τρίγλια, και Γκόλεμ με φτερά πεταλούδας να πετάνε πάνω από τα μαύρα αγγελάκια και να ψέλνουν τον εθνικό ύμνο της νότιας Κορέας στα γύφτικα, προς τιμήν του Τραμπ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παιδιά το κατάλαβα ότι το ηχείο μου θέλει sub ή subs αλλά κατάλαβα επίσεις ότι για να γίνει σωστά η δουλειά θέλει πάνω από 500 ευρώ και δεν σκοπεύω να επενδύσω τόσα σε ηχεία που θα χρησιμοποιήσω για 1-2 χρόνια ακόμη. το καλοκαίρι πιθανόν να μετακομίσω και τότε βάση του καινούργιου χώρου θα δω για καινούργια ηχεία για δικάναλο χωρίς sub που θα καλύπτουν τον καινούργιο χώρο . για αυτό το λόγο σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα τα χρήματα να πάνε σε μεγαλύτερο ενισχυτή που θα μου χρειαστεί ούτως ή άλλως . Τα epos μετά θα στηθούνε αλλού για near field ακροάσεις . τα έχω δοκιμάσει σε τρίγωνο 1,20 και ήταν μια χαρά. τώρα μη μου την πέσετε για το δικάναλο
Είπαμε,ενδεδειγμένη ενέργεια είναι να κάνεις υπομονή και οικονομία ώστε να προμηθευτείς sub που θα καλύπτει τη μελλοντική αναβάθμιση στα main...

Εάν κιόλας γίνεται να εγκατασταθεί το sub ακριβώς στο κέντρο του δαπέδου - δηλαδή στο σημείο τομής των κεντρικών αξόνων από διαστάσεις μήκους και πλάτους - με τους δορυφόρους επίσης κατάλληλα προσανατολισμένους ως προς εκείνο,τότε θα ήταν ενδεχόμενο να βολευόσουν και με ένα μονάχα στην αρχή...
Και διαβάζει εϊβισάιτ.
Και παπαγαλιζει όσα λένε οι φαλακροί.
Αισχος.

Φιξντ.
Είναι επόμενον,οι καράφλες να έχουν υψηλή συνάφεια προς...καραφλάτ τονικές ισορροπίες. :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
θα καλύπτουν τον καινούργιο χώρο
Το χώρο τον καλύπτουν τα σαμπ.

Τα ηχεία παύλα δορυφόροι, καλύπτουν την απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, οι δορυφόροι που ήδη έχεις, κάνουν για οποιοδήποτε χώρο, εφόσον καλύπτουν την απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, αλλά σε οποιοδήποτε χώρο δε θα καλυφθείς με τα ίδια σαμπ.

Λόλα να ένα μήλο. Τα βασικά.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Το χώρο τον καλύπτουν τα σαμπ.

Τα ηχεία παύλα δορυφόροι, καλύπτουν την απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, οι δορυφόροι που ήδη έχεις, κάνουν για οποιοδήποτε χώρο, εφόσον καλύπτουν την απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, αλλά σε οποιοδήποτε χώρο δε θα καλυφθείς με τα ίδια σαμπ.

Λόλα να ένα μήλο. Τα βασικά.
βρε μανία με τα sub , submaniac . Κώστα ακόμη δεν έχω δει τον καινούργιο χώρο , αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για καθιστικό που δεν θα είναι αποκλειστικά για την πάρτυ μου για να ακούω μουσική αλλά ένας χώ,ρος που θα μοιράζεται μια οικογένεια με δυο μικρά παιδιά οπότε δεν ψάχνω για τον καλύτερο ή τον σωστότερο ήχο απλά κάτι που θα με καλύπτει με αξιοπρεπή ήχο . έχω διαβάσει τις απόψεις σου για το δικάναλο αλλά δεν έχω άποψη , δικάναλο βολεύει να στήσω χωρίς γκρίνια δικάναλο θα στήσω
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
βρε μανία με τα sub , submaniac . Κώστα ακόμη δεν έχω δει τον καινούργιο χώρο , αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για καθιστικό που δεν θα είναι αποκλειστικά για την πάρτυ μου για να ακούω μουσική αλλά ένας χώ,ρος που θα μοιράζεται μια οικογένεια με δυο μικρά παιδιά οπότε δεν ψάχνω για τον καλύτερο ή τον σωστότερο ήχο απλά κάτι που θα με καλύπτει με αξιοπρεπή ήχο . έχω διαβάσει τις απόψεις σου για το δικάναλο αλλά δεν έχω άποψη , δικάναλο βολεύει να στήσω χωρίς γκρίνια δικάναλο θα στήσω

για ποιο λογο τοτε ομως ρωτάτε και ψαχνουμε για sub ενω ξερετε πως δεν προκειται ποτε να τα βαλετε;
Αφου η αποφαση εχει ηδη προ - παρθει;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
για ποιο λογο τοτε ομως ρωτάτε και ψαχνουμε για sub ενω ξερετε πως δεν προκειται ποτε να τα βαλετε;
Αφου η αποφαση εχει ηδη προ - παρθει;
γιατί θα ήταν κάτι προσωρινό για να με καλύψει μέχρι να πάω σε καινούργια ηχεία και αυτός είναι και ο λόγος που δεν ήθελα να επενδύσω παραπάνω από 300 ευρώ .
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
γιατί θα ήταν κάτι προσωρινό για να με καλύψει μέχρι να πάω σε καινούργια ηχεία και αυτός είναι και ο λόγος που δεν ήθελα να επενδύσω παραπάνω από 300 ευρώ .
μα και στον νεο χωρο που θα πατε απ οτι καταλαβα παλι δε θελετε Η δε μπορειτε να βαλετε σαμπ, οποτε...
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Προς αυτή την λύση κλίνω κι εγώ . Το καταλαβαίνω ότι ο rotel πέφτει λίγος σε ρεύμα . Πρόσφατα του έκανα μια αναβάθμιση στους πυκνωτές και βελτιώθηκε ο ήχος του αλλά δύναμη δεν έχει. Γιατί λες ότι προτιμάς την λύση του ολοκληρωμένου και όχι του τελικού με pre τον rotel?
οι ολοκληρωμένοι που κοιτάω είναι αυτοί

Marantz PM8006(με προβληματίζουν τα 70 βατ μήπως είναι λίγα όταν θα πάω σε μεγαλύτερα ηχεία)

Arcam hda sa20 (με χαλάει που δεν έχει ρυθμιστικά τονικότητας)

Rotel ra-1572 (με ζορίζει λίγο η τιμή)
Κακώς έβαλες χέρι στον Rotel..... τι είχε και τι έβαλες? ποιος τους επέλεξε τους πυκνωτές και ποιος τους αντικατέστησε? Σε ενισχυτές αυτής της κατηγορίας, δεν βάζουμε χέρι. Αν κάτι δεν μας αρέσει, αγγελίαπωληση και πάμε για κάτι καλύτερο. Γιατί προτιμώ ολοκληρωμένο και όχι τελικό? Γιατί ο ενισχυτής σου δεν θα είναι κάτι ιδιαίτερο σαν προενισχυτής (και δεν μιλάω θεωρητικά...... πριν χρόνια είχα τον πρόγονο του, τον RA-02, που όταν τον χρησιμοποίησα σαν προ για να οδηγήσει έναν RB-1070, το αποτέλεσμα ήταν μέτριο, πάντα σε σχέση με τον ίδιο τελικό παρέα με έναν κανονικό προενισχυτη).
Ένα κάλο υπογουφερ θα βελτίωνε τον ήχο του συστήματος, αλλά μόνο αν είχε φίλτρο (ενεργό) για να κόψει τα χαμηλά από τα M5 και απο τον μικρο ενισχυτή και αν είχε την ποιότητα για να δέσει μουσικά μαζί τους και όχι απλά να προσθέτει ένα μουγκρητό χαμηλά, ακόμα και εκεί που δεν υπάρχει (όπως κάνουν τα περισσότερα φτηνιάρικα homecinema-τζιδικα). Το υπογουφερ είναι ακριβό σπορ, δυστυχώς.
Άρα πρέπει να πας προς το 1000ρικο και αυτό φυσικά δεν στέκει λογικά. Αν είναι έτσι, πουλάς ότι έχεις και αγοράζεις έναν δικαναλο και ένα πιο κάλο και μεγαλύτερο ηχείο βάσης και καθάρισες (πάντα για τον χώρο σου). Η δική μου πρόταση έχει να κάνει με την κατάσταση που είσαι τώρα, σε συνδυασμό με την μελλοντική αλλαγή των ηχείων σου σε κάτι μεγαλύτερο και σε άλλον χώρο. Για να μην πετάξεις χρήματα, αγοράζεις έναν καλύτερο ενισχυτή, αφού όμως καταλήξεις ποια θα είναι τα επόμενα ηχεία σου (όχι ακριβώς το μοντέλο ή την εταιρεία, αλλά το μέγεθος και πάνω κάτω η δυσκολία στην οδήγηση τους). Για να το κάνω πιο λιανά, αν τα αγόραζες σήμερα, ποια θα κοιτούσες (5-6 μοντέλα). Από τους ενισχυτές που ανέφερες, όλοι θα παίξουν σημαντικά καλύτερα από τον rotel με τα ηχεία σου, ενώ ο RA-1572 λόγω ισχύος έχει το πλεονέκτημα να μπορέσει να οδηγήσει περισσότερα ηχεία μελλοντικά. Γενικά είναι λάθος λογική να αγοράζουμε κάτι, για να βελτιώσουμε τον ήχο ενός συστήματος, το οποίο σε 2 χρόνια θα αλλάξει κατά το ήμισυ και θα στηθεί σε άλλο χώρο, αλλά αφού ρώτησες σου είπα την γνώμη μου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
οπότε θα ήταν κάτι προσωρινό για αυτό και φτηνό
Δανείσου έναν ενισχυτή των 3000 ευρώ για να οδηγήσει τα ηχεία σου σκέτα, όπως αναφέρθηκε πριν.

Πάρε ένα sub πολύ φτηνό, όπως αυτό (263 ευρά κατάλογο):
http://www.tele.gr/gr/product/sw-120ii
και οδήγησε τα ηχεία σου με τον ταπεινό Rotel που έχεις τώρα.

Κάνε σύγκριση και ενημέρωσε μας σε ποια περίπτωση έχεις ποιο ολοκληρωμένο ήχο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
για ποιο λογο τοτε ομως ρωτάτε και ψαχνουμε για sub ενω ξερετε πως δεν προκειται ποτε να τα βαλετε;
Αφου η αποφαση εχει ηδη προ - παρθει;
Η ερώτηση ήταν αν χρειάζεται σαμπ.
Εσένα ποιος σου είπε να απαντήσεις ναι;
Έπρεπε να πεις, όχι δε χρειάζεσαι, πάρε έναν καλύτερο ενισχυτή.
Έτσι δουλεύουν τα σωστά τα fora που σέβονται τα μέλη και προάγουν τον διάλογο!
Όχι με καπελωματα που θα' λεγε και ο γδρεσιος... :tongue:
Αμέσως πάρε σαμπ... Λυσσαξατε!
Δανείσου έναν ενισχυτή των 3000 ευρώ για να οδηγήσει τα ηχεία σου σκέτα, όπως αναφέρθηκε πριν.

Πάρε ένα sub πολύ φτηνό, όπως αυτό (263 ευρά κατάλογο):
http://www.tele.gr/gr/product/sw-120ii
και οδήγησε τα ηχεία σου με τον ταπεινό Rotel που έχεις τώρα.

Κάνε σύγκριση και ενημέρωσε μας σε ποια περίπτωση έχεις ποιο ολοκληρωμένο ήχο.
Άντε να αγιάσει το στόμα σου!!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Δανείσου έναν ενισχυτή των 3000 ευρώ για να οδηγήσει τα ηχεία σου σκέτα, όπως αναφέρθηκε πριν.

Πάρε ένα sub πολύ φτηνό, όπως αυτό (263 ευρά κατάλογο):
http://www.tele.gr/gr/product/sw-120ii
και οδήγησε τα ηχεία σου με τον ταπεινό Rotel που έχεις τώρα.

Κάνε σύγκριση και ενημέρωσε μας σε ποια περίπτωση έχεις ποιο ολοκληρωμένο ήχο.
σίγουρα στη περίπτωση του sub , δεν λέω ότι θα πάρω άλλο ενισχυτή που θα μου λύσει το πρόβλημα με τα χαμηλά στα epos , αλλά ότι είναι καλύτερα να δώσω χρήματα για ένα ενισχυτή που θα μου χρειαστεί μελλοντικά παρά για sub που θα χρησιμοποιήσω για 2 χρόνια . και να σου πω αποκαρδιώθηκα και λίγο γιατί διαβάζοντας για τη ρύθμισή του δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
σίγουρα στη περίπτωση του sub , δεν λέω ότι θα πάρω άλλο ενισχυτή που θα μου λύσει το πρόβλημα με τα χαμηλά στα epos , αλλά ότι είναι καλύτερα να δώσω χρήματα για ένα ενισχυτή που θα μου χρειαστεί μελλοντικά παρά για sub που θα χρησιμοποιήσω για 2 χρόνια . και να σου πω αποκαρδιώθηκα και λίγο γιατί διαβάζοντας για τη ρύθμισή του δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω
Η ερώτηση είναι, γιατί θεωρείς δεδομένο πως τα ηχεία και ο ενισχυτής που θα πάρεις μελλοντικά, όποια και αν είναι αυτά, θα σου λύσουν το πρόβλημα χαμηλά;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Η ερώτηση είναι, γιατί θεωρείς δεδομένο πως τα ηχεία και ο ενισχυτής που θα πάρεις μελλοντικά, όποια και αν είναι αυτά, θα σου λύσουν το πρόβλημα χαμηλά;
δεν λέω πουθενά ότι το θεωρώ δεδομένο (φιλικά)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
δεν λέω πουθενά ότι το θεωρώ δεδομένο (φιλικά)
Και εγώ φιλικά στα λέω.. Και αν με βλέπεις πού και πού επιθετικό και ειρωνα, ειλικρινά δεν είναι για σένα, αλλά για κάποιους που σε λίγο θα χωθουν στη συζήτηση. ;)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ, σε αντίθεση με τους σαμπμουτζαχεντιν γιατρούς , δέχομαι ως σεβαστους λόγους, για την απόρριψη των σαμπ, τους χωροταξικους, ειδικά όταν δε μένουμε μόνοι μας.
Αυτό που δε δέχομαι, είναι η α πριορι απόρριψη, όταν ακόμα δεν ξέρουμε ποιος θα είναι ο χώρος και ποια η διαρρύθμιση.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Και εγώ φιλικά στα λέω.. Και αν με βλέπεις πού και πού επιθετικό και ειρωνα, ειλικρινά δεν είναι για σένα, αλλά για κάποιους που σε λίγο θα χωθουν στη συζήτηση. ;)
δεν παρεξηγώ το ξέρω ότι ο γραπτός λόγος είναι πολλές φορές παρεξηγήσιμος
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Δανείσου έναν ενισχυτή των 3000 ευρώ για να οδηγήσει τα ηχεία σου σκέτα, όπως αναφέρθηκε πριν.

Πάρε ένα sub πολύ φτηνό, όπως αυτό (263 ευρά κατάλογο):
http://www.tele.gr/gr/product/sw-120ii
και οδήγησε τα ηχεία σου με τον ταπεινό Rotel που έχεις τώρα.

Κάνε σύγκριση και ενημέρωσε μας σε ποια περίπτωση έχεις ποιο ολοκληρωμένο ήχο.
Ναι! Και θα πάρει το sub, θα το βάλει όπου βολεύει, σε καμιά γωνιά, σωστό cross απίθανο να κάνει, μέτρηση για τη φάση θα την κάνει με το αυτί και χρονικά μόνο αν τύχει θα το φέρει, αλλιώς θα είναι πολλαπλάσια του κύκλου στη συχνότητα cross μπρος-πίσω.
Και θα πει μετά, μπουμπουνίζει το sub, δεν κάνει τίποτα, χαλάει τον ήχο.
Πάντως καλή περίπτωση φαίνεται αυτό το subάκι. Παίρνεις 2 σε λογική τιμή και ξεκινάς παιχνίδι. Από ρυθμιστικά είναι πλήρες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.599
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top