Falcon BBC LS3/5a Αυθεντικό BBC


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Πως παιζει τοσο επιπεδα μεχρι 20khz στη θεση ακροασης; Κανονικο tweeter μιας ιντσας δεν εχει; Εχεις μετρησει κοντα στο ηχειο; πως ειναι η αποκριση;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
Case closed!
Μην είσαι τοσο αυστηρός. Ειναι μικρο ηχείο, διδρομο. Τι περιμένεις;
Δεν μετραει άσχημα παντως. Ο χαρακτηρισμός "Καυσόξυλα" για όλη αυτήν την ομάδα ηχείων ειναι ανακριβής, και εξτρεμιστικος.

Πως παιζει τοσο επιπεδα μεχρι 20khz στη θεση ακροασης; Κανονικο tweeter μιας ιντσας δεν εχει; Εχεις μετρησει κοντα στο ηχειο; πως ειναι η αποκριση;
Αυτο ειναι http://stereonomono.blogspot.gr/2014/10/rogers-ls4a.html
Κοντά δεν ειχα μετρήσει...μη με βάλεις τωρα να τα κατεβάζω απο τον πάνω όροφο και να βγάζω μικρόφωνο-τρίποδα απο την αποθήκη
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
Μικρό μου γιατρουδάκι δεν έγραψα εγώ...
Ξέρω καλά τι γράφω.

Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Δεν ειναι ούτε "ο απόλυτος ηχος" που λένε οι θιασώτες, ούτε "καυσόξυλα" που λένε οι αρνητές. Η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση.

Κατα τη γνώμη μου ειναι αξιοπρεπή και ευχάριστα ηχεία ολα αυτα τα Harbeth-Spendor-Rogers κτλ, με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Εχουν μεν θέση στην αγορά, δεν τα συστήνω δε...και σίγουρα όχι για 2700€ το LS3/5a.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Βλεπω να διαγραφεσαι από τον σκληρό πυρηνα...

Για απόλυτο ήχο πάντως δεν μίλησε κανείς....
( Υ.Γ. και προφανώς αστειεύομαι....)
 
Last edited:


Μηνύματα
889
Reaction score
201
εδω πουλανε καλωδια 1000δων ευρω βουτηγμένα σε αιμα παρθενας με αγνωστο ονομα, (ανωνυμη παρθενα), τα ls3/5a που ειναι επωνυμα δεν θα κανουν 35 επανεκδοσεις να τσιμπησουν χαζοχαιενταδες?

και ΝΑΙ τα εχω ακουσει και παιζουν ΧΑΛΙΑ, σε κάλυψα?
καμία απόφαση παραγωγής δεν θα στηριζόταν σε 35 " χαζοχαιενταδες", άπλα δεν θα έβγαινε, μήπως εχεις δει ποσο πάνε τα ls3/5a στην αγορά μεταχειρισμένων ?
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
:) Καλημέρα! :beach:

εξ΄ άλλου η ''καμπύλη'' BBC δεν είναι dead-flat , αλλά φουσκώνει λίγο στα χαμηλά και στα ψηλά
Μάλλον θα ήταν καλύτερα να πούμε πως βυθίζεται λίγο στα μεσο-μεσο-πρίμα... :D Σαν την προβλήτα στην Κώ, ένα πράμα... :( Μια χαρά καμπύλες έχει το BBC! :p

οι περισσότεροι reviewers είναι σε αγγλόφωνα περιοδικά οπότε αν δεν στηρίξουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει
Η Εθνική τους βιομηχανία περιλαμβάνει
1) εξαγωγή τουριστών,
2) ατέλειωτα ηχο-μηχανήματα και ηχο-μηχανάκια που σχεδιάζονται γύρω απ' το Καίμπριτζ και φυλάγονται απ' το μισό Βρετανικό στρατό, και
3) British Pop Rock etc. :roflmao::lol: για να παρέχει σόφτγουέαρ στα ανωτέρω μηχανάκια και στους υπηκόους που τα αγοράζουν. Και πολύ καλά κάνουν.

Αν δηλαδή η Κέφ, η Σπένδορ, η Μίσσιον, η Τανόυ, η Καίμπριτζ και η Κουόντ κλπ. ήταν Ελληνικές πάππου προς πάππου, πόσοι Έλληνες θα τα έσκαγαν στα Πιονέρια και στα Τζέι-Μπι-Έλια;;; Και τι άποψη θα είχαμε εμείς γι' αυτούς τους Αίλλινες; :mad::roflmao:

την ευκαιρία να αγοράσω αλλά προτίμησα το μεγαλύτερα LS4a, καλώς ή κακώς. (Κακώς)
Κατ' εμέ, καλώς! :unsure:
Εγώ το 199-κάτι στο Ζωδιάτη αγόρασα τα CYRUS 780 έναντι των LS4a παρά τις αντίθετες απόψεις του κ.Γιώργου και ενός παληκαριού απ' το κατάστημα που δε θυμάμαι τ' όνομά του... Τα Rogers μου βγάζανε πολλές αρμονικές (σαν χρυσό καλειδοσκόπιο ένα πράμα), μ' άρεσαν πολύ, αλλά πήρα τα άλλα γιατί είχαν τότε 7-8 σερί νίκες σε συγκριτικά τέστ στας Αγγλίας και είχαν βγεί και "product of the year":tongue::geek:.
Όταν δε σάρωσαν και σε ένα συγκριτικό απ' αυτά που έκανε κάποτε ο "ΗΧΟΣ", έβαλα και 4 (!) φίλους και πήραν από ένα ζευγάρι!
Τώρα, το ένα ζευγάρι το ανατίναξε κάποιος παίζοντας Βασιλάκη Καρρά :tongue: προσπαθώντας να συγκινήσει μια γειτονοπούλα τρία σπίτια πιο κάτω...:roflmao:

Το άλλο ξεψύχησε στην αγκαλιά του Αντώνη Ρέμου όταν μια κοπελίτσα ήθελε να δείξει στη γειτονιά στο χωριό, τι της πήρε ο γιατρός ο αρραβωνιάρης...:laugh::roflmao:

Τα άλλα 3 όμως παίζν' ακόμη. Και τώρα που γράφω πίνοντας το φραπόγαλό μου, είναι εκατέρωθεν του λάπτοπ (1 μέτρο τρίγωνο) και παίζνε τρίτο πρόγραμμα...:tongue: Αποτελούν τα προσωπικά μου μόνιτορ εδώ και 25 χρόνια, ανταποκρίνονται ξεκάθαρα κι ακαριαία στην παραμικρή αλλαγή που κάνω στο foobar η στα καλώδια:tongue: (σωστά η όχι δεν ξέρω, την ακούω καθαρά πάντως...).
Κάποτε δε, που έπαιζαν σε 20 τμ. πάνω σε τέτοιες μαρμάρινες βάσεις, έπαιξαν και 1812, και τσάκα πέντε, δυνατά κι όμορφα χωρίς να καίγονται...:laugh:
Όμως, αν είχα προτιμήσει τα LS4a ;;;:rolleyes:

όταν στα ίδια χρήματα υπάρχει το KEF LS50 wireless.
+1000

Είμαι κάτοχος και φαν του ΜΚ2
Πες μου όμως κι εσύ, που είναι καλύτερο,εκτός νοσταλγίας και συλλεκτικής ,ίσως, αξίας απ αυτό.
1200 μεταχείρα vs Pioneri 1000 + μια τέτοια πχ.
ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ 2. :geek:
(αφού δεν μπορώ να τα δώσω για 1200G...):cry:

της μουσικότητας
ΙΜΗΟ, όλα "μουσικούλα" παίζνε. Και Μουσικούλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ οι μεσαίες...:geek:

τα συγκεκριμένα falcon είναι ακριβά
Πάρα πάρα πολύ... Αλλά είναι για συλλέκτες only.
Οπότε από πίτα που δεν τρώμε...
Αρκεί να μη θένε να φάμε κι εμείς με το ζόρι...:laugh:

ανεβάζω μετρήσεις απο τα δικά μου Rogers
Εύγε! :roflmao::geek:

Ο χαρακτηρισμός "Καυσόξυλα" για όλη αυτήν την ομάδα ηχείων ειναι ανακριβής
Ε ναί, είναι. Δεν παίζνε όλα δυνατά (δηλαδή τώρα ακούω την Argerich στο Rach3... Μόνη της... Όλα καλά... Μόλις όμως μπεί και η RSO Berlin...? Τι να κλάσνε τα LS3/5a ? Σοβαροί να είμεθα...:wink:
Αντιθέτως, υπάρχουν ένα σωρό εγγλέζικα που θα ανταποκριθούν μια χαρά ευχαριστώ.:thumbsup:
Ακόμα κι αυτά που λέει ο λόγος :tongue:, σε 15 τμ τα κουτσοκαταφέρνουν... :sneaky:

Αρκεί να μην ακούς Mobby!!! ;):thumbsup: (πάρε ακουστικά!) :drinks::laugh:
 





sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Βλέπω ένα χθεσινό review...
Προβλέπεται σοβαρή ανατίμηση*... :(

Περιέργως στας ΗΠΑ, οι τιμές είναι ίδιες χωρίς το 60-70% καπέλο που κοπανάνε τα Αγγλοσαξωνάκια το ένα στα καλά προιόντα του άλλου...

Πρέπει να πάρω πίσω το 2.000€ "Παντού" και να περιοριστώ εδώ... Εκτός κι αν παίζει για κάποιους η Αμερικάνικη Αγορά!

*(αν και αυτοί στην κεφ, φαίνεται να μην έχουν αποφασίσει ακόμα αν θα στηρίξουν το προιόν τους, η αν αποτελεί θανάσιμο εσωτερικό ανταγωνισμό για άλλα προιόντα και σειρές τους...) :(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
  • Like
Reactions: vet

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
site της KEF :" Inspired by the legendary LS3/5A...
Ναί, αλλά καμμία σχέση...:smile::tongue:
(Το ένα ήταν το perfect VOICE monitor της εποχής - τραβούσαν πάντα ένα ζόρι με τη φωνή και την αληθοφάνεια στο BBC - και για δώρο μπορούσες ας πούμε να ακούσεις και ένα βιολί :tongue:, η ένα πιάνο :laugh:, αρκεί να μην πείραζε ο καλλιτέχνης τα άκρα αριστερά πλήκτρα του οργάνου :roflmao:, αλλιώς... :focus: :fuckyou: )

Is this what the hi-fi system of the future should look like? We certainly hope so
We certainly hope so too! :thumbsup:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
Ναί, αλλά καμμία σχέση...:smile::tongue:
(Το ένα ήταν το perfect VOICE monitor της εποχής - τραβούσαν πάντα ένα ζόρι με τη φωνή και την αληθοφάνεια στο BBC - και για δώρο μπορούσες ας πούμε να ακούσεις και ένα βιολί :tongue:, η ένα πιάνο :laugh:, αρκεί να μην πείραζε ο καλλιτέχνης τα άκρα αριστερά πλήκτρα του οργάνου :roflmao:, αλλιώς... :focus: :fuckyou: )



We certainly hope so too! :thumbsup:
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος να αγοράσει ενα καινούργιο (άρα ούτε καν συλλεκτικό) LS3/5a οταν με τα ίδια χρήματα αγοράζει καλύτερα ηχεία+Dac+ενισχυτικά.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος να αγοράσει ενα καινούργιο (άρα ούτε καν συλλεκτικό) LS3/5a οταν με τα ίδια χρήματα αγοράζει καλύτερα ηχεία+Dac+ενισχυτικά.
...όσο θα τ' αγοράσω εγώ και συ, άλλο τόσο θα τ' αγοράσουν κι άλλοι πολλοί...
Κουβέντα να γίνεται, μέχρι να γίνει το φαί..._ 8-)
(μη μας δείρουνε κιόλας!:redface:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
...όσο θα τ' αγοράσω εγώ και συ, άλλο τόσο θα τ' αγοράσουν κι άλλοι πολλοί...
Κουβέντα να γίνεται, μέχρι να γίνει το φαί..._ 8-)
(μη μας δείρουνε κιόλας!:redface:)
Δεν ξέρω για σένα, εγω δεν ενδιαφέρομαι για μικρά ηχεία.

Κουβέντα να γίνεται, πράγματι, αλλα να ενημερώνονται και οι συμφορουμίτες που μπορει να σκέφτονται αγορές για vfm σύγχρονες επιλογές σύμφωνα με τις αναγκες τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.095
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top