F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Αν και έχω καιρό να ακούσω τον opa627, πιστεύω ότι οdcg3 είναι καλύτερος σε όλα. Καθαρότητα, ανάλυση, δυναμικά, μπάσα.
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Το απλοὐστατο κυκλωματἀκι των 2 μονοφωνικὠν OPA 627, αν πλαισιωθεἰ με κορυφαἰα υλικἀ, δηλαδἠ :
4 αντιστἀσεις (charcroft z-foil),
4 ηλεκτρολυτικοὐς (audionote Kaisei NP),
2 μπαταρἰες 11v (li-po) με τους φορτιστἐς τους,
2 μονοφωνικἀ ἀνθρακος 50k (tocos cosmos),
2 μονοφωνικἀ τσιπἀκια Dexa new class D "SE", (η εταιρἰα τὠρα βγἀζει μὀνο τα "Ultimate"),
απογειὠνεται τὀσο, που πολὐ δὐσκολα θα βρεθεἰ αντἰπαλος. Εδὠ ἀκουσα μακρἀν τον καλὐτερο προενισχυτἠ γραμμἠς με μεγἀλη απὀσταση απὀ οτιδἠποτε ἀλλο ἐχω βἀλει δἰπλα του γιἀ κὀντρα. Ξεφτἰλησε τρανταχτἀ ονὀματα (μιλἀμε γιἀ απρὀσιτες υλοποιἠσεις) κορυφαἰων σχεδιαστὠν FET ὀπως και οτιδἠποτε λυχνιακὀ, μἐχρι και 2 καταπληκτικἀ DHT με πανἀκριβες ανορθὠτριες. Χτὐπησε την απὀλυτη κορυφἠ. Απλὀ, ὀμως δυστυχὠς, ὀχι φτηνὀ για DIY
 


Μηνύματα
851
Reaction score
748
Το ultrabib το έβαλες Θεοδώση;
Όχι ακόμα είμαι στα Χανιά.
[DOUBLEPOST=1535138130][/DOUBLEPOST]
Το απλοὐστατο κυκλωματἀκι των 2 μονοφωνικὠν OPA 627, αν πλαισιωθεἰ με κορυφαἰα υλικἀ, δηλαδἠ :
4 αντιστἀσεις (charcroft z-foil),
4 ηλεκτρολυτικοὐς (audionote Kaisei NP),
2 μπαταρἰες 11v (li-po) με τους φορτιστἐς τους,
2 μονοφωνικἀ ἀνθρακος 50k (tocos cosmos),
2 μονοφωνικἀ τσιπἀκια Dexa new class D "SE", (η εταιρἰα τὠρα βγἀζει μὀνο τα "Ultimate"),
απογειὠνεται τὀσο, που πολὐ δὐσκολα θα βρεθεἰ αντἰπαλος. Εδὠ ἀκουσα μακρἀν τον καλὐτερο προενισχυτἠ γραμμἠς με μεγἀλη απὀσταση απὀ οτιδἠποτε ἀλλο ἐχω βἀλει δἰπλα του γιἀ κὀντρα. Ξεφτἰλησε τρανταχτἀ ονὀματα (μιλἀμε γιἀ απρὀσιτες υλοποιἠσεις) κορυφαἰων σχεδιαστὠν FET ὀπως και οτιδἠποτε λυχνιακὀ, μἐχρι και 2 καταπληκτικἀ DHT με πανἀκριβες ανορθὠτριες. Χτὐπησε την απὀλυτη κορυφἠ. Απλὀ, ὀμως δυστυχὠς, ὀχι φτηνὀ για DIY
Εννοείς ένα οπα εμπρός και ένα dexa πίσω?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ὀχι βρε παιδιἀ. Αντἰ γιἀ ΟΡΑ βἀζουμε Dexa "New class D" (SE version) στις υπἀρχουσες βἀσεις χωρἰς απολὐτως καμἰα μετατροπἠ (εἰναι εναλλἀξιμα μεταξὐ τους).
Ἐνα ζευγἀρι μονοφωνικἀ Dexa με 2 αντιστἀσεις ως προς γη και ἀλλες 2 στην ανἀδραση για ρὐθμιση του gain x6 και 4 x 100μF/25v. 11v απὀ μπαταρἰες, 2 ποτ στην εἰσοδο, RCA in/out, selector, τἐλος.
Το ΟΡΑ 627 λἐει σε ποιἀ πὀδια παἰρνει το κἀθετἰ που χρειἀζεται.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
και αρα καταργουνται τα μπροστινα οπα και αυτα τα τροφοδοτικα ?

Ποσα AH πρεπει να ειναι οι μπαταριες για να παιζει συνεχομενα 5-6 ωρες ?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Nαι. Εἰσοδο και ἐξοδο απὀ ἐνα μὀνο Dexa με ρὐθμιση του feedback για κἐρδος κἀτι λιγὀτερο απὀ Χ6 (10κΩ).
Δεν θυμἀμαι Αh. Ἐχω βἀλει 2 (μἰα γιἀ κἀθε Dexa) πολὐ μικρἐς μπαταρἰες γιἀ μοντελισμὀ, η καθε μιἀ με 3 στοιχεἰα τζελ (Li-Po) μἐγεθος ὀσο μιἀ μπἀρα σοκολἀτας Mars (περἰπου στα 10 εκ.) Παἰζει παραπἀνω απὀ ὀσο αντἐχω να ακοὐω γιἀ μιἀ μἐρα, αλλἀ θα ἠμουν πιὀ ἠσυχος εἀν ἐβαζα κἀτι απλοὐστερο, μεγαλὐτερο, φτηνὀτερο και το φὀρτιζα σε εξωτερικὀ φορτιστἠ γιἀ νἀ ᾽χω το κεφἀλι μου ἠσυχο. Αυτἐς οι πολὐ ποιοτικἐς των μοντελιστὠν, δεν ἐχουν μακροζωἴα και τα φοβερἀ χαρακτηριστικἀ τους, δεν μας χρειἀζονται εδὠ. Γλυτὠνεις και την ενσωμἀτωση των 2 φορτιστὠν(*) μἐσα στο σασσἰ, μπορεἰς να τις μετρἠσεις εὐκολα ὀποτε θες, κλπ
Περισσὀτερα με την επιστροφἠ απὀ τις διακοπἐς γιατἰ δε θυμἀμαι ἀλλα.
(*) [φορτἰζουν ἐνα-ἐνα το κἀθε στοιχεἰο απὀ τα 3 της μπαταρἰας]
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Εντάξει, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν είναι ο προενισχυτης opa637 του Μανώλη, είναι προενισχυτης Dexa με μπαταρίες.

Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να παίζει τόσο καλά αφού το λες, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ρίχνει στον dcg3.

Θα είχε ενδιαφέρον να κάναμε ένα συγκριτικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Δεν ἐχω ακοὐσει του Μανὠλη και του Νἰκου, οπὀτε δεν αποκλεἰεται.
Οπωσδἠποτε συγκριτικὀ με την πρὠτη ευκαιρἰα.
2109706826
6973076796
Γιὠργος
 
Last edited:


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Καλορίζικα!!!
Για πες εντυπώσεις σε σχέση και με το δικό του τροφοδοτικό και σε σχέση με τα LM.
 


Μηνύματα
121
Reaction score
69
Επιτέλους ολοκληρώθηκε ο FO medium αφού βρέθηκε στα χέρια μου ένας καμμένος pro τελικός 3U και το κουτί ταίριαζε γάντι.Αυτή τη φορά με linear psu, 2 x 800va μετασχηματιστές, 12 BHC 4700μf στο κανάλι, DIY dc blocker,soft start και σχέδιο τροφοδοτικών της TNT,duelund wiring.Copper plates ανάμεσα από τα modules και τις ψύκτρες.Σε γενικές γραμμές μπήκαν υλικά που είχα και έτσι στοίχησε ελάχιστα.
Τελικά συγκρίνοντάς τον με τον μεγάλο που φοράει τα πανάκριβα HYPEX 3K
μπορώ να πω ότι υπερέχει τόσο στα μπάσα όσο και στην εικόνα και αυτό μου φάνηκε πολύ περίεργο σε σχέση με τον ντόρο που προκάλεσε ο Σλοβένος για τα hypex smps!!!Μηδενικός θόρυβος σε απόλυτη ησυχία
Ο ήχος είναι εντυπωσιακός,τεράστιος,το μπάσο σφιχτό,βαθύ και ετυπωσιακό,οι μεσαίες πολύ ζεστές,και τα πρίμα μεταξένια και πολύ ξεκούραστα.
Οι θερμοκρασία τερμάτησε στους 44.6 σε idle κατάσταση και παρουσιάζει γενικά πολύ σταθερή συμπεριφορά.
Η μόνη παραφωνία είναι ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα ARCTIC με thermal probe όταν ανεβαίνουν οι στροφές του οπότε πρέπει να του βάλω αντικραδασμικά ή να τον βγάλω εντελώς αφού στη θέση που είναι αλλάζει μόνο τον αέρα του εσωτερικού.Απλά υπήρχε η τρύπα και τον έβαλα για να την καλύψει.
20180921_161313.jpg
20180922_125935.jpg
20180922_130011.jpg
20180922_130018.jpg

Παρακαλώ κάνετε προτάσεις, παρατηρήσεις και ιδέες για αλλαγές πριν τον κλείσω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι μετασχηματιστές είναι οι Κινέζικοι που είχε αρχικά ο Koda. Σωστά;
Δεν είναι 800 VA αλλά 300 αν είναι ο 266Β και 450 αν είναι ο 266Α.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Οι μετασχηματιστές είναι οι Κινέζικοι που είχε αρχικά ο Koda. Σωστά;
Δεν είναι 800 VA αλλά 300 αν είναι ο 266Β και 450 αν είναι ο 266Α.
[DOUBLEPOST=1537781561][/DOUBLEPOST]Πετρο ειναι ο Α αλλα και 450 να ειναι υπερακουν.Παρ ολο που ειναι οι κινεζικοι εγινε μετατροπη στο voltage και κατασκευαστικα ειναι αρκουντως καλοι.
[DOUBLEPOST=1537781945][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1537781561][/DOUBLEPOST]Πετρο ειναι ο Α αλλα και 450 να ειναι υπερακουν.Παρ ολο που ειναι οι κινεζικοι εγινε μετατροπη στο voltage και κατασκευαστικα ειναι αρκουντως καλοι.
Κανε μου καμμια παρατηρηση για βελτιωση!
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Μπραβο Ακη. Τουμπανο τον εκανες τον μικρο !!!

Αλλα ρε φιλε, ειναι δυνατον να παιζει καλυτερα απο τον μεγαλο με τα Hypex 3K ?
 

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Μπραβο Ακη. Τουμπανο τον εκανες τον μικρο !!!

Αλλα ρε φιλε, ειναι δυνατον να παιζει καλυτερα απο τον μεγαλο με τα Hypex 3K ?
Ναι ρε Τέο και εγώ δεν το πιστεύω ή δε θέλω να το πιστέψω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
[DOUBLEPOST=1537781561][/DOUBLEPOST]Πετρο ειναι ο Α αλλα και 450 να ειναι υπερακουν.Παρ ολο που ειναι οι κινεζικοι εγινε μετατροπη στο voltage και κατασκευαστικα ειναι αρκουντως καλοι.
[DOUBLEPOST=1537781945][/DOUBLEPOST]
Κανε μου καμμια παρατηρηση για βελτιωση!
Θα έλεγα να δεις, αρχικά, την τοποθέτηση της γέφυρας. Η ισχύς του ενισχυτή κάνει μη αναγκαία την τοποθέτηση της επάνω στην ψύχτρα.
Στον πάτο από το σασί είναι μια χαρά και θα μειωθούν οι διαδρομές των καλωδίων. Επίσης αυτά τα κλιπς με χαλάνε αρκετά.
Καλή η ευκολία της επισκευής, αλλά για το κάτι παραπάνω τα πετάς. Κάνεις θηλιά το καλώδιο και το περνάς πάνω στην επαφή της γέφυρας. Γερή κόλληση και είσαι έτοιμος.
Πριν από αυτό βάλε αν θέλεις, κακό δεν κάνουν, τέσσερις πυκνωτές 47 nF παράλληλα στις διόδους.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Ευχαριστώ φίλε.Και εγώ τα αντιπαθώ τα κλιπς και τα κρατάω μέχρι την τελειοποίηση του τελικού και μετά δρόμο.Παράλληλα στο εναλλασόμενο στις διόδους υπάρχει αλλά δε φαίνεταί ένας 100nf x 2.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top