Erin's Audio Corner

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν βλέπω HARMAN CURVE .
5 ντεσιμπέλ κλίση τη βλέπω, μεταξύ 90 Hz - 5kHz.



Aν συμπληρώσεις το κάτω άκρο (σαμπ) και στρώσεις λίγο το άνω των 5κ φάσμα, μια χαρά είναι ως έχει.

Η προβλεπόμενη πτώση είναι 0.9 ανα:

80-160
160-320
320-640
640-1280
1280-2,5κ
2,5-5κ

~5,5 ως εδώ. (6*0.9=5,4)

Η συνολική προβλεπόμενη κλίση είναι ακόμα 1,8 ντεσιμπέλ στο φάσμα των σαμπ (20-80) και ακόμα 1,8 ντεσιμπέλ πάνω από 5κ.

Συνολικά 9 ντεσιμπέλ.
Αυτό είναι ο χάρακας του φλατ.
Πιο φλατ, δεν έχει.


Το ανωτέρω ηχείο, ακολουθεί πιστά τις επιταγές της ψυχοακουστικης, και χρειάζεται μια ελάχιστη χρήση eq για απολύτως by the book αποτέλεσμα.
 
Last edited:






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καλά είν' αυτά τα σαπάκια;
Έχουν μια βύθιση στους 2κ που μάλλον ευχάριστη είναι.

<<The on-axis response is really quite linear with the exception of the 2-3kHz dip>>

Γενικώς η απόκρισή τους είναι εξαιρετική.


Η διασπορά τους είναι στενή σε κάποια τμήματα του φάσματος, το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βρίσκεσαι ον αξις στο τουιτερ.
Να σε κοιτάει στα μάτια το ηχείο, να μιλάτε σα φιλενάδες.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το ότι παίζει καλύτερα κάθετο, αν και σχεδιάστηκε να παίζει οριζόντια;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το ότι παίζει καλύτερα κάθετο, αν και σχεδιάστηκε να παίζει οριζόντια;
Δεν βλέπω μετρήσεις που να υποστηρίζουν αυτή τη δήλωση.

Το μόνο που βλέπω, είναι μια πολύ μικρή υπεροχή στην διασπορά, το έχουμε συζητήσει αυτό στο παρελθόν για τον ζιζικ, όσον αφορά το ποια είναι η καλύτερη διάταξη για ευρύτερο σουιτ σποτ, ώστε να ακούνε 2-3 ακροατές.

Στον κάθετο άξονα, με το ηχείο οριζόντιο, έχουμε καλύτερη διασπορά από ότι στον οριζόντιο άξονα.

Αυτό το στοιχείο είναι προς εκμετάλλευση, αναλόγως της διάστασης που επιθυμούμε ευρύτερο σουιτ σποτ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν βλέπω μετρήσεις που να υποστηρίζουν αυτή τη δήλωση.

Το μόνο που βλέπω, είναι μια πολύ μικρή υπεροχή στην διασπορά, το έχουμε συζητήσει αυτό στο παρελθόν για τον ζιζικ, όσον αφορά το ποια είναι η καλύτερη διάταξη για ευρύτερο σουιτ σποτ, ώστε να ακούνε 2-3 ακροατές.
Το εξηγεί στο βίντεο. Οι ακουστικές του εντυπώσεις συμφώνησαν με τις μετρήσεις. Κάθετα του άρεσε περισσότερο λέει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
[JM]Τι λε ρε; Τα δικά μου είναι τα καλύτερα ρεεεε![/JM] :roflmao:

Πείτε αν είναι να τα ξαναγυρίσω. Βάσεις έχω και τα προτιμώ ορθά γιατί η Άννα τα ξεσκίζει με τη σκούπα.
Το δικό μου κεφαλάκι είναι πάντα κέντρο και του Ντολμαδακιού που βρίσκεται στα 30 εκατοστά δε μας μέλει. :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
[JM]Τι λε ρε; Τα δικά μου είναι τα καλύτερα ρεεεε![/JM] :roflmao:
Πείτε αν είναι να τα ξαναγυρίσω.
Το δικό μου κεφαλάκι είναι πάντα στο κέντρο
Εφόσον είσαι πάντα στο κέντρο, στην ον αξις, σου είναι αδιάφορο πως θα είναι τα ηχεία γυρισμένα.
Για την κυρία, η κάθετη τοποθέτηση είναι προτιμότερη.
Για να ανεβοκατεβαζεις το κεφάλι σου σε διαφορετικό ύψος (καθιστός ή ξαπλωμένος) η οριζόντια διάταξη είναι προτιμότερη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Για να ανεβοκατεβαζεις το κεφάλι σου σε διαφορετικό ύψος (καθιστός ή ξαπλωμένος) η οριζόντια διάταξη είναι προτιμότερη.
Εδώ με κλόνισες, γιατί ξεκινάω απο μεγάλη ξάπλα και καταλήγω ένα με το κάτω μαξιλάρι. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σιγά κι εσύ, θα χάσεις λίγα πρίμα πριν κοιμηθείς, και; :lol:

Γω πάντως, κει λίγο που βολεύομαι όταν μισοκλεινει το βλεφαρο, έχω τρελό καημό τι ακούω, τι να σε πω.. :gotcha:

Το'να αυτί κολλάει στο μαξιλάρι της πολυθρόνας, αλλά δε μασάω, ακούω από τ' άλλο. :neo:
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μπορεί και παραπάνω. Κάποιες φορές βλέπω ταινία σαν σειρά 5-6-7 επεισοδίων. :biggrin:
Παλιότερα το 40%+ της λάμπας ήταν σε ύπνο. Τώρα που μένει μόνιμα εδώ το Ντολμαδάκι γλυτώσαμε τις λαμπίτσες, μα προτιμούσα το πριν. :roflmao:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Τελικά όμως τι είναι καλύτερο για το ευρύτερο sweet spot; Η ευρύτερη διασπορά, ή η μικρότερη, συνδυασμένη με aggressive toe in;

Δηλαδή εγώ τα δικά μου που έχουν κάθετο tweeter array, αν τα γυρίσω στο πλάι θα έχω μεγαλύτερο sweet spot; Στον οριζόντιο άξονα εννοώ πάντα, κάθετα δεν με ενδιαφέρει. Αν είναι, να τα γυρίσω (να δω πώς 😁).

Η δική μου λογική όμως λέει ότι προτιμότερη θα ήταν η στενότερη διασπορά, γιατί αυτή σου δίνει περιθώριο να το "φέρεις" με το toe in. Ενώ με ευρεία διασπορά, τι επιλογές έχεις; Με το που κουνηθείς λίγο, αναλαμβάνει η απόσταση ακρόασης και πάει το κέντρο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
κάτσε να ενημερώσω το ντολμαδάκι ότι την βάζεις στην οφ αξις θέση...να σε φακγιουαπαυτώσει :laugh:
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top