Falcon BBC LS3/5a Αυθεντικό BBC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Θα ήθελα ενα ζευγάρι καλοδιατηρημένο vintage (πχ Rogers) LS3/5a. Οχι για το πως παίζει, αλλά ως συλλεκτικό αντικείμενο, απωθημένο που λέει και ο ΚΚ. Να το έχω να το χαζεύω, ίσως να χαζοπαίζει στο ιατρείο.
Ειχα κάποτε (προ 25-30 ετών) την ευκαιρία να αγοράσω αλλά προτίμησα το μεγαλύτερα LS4a, καλώς ή κακώς. (Κακώς)

Σαγηνευτικός ήχος, δεν είναι τυχαία η οπαδοποίηση, αλλά σήμερα υπάρχουν πολλαπλές καλύτερες υλοποιήσεις μικρών ηχείων.

Σε καμία περίπτωση δεν θα σκεφτόμουν να αγοράσω Falcon ή Graham ή όποιο άλλο έχει αδειοδοτηθεί σήμερα απο το BBC, όταν στα ίδια χρήματα υπάρχει το KEF LS50 wireless.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
σίγουρα υπάρχουν καλύτερες λύσεις (σε ενεργό), αλλά και όσοι τα έχουν δύσκολα τα αποχωρίζονται, μια λύση είναι το εβαυ με τους γνωστούς κινδύνους
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Εμένα η απορία μου είναι η εξής :

Θα έβγαιναν τόσες επανεκδοσεις από τόσες πολλές εταιρείες και
θα δινονταν τέτοια ποσά για μεταχειρισμένα
Αν δεν είχαμε να κάνουμε με μια εξαιρετική σχεδίαση που παίζει καλά ? ( βεβαίως όχι τέλεια )

Αν δεν είναι αυτό η δικαίωση μιας σχεδίασης τότε τι είναι ?

Όσοι τα υποτιμούν τα έχουν ακούσει ?
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Εμένα η απορία μου είναι η εξής :

Θα έβγαιναν τόσες επανεκδοσεις από τόσες πολλές εταιρείες και
θα δινονταν τέτοια ποσά για μεταχειρισμένα
Αν δεν είχαμε να κάνουμε με μια εξαιρετική σχεδίαση που παίζει καλά ? ( βεβαίως όχι τέλεια )

Αν δεν είναι αυτό η δικαίωση μιας σχεδίασης τότε τι είναι ?

Όσοι τα υποτιμούν τα έχουν ακούσει ?
Μα είναι δυνατόν να τολμάς στο ελλαδιστάν να υποστηρίζεις τα αυτονόητα, που νομίζεις ότι είσαι ? Εδώ όσο περισσότερο διαστρέφεις την αλήθεια τόσο περισσότερο ακροατήριο εχεις. Εμείς αυτά τα ηχεία τα αγοράζουμε και τα καίμε στο τζάκι μας, άλλωστε η εγχώρια βιομηχανία μας θα βγάλει άλλα καλύτερα. Προς το παρόν βέβαια, όσο εμείς φτιάχνουμε το φραπόγαλο, αυτοί που δημιουργούν νέα προϊόντα και εξειδικευμένες θέσεις εργασίας για επιστήμονες είναι οι Άγγλοι
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.610
- ας προσπαθήσω να λειτουργήσω λίγο ''πυροσβεστικά''

- έχω ακούσει τα αντίστοιχα rogers , harbeth , και κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι . . . μού άρεσαν όλα , όμως . . .

. . . με τα σημερινά δεδομένα , εάν το κόστος κτήσης τους είναι 2.400 + 2.000 ( ένας αξιόλογος ολοκληρωμένος ) + 200 ( καλώδια) = 4.600 περίπου

. . . μήπως στά ίδια χρήματα ( ή και λιγότερο ) θα είχαν καλύτερο αποτέλεσμα δύο ενεργά ; . . . δεν ξέρω , οι γνώσεις μου σε αυτά είναι λίγες
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Εμένα η απορία μου είναι η εξής :

Θα έβγαιναν τόσες επανεκδοσεις από τόσες πολλές εταιρείες και
θα δινονταν τέτοια ποσά για μεταχειρισμένα
Αν δεν είχαμε να κάνουμε με μια εξαιρετική σχεδίαση που παίζει καλά ? ( βεβαίως όχι τέλεια )

Αν δεν είναι αυτό η δικαίωση μιας σχεδίασης τότε τι είναι ?

Όσοι τα υποτιμούν τα έχουν ακούσει ?
εδω πουλανε καλωδια 1000δων ευρω βουτηγμένα σε αιμα παρθενας με αγνωστο ονομα, (ανωνυμη παρθενα), τα ls3/5a που ειναι επωνυμα δεν θα κανουν 35 επανεκδοσεις να τσιμπησουν χαζοχαιενταδες?

και ΝΑΙ τα εχω ακουσει και παιζουν ΧΑΛΙΑ, σε κάλυψα?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Μα είναι δυνατόν να τολμάς στο ελλαδιστάν να υποστηρίζεις τα αυτονόητα, που νομίζεις ότι είσαι ?
Αυτονόητο ποιό είναι?
Ότι μια σχεδίαση 40 ετών , είναι καλύτερη απ τις σημερινές?

Και μια Mustang του 69 μπορεί να δείχνει τέλεια και να μας ξυπνά μνήμες , αλλά αν την συγκρίνεις με μια σημερινή θα κλάψουν και τα τούβλα.

Και στο λέει αυτό ένας vintage lover.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
αυτοί που δημιουργούν νέα προϊόντα και εξειδικευμένες θέσεις εργασίας για επιστήμονες είναι οι Άγγλοι
...που τις καλυπτουν Ελληνες και λοιποι...αλλοδαποι.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
...που τις καλυπτουν Ελληνες και λοιποι...αλλοδαποι.
Μήπως έχεις αντιληφθεί γιατί όταν αυτοί οι έλληνες είναι στην Ελλάδα είναι "αόρατοι¨ και όταν πάνε στο εξωτερικό γίνονται οι καλύτεροι επιστήμονες ? μήπως επειδή εδώ επικρατεί μια νοοτροπία παρόμοια με την δικιά σου?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ότι μια σχεδίαση 40 ετών , είναι καλύτερη απ τις σημερινές?
Και ομως, συμβαίνει κάποιες φορές:


IMG_0939.JPG


Ως φαν της Μ. Βρετανίας διαφωνώ εν μέρει με τους Νικολάδες...παρόλα αυτα για τα σημερινά δεδομένα ειναι σαφώς υπερτιμημένο προϊόν το Falcon.

Αν η τιμή του ηταν στα 600-800€ πιστεύω πως θα ηταν αξιοπρεπής πρόταση σε αυτο το μέγεθος.
Για παράδειγμα, θα προτιμούσα αυτα (τα LS3/5a) απο τα μικρά elac του A.Jones, που παίρνουν τοσο θετικές κριτικές. Κατα τη γνώμη μου λοιπον εχουν θέση στην αγορά, αλλα σε πολυ χαμηλότερη τιμή.

Όσον αφορά τα vintage 30ετιας εκεί η αξία ειναι καθαρά συλλεκτική και δεν πρέπει να την συσχετιζουμε με την αντικειμενική απόδοση του ηχείου.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Και ομως, συμβαίνει κάποιες φορές:


View attachment 77492
Είμαι κάτοχος και φαν του ΜΚ2
Πες μου όμως κι εσύ, που είναι καλύτερο,εκτός νοσταλγίας και συλλεκτικής ,ίσως, αξίας απ αυτό.
8860223_800.jpg


Πάνε τα κορόιδα και δίνουν 400 ευρώ , για ΜΚ2 20ετίας καραβοτσακισμένα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Είμαι κάτοχος και φαν του ΜΚ2
Πες μου όμως κι εσύ, που είναι καλύτερο,εκτός νοσταλγίας και συλλεκτικής ,ίσως, αξίας απ αυτό.
View attachment 77494

Πάνε τα κορόιδα και δίνουν 400 ευρώ , για ΜΚ2 20ετίας καραβοτσακισμένα.
Νίκο, δεν το έχω ψάξει σε βάθος το συγκριτικό μεταξύ των δυο. Δεν ξέρω.

Ομολογώ πως και εγω το μκ2 θα έπαιρνα, και λόγω άγνοιας αλλα και λόγω συλλεκτικής και μεταπωλητικής αξίας. Δεν ειναι παράλογο νομίζω.

Ο παραλογισμός αρχιζει να γίνεται φανερός οταν η τιμή ξεφεύγει...οπως τα 2500€ για τα ηχειακια αυτα.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αυτονόητο ποιό είναι?
Ότι μια σχεδίαση 40 ετών , είναι καλύτερη απ τις σημερινές?

Και μια Mustang του 69 μπορεί να δείχνει τέλεια και να μας ξυπνά μνήμες , αλλά αν την συγκρίνεις με μια σημερινή θα κλάψουν και τα τούβλα.

Και στο λέει αυτό ένας vintage lover.
αυτό που είναι κρίσιμο ειναι η σχέση ποιότητας προς τιμή και υπάρχουν βινταζ που ειναι μακράν σε αυτό το θέμα απο πολλά νέα μηχανήματα.
1. Στο παράδειγμα σου εάν βρεις την Mustang του 69 με 5000 Ευρω και η νέα εχει 80000 Ευρω ποια θα αγόραζες?
2. υπάρχουν εταιρίες (Accuphase, Yamaha) ειναι δυο που έρχονται στο νου μου τώρα που υπάρχουν απο τις αρχες τις δεκαετίας του 70 μέχρι και σήμερα, κάποια απο τα top μηχανήματα τους τις δεκαετίας του 70 μπορείς να τα βρεις αρκετά κάτω του χιλιάρικου , τα σημερινά μήπως θα τα χρυσοπληρώσεις (ακόμα σε σχέση με την τεχνολογική προοδο που έχουν ενσωματώσει?)

και αφήνω εκτός το θέμα της μουσικότητας κάποιων βινταζ μηχανημάτων σε σχέση με τα νέα, εκεί δεν είναι για να συμφωνήσουμε ποτέ
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ας μη μπερδευουμε το hifi με το computing...

Εδώ δεν υπάρχουν νορμες και ρεκόρ που πρέπει να ξεπεραστούν.
Οι πραγματικές καινοτομίες είναι λίγες.
Ακόμα και η χρήση ενός νέου υλικού στο μεγάφωνο
το κάνει διαφορετικό στο άκουσμα
Όχι απαραίτητα καλυτερο.

Τα καλοσχεδιασμενα μηχανήματα δεν απαξιώνονται τόσο εύκολα όσο νομίζουν μερικοί...
Το μόνο που πρέπει να ληφθεί υπόψη είναι η γήρανση των εξαρτημάτων.

Το πρόβλημα με τις τιμές είναι γενικοτερο
Ο καθένας κρίνει, δεν μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης...
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
νομίζω ξέχασες το αποφασίζουμε και διατάζουμε !
Ζήτησες προσωπική γνώμη, σου απάντησα. Τα λοιπά στο νήμα για την αξία των ακροάσεων....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
και αφήνω εκτός το θέμα της μουσικότητας κάποιων βινταζ μηχανημάτων σε σχέση με τα νέα, εκεί δεν είναι για να συμφωνήσουμε ποτέ
Όχι, μην το αφήνεις, πες μας για την μουσικότητα.... καταρχην δώσε έναν ορισμό της... για να συνεννοηθούμε...
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Τρεις παρατηρήσεις και από μένα...

Πρώτον, δε γίνεται να ανοίξει νήμα εδώ μέσα για οποιαδήποτε υλοποίηση...κουδουνίστρας και να μην εκτραπεί η συζήτηση προς μια μορφή ξεκατινιάσματος. :D

Δεύτερον, η έννοια του monitor άλλοτε δεν είχε να κάνει μόνο με την επίπεδη απόκριση συχνότητας αλλά με την πιστότητα της μεσαίας περιοχής και δη των φωνητικών. Υπό αυτή την έννοια, οι συγκεκριμένες υλοποιήσεις φέρουν άξια το όνομα monitor και χρησιμοποιούνται ακόμα σε studios για broadcasting.

Τρίτον, τα συγκεκριμένα falcon είναι ακριβά. Νομίζω ότι στον αντιπρόσωπο τιμολογούνται περί τα 2700 ευρώ! :o
Στα μισά περίπου χρήματα υπάρχουν τα Stirling Broadcast, τα Harbeth, ενώ τα spendor είναι ακόμα φτηνότερα.
Τέλος υπάρχουν τα Graham αλλά δε γνωρίζω τιμή.

Τι περισσότερο διαθέτουν τα συγκεκριμένα για να δικαιολογούν αυτή την τιμή σε σχέση με τον ομοειδή ανταγωνισμό;
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Όχι, μην το αφήνεις, πες μας για την μουσικότητα.... καταρχην δώσε έναν ορισμό της... για να συνεννοηθούμε...
μην περιμένεις έτοιμες απαντήσεις στο πιάτο και αυστηρούς ορισμούς δεν οδηγοί πουθενά, ως έμπειρος audiophile οφείλεις να βρεις το ορισμό μόνο σου
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Προς υπεράσπισην των BBC-καυσόξυλων, ανεβάζω μετρήσεις απο τα δικά μου Rogers, περσινές.

Χωρίς Dsp-Dirac, στη θέση ακρόασης (οχι κοντινή-nearfield) στα 3 μέτρα περίπου.
Κροσσαρισμένα στα 80Hz, χωρίς το sub.
(To φούσκωμα στα 150Hz ειναι room mode)

Rogers spl.jpg


και με 1/6 smoothing
1:6.jpg



imp.jpg


Step.jpg


THD.jpg

Στο μέγιστο (εκεί που είναι ο κέρσορας) το THD ειναι 1,41%. Εκτος απο αυτην την κορυφη ειναι μεταξυ 2,29-1,28% μέχρι τους 130Hz, και μετά πέφτει κατω απο 1%. Στην θέση ακρόασης στα 3 μέτρα επαναλαμβάνω.

Σίγουρα δεν βγαίνουν πλήρη και ασφαλή συμπεράσματα, αλλά τα είχα πρόχειρα και είπα να τα βάλω. Δεν εχω τρόπο να μετρήσω τους συντονισμους της καμπίνας, που εκεί η σχεδίαση είναι "αιρετική".

Δεν ειναι κακές μετρήσεις για ηχείο γερασμένο, κοντά 30ετίας.

Κατά την γνώμη μου η κριτική που γίνεται απο τους "δικούς" μου, τους ομοϊδεάτες δηλαδή, απέναντι στα BBC monitors και τις παραφυάδες αυτης της σχολής ειναι υπερβολικά αυστηρή, ασχέτως αν δεν θα τα αγόραζα σήμερα.

Ακούγονται εξαιρετικά ευχάριστα, ειδικά σε χαμηλές στάθμες, με μικρά σύνολα και φωνές. Τόσο μπορούν, τόσο παιζουν, αλλά το κάνουν αξιοπρεπέστατα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.748
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top