firmware 1.80

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Επειδή ξεφύγαμε λίγο από το θέμα εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το fix για να παίζει 720p bd..
Το δοκιμάσατε??
Πολύ-πολύ χειρότερη κίνηση και ίδια ευκρίνεια.....
Είμαι ο μόνος που το βλέπει?
Απογοητεύτηκα πλήρως...
Περίμενα το κάτι παραπάνω με αυτή την ανάλυση στον Z4 και δεν είναι...
Πάρα πολύ περίεργο κυρίως αυτό με την κίνηση....
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
του λείπει λέει από την έξοδο hdmi το 'αγνό' σήμα ήχου από τα ολοκαίνουργια φορμά, true hd κτλ.
Όχι ρε σύ, που το έιδες αυτό; Μόνο οι αναλογικές του λείπουν. Dolby True HD βγάζει σε μορφή Bitstream από την HDMI.
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
giorgio-n η τηλ μου είναι 1080p οπότε δεν ξέρω για τα 720p.

subcode περιμένε να σου πω τι εννοώ...το βρίσκω κ ενημερώνω...
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Επειδή ξεφύγαμε λίγο από το θέμα εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το fix για να παίζει 720p bd..
Το δοκιμάσατε??
Πολύ-πολύ χειρότερη κίνηση και ίδια ευκρίνεια.....
Είμαι ο μόνος που το βλέπει?
Απογοητεύτηκα πλήρως...
Περίμενα το κάτι παραπάνω με αυτή την ανάλυση στον Z4 και δεν είναι...
Πάρα πολύ περίεργο κυρίως αυτό με την κίνηση....
Προς το παρόν το έχω δοκιμάσει στην 1080p LCD μου, θα το βάλω και στον Panasonic PT-AE900 που είναι native 720p και θα σου πώ...
 


Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Όχι ρε σύ, που το έιδες αυτό; Μόνο οι αναλογικές του λείπουν. Dolby True HD βγάζει σε μορφή Bitstream από την HDMI.
Λοιπόν το όλο θέμα είχε ξεκινήσει εδώ:
http://www.engadgethd.com/2007/05/08/no-dolby-truehd-or-dts-hd-for-ps3-owners/

Αναφέρεται εδώ ότι το λογισμικό είναι αυτό που δεν υποστηρίζει bit audio stream. Θεωρώ λοιπόν ότι το λογισμικό είναι κάτι που διορθώνεται με ένα firmware update. Το πρόβλημα λοιπόν είναι στα δύο νέα φορμά ήχου, τα Dolby TrueHD & DTS HD. Για το 1ο φορμά εκπρόσωπος της Sony είπε ότι το αποκωδικοποιεί το ps3 κ το στέλνει μέσω hdmi ως uncompressed. Ο ενισχυτής κ να έχει αποκωδικοποιητή δεν χρησιμοποιείται.

Εδώ : http://www.avsforum.com/avs-vb/showt...=843041&page=2
γίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το όλο αυτό θέμα.
Καταρχήν βρήκαν ότι το chip που χρησιμοποιεί το ps3 είναι το SiI9132 της Silicon Image. Αυτό είναι η προηγούμενη έκδοση του SiI9134.
Σύμφωνα με το μήνυμα 49 εκεί τα δύο chip μεταξύ τους δεν φαίνεται να έχουν διαφορές.
Διαβάζοντας κ άλλο το φόρουμ αυτό φαίνεται ότι μάλλον με firmware update θα παίξει μια χαρά. Προς στιγμήν πάντως φαίνεται ότι κάνει την αποκωδικοποίηση το ίδιο το ps3 κ το στέλνει ως pcm στον ενισχυτή.

Ενώ εδώ : http://investor.dolby.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=211947
λέει ένα απόσπασμα :
"SAN FRANCISCO, Sep 22, 2006 (BUSINESS WIRE) -- Dolby Laboratories, Inc. (NYSE
LB) announced today that the PLAYSTATION(R) 3 computer entertainment system from Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) will support Dolby(R) Digital 5.1 surround sound for next-generation entertainment, including games and movie titles in the Blu-ray Disc format.

PLAYSTATION 3 will feature interactive Dolby Digital 5.1 surround sound for games, Dolby Digital, and Dolby TrueHD for decoding up to 7.1 channels for Blu-ray movie playback. "

:cool_4:


Το όλο θέμα συζητήθηκε κ εδώ :
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=10743
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Το θέμα είναι ότι όπως πολύ σωστά είχε πεί και ο φίλος marvin το blu-ray μπορεί άνετα να βγάλει δισκάκια και σε ποιότητα εικόνας/ήχου καλύτερα από το HD-DVD. Και είναι σίγουρο ότι θα δούμε και κορυφαία δισκάκια Blu-ray γιατί πολύ απλά το format δεν υστερεί τεχνολογικά πουθενά σε σύγκριση με το HD-DVD αλλά το ξεπερνά!
Πολύ καλύτερα δισκάκια σε ποιότητα εικόνας ήχου δύσκολα θα βγάλει. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν τα περιθώρια. Αλλά συνολικά καλύτερο μπορεί να γίνει αν εκμεταλλευθεί όπως πρέπει τις δυνατότητές του. Αυτή τη στιγμή βλέπω μια αμηχανία ως προς το πως θα αξιοποιηθεί ο χώρος, αντί να γεμίζουν τα δισκάκια με extras όπως θα έπρεπε. Τέλος πάντων, νωρίς είναι ακόμα. Και να ανασκουμπωθεί επιτέλους η Sony Pictures που η Disney της έχει πάρει τα σώβρακα στο ίδιο της το γήπεδο.
Άντε να δούμε και τα δείγματα από τους Πειρατές για τους οποία ακούγονται τα καλύτερα, εγώ παρήγγειλα το πρώτο. (Λένε ότι το δεύτερο είναι ακόμη καλύτερο αλλά η ταινία δε βλέπεται :happy_5: )

Λοιπόν, τί θα ήθελα εγώ από τα επόμενα firmware updates μέχρι το φθινόπωρο:

1) Πλήρη υποστήριξη του προτύπου BD-Video 1.1/BD-live 2.0 με το PiP και τα άλλα εξωτικά που υπόσχεται (αυτή τη στιγμή δεν το υποστηρίζει κανένα player στην αγορά)

2) Υποστήριξη DTS-MA, με εσωτερική αποκωδικοποίηση του (ή πέρασμα σε συμβατό receiver αν και δε διαθέτω, έτσι για το γ@μwτο :happy_5: ).

3) In-game πρόσβαση στο μενού του PS3 (ΧΜΒ).

4) Upscaling/downscaling και των παιχνιδιών του PS3 μεταξύ 720p &1080i/p για τη σωστή "προσαρμογή" τους σε οποιαδήποτε τηλεόραση/προβολέα.

Φυσικά θα ήθελα και υποστήριξη DivX/Xvid αλλά δεν το βλέπω να γίνεται.
Νομίζω πως είναι όλα τα άλλα είναι εφικτά και θα τα δούμε σύντομα.

Τέλος, σχετικά με τη συζήτηση που είχατε προηγουμένως, με το ζόρι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Είτε αρέσει ένα προϊόν σε κάποιον είτε όχι.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Λοιπόν το όλο θέμα είχε ξεκινήσει εδώ:
http://www.engadgethd.com/2007/05/08/no-dolby-truehd-or-dts-hd-for-ps3-owners/

Αναφέρεται εδώ ότι το λογισμικό είναι αυτό που δεν υποστηρίζει bit audio stream. Θεωρώ λοιπόν ότι το λογισμικό είναι κάτι που διορθώνεται με ένα firmware update. Το πρόβλημα λοιπόν είναι στα δύο νέα φορμά ήχου, τα Dolby TrueHD & DTS HD. Για το 1ο φορμά εκπρόσωπος της Sony είπε ότι το αποκωδικοποιεί το ps3 κ το στέλνει μέσω hdmi ως uncompressed. Ο ενισχυτής κ να έχει αποκωδικοποιητή δεν χρησιμοποιείται.

Εδώ : http://www.avsforum.com/avs-vb/showt...=843041&page=2
γίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το όλο αυτό θέμα.
Καταρχήν βρήκαν ότι το chip που χρησιμοποιεί το ps3 είναι το SiI9132 της Silicon Image. Αυτό είναι η προηγούμενη έκδοση του SiI9134.
Σύμφωνα με το μήνυμα 49 εκεί τα δύο chip μεταξύ τους δεν φαίνεται να έχουν διαφορές.
Διαβάζοντας κ άλλο το φόρουμ αυτό φαίνεται ότι μάλλον με firmware update θα παίξει μια χαρά. Προς στιγμήν πάντως φαίνεται ότι κάνει την αποκωδικοποίηση το ίδιο το ps3 κ το στέλνει ως pcm στον ενισχυτή.

Ενώ εδώ : http://investor.dolby.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=211947
λέει ένα απόσπασμα :
"SAN FRANCISCO, Sep 22, 2006 (BUSINESS WIRE) -- Dolby Laboratories, Inc. (NYSE
LB) announced today that the PLAYSTATION(R) 3 computer entertainment system from Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) will support Dolby(R) Digital 5.1 surround sound for next-generation entertainment, including games and movie titles in the Blu-ray Disc format.

PLAYSTATION 3 will feature interactive Dolby Digital 5.1 surround sound for games, Dolby Digital, and Dolby TrueHD for decoding up to 7.1 channels for Blu-ray movie playback. "

:cool_4:


Το όλο θέμα συζητήθηκε κ εδώ :
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=10743
Ναι μιχάλη έχεις δίκιο....ενδιαφέρον Topic αυτό στο avclub/avsforum. Οπότε να υποθέσω ότι εδώ: BD/DVD Settings --->BD/DVD Audio Output Format -->Linear PCM/Bitstream, η επιλογή bitstream θα αναφέρεται μόνο στο Dolby Digital και DTS
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
μα εγώ δεν λεω την γνώμη μου :)
Το γεγονός των 660 ευρώ λέω. αλλα δεν συμφωνει κανεις μαζί μου :)
Δεν συμφωνεί κανείς γιατί είναι λίγα...
(βέβαια αν κάποιος αγοράζει porse χωρίς να έχεις δίπλωμα είναι δικιά του η ευθύνη.)

Αν ήθελες BR , έχεις πάρει ότι καλύτερο στην καλύτερη τιμή , ενώ μπορείς να βλέπεις και dvd τώρα.
Αν ήθελες παιχνιδομηχανή πήρες πάλι ότι καλύτερο, που θα έχει πολλά χρόνια μέλλον μπροστά του.

ΥΓ
Δες τα downloadables και τις παιχνιδιάρες που υπάρχουν αλλά κυρίως θα βγουν στο ps3 , ή απλά περίμενε λίγο.
(και φτηνά games υπάρχουν , και διαφορετικά από του PC, και με δωρεάν online, δεν γίνεται να μην βρεις κάτι να σου αρέσει ακόμα και αν το προσπαθήσεις)
Ακόμα αρχή είναι για playstation κονσόλα, μην σε πιάνει το άγχος λες και αγόρασες κάρτα γραφικών ή 360 που σε λίγο καιρό ξέρεις ότι θα είναι παρελθόν.
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Ναι μιχάλη έχεις δίκιο....ενδιαφέρον Topic αυτό στο avclub/avsforum. Οπότε να υποθέσω ότι εδώ: BD/DVD Settings --->BD/DVD Audio Output Format -->Linear PCM/Bitstream, η επιλογή bitstream θα αναφέρεται μόνο στο Dolby Digital και DTS
Από ότι φαίνεται έτσι είναι...
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: firmware 1.80

Παντως πανω στο ps3 οπως και στο βιβλιαρακι χρησης αναφερει πως υποστηριζει το true dd.
 




Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Future PS3 firmware updates could improve upscaling 30% to 40%

Posted Jun 20th 2007 11:15AM by Peter Vrabel
Filed under: Firmware Updates
If you're already impressed by the PS3's upscaling of older PlayStation games and DVD movies, wait until you see what Sony engineers have in store for future updates. SCE chief technology officer Kawanishi and AV manager Kanehide were talking about the future of the PS3's firmware updates when a very interesting claim was made. "We have gotten feedback from critics regarding several failure patters for upconverting, but we are getting closer to the goal. I think we can improve another 30 to 40%," said Kawanishi. He is talking about the upscaling performance, as in, 30 - 40% better than what was given during firmware 1.80. The dynamic duo also believe they can give this performance boost without additional fan noise, further believing in a future, fanless PS3 console. Very cool indeed.
http://www.ps3forums.gr/vB/showthread.php?t=30&page=7
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top